zsykorova zsykorova komentáře u knih

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Jsem naprosto unešena. Žítkovské bohyně si mě získaly hned od první strany a já jsem neskutečně ráda, že jsem si knížku přečetla. Jedná se o velmi chytlavý a dojemný příběh, ve kterém i každý menší detail zapadá to velké mozaiky. Je to neskutečně krásné dílo, jedno z nejlepších, co jsem kdy četla.

22.10.2022 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Paní Mornštajnová si mě získala Listopádem a na Hanu jsem se moc těšila, i když mě trochu mrzí, že jsem se k ní dostala až teď. Moc se mi líbil styl psaní a prolínání časem mi nevadilo, spíše naopak. Trošku mě ale zklamal konec, který se mi zdál rychle ukončený, ale celkově jsem si čtení moc užila, i když téma není zrovna veselé.

03.04.2024 4 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Krásný příběh, který mě dojal. Našla jsem v něm mnoho moudrosti.

22.02.2023 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

(SPOILER) Velmi jsem se těšila, až si tento kousek přečtu a teď můžu říct, že mám splněno.
Musím říct, že mi celou dobu běhal mráz po zádech. Některé části byly opravdu znepokojující, některé zase smutné a některé i hezké. Nejvíc se mi líbila část třetí, Winstonův boj sám se sebou je zde skvěle popsán.
Postava Winstona je sama o sobě velmi zajímavá. Celá knížka je vlastně o tom, že se hádá sám ze sebou a nemůže se rozhodnout, co je správné. Líbil se mi vztah s Julií i jeho hate-love vztah k O'Brienovi.
Nejvíc strašidelné je prostředí, v němž se příběh odehrává. Z neustálého sledování přes obrazovky, nahlašování a mučení mi vůbec nebylo dobře a nejvíc mě na tom děsí to, jak moc to sedí na období komunismu.
Jsem ráda, že jsem si knížku přečetla a určitě ji doporučuji. Orwell je génius, že něco takového stvořil a já se nemůžu dočkat, až si přečtu jeho další díla.

23.09.2022 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

(SPOILER) Knížek pojednávajících o druhé světové válce jsem četla hodně, ale tahle mě zasáhla nejvíc.
Musím říct, že tohle je jedno z nejlepších děl z pera českého autora. Je to mistrovský soubor slov, který vás pohltí a nepustí, dokud si to nepřečtete celé. Autorka si skvěle hraje se slovy a nechává vás v neustálém napětí a lačnosti, co se stane dál.
Sledujeme Zuzanin život od jejího narození po těžký návrat z Osvětimi. Pro mě byla nejhorší část "Dospívání", kdy se Zuzana a její otec museli potýkat se ztrátou Liliany a začátkem války. Tuto část jsem skoro celou probrečela.
Už od začátku jsem fandila Janovi a Hanuš mi byl nesympatický. Přála jsem si pro Zuzanu a Jana šťastný konec, chtěla jsem, aby na ni počkal, až se vrátí a začnou spolu nový život. Bylo pro mě šokem, že se Jan oženil s jinou ženou a hlavně sňatek Zuzany a Hanuše. Hanuš se choval mile a já už si začínala myslet, že Zuzaně dopřeje pochopení a šťastný život, ale opět jsem neměla pravdu.
Moje srdce bolí, byla to náročná četba, ale jsem ráda, že jsem si knížku přečetla. Zařazuji ji k mým nejoblíbenějším.

18.07.2022 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

(SPOILER) Tohle bylo dost silný. Čekala jsem mnoho a ve výsledku jsem dostala to nejlepší, co jsem dostat mohla. Krásný příběh napsaný malebným jazykem s koncem, který mě opravdu překvapil. Líbilo se mi, jak Magdalena (Lenka) změnila názor, když si přečetla dopisy od Maji. Byly zde pasáže, které mi vehnaly slzy do očí. Mrzí mě, jak skončil Joska a docela by mě zajímalo, co se s tím doopravdy stalo, i když to je po přečtení knihy celkem jasné.

26.03.2022 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

(SPOILER) Mísí se ve mě tolik pocitů - šok, překvapení, nechápavost, znechucení, naštvání, zmatenost.
Příběh mě pohltil hned od začátku, přečetla jsem ho za jeden večer. Autorka skvěle vystihla pocity dvanáctileté Báry. Bylo mi jí hrozně líto, štvala mě oblíbenější Katka a to, jak se rodiče k Báře chovali. Nejvíc mě dostalo chování jejího otce, že kterého jsem byla opravdu znechucená a chvilku mi trvalo, než jsem přišla na to, o co vlastně jde. A jsem vážně v šoku.
Úplně nedokážu popsat všechny pocity, co ve mně tato knížka zanechala. Určitě doporučuji, i když jsem příliš nepochopila ten konec.

26.03.2022 4 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Nějaké podvědomí o situaci v KLDR jsem měla, ale že je to tak hrozné jsem vážně nečekala. Myslím na všechny, kteří utekli i ty, kteří zůstali.

09.11.2023 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Mistrovské dílo.

02.05.2024 5 z 5

Drákula Drákula Bram Stoker

Co k tomu říct. Perfektní kus literatury.

25.01.2024 5 z 5

Neděle odpoledne Neděle odpoledne Viktorie Hanišová

Naprosto skvělý příběh. Čtivě napsaný, držíc napětí až do konce, každá stránka vás nutí číst dál a dál, abyste konečně zjistili, co se skrývá za nedělí odpoledne. Ještě hodně dlouho o tom budu přemýšlet.

20.10.2023 5 z 5

Metráček - I.a II.díl Metráček - I.a II.díl Stanislav Rudolf

Metráček je pro mě srdcová záležitost. Od dětství miluju film a teď i knížku. Bylo to moc krásné čtení.

26.09.2023 5 z 5

Velmi zajímavé vyprávění. Líbily se mi různé historky a méně známé případy, o kterých pan Mareš mluvil.

07.10.2023 4 z 5

Čachtická paní Čachtická paní Jožo Nižnánsky

Opravdu skvěle napsáno. Zanechalo to ve mně hodně pocitů a jen tak to z hlavy nedostanu.

16.02.2023 5 z 5

Divá Bára Divá Bára Božena Němcová

Krásný, poučný příběh. Občas trošku těžší na porozumění, ale stále hezký.

28.12.2022 5 z 5

Babička Babička Božena Němcová

Krásný kus české literatury, který mě rozesmál i rozplakal.

04.11.2023 5 z 5

Smrt před úsvitem Smrt před úsvitem Robert R. McCammon

Já nemám slov. Knížka ve mně zanechala tolik emocí... Smála jsem se u ní, ale i plakala. Prožívala jsem s Corym všechny slasti i strasti jako by se to stávalo mně. Bylo to tak nádherné čtení, které mě přeneslo na nejkrásnější místo na zemi. Je to mistrovské dílo.

29.10.2023 5 z 5

Sedm manželů Evelyn Hugo Sedm manželů Evelyn Hugo Taylor Jenkins Reid

Slova nedokážou vyjádřit, jak moc tuhle knížku miluju.

07.04.2023 5 z 5

Zimní lidé Zimní lidé Jennifer McMahon

Musím říct, že mě knížka hodně překvapila. Od autorky jsem četla Tajemství pramenů a díky nim jsem se dostala i k autorčiným dalším pracím. K samotnému obsahu - bylo to úžasné. Celou dobu jsem se bála a doslova jsem se od knížky nemohla odtrhnout. Pořád jsem musela číst dál a dál, lačnila jsem po dalších odhaleních jako hladové zvíře. Určitě knížku doporučuji, je to skvělá napínavá pecka.

26.10.2022 5 z 5

Pár stránek navíc Pár stránek navíc Lin Rina

Tohle bylo takové pohlazení po duši. Už je to přes rok, co jsem Kroniky prachu četla poprvé a já si ani neuvědomila, jak mi tento příběh chybí. Návrat do tohoto světa pro mě byl radostí, jsem neskutečně ráda, že jsem se k této knížce konečně dostala. Bonusové povídky jsou úžasné a autorčiny poznámky ještě lepší. Kroniky prachu mají speciální místo v mém srdci a já je miluji čím dál víc.

05.07.2022 5 z 5