Mistře Cobene, toto jste napsal skutečně Vy?

recenze

Šest let (2014) 2 z 5 / evasamankova
Šest let

Kdysi se on a ona milovali. Pak se ona zčistajasna provdala za jiného. On ji slíbil, že na ní zapomene a nebude ji kontaktovat. Svůj slib dodržel. Šest let. Nyní se všechno změnilo a on po ní začíná pátrat. Pomalu se ukazuje, že nic není tak, jak se zdálo ...

Šest let je nová kniha od hvězdy napínavých thrillerů - spisovatele Harlana Cobena. Pokud jste už některou z jeho knih četli, tak určitě víte, že každý jeho příběh je velmi spletitý, napínavý, promyšlený a nese originální zápletku. Zkrátka radost je číst.

Kniha Šest let naopak začíná jako smutná romance. Mladý vysokoškolák Jake Fisher se totiž dívá s bolestí v srdci, jak si jeho životní láska Natalie bere jiného. Oba spolu prožili velice vášnivý románek, který nečekaně skončil, když mu Natalie oznámila, že se provdá za bývalého přítele.

Jake je navíc po svatebním obřadu nucen Natalii slíbit, že ji nebude nikdy nijak kontaktovat a nechá je s manželem žít v klidu. Šest let svému slibu dostojí. Na ženu svého srdce se snaží nemyslet (moc mu to nejde) a věnuje se práci. Mezitím se totiž stal vysokoškolským profesorem.

Jednoho dne se ale všechno změní, když si přečte nekrolog svého soka. Jake se rozhodne zúčastnit pohřbu a vyjádřit Natalii soustrast. První překvapení přichází záhy, protože vdova na smutečním rozloučení není ta, kterou čekal. U rakve stojí naprosto cizí žena, která byla za nebožtíka provdána 20 let a navíc s ním má dvě již velké děti.

Tím podivnosti nekončí. Čím víc míst a lidí Jake navštíví, tím víc to vypadá, jako by se mu vztah s Natalií snad jen zdál. Nikdo si na něj nevzpomíná. Když je poté ještě navíc unesen a zmlácen, je mu definitivně jasné, že šťouchl do velice nebezpečného vosího hnízda. Jaká pravda se za tím vším skrývá? Kde ve skutečnosti Natalie je? Komu Jake vlastně vůbec může věřit?

Tento zamotaný příběh po celou dobu vypráví sám Jake, aniž by jen na chvíli předal otěže někomu jinému, jenž by poskytl pohled na věc z trochu jiného úhlu. V porovnání s předešlými Cobenovými příběhy je to poměrně netradiční prvek knihy. A následuje i další.

Autor tentokrát doslova celý děj prošpikoval humorem. Vzhledem k tomu, že Jake je oním zmíněným jediným vypravěčem, prostor pro vtip a ironii je široký. A to je zároveň i velký kámen úrazu. Toho humoru je totiž tolik, že brzy začne být vlastně až otravný. Jake je sice velký sympaťák, ale po několika desítkách stránek a společně prožitých lehce akčních scénách, vám možná začne jít poněkud na nervy.

To, co by mohlo být ryze napínavé a nervy drásající, jak by thrilleru slušelo, je tady díky neustálým "vtipným" průpovídkám a vysvětlování občas spíše, (a teď se bojím to napsat), parodií. Budu ráda, když ostatní to tak vnímat nebudou, ale já jsem se po celou dobu tohoto pocitu nedokázala zbavit.

V porovnání s předešlou autorovou tvorbou je Šest let krokem do nového území. Pokud by nestálo na přebalu autorovo jméno, neuvěřila bych, že to napsal skutečně on.

Samotná zápletka příběhu je ale velmi zajímavá a čtenáře určitě chytí. Jakeovo pátrání je napínavé, protože tu nechybí mnoho akcí nabitých buď adrenalinem nebo rychlým otáčením mozkových závitů, o překvapení se pak zase stará několik dobře dávkovaných odhalených tajemství.

Pokud chtěl Harlan Coben překvapit inovací vlastního vypravěčského stylu, tak se mu to určitě podařilo. Jestli pozitivně či negativně, posuďte sami. Každopádně mně se autor mnohem více líbí v tom ryze čistém thrillerovém žánru. Přesto nebo právě proto se, mistře Cobene, velmi těším na další setkání.

Šest let Šest let Harlan Coben

Šest let uplynulo od chvíle, kdy Jake Fisher viděl, jak si Natalie, jeho jediná, osudová láska, bere jiného muže. Šest let dodržel slib, že ji nechá na pokoji, a trápil se mučivými představami, jak Natalie žije se svým manželem To... více