Jonas Jonasson - rovnaký štýl a rovnaké postavy

recenze

Zabiják Anders a jeho přátelé (a sem tam nepřítel) (2016) 2 z 5 / Ľudevit
Zabiják Anders a jeho přátelé (a sem tam nepřítel)

Prvá časť knihy je nezáživná, nudná, predvídateľná - takmer celý dej prvej časti uhádnete, pretože autorove knihy začínajú celkom podobne - dvaja najmenej pravdepodobný ľudia s neľahkými osudmi sa dajú dokopy a do ich života sa pripletie minimálne jedna nechcená osoba.

Po veľmi chabej prvej časti sa dostanete na druhú, ktorá je kvalitatívne vyrovnaná "Starčekovi". Bola to práve táto časť, ktorá z necharizmatickej postavy zabijaka Andersa spravila sympaťáka, ktorému budete fandiť. Zabijak je najlepšou postavou, pretože zvyšné nie sú moc sympatické ani vtipné a časom sa z nich stavajú postavy, ktoré sú príliš sebecké a arogantné a opakuje sa tu problém pri "Analfabetke", kde boli 2 postavy, ktoré som z duše nenávidel(i keď v tejto knihe je to väčšinu času v norme a nie je to až také zlé ako v predchádzajúcej autorovej publikácií). Druhá časť je šialená, vtipná, nepredvídateľná a vôbec sa nedrží žiadnych pravidiel.

Posledná časť je podobná prvej - nezaujímavá a nudná. Tón konca knihy bol úplne odlišný ako zvyšné strany a pripadal som si, ako by to bola iná kniha s vážnejším podtónom.

Ale aj napriek tomu sa nejedná o vyslovene zlú knihu a je veľmi ťažké rozhodnúť, či je táto kniha lepšia alebo horšia ako "Analfabetka", ktorá bola moc stereotypná a okrem zopár vtipných momentov nemala nič zaujímavé, ale napriek tomu bola viacej konštantná než táto. "Analfabetka" si držala úroveň približne celú knihu a "Zabijak" začal zle, pokračoval úžasne a potom opäť nastúpil na dráhu zlého románu.

Určite odporúčam audioknihu interpreta Martina Stránského, ktorá vďaka jeho úžasnému hlasu a krátkym kapitolám nestráca na dynamickosti a aspoň vám pri nejakej činnosti rýchlejšie ubehne čas. Kúpu viazanej väzby neodporúčam každému, pretože s veľkou pravdepodobnosťou by som knihu odložil knihu pri prvej časti tak, ako mnoho ďalších.

Pokiaľ by autor vydal ďalšiu publikáciu, tak by som okamžite siahol po audioknihe a nechal sa unášať príbehom. Väzbu na základe vlastnej skúsenosti by som nekupoval.

Jonas Jonasson nie je skvelý spisovateľ, žiadnu jeho knihu nepovažujem za majstrovské dielo, pretože všetky majú svoje chyby. No jeho diela ani nemali tvoriť kultovú literatúru, jeho publikácie nemali byť dielami, na ktoré sa budeme v budúcnosti pozerať a hovoriť si, že je to klasika, ktorá vystihla svoju dobu. Jonas Jonasson píše komédie, ktorých cieľom je svojim absurdným humorom pobaviť príbehom, postavami a bizarnými scenármi. Pokiaľ vás pobavil, tak účel splnil.