Znedla Znedla komentáře u knih

Důvěrnosti pod plachtami Důvěrnosti pod plachtami Kerstin Gier

Příběh tří mladých žen, které hledají lásku a dobrodružství a tak se přihlásí do jachtařského kurzu.
Judita má bujnou představivost a už konečně touží potkat toho pravého.
Její sestra Rebeka je šťastně vdaná, má malou holčičku, ale necítí se ještě na to být "usedlou matkou".
A Mila, naprosto naivní "buchta", která je ochotna ve vztahu s Burghartem tolerovat a prominout prakticky všechno.
Je to taková typická kniha devadesátých let - čtivá, občas jsem se i zasmála prostě taková lehká oddychovka (kdyby nebyl začátek února, tak bych napsala ideální k vodě :-)).

06.02.2018 3 z 5

Důvěrnosti z kuchyně Důvěrnosti z kuchyně Anthony Bourdain

Kniha přišla mému synovi jako dárek k hrnci, který si objednal a tak jsem jí vzala jako Výzvu 2018 - Kniha o jídle.
Vtipně a svižně popsané kuchařské prostředí Newyorských kuchyní. 90 % jídel jsem ani neznala :-). Provoz kuchyní mi přišel naprosto úchvatný, ani si to nedokážu představit, že se takhle jede na plný plyn. Jestli jednou budu mít cestu v tyto končiny, ráda bych navštívila restauraci Scotta Bryana, to asi musí být opravdu pořádný gurmánský zážitek :-).

05.02.2018 4 z 5

Království za story Království za story Petr Šabach

Soubor šesti povídek. Nad některými jsem se zasmála některé už tak vtipné nebyly.
Prostě taková oddychovka co se přečte za jeden den....

22.01.2018 3 z 5

Jivínské rapsódie Jivínské rapsódie Josef Štefan Kubín

Kniha obsahuje tři tragikomické povídky, z Podkrkonoší, které se zaměřují na lidské charaktery.
V Kytinkách poznáme Vašíka, který moc rozumu nepobral.
V objetí ochechule nám pantáta Maťátko ukáže, kam až ho zavedla lotynka.
A ve Fonce nám Martin Machout dokáže, že mít hezkou ženu není jen tak.
Kniha je psána Podkrkonošským nářečím, jsou přidané i říkačky, písničky a pár receptů na jídlo, které se v té době jedlo.

15.01.2018 3 z 5

Akrobatická řada Akrobatická řada František Kožík

Kniha z gymnastického prostředí.
Příběh Mirky, která si z olympiády přivezla zlatou medaili. O tom, čeho všeho se pro ní musela vzdát a o strachu z toho, že od ní teď všichni očekávají jen ty nejlepší výkony.
A příběh Evy, která se dostane do reprezentačního družstva, mezi 12 nejlepších, ale nechce se kvůli tomu všeho vzdát a tak je, pro ztrátu důvěry, z družstva vyloučena.
Hezká a čtivá kniha.

08.01.2018 4 z 5

Franny a Zooey Franny a Zooey J. D. Salinger (p)

Ani nevím, jak knihu popsat... Do Franny jsem se opravdu začetla s chutí, bohužel Zooey odváděl mou pozornost někam do časoprostoru, takže jsem se několikrát přistihla že vlastně nevím o čem čtu.

Ale možná by neškodilo si někdy vyčistit boty kvůli té tlusté paní...

05.01.2018 3 z 5

Měla jsem tu odvahu Měla jsem tu odvahu Irena Librová

Hana je 23- ti letá zdravotní sestra, která si začne s ženatým doktorem Robertem. Ten jí slibuje, že se rozvede, že ona je pro něho ta pravá, že jí miluje.... Pak ale dojde na lámání chleba, Hana je těhotná a doktor otcovství nechce přiznat. Rodiče se s Hanou nechtějí znát. Sousedky se na ní dívají přes prsty. Malý Mareček v noci pláče....

Kniha je sondou do života socialistické svobodné matky, která to v té době opravdu neměla jednoduché. Nejen pro to, že na výchovu zůstala úplně sama, často bez peněz a bez pomoci blízkých, ale i pro to, že prakticky celá společnost svobodné matky neuznávala a dávala jim to patřičně najevo.

05.01.2018 5 z 5

Návrat z vánočních prázdnin Návrat z vánočních prázdnin Hana Pražáková

Třináctiletá slabozraká Tamara nastupuje do nové speciální školy v Brně. Její nástup je složitější, protože její rodiče odjíždějí na dovolenou v Jugoslávii a jí nechají na víkend u příbuzné Elišky, kterou Tamara viděla jen jednou v životě a o které rodina nemá valné mínění, protože je rozvedená a tak trochu nesplňuje rodinná očekávání.
Další rána pro Tamaru přijde, když při návratu domů z internátu zjistí, že její pokoj obývá její sestřenice Pavluška a že maminka chodí pozdě v noci, když tatínek není doma, někam ven....
Příběh o tom, jak se Tamara musí vyrovnat se vším novým, o nových přátelstvích i o rodinných trampotách.

05.01.2018 4 z 5

Magické střípky Magické střípky Andrzej Sapkowski

Moje první a myslím, že i poslední setkání s tímto autorem. Když jsem konečně pokořila Artušovskou esej - u níž jsem už na konci marně tápala kdo je kdo - s úlevou a velkým očekáváním jsem se pustila do povídek. Čekala jsem, že i ty budou plné chrabrých rytířů, padouchů a magických bytostí. Bohužel, tohle opravdu nebyl můj šálek kávy. Za poslední rok kniha, kterou jsem četla nejdéle. Vážně nezaujala ani nenadchla.....

09.12.2017 1 z 5

Velká sestra a malý bratr Velká sestra a malý bratr Aulikki Oksanen

Osudy velké sestry Aino a jejich "bratříčků".
V podstatě smysluplný příběh, bohužel trochu složitě napsaný. Někdy jsem se v knize ztrácela. Vím, že příběhy o sluníčku-berušce byly myšleny proti válce a nesmyslnému zabíjení, ale mě kdyby někdo vyprávěl v dětství takovou pohádku, tak z toho týden nebudu spát....

16.10.2017 2 z 5

Putování mořského koně Putování mořského koně Petr Šabach

Kniha vyprávějící o tatínkovi, který zůstal doma se svým synem na rodičovské dovolené aby manželka mohla jít do práce.
Přečteno jako malá vzpomínka na skvělého spisovatele....

23.09.2017 3 z 5

Odysseus a hvězdy Odysseus a hvězdy Ota Hofman

Ocitáme v daleké budoucnosti (pro nás v době již minulé) a setkáváme se s chlapcem "Zrzkem", který musí ležet v posteli poté co neúspěšně zkoušel letět na s kamarády sestaveném létacím stoji. A jak tak leží v posteli má chvilku na to, aby si popovídali s otcem.
I jeho otec kdysi dávno zkoušel létat. I on s kamarády Martinem a Rudlou zkoušel vynalézat. Jednou však jeho otec (zrzkovo děda) při stavbě dálnice našel kámen, který měl zvláštní barvu a tak si ho dal na skalku. Večer, když se kluci snaží použít vlastnoručně vyrobenou vysílačku se stane spousta nevysvětlitelných věcí - vysílačka i s bateriemi shoří, letadlo ztratí směr, do rána na skalce všechny kaktusy rozkvetou i řeřichy, které sázeli před týdnem... Jak chlapci následně zjistí, kámen má velkou moc zastavovat na chvíli motory aut. Pro chlapce je to velký objev. Místo školy se vydávají do muzea, kde zjišťují, že kámen by mohl být pegmatit pocházející z prvohor. Chlapci kámen rozbijí, aby zjistili co se v něm ukrývá, ale nenajdou nic, než malou kuličku, která už autům nevypíná motory a nevyzařuje žádné světlo.
Přijde po letech "Zrzek" na tajemství kuličky? Je v ní opravdu zakódovaná zpráva z jiné planety nebo jde jen o velkou chlapeckou fantazii?
Moc hezká a čtivá kniha!

07.09.2017 5 z 5

Deset životů Deset životů Helena Malířová

Životní příběh Evy Nygrynové (Heleny Malířivé) od jejích 10-ti let, kdy dostala svůj první deník až do doby, kdy jí opustil její druhý manžel.

06.09.2017 3 z 5

Jarní symfonie Jarní symfonie Věra Adlová

Námět knihy je moc hezký a velmi zajímavý. Bohužel, kniha se mi dost špatně četla. Někdy jsem se v ní i ztrácela. Nedovedu si představit, že bych jí ve 12-ti letech dočetla celou.

02.09.2017 2 z 5

Zločin s noblesou Zločin s noblesou Jan Stach

Klasická kniha detektivních příběhů vhodných k vodě nebo do vlaku.

02.09.2017 2 z 5

Dřevěný táta Dřevěný táta Tomáš Janovic

Taková malá připomínka mého dětství. Nyní předčítáno dětem za teplých letních večerů, na chalupě, před spaním.

20.07.2017 3 z 5

Dva muži na druhou Dva muži na druhou Robert Louis Stevenson

První příběh je jistě všem známý - doktor Henry Jekyll a pan Edward Hyde.
Ve druhém příběhu se setkáváme s tak trochu podivínem Peregrinem Tyssem, který žije sám jen se svou chůvou Alinou v domě po rodičích. Na štědrý den, když rozdává dárky dětem knihaře Lömmerhirta se ale setkává s okouzlující dívkou, která mu zamotá hlavu. A tím začíná bláznivý příběh, který sahá do daleké minulosti. Příběh plný fantazie, lásky, nenávisti a intrik....
Třetí "povídka" je rozhovor s MUDr. S. Požárkem z Dobřanské psychiatrické léčebny. Docela mě pobavilo, že pan doktor sám na sobě zkoušel LSD, aby poznal, co to s ním udělá :-)
Knihu jsem našla v knihovničce s knihami zdarma a přečetla jí prakticky za jeden den. Na první straně bylo napsáno věnování: Za dobrou práci ve školním roce 1967-68. ZDŠ Královské poříčí, okr. Sokolov 1.-5. ročník, M. Chvostková tř. uč.
- vždy když najdu takovou knihu s věnováním, jen si říkám, komu asi patřila, zda jí vůbec četl a hlavně, co ho vedlo k tomu, že jí dal do knihovničky....

07.07.2017 4 z 5

I takový je život I takový je život Irena Brandejsová

Tak bohužel, já mám trochu jiný názor, než pavlinkaa.
Kniha mi přišla jako naprostá slátanina, kromě příběhu mi hrozně vadily překlepy a nesouvislá spojení ve větách. Jindy si toho v knihách moc nevšímám, ale tady to bylo dost markantní a do očí bijící.
Adéla mi byla silně nesympatická svou nerozhodností a hlavně tím, jak ke všemu přistupovala. V 18 jsem byla pěkné kvítko, ale že bych někoho milovala celým svým srdcem a spala s někým jiným, to mi přijde ujetý. Obzvlášť když vím, jaké to je zamilovat se až po uši, nemyslet na nikoho jiného - každý den, každou hodinu, každou minutu - to si pak nepustíte k tělu nikoho jiného. Před lety jsem se takhle zamilovala do svého, tenkrát svobodného manžela. A ani dnes bych mu nedokázala udělat, to co Adéla. Holt I takový je život :-)
Každý to má asi jinak, já si na konci spíš říkala, co bude s Vojtou, jak tam to asi dopadne. Dočetla jsem jen proto, že jsem zvědavá ženská. Asi už jsem na takové knížky stará, ve 13-ti by se mi možná příběh líbil :-)

02.07.2017 2 z 5

Polední host Polední host Jiří Jánoška

18 detektivních příběhů které vyřeší s bravurností sobě vlastní poručík Hanzlík
s kolegy podporučíkem Vaňhou a strážmistrem Hájkem.

25.06.2017 4 z 5

Kulatá kostka Kulatá kostka Ján Navrátil

Příběh party maturantů, kteří se v poslední den školy jedou vykoupat. Věra, která je hlavní hrdinkou knihy, ale odmítne všechny i svého chlapce Dušana s tím, že se bude raději učit. Hned odpoledne jí volá matka celá zděšená, zda je doma neboť auto, kterým všichni jeli mělo nehodu. A tím se začíná rozvíjet příběh, který hlavně vykresluje charakter nejen budoucích maturantů, ale i socialistické společnosti. Klasika let minulých, kdy je něco za něco. Na povrch začínají vyplouvat nejedna tajemství a odhalují se povahy jednotlivých aktérů.
Knihu jsem dočetla jen pro to, že mne zajímalo jak vše dopadne. Někdy jsem se v ní vyloženě ztrácela. Některé úvahy maturantů mi přišly až moc "vyšponované". Naopak velmi dobře byly vykresleny povahy jednotlivých postav.

22.06.2017 2 z 5