Johanna Lindsey - Vášnivý vztah

recenze

Vášnivý vztah (2014) 3 z 5 / Hřibče
Vášnivý vztah

Začátkem roku 2014 vydalo nakladatelství Ikar historickou romanci „Vášnivý vztah“ od americké spisovatelky Johanny Lindseyové. Autorka je mezi českými čtenářkami velmi dobře známá a oblíbená. V nakladatelství Ikar jí už vyšlo něco přes čtyři desítky titulů a plánují se další. Ve svém nejnovějším románu, který je umístěn do první poloviny devatenáctého století, vypráví autorka příběh mladé šlechtičny, jenž byla jako nemluvně unesena z paláce a která se jako dospělá musí vrátit zpátky, aby pomohla najít rozbouřené zemi klid.

Hlavní hrdinkou je osmnáctiletá Alana Farmerová, která se v den svých narozenin dozvídá pravdu o svém původu. Zjišťuje, že není pouhou šlechtičnou, která jako malá se svým strýcem utekla před napoleonskými válkami z Lubinie (malé království u rakouských hranic), nýbrž ztracenou a dlouho hledanou princeznou. Navíc se ještě dozví, že její strýc Poppie, jehož celý život považovala spíše za otce, se dříve živil jako nájemný vrah a jeho posledním úkolem, který však nedokázal splnit, bylo Alanu zabít. To je příliš mnoho informací na mladou slečnu a tak se nelze divit, že se z toho Alana trošku sesype. Když se však uklidní a Poppie jí ještě jednou v klidu vysvětlí celou historii, pochopí, co je jejím posláním. Alana díky tomu musí zanechat svého klidného života v Anglii a odcestuje s Poppiem do Lubinie, země, která je sice jejím rodištěm, ale nikoli domovem.

Na začátku vypadalo všechno relativně snadně. Alana s Poppiem měli jednoduchý plán – Alana se musí dostat před knížete, povědět mu celou pravdu o svém původu a jako důkaz mu ukázat náramek, který ji věnoval sám kníže, když byla ještě v kolébce. Jenže jaksi nepočítali s tím, že je hned u vstupu do Lubinie okradou knížecí vojáci a jedna z věcí, kterou odcizí, je právě i tento důležitý náramek. Naštěstí Alana ví přesně, jak náramek vypadá, a tak zkusí s Poppiem náhradní plán, kterým je, že náramek knížeti napřed popíše a až si s knížetem padnou nad vzájemným shledáním do náručí, tak se dohledá. Jenže nemohli počítat s druhým kamenem úrazu, kterým je pohledný a knížeti z celé duše oddaný - Christoph Becker - kapitán palácové stráže.

Christophovým úkolem je nejen chránit knížete, ale víceméně i dbát na pořádek v zemi a Alana se mu jeví jako velmi podezřelá osoba. Vždyť podobných podvodnic už v Lubinii bylo a ona je jistě jen další v řadě! Nepochybně ji nepřátelé království nastrčili a využili její nevědomosti, aby se snáze dostali k moci. Tuto možnost musí Christoph řádně prošetřit a je pravdou, že tak činí velmi rád. Už dlouho u něj totiž nepobývala vězeňkyně, která by ho tak přitahovala a zajímala.

Asi vás nepřekvapí fakt, že už na začátku příběhu je nade vše jasné, jak to celé dopadne. Vášnivý vztah nemá ambice si hrát na něco víc, jednoduše je tím, čím je, tedy historickou romancí pro ženy, které si chtějí po celodenní práci u pár stránek zasnít a odpočinout si.

Erotické napětí je mezi hlavní dvojicí patrné už od jejich prvního setkání, které navíc umocňují i vzájemné slovní přestřelky. Christoph se k Alaně chová nadřazeně, ta si to však pochopitelně nenechá líbit, jak to jenom může mezi nimi dopadnout? :)

Pokud máte, dámy, rády kurážné hrdinky, tak vám nejspíš bude Alana velmi sympatická. Za zamyšlení nad jejím kurážným chováním stojí snad pouze to, jak se lehce vyrovnala s jejich první společnou vášnivou nocí. Přece jen bych od ní, jako nezkušené dívky, očekávala větší rozpaky, a to jak před nocí, tak i po ní. Alana však celou situaci vzala s poměrně ledovým klidem, což mě ještě více utvrdilo v dojmu, že se jedná o opravdu nereálnou pohádku.

Děj knihy po celou dobu čtení poměrně příjemně plyne, i když bych přece jen řekla, že první polovina příběhu měla trochu větší spád, zatímco v druhé polovině autorka trochu zvolnila tempo a motala se v kruzích. Nemohla jsem se ubránit dojmu, že si pak (možná i z tohoto důvodu) pospíšila s vyřešením všech problémů a příběh rychle ukončila happy endem. Je to trošku škoda, protože díky tomu jsem si příliš neužila tzv. obrácení karty, na které jsem se celou dobu těšila.

Věřím však, že Vášnivý vztah má šanci zaujmout a že si své čtenářky i v dnešní „přeerotizované“ době určitě najde. Přece jen ne všechny ženy holdují dnes velmi populárním erotickým romancím, ale rády si přečtou i nějakou tu „klasickou“ romantiku od léty prověřených autorek.

Ukázka:

Opět se rozesmál. „My se přece neškorpíme, zlatíčko! Nevzal jsem tě sem, abych ohladil tvoje hrany. Sice občas prskáš jako kočka, ale vím, jak na tebe, abys předla blažeností.“
Zatajil se jí dech a zrudla až ke kořínkům vlasů. Už od něj vyslechla tolik urážlivých a nevhodných výroků, že by měla být vůči němu netečná, ale opak byl pravdou. Dokázal ji rozčílit tak, že byla vzteky bez sebe.
„Víš, co bych si ze srdce přála? Abych skutečně byla dcerou panovníka, protože pak bych tě šmahem nechala vsadit do želez. Jeden měsíc za každou urážku, aby ses do smrti nedostal z vězení!“
„Chci tě,“ řekl Christoph na rovinu. „Nepočítej, že se budu před tebou držet zpátky a tutlat, co si myslím. Mám snad předstírat, že jsi mi lhostejná? To bych nesvedl.“