Zouhee Zouhee komentáře u knih

Krev není voda Krev není voda Dominik Dán

Tak já tomu nerozumím... Před pár roky jsem dala jen 3 hvězdičky, ale ty jsem právě změnila na 5. Je ale možné, že mě tak uchvátil přednes audioknihy, protože pán Gaišberg je naprosto dokonalý a nepřekonatelný. Asi jo, - prostě si to v hlavě neumím tak přednést :-) :-)
Ne, vážně je to hooodně dobrá detektivka, v které je nejen napětí, ale i humor a lidovost a je to celé tak skutečné a uvěřitelné, že to chvilkami až děsí. Moc se mi to líbilo, a to jsem odpůrce detektivek argumentující tím, že většina detektivek nemá žádnou literární hodnotu, že jde o čistou, prostou jednodušší zábavu. Tahle detektivka mě přesvědčila, že i tento žánr může být napsát velice kvalitně a hodnotně.
Prostě se za ty 3 původní hvězdy omlouvám...

15.06.2023

Položte ji mezi liliemi Položte ji mezi liliemi James Hadley Chase (p)

Přiznám se také k "četbě" audioknihy, ale.... do prčic nikdo by to nepřečetl líp než pan Hyhlík. MOC se mi to líbilo, ačkoli nejsem fanda dedektivek, ale tahle má šmrnc, spád, a hlavně báječné nápady i vtip. Velké JO.

25.08.2020 5 z 5

Na dně v Paříži a Londýně Na dně v Paříži a Londýně George Orwell (p)

Famózní. Dokument konkrétní doby a místa, čtivé, zajímavé, dobře napsané... Možná je to tím, že mám tento "jednoduchý", skoro žurnalistický styl ráda, ale opravdu se mi kniha líbila na plných 5hvězd.

26.10.2016 5 z 5

Pytel kostí Pytel kostí Stephen King

Nechápu. Prostě nechápu, co na tom kdo vidí (resp.čte).
Kdybych to neměla ve verzi audioknihy s perfektním přednesem, a Kdybych nebyla v absolutní nouzi o jakékoli jiné čtivo (poslech), NIKDY bych to nedočetla. Jen prvních 8 hodin poslechu bylo absolutně o H...ě, jazyk průměrně dobré středoškolské eseje, nezajímavé informace podané nezajímavou formou, nezajímavý děj protkaný nezajímavými (a naprosto nedůležitými a nepodstatnými!!) detaily, napětí (kterého se tam dalo vecpat podstatně víc!) úplně odbyté, příběh bez jakéhokoli náboje. Poslouchám poslední zbývající asi 3 hodiny, a dala jsem si svazácký závazek, že to dokážu, ale opravdu se těším, až to skončí. Tohle mám být vzývaný a adorovaný autor?? Tak to tedy vskutku není. Rozhodně ne pro mě. Do dalších knih mě muže dostat jen podobně zoufalá situace bez jiné možnosti, ale určitě ji velmi pečlivě zvážím, a raději si myslím přečtu nějaký pěkně rafinovaný návod na vaflovač. Dvě hvězdy proto, že jsem jednu dávala za fakt srač..y, jenom za to, že se vůbec někdo snažil něco sepsat, a tohle bylo dlouhé, takže to dalo víc práce. Takže vlasně spíš jedna hvězda + jedna hvězda za nechutnou délku této brilantní nudy.

20.04.2023 2 z 5

Jak jsem se zbláznila Jak jsem se zbláznila Ivanka Devátá

Achjo. Tak sice je to první kniha autorky, a asi na dlouho i poslední... A to jsem ji dávala v audio formě, jinak bych ji nedala ani náhodou vůbec. Téma mě zpočátku vysloveně nudilo, brzy ale doslova otravovalo. Bohužel jen nářky, stesky, stížnosti, klasické pro ty protivnější ze starší generace. (Je mi 50, takže nejsem až tak úplně mimo.) Kniha je psána hezkou a velmi líbivou a lahodnou češtinou, nicméně obsah je prostě mimo můj zájem a nedokážu ho ocenit.

06.05.2021 1 z 5

Proč máma pije Proč máma pije Gill Sims

Jsem ráda, že jsem se nenechala odradit a knihu si přečetla. Místy opravdu vtipná.
Ale: vzhledem k tomu, že se v Anglii vyskytuji poměrně často, je pro mě kruté přiznat, že autorka velmi věrohodně vykreslila onu často zmiňovanou "vyšší střední třídu". (A ano, je opravdu velký rozdíl mezi "nižší" a "vyšší" střední třídou, rozhodně nejvíce vnímaný právě jimi samými...) Některé rádoby vtipné situace v knize popsané pro mne proto nejsou vůbec vtipné, protože vychází z reality- například všudypřítomný a vždypřítomný alkohol je krutou pravdou, věčná nespokojenost, povrchnost a bezbřehá LENOST... Pokrytectví v komunitách (např. sousedských) je možná ještě horší. Kniha se mi četla docela dobře, ale její kvality nejsem schopná najít, natož ocenit, takže jednou určitě stačilo.

07.03.2020 3 z 5

Deník Sprosté matky Deník Sprosté matky Ian Frazier

Myslím, že jsem ještě nikdy žádnou knihu neodhodila do kouta tímto tempem. Škoda, že jsem se nekoukla sem do komentářů, protože cesta vlakem byla dlouhá, a já naivně doufala, že se pobavím. Přečetla jsem s větší chutí i nabídku nápojů pozpátku a pak se je začala učit zpaměti, než abych pokračovala přes prvních pár stran.... tohoto vynikajícího humoristického románu. Ble.

08.08.2019 odpad!

Tančím tak rychle, jak dokážu Tančím tak rychle, jak dokážu Barbara Gordon

Slabé. Jazykově nezajímavé (kdo proboha používá pořád dokola slovo Mozkoškrab?), bez zajímavého děje, bez zajímavých (osobnostně propracovaných- byť jen subjektivně!) postav. Autorka jako hlavní postava mě opravdu štvala a byla mi nesympatická... buď neuměla svůj stav prostě dostatečně popsat, nebo byla opravdu jen sebestředná, sobecká, dětinská a nevyvinutá osobnost s psychosociálními problémy. Sice jsem dočetla, ale na konci jsem si vydechla, že už to mám konečně za sebou.

17.06.2019 1 z 5

Deník kastelána Deník kastelána Jan Bittner (p)

Přečteno bleskově, nebyla jsem schopná přestat... Ikdyž s "Aristokratkami" nemá stejný humoristický náboj, je to napínavé, čtivé a naprosto neotřelé. Ač první autorova, a mnou čtena jako poslední, rozhodně stojí za to! Za mě plný počet bodů :-)

11.12.2018 5 z 5

Cesta kolem mé hlavy za čtyřicet dnů Cesta kolem mé hlavy za čtyřicet dnů Miroslav Skála

Slastná čeština, milý příběh, něžná a lidská zápletka, a spousta neskutečně vtipných drobností. Až se chce přesunout mezi všechny ty prapodivné postavičky a užívat si Slunečního dvora se vší jeho pitoreskností.
I film kupodivu není špatný- ačkoli kniha ho rozhodně převyšuje :-)

12.07.2017 5 z 5

Mluvící balík Mluvící balík Gerald Durrell

Jedna z mých nejmilovanějších knih. Vtipná, s napětím, plná úžasných překvapení (i pro dospělého). Fantazie při ní řve blahem. Nepopsatelně lahodná, jako některé z mnoha prapodivných popisovaných dobrot získaných tou nejpodivnější cestou. Tato kniha je prostě Mňam.

12.07.2017 5 z 5

Mutace Mutace Robin Cook

Velice mne to zklamalo. Celé jakoby Moc na sílu... Vůbec nikdo z účastníků tohoto zájezdu mi nebyl sympatický, mám pocit, že se všichni chovali prapodivně, nesmyslně a nekompetentně- vzhledem ke svým profesím.

30.07.2023 3 z 5

Čarostřelec Čarostřelec Jan Horníček

Tak nevím co to vlastně bylo... jen jsem si jistá, že to nebylo dobré. Takže jedna hvězdička pouze za snahu. Nesmyslné od začátku do konce, a to opravdu netrvám Vždy na dobové autentičnosti. Tady ale bylo špatně snad všechno. Bohužel ani přednes pana Pechláta, kterého jako herce miluju, tomu nepřidal, spíš naopak...

09.07.2023 1 z 5

Labyrint z kostí Labyrint z kostí James Rollins (p)

Tak ještě Nikdy jsem nečetla akční thriller. Občas se na něco kouknu zfilmovaného, ale opravdu mě nenapadlo, že se dá ta akce převést vůbec do knihy... Ale bylo to Báječné! Tedy to není asi to správné slovo, ale já normálně čtu knihy hloubavější, založené na kráse jazyka a myšlenek, s filozofickým podtónem... To tato kniha asi není, ale to nevadí, protože to, co je, je perfektní!!! Mně se to tak moc líbilo, a jsem šťastná, že je celá série. Náhoda mě posunula někam, kam bych sama vůbec nevstoupila, a jsem fakt ráda, že jsem se do toho pustila. Napětí, příběh, postavy sice nejsou nějak extra prokreslené, ale v tomto provedení to nevadí, domýšlím si své a třeba bude i více informací v ostatních dílech. Za mě rozhodně plný počet hvězdiček :-) :-)

30.06.2023 5 z 5

Kniha o životě a smrti Kniha o životě a smrti Axel Munthe

Kniha je podle mne ukázkou filozofie v praxi. Příběh člověka, který dalece přesáhl nejen svou dobu, ale spíš myšlení naprosté většiny lidí. I současnosti. Některé pasáže čtu i několikrát za sebou, jak jsou silné. Kniha mne osobně nabíjí (čtu ji vpodstatě průběžně pořád dokola) a měla by být v knihovničce určitě zastoupena nejen pro svou historickou výpovědní hodnotu. A ano!, souhlas s nigtlybird, je velmi žádoucí tam jet a knížku číst tam :-)

02.05.2016 5 z 5

Vzpoura mozků Vzpoura mozků Václav Šorel

Jako velkého milovníka sci-fi mě románová verze potěšila a určitě nezklamala. Sice původní zpracování bylo geniální, ale i teď po 30 letech od doby, kdy jsem měla v ruce komiks, jsem nadmíru spokojená. Hravě strčí do kapsy některé moderní sci-fi, a uspokojuje co se tempa, příběhu, napětí i jazykového zpracování týče. Udělala jsem si moc hezky :-)

04.12.2022 4 z 5

Vlčí ostrov Vlčí ostrov Lajla Rolstad

Absolutní zklamání. Jazykově podprůměrné, obsahově o ničem (a tváří se "jakože o všem"), a přitom potenciál neskutečný- možnost popsat tuto zkušenost z pobytu a cesty z pohledu cizince, a ještě ke všemu cizince s psychickými problémy mohla být bomba. Hlavní hrdinka mi přišla navíc děsně nesympatická, takže to, že popisovala nedůležité a zcela opomíjela výjimečné a pro čtenáře poutavé, ve mně vyvolalo pouze averzi vůči ní a pocit, že je to blbka, která se snaží zpeněžit něco, co není ani špatně napsaný deník. Moje matka si píše zápisky z cest, a když mi potom úryvky čte, je to asi milionkrát lepší. Nedočetla jsem, a to se mi fakt nestává. (Souhlasím s p. redaktorkou, která jí doporučila, ať píše něco jiného A JINAK. Nebo spíš ať nepíše. Nebo jenom jako terapii.)

07.03.2020 1 z 5

Hvězdní honáci Hvězdní honáci Jiří W. Procházka

Tak dvě hvězdy jen za dobře načtenou audioknihu, jinak bych sama nedočetla ani náhodou... Kombinace divokého západu, klasické popisné scifi a jakési osnovy Duny mi hodně nesedla. Jako kulisa v práci mě to neuráželo (+ jsem se mohla soustředit i na tu práci :-)), což ale bohužel není pozitivum. Škoda.

13.02.2019 2 z 5

Tucet špinavců Tucet špinavců Erwin M. Nathanson

Film je dobrý, ale kniha ještě na druhou. Sice už to není taková oddechovka, dostanete se daleko hlouběji do pozadí dějinných událostí i do vykreslení hrdinů, ale opravdu to stojí za to.

02.05.2016 5 z 5

Babičky: Mrtvý kuchař Babičky: Mrtvý kuchař Minna Lindgren

Sice jsem dala jednu hvězdičku, ale přiznám se, že jen za to, co se mi podařilo doposlouchat. Ani načtené to není přijatelné, je to nudné, nemá to žádný styl, vtip, hloubku, prostě jaksi povídkově- povrchně popsaný život v pečovatelském domě. Ani ty postavy nejsou ničím extra zajímavé... No, bohužel.

01.12.2022 1 z 5