Mafstory v knižnej podobe

recenze

English is easy, Csaba is dead (2004) 2 z 5 / Ľudevit
English is easy, Csaba is dead

English is easy, Csaba is dead je názov divadelnej hry, ktorou sa "inšpiroval" autor a vďaka ktorej existuje slovenský seriál Mafstory.
Všimnite si, ako som napísal slovo inšpiroval.

Z mojej osobnej zvedavosti som si pustil začiatok záznamu divadelnej hry na YouTube a zhodou okolností som prepol na polovicu divadelného záznamu, kde boli, okrem presného scenára, aj presné dialógy, ktoré autor priamo použil v knihe! Po tomto zistení som, jednoducho, nemal chuť pozerať záznam a vypol som ho, lebo som si nechcel kaziť dojmy z knihy.

Viliam Klimáček viac-menej prepísal divadelnú hru do literárnej formy, aspoň podľa toho, čo som videl. Pre mňa toto zistenie bolo veľkým sklamaním, lebo autor nezmenil ani mená postav a nerobí nič originálne a svojské(teda okrem štýlu písania, ktorý mi zo začiatku prekážal).

- ŠTÝL PÍSANIA - Primitívny. Tak by som opísal štýl autorovho písania. Nie preto, lebo používa vulgarizmy, tie mne nevadia a dennodenne ich používam pravdepodobne vo väčšom množstve.
Doslova mi prekážala prílišná jednoduchosť.

Ja som povedal: "Bla bla bla".

Takto to pokračuje aj desať riadkov! Žiaden opis ani radosť z písania, jednoducho to je len scenár divadelnej hry! Nie som zástanca nadmerného opisu, ale nejaký tam musí byť.
Doktorov nevystihol správnu mieru medzi opisom a nejakým dianím. Uňho totižto prevláda činnosť nad opisom v pomere 5:1.

- DEJ - Najväčšia chyba, ktorej sa autor dopustil, je absencia deja. Zo začiatku to vyzerá, že kniha bude sledovať život mafiánov na Západnom Slovensku ešte spred čias vstupu do Európskej Únie bez nejakého konkrétneho deja. Rázom ale naberie dej, ktorý sa hneď vytratí. Presne tak, kniha je prevažne bez deja, čiže pôsobí pri čítaní prázdno, ako by nemala čo ponúknuť čitateľovi.

Obrovská škoda, pretože autor mohol pôvodný scenár hry upraviť vo svoj prospech a použiť jeho vlastný dej typu "mafia vs. mafia". Slovenskí mafiáni, "sedláci", proti klasickej Sicílskej mafii. Bol by to osviežujúci koncept, oživujúci slabšie stránky knihy, pretože by bolo príliš zábavné sledovať elegantných mafiánov oproti našej "elite", ktorá vyzerá, akoby práve vyšla zo zábavy z Dolného Dubového. Knižný titul by súčasne tvoril paródiu na mafiánsky žáner, ale súčasne by bol aj mafiánskym románom a človek by si ho mohol užiť tak, či onak.

- MAFIA - Nemienim tu argumentovať, či takáto mafia na Slovensku existuje a či nie. Myslím si, že sa môžeme zhodnúť na tom, že pokiaľ chcete mať protagonistov, ktorí páchajú nemorálne a nelegálne aktivity, musia mať CHARIZMU. Výrok môžeme pokojne upraviť - Pokiaľ chcete mať hocijakých protagonistov, musia mať čitateľove sympatie.
A to je presne to, čo chýba všetkým postavám, okrem učiteľa.

+ ZÁVER - Záver má veľkú moc. Dokáže z nadpriemerného titulu spraviť podpriemerný a opačne. V tomto prípade si autor pri závere knihy, posledných 20 strán, zaistil značne vyššie hodnotenie.

Tak, ako funguje posledných 20 - 30 strán, by mal fungovať celý román. Rozuzlenie je násilné, vulgárne na správnych miestach, s trochou citu a elegancie. Postavy sa menia a nič neostane kameň na kameni. A prečo je to tak?
Dej.

Kniha na posledných stránkach obsahuje jednoduchý, no za to dosť zaujímavý príbeh, aby zatienil nesympatických protagonistov.

ZÁVER - Mafiánsky román od Viliama Klimáčka, píšuceho pod pseudonymom Peter Doktorov, nie je nutne na zahodenie. Okrem vulgarizmov obsahuje aj politickú myšlienku, kedy sa Miki, hlava Západno Slovenských mafiánov, rozhodne vstúpiť do parlamentu a vy naozaj uvažujete o Národne rady Slovenskej republiky.

Bohužiaľ, nadpriemerný koniec knihy nedokázal zachrániť podpriemernú knižnú publikáciu a autor nebol schopný vykúzliť nič očarujúce. Faktom ostáva, že sa takmer počas celého čítania knihy budete viacej nudiť, ako zabávať.
Preto by som knihu označil jedným výstižným slovom - slabé.