Franny a Zooey

Novela autora proslulého zejména jedním z nejvýznamnějších děl americké literatury XX. století, generačním románem Kdo chytá v žitě, vypovídá o touze po nalezení smyslu života. Podle autora je "amatérským filmem" citlivě zobrazujícím něžné vztahy matky a dvou nejmladších dětí rodiny Glassových; skutečně jde o vynikající rozbor rodinných vztahů. Dvacetiletá studentka anglistiky Franny si z pokoje mrtvého bratra vypůjčí knihu Poutníkova cesta vyprávějící o ruském venkovanovi, který se naučil zvláštní metodu neustálého modlení. Poté upadá do deprese, prodělá nervové zhroucení a její blízcí se jí snaží pomoci. Obsahem knihy jsou v podstatě tři velké rozhovory - mezi Franny a jejím chlapcem Lanem, mezi jejím bratrem Zooeym a matkou Bessie, a konečně mezi Franny a Zooeym. Zooey, úspěšný herec, se jí snaží pomoci svými úvahami o víře v Boha a smyslu poctivé práce, zatímco maminka se snaží posílit Frannino tělo vydatnou slepičí polévkou. Nevšední knížka, která chytne u srdce. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/84_/84101/franny-a-zooey-84101.jpg 3.9181

Franny and Zooey (1961)

Literatura světová, Novely
Vydáno:, Knižní klub

Nombeko
21.08.2016

Líbilo se mi, že se celý děj vešel do tří rozhovorů. Vše je založeno spíš na zamyšlení o tom co člověk dělá a proč, než na příběhu. Trošku náročnější čtení, ke kterému se určitě ráda vrátím a pokaždé si z něj něco nového odnesu.

Sparkling
20.05.2016

Nádherná kniha (jedna z mých nejoblíbenějších).

Lodja
07.04.2016

Úplně jsem je viděla. Nás, zaopatřené šťastlivce moderního a vyspělého světa, kteří přes všechna materiální zabezpečení prostě tápou a hledají. A hádají se, diskutují, stěžují si na svůj osud, cítí se nepochopení, kouří a brečí. Známe. A každý to řešíme po svém, ale ukažte mi člověka, který se ve Frannyiných pochybnost ani na okamžik nepoznal.

nygmasriddle
08.03.2016

Od této knihy jsem čekala mnohem více. Proto mě čekalo zklamání. Určitě ale stojí za přečtení, o to žádná!

kk_proste
09.02.2016

"...Já jen, že mě štvou podobný věci, i když ne úplně stejný, jako tebe, a ze stejnejch důvodů..."

Kniha tak trochu o negativním významu slova intelektuál proložená rovinou (nejen) náboženské filozofie. Jedná se stále o egoismus, když si ho v celém svém rozsahu uvědomujeme? A jak mu zabránit, když tvoří tak podstatnou část naší osobnosti a zároveň je také jakousi hnací silou?
Holdenovi Caulfieldovi podle mě ani Franny ani Zooey nesahají po kotníky, avšak nejsou jen jeho o něco starší verzí? Pozoruhodná a podivná knížka, jestli teda chcete co vědět.

Tin-m
13.01.2016

Myslím, že som knihu príliš precenila, a skončilo to mojím miernym sklamaním. Príbeh ma nejako nezaujal. Snáď sa k nej raz vrátim a budem vnímať celý dej inak a živšie.

Lenka.Vílka
03.04.2015

Překvapivě jsem byla zaujatá každou stránkou, ale přistihla jsem se u stejné věci jako u Devíti povídek...forma vyhrála nad obsahem...

Husiczka
12.03.2015

poměrně nudné čtení

patricka
30.01.2015

Zvláštní knížka... Vpodstatě neměla skoro žádný děj a chvílama mě dokonce nudila. To ale vynahradily stránky, od kterých jsem se nemohla odtrhnout. Vlastně ani nevím, proč mě některé rozhovory tak zaujaly... Zooey mi byl dost nesympatický. Ale myšlenka, kterou vyslovil na konci, myšlenka, která je zřejmě hlavní myšlenkou knížky, se mi líbila a myslím, že je hodna zamyšlení.

Esie
10.09.2014

Tak tohle bylo zklamání, ale opravdu. Neustále modlení a tlachání o ničem a tlachání o náboženství nejsou nic pro mě kamarádko

kotasbk
24.07.2014

Salinger má vynikající styl, ale bohužel tohle dílo šlo mimo mě. Je to škoda. Možná jsem to nepochopil...

Tatianeta
20.10.2013

"... na světě jsou hezký věci - fakt hezký. A my jsme takoví blbci, že se od nich necháme odvádět. Jak se něco týká našeho malýho prašivýho ega, tak nám to může bejt úplně ukradený."

sofi
16.10.2012

O Salingerovi jsem slyšela jen chválu a tak jsem se rozhodla něco si od něho přečíst. Můj dojem z knihy je - zklamání. Vůbec jsem se nedopídila nějaké smysluplné myšlenky. Tahle kniha mi rozhodně nesedla.

Lady_Ef
23.08.2012

Po "Kdo chytá v žitě" jsem byla ze Salingera nadšená a hned sáhla po jeho další knize, ale ta mě bohužel zklamala. Možná jsem od ní čekala až příliš, a tak jsem se jen stěží dopracovala k závěru.

Clash
16.08.2011

No … těšil jsme se na další super Salingerovku, ale musím říct, že po první polovině knihy jsem nebyl nijak zvlášť spokojený, druhá povídka působila i částečně dost nudně (viz. dopis od Buddyho) a stále jsme čekal, kdy přijde to správné „obyčejné“ kouzlo po Salingerovsku, bohužel jsem se nedočkal. Kniha v podstatě dost o ničem, filosofická stránka (?) s tou jsem se tu moc nesetkal. Jsem zvědavý na další počin, který doufám bude na lepší úrovni než právě Franny a Zooey.

tandula
16.07.2011

rozhodně zvláštní a zajímavá kniha. Přečetla jsem ji jedním dechem, a byla jsem na ni ohromně zvědavá a jistá si, že se mi bude líbit. První polovina knihy můj předpoklad splnila, ale pak jsem si začala stále dokola opakovat - jaká je vlastně pointa? v čem je ten příběh? Asi jsem očekávala něco trochu jinýho...

WEIL
02.07.2011

Čte se to tak dobře, že si společně s komentářem pode mnou taky říkám - škoda, že toho Salinger nenapsal víc.

kuba.dash
15.06.2011

Škoda, že toho Salinger nenapsal víc...

lenikaspi

Skvělá knížka! Začetla jsem se do ní tak, že jsem nemohla přestat.. hodně zajímavě napsaná, určitě doporučuju přečíst :)

Eileen281

Tuhle knuhu miluju. Asi není tak zajímavě napsaná jako Kdo chytá v žitě, ale je hlubší. Je to filosofická kniha psaná očima mladých lidí, aby byla přístupná všem - myslím, že musí zanechat dojem.