Zemlja Online Zemlja komentáře u knih

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Zábavná, vtipná, milá kniha. Hezké namlouvání, protivná teta a bratranec, nekonvenční dědeček. Přitažlivá doba a prostředí. Člověk se k ní rád vrací.

06.10.2023 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Čte se to dobře, to ano. Když si autor vybere takové téma, kdo by knihu pohaněl? Na druhou stranu už asi není čím překvapit, protože podobných, třeba i lepších knih, bylo dříve napsáno dost.

Povídání o pejskovi a kočičce Povídání o pejskovi a kočičce Josef Čapek

Jak je to pořád milé. Čas to nepoškodil. Asi psané s láskou. A ta se z toho neztratila.

Bylo nás pět Bylo nás pět Karel Poláček

Výlet do prvorepublikového městečka, vztahů mezi různými obyvateli; náhled do rodiny maloobchodníka, rošťáren partičky kluků. Vtipná, citlivá knížka.

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Na knihy U. Eca je málokdo dost vzdělaný. Já nejsem. Spokojila jsem se s historickou detektivkou prostoupenou tmářstvím, snahou utajit to, co se nehodí.

Polámal se mraveneček Polámal se mraveneček Josef Kožíšek

Tohle snad dodnes umějí zpaměti všichni z mojí generace. Pasáže často matky recitovaly dětem při nějakém zranění. To bych jako autor považovala za úspěch.

03.09.2023 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Moc hezká. Pasáže o smrti. A připomněla, že všichni Němci nebyli fašisti.

28.08.2023 5 z 5

Čarodějův učeň Čarodějův učeň Otfried Preussler

Patří k mým nejoblíbenějším. Síla lásky proti černé magii. Mocný mistr a každoroční boj o život. Předčítám, děti uhranutě poslouchají.

27.08.2023 5 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Laskavý otec - právník, dvě zvídavé děti, tajemný dům v sousedství, vztahy mezi bělochy a černochy někde na jihu. Krásný příběh. Jelikož jsem dříve viděla film, při čtení jsem měla před očima dokonalého G. Pecka. To pomohlo.

Fimfárum Fimfárum Jan Werich

Kdo by to nečetl? Nebo nepředčítal dětem? Mými favority jsou pro dospělé Tři sestry a prsten, velká švanda, a pro děti Vrabec hrdina. U toho se mi třese hlas dojetím.

06.09.2023

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Napínavé, bojíte se, co bude, protože tušíte, že to bude špatně. Během čtení každá kočka podezřelá.

20.09.2023 5 z 5

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Velký obdiv ke spisovatelce za příběh o silné ženě v těžké době. Fandila jsem jí. Baví mě porovnávat různé filmové verze příběhu, herečky a herce v hlavních rolích.

28.08.2023 5 z 5

Z deníku kocoura Modroočka Z deníku kocoura Modroočka Josef Kolář

Milá knížka, hezky graficky vyvedená. Někam se ilustrace paní Zmatlíkové nehodí (třeba do Bylo nás pět), ale do téhle knížky ano.

26.08.2023 4 z 5

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

Ano, je to o pedofilovi. Špatné. Ale musím se v posuzování Humberta odchýlit od všeobecného odsouzení. Vnímala jsem, že je mi ho líto. Víc než té holky, ta od jisté chvíle dobře (třebas podprahově) věděla, co dělá a že má nad ním moc. On byl slabší než jeho touha. Neodolal. Ano, špané, vždyť je dospělý. Pedofilové, kteří své nastavení zvládnou, jsou vlastně obdivuhodní. Že děvče špatně dopadne, nám současným čtenářům musí být předem jasné.

Bílý tesák Bílý tesák Jack London

Bílý tesák a Volání divočiny. Jako by tam čtenář byl. Krásné, drsné příběhy, s pochopením pro zvířecí duši. London je velikán literatury

26.08.2023 4 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Čtivé, spíš k oddechu, zdařilý popis alkoholičky, překvapivě drsná epizoda ze života jedné z postav.

22.08.2023 4 z 5

Quo vadis Quo vadis Henryk Sienkiewicz

Krásný, bohatý příběh, pečlivě vykreslené reálie doby, skutečné historické postavy. Bylo těžké nezadat si s diktaturou Nerona, muselo být vyčerpávající kličkovat, aby člověk ochránil sebe a své blízké. Počátky křesťanství těžké, brutalita vůči nim vzbuzovala lítost. Vědět tak tehdy, že za pár set let budou páchat totéž na jiných vyznáních.

08.10.2023 5 z 5

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Jedna ze zásadních světonázorových knih. Nepřekonatelná.

Ostře sledované vlaky Ostře sledované vlaky Bohumil Hrabal

V knížce je toho tolik. Poetika, smutek, nesmělost, odvaha, soucit. Krásný příběh.

Dvě věže Dvě věže J. R. R. Tolkien

Celou trilogii obdivuju. Promyšlený příběh o boji proti zlu, o obětování vlastního pohodlí i života. Ušlechtilí hrdinové, mocní nepřátelé. Svět plný zajímavých míst a bytostí.

25.09.2023 5 z 5