Kronika rodu Prokopů již počtvrté

recenze

Husitská epopej. IV, 1438-1449 - za časů bezvládí (2016) 4 z 5 / rencovav
Husitská epopej. IV, 1438-1449 - za časů bezvládí

Na podzim před dvěma roky vyšla první kniha ze sedmidílné série Husitská epopej. Jedná se o unikátní literární počin spisovatele a historika Vlastimila Vondrušky, v němž se čtenářům na pozadí událostí patnáctého století snaží přiblížit život obyvatel Českého království. A nebo naopak - prostřednictvím vyprávění o osudech obyčejných lidí vykresluje dějiny našeho národa, rozpolceného a nestabilního.

Vlastimil Vondruška má českou historii, zvlášť tu středověkou, opravdu v malíčku a jistě mi jeho fanoušci i náhodní čtenáři dají za pravdu, že píše velmi čtivě, dokáže upoutat, zaujmout a předat spoustu informací nenápadně, jako by mimochodem. Daří se mu to i skrz Husitskou epopej a čtvrtý díl s podnázvem Za časů bezvládí odehrávající se v letech 1438 až 1449 to jen potvrzuje.

Již čtvrtá kronika píseckého rodu Prokopů vypráví o osudech druhé a třetí generace, s níž jsme se setkali i v předchozích dílech. Členové rodiny vyznávají kalich i katolickou víru, žijí v různých koutech království - v pražských městech, Písku, Plzni, na Táboře i v tvrzích a hradech. Tak jako pokaždé, i během tohoto desetiletí se jejich životy pojí s různými způsoby obživy, lidskými vlastnostmi a touhami, ale také charakterním vývojem, cíli a cestou, která k nim vede. Tentokrát právě tento výčet dějových linií upozaďuje historické události, jakými byl například boj o český trůn mezi Jagelonci a Habsburky. Dvorské intriky si nezadají s vypočítavostí a chytrostí Prokopových potomků. Ti totiž neustále musí řešit finance, obživu, ale také svůj milostný a rodinný život, ve kterém v časech patnáctého století hraje velkou roli víra a způsob přijímání u mše svaté.

Vlastimil Vondruška se i dalšího dílu zhostil bravurně, drží se na úrovni, se kterou sérii započal. Jeho styl je prostý, leč poutavý a těch šest set stránek přečte i nečtenář za krátkou dobu a s chutí, neboť jakmile se vyzná v postavách, jejich vlastnostech a životních údělech, celý propletený příběh ho pohltí. Já jsem přečetla všechny předchozí díly, myslím si však, že by tuto knihu pochopil i ten, kdo by se rozhodl začít tím čtvrtým. Na konci knihy je jako již tradičně rodokmen pro lepší přehlednost a autor se k událostem z knih předchozích vrací vždy trochu oklikou a s vysvětlením (protože prostě všichni zapomínáme).

Já sama se velmi těším, co přinese další díl. Ten se totiž bude odehrávat za vlády Jiřího z Poděbrad, což je osobnost jistojistě zajímavá, už v této knize mnohokráte zmiňovaná.

Knihu vřele doporučuji všem milovníkům dobré literatury, historie a pořádně bichlovatých svazků!

Sedmidílná sága vypráví o událostech slavné i pohnuté doby 15. století v Českém království. Snad žádná jiná historická epocha našich dějin není v obecných představách tak kontroverzní jako právě husitství. Ta doba je pro dějepisné... více

šebory
28.06.2016

No, nevadí, ale těším se stejně. Už jsem četla knihu Mrtvý posel od pana Vondrušky. Jinak o Husovi a husitství nic nečtu, snažím se číst originály, tedy ne o autorovi ale autora. Jenže pan Vondruška je výjimka))

rencovav
28.06.2016

Možná je dobré přečíst si pak vše najednou, na druhou stranu se události v knihách hodně připomínají nebo jsou velmi podobné a stejně není v kapacitě člověka pamatovat si všechno z toho. :)

šebory
27.06.2016

Vždy jsem si říkala, počkám si na Husa, až ho přeloží, ale už jsem si stáhla první díl. A vrhnu se naň jen co dočtu Než jsem tě poznala))

oldrich9851
27.06.2016

Přečetl jsem I. díl, i když mám všechny doposud vydané. Abych neztratil niť, tak ostatní začnu číst později. ;)