ZuzanaK. ZuzanaK. komentáře u knih

Vzplanutí Vzplanutí Jiří Březina

Příjemná, svěží oddechovka k nenáročným činnostem. Dobré to bylo.
Posloucháno na ČRo.
Skvěle shrnula @momo01

29.04.2024

Básně sebrané Básně sebrané J. H. Krchovský (p)

Všechno už bylo napsáno, popsáno, zhodnoceno, zkrátka radost. Jen někde knihu otevřít a začíst se, zasnít se, zasmát se, překvapeně zírat, ale vždy si z toho něco odnést. Nikoli velikou ušlechtilou myšlenku, ale emočně zajímavý námět.

09.04.2024 5 z 5

Čarostřelec Čarostřelec Jan Horníček

Svěže potemněle tajemné, dějově svižné a přehledné, jazykově velmi dobré.
Slyšeno skvěle načtené Martinem Pechlátem na ČRo.

30.08.2023

Petrolejové lampy Petrolejové lampy Jaroslav Havlíček

Jste rádi, že jste jen pozorovatelé, ale přesto cítíte dotek toho všeho, od husí kůže přes nepříjemné pocity někde vzadu v hlavě. Skvělá záležitost. V tomto případě se mi líbila nejen knižní předloha, ale i audio zpracování i to filmové.

25.04.2023

Zánik samoty Berhof Zánik samoty Berhof Vladimír Körner

Málo slov, hodně děje. Autor umí vtáhnout do děje a vůbec se neostýchá to udělat a to přímo, bez varování. Ač nemožnost prožít, prožíváte (stejně jako když kamarád vypráví, jak se opil a vám je úplně špatně, jako byste sami pili).

04.04.2023 5 z 5

Mendelův trpaslík Mendelův trpaslík Simon Mawer

Přednes Igora Bareše byl výtečný a vnořil mne do příběhu, který je plný pravdivých lidských bytostí - marnivých, slabých i silných, toužících po lásce a ocenění, o lžích, odhodlání, nadějích i smutku. Je tam vše a ještě mnoho zajímavého ze života Mendela.

20.12.2022 4 z 5

Babička drsňačka Babička drsňačka David Walliams

Kniha plná bláznivého, občas obhroublého humoru, se všemi bizarními situacemi, které to s sebou přináší, i se situacemi ze skutečného života, se kterými se děti musí vypořádat, ale i podnětů k zamyšlení pro jejich pra/rodiče. Obě skupiny si v ní najdou své, pokud se ponoří hlouběji do hlavní myšlenky knihy.
Poslouchali jsme skvěle načtené J. Lábusem.

13.01.2022 4 z 5

Doba z druhé ruky: Konec rudého člověka Doba z druhé ruky: Konec rudého člověka Světlana Alexandrovna Alexijevič

Jak poznamenal i JP, Nobelovu cenu za literaturu bych připsala dílu více literárnímu. Toto je spíše ocenění angžanovasti a pro tu máme třeba cenu za mír.
Nicméně ke knize samotné: jsou v ní opět zachyceny silné příběhy obyčejných sovětských žen a jejich vnímání novodobého Ruska optikou prožitého.
I tuto knihu jsem měla možnost poslouchat jako audioknihu a tedy mám dojem z knihy umocněn přednesem interpretek, opět kvalitně vybratných, nicméně si uvědomuji, že právě jejich, někdy až zbytečně dramatickým přednesem příběhy vyzněly více emocionálně a vlastně o to pro mne osobně trochu odtažitěji, neosobně.

03.12.2021

(SPOILER) Kvalitní, obsáhlý souhrn dávno známých (viz komentář Pralinka1910) i novějších až zcela nových poznatků a závěrů výzkumů.
Z knihy jsem byla lehko v depresi, zvláště, když jsem ji poslouchala v 5:45 cestou do práce, že brzy umřu na to i ono z důvodu kratšího než osmihodinového spánku .... ale! ... ale neumřu, rozhodně však bylo fajn si některé věci uvědomit. Nicméně mě nikdo, vyjma letního slunce, nedonutí vstávat v 5:10 více než 3x týdně, i když je to možná sebelepší pro můj spánek. V zimě to určitě doženu, ačkoli autor upozorňuje, že ne, ale přeci si nenechám ujít všechna ta krásná letní rána a noci! :)

15.06.2021

Nevídáno - neslýcháno Nevídáno - neslýcháno Josef Kainar

Hravost, zvukomalebnost, vtipnost. Vhodné nejen pro děti.

01.06.2021 4 z 5

Quo vadis? Quo vadis? Henryk Sienkiewicz

Atmosféra i postavy uvěřitelné, dopodrobna vykreslené, na můj vkus až příliš podrobně a zdlouhavě. Nicméně je to román, tedy mu několik desítek stran navíc, zvláště čtivě napsaných, neubírá na p(r)ožitku.
Hvězda navíc za překlad E. Sojky.

26.03.2021 4 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Očekávala jsem čtivě napsanou slaďárnu a něco navíc. Čtivé to bylo, sladké až moc, jen to něco víc jsem v tom nenašla.
Mělo-li to být to, že cokoli děláte, máte to dělat pořádně a pokud možno rádi, pak je to chyba mých rodičů, že mi to vtloukali do hlavy už jako malé a nenechali mě prozřít až v dospělosti :)

15.12.2020 2 z 5

Povídejme si, děti Povídejme si, děti Josef Čapek

Srdeční záležitost, protože obdivovatelka úžasných kreseb J. Čapka.

07.08.2020 5 z 5

Něžný barbar Něžný barbar Bohumil Hrabal

Lidé svérázní, obohacující, ochuzující, nápadití, aktivní, ... Jak je skvělé, že jsou takoví lidé mezi námi. A ještě lepší, že to nejsou naši sousedé :)
Skvělé. I jako kniha (kdysi dávno) i teď jako audio ve skvělém podání I. Bareše.

03.04.2024 5 z 5

Než potkala mě Než potkala mě Julian Barnes

Za mne opět výborný JB popisující efekt motýlých křídel - ublížená ješitnost a "nevinná" zlomyslnost spustí lavinu, které změní lidské štěstí v jeho boření pro ... a to je na této knize dokonalé.

15.03.2024 5 z 5

Labyrint pohybu Labyrint pohybu Pavel Kolář

O tom, jak vše funguje se vším, že když se změní jedna malá věc, může to významně (a nebo i málo) změnit něco jiného, že psychika je důležitá a další věci, co víme, jen je dobré si to uvědomit, připomenout a nebo na uvedených příkladech pochopit.
Vůbec ne špatné, čtivé, medicínské názvosloví vždy vysvětlené.
7/10

14.02.2024 4 z 5

Zatím dobrý Zatím dobrý Jan Novák

Je to dobré, je to strhující, je to skvěle načtené/čtivé, je to povinná četba a to přesto, že se jasně fandí Mašínům, jenže proč by ne?! Doba byla jaká byla - zlá!
Slyšeno i čteno.

31.12.2023 4 z 5

Přítelkyně z domu smutku Přítelkyně z domu smutku Eva Kantůrková

Bolestné, silné, skličující ... tolik lidských příběhů, osudů ... a vlastně žádnou z žen bych osobně nechtěla potkat. Ale nakonec nás to snad učí, že se musíme přizpůsobit každé situaci a že všude potřebujeme přítele a musíme si ho snad udělat i z někoho, koho bychom se za přítele nikdy normálně nevybrali, protože zpřízněnou duši každý někdy potřebuje.
A ještě jedna věc by mne zajímala - totiž jak by kniha vypadala, kdyby byla napsána dnes, korektním jazykem. Vlastně ne, taková kniha už by mne vůbec nezajímala.
Slyšeno na ČRo načtenou Janou Štěpánkovou.

18.12.2023

Příběh kriminálního rady Příběh kriminálního rady Ladislav Fuks

Výborné, jak jen něco tak plíživě tíživého může být. Příběh se rozbíhá pozvolna, ale od začátku cítíte lehké šimrání v zátylku, kdy se chcete ohlédnout, ale nemůžete ... a pak ani nechcete, ale musíte. Skvělé!
Posloucáno na ČRo ve skvělém podání Jana Hartla.

15.08.2023 4 z 5

Kubula a Kuba Kubikula Kubula a Kuba Kubikula Vladislav Vančura

Na této knize se mi nejvíce líbí ilustrace O. Sekory.
Příběh jako takový mne chvílemi baví hodně, chvílemi trochu nudí, ale pro dítka školkou povinná se mi kniha osvědčila nejen pro pohádkovost a jednoduchou směšnost (koulovačka, blechy, ...), ale i pro jazyk, který, ač je náročný, pro děti snadno stravitelný a srozumitelný. Pro starší děti už zábavnosti ubývá a zájem opadává.

08.08.2023