Zdendin Zdendin komentáře u knih

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Vykreslený svět na mě působil silně postapokalipticko-naturalisticko-realisticky. Clověk se téměř bojí toho, že když od knihy odvratí zrak, z nebe začne padat šedý popílek, slunce zakreje háv temnoty a lidé se změní v zoufalé zrůdy.

05.04.2015 5 z 5

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Kniha mě opět poučila, že vymazanost dutých hlav, kterým je dovoleno trýznit ostatní lidi, prostupuje napříč dobou, režimem, či geografickým umístěním. Vždycky budou někde lidé dobří a lidé chovající se hůř než zvířata. Oproštění od bolesti utíkáním do jiných životů člověka nutí opět přemýšlet o smrti...o tom co je po smrti. Nehledě na to, že příběhy jsou napínavé a celou knihu tak stmelují a vyživují. Jako když kořeny napájejí starý strom. Good joob Jacku!

03.02.2015 4 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Mrazilo mě v zádech při čtení 1984. Ani ne pro obsah samotný, ale pro jeho podobu s historickou skutečností. Pro mě nejbližší tu před rokem 89. Mrazí mě i teď při pomyšlení jak lidé zapomínají na to co se stalo i bez účelné přepisování minulosti a děsím se toho, že se věci mohou opakovat znovu. Tuhle knihu by si měli přečíst extrémní pravičáci a extrémní levičáci. Házím je do jednoho pytle proto, že podstata zla a utrpení v totalitním režimu ať komunistického, nebo fašistického mi přijde stejná. Lidé trpí tak jako tak a kdo jim vládne je v tu chvíli bezpředmětné. utrpení a smrt přichází zleva i zprava. Možná se alespoň jednomu ze 100 rozsvítí. Tato kniha je však nadčasová. Jak bylo psáno v doslovu nejde o to útočit na nějaký konkrétní režim i když ta podoba je někdy děsná. Každého čtenáře v této knize zamrazí něco jiného a každý si odnese to své. Jak píší i ostatní i mě zůstane tenhle příběh ještě dlouho ležet v hlavě.

03.06.2013 5 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Excelentní příběh o přeměně dnešního světa ve svět apokalyptický a následně post-apokalyptický. Není třeba se déle rozepisovat. Kniha se právem řadí mezi nejslavnější sci-fi. Znát jméno Wyndham a Den Trifidů je pro fandu tohoto žánru povinnost.

05.07.2012 5 z 5

Petr Pan a Wendy Petr Pan a Wendy James Matthew Barrie

Jednoznačně moje nejoblíbenější dětská kniha, čtená neustále dokola. Kouzelné ilustrace spolu s dětskou fantazií mě zavedly do jiného světa.

09.09.2011 5 z 5

Setkání s Rámou Setkání s Rámou Arthur Charles Clarke

Aoutor přichází s neotřelým náhledem na setkání země s mimozemskou civilizací. Narozdíl od klasických klišé příběhů dnešní doby, poukazuje nejen na technickou odlišnost, ale ukazuje i zcela jiné uvažovaní mimozemské rasy. Ne každé scifi potřebuje tuny mrtvých emzáků. A.C.Clarke se drží v jakésy ose logického pokroku lidstva a příběh tak působí reálněji, čímž se dostane čtenáři lépe pod kůži.

02.01.2015 4 z 5

Mág – Učedník Mág – Učedník Raymond E. Feist

Po nenápadném a klidném rozjezdu přichází na řadu strhující příběh plný zvratů a napětí, cestování a bojů, ale i politiky a zápasení o moc. Jedná se o špičkouvou fantasy, která by čtenářům tohoto žárnu rozuhodně neměla uniknout.

29.03.2013 5 z 5

Vampyrismus v kulturních dějinách Evropy Vampyrismus v kulturních dějinách Evropy Giuseppe Maiello

Velice dobře pojatá a vysvětlená problematika vampyrismu, napříč světem i staletími. Nejedná se o báchorky, či překroucené pohledy na upíry, jak je tomu v dnešní době ve filmu i literatuře. Kniha se zabývá vysvětlením tohoto fenoménu, kterému lidstvo v minulých staletí čelilo. Upír nebyl pouze postavou v knihách a příbězích jak se dnes může zdát, ale skutečným postrachem hlodající obyvatelstvo všech společenských vrstev. Víra ve vampýra(Upíra) byla zakořeněna v lidech od starověku a tato kniha se snaží vystopovat její kořeny. Popisuje proti-upírské praktiky, líčí dobová svědectví a dokáže i laickému čtenáři pomoci udělat si obrázek jak se lidé v minulosti k domnělým upírům stavěli, jak s nimi bojovali, či jak je typologicky třídili. Nadpřirozena tedy moc nečekejte, jedná se spíše o vědecko-historické pojednání a vysvětlení. Snad jen náhledy do dobových kronik, které jsou zde zmiňovány jsou někdy v tomto směru velice pozoruhodné...

05.07.2012 5 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Kniha dokáže čtenáře vtáhnout do tunelů post-apokalyptického příběhu a nepustí vás dokud se nepročtete až k překvapivému konci. Zejména první kapitoly na čtenáře dýchají, nehostností, nebezpečností a tajemnem tunelů moskevského metra. I když mi přišlo, že tahle v počátku navozená atmosféra postupně trochu slábne. Arťoma jak postupuje hlouběji do metra již neobklopuje tolik tajemné děsivé "něco" číhající v tunelu. Přesto je příběh obohacován a hnán kupředu dalším dobrodružstvím ,novým setkáním, či další zápletkou až k pro mě nečekanému konci. Velmi se mi líbilo, vysvětlení toho kde lidé berou potravu, vodu, detaily obchodu, nebo třeba shánění dřeva na topení. Občas vás napadne spojitost s jinými příběhy, např. knihu Piknik u cesty 1972 (jde zejména o stalkery), nebo příběhy počítačových her jako třeba Fallout, či Stalker. Nejde však o žádné souvislosti či vykrádání spíše o jakousi zpestřující myšlenku, která vám tyto další známé příběhy připomene. Zkrátka Dávám 5*

13.12.2011 5 z 5

Kukly Kukly John Wyndham (p)

Výborná kniha, která mě do děje vtáhla hned po prvních stranách. I když mé nadšení ke konci nepatrně sláblo, pořád mě tento příběh a jeho forma utvrzovali v tom, že autor knihy bude vážně jedním z mých nejoblíbenějších. Minimálně v tomto žánru :-)

16.08.2013 4 z 5

Pistolník Pistolník Stephen King

Tenhle díl je zcela jiný než ostatní díly temné věže, je vidět velký časový odstup mezi ním a dalšími knihami. V příběhu vyvstává spoustu otazníků a je to spíše nástřel k celému putování. Jakýsi styčný bod k celému vyprávění. Nevíte kde je, proč tam je co je temná věž, kdo je muž v černém a téměř nic z toho nebude zodpovězeno. Je třeba sáhnout po dalším dílu. Atmosféra je také jiná, přijde mi jaksi pochmurnější a drsnější. V tomto prvním dílu se mi zdá nejlépe vykreslená drsnost a naturalistická sklíčenost rolandova rozpadajícího se světa.

27.12.2012 4 z 5

Karel IV. - Císař v Evropě (1346-1378) Karel IV. - Císař v Evropě (1346-1378) Ferdinand Seibt

Karel IV. Je jistě jedním z našich nejslavnějších panovníků, po kterém zůstalo mnoho významných jak architektonických, tak i literárních památek. V této knize se historik Ferdinand Seibt pokouší čtenáři na čtyřstých stranách, rozdělených do IX. Kapitol, přiblížit osudy této významné osobnosti napříč celým jeho životem.

Autor knihy se však již od jejího začátku nezabývá pouze osobou samotného Karla, ale přibližuje nám dobovou situaci v Evropě i se zdánlivě okrajovými prvky, jako je dobové měření času, či třeba agrární revoluce. Stranou nezůstávají ani morové rány, které zasáhly Evropu, či pogromy při kterých židé neměli lehký život. Hlavní složka prostupující celým dílem je vzhledem k období hned vedle církve, politika jež je zde připodobněná k šachové partii. Nicméně sílu zbraně, jakou politika bezesporu je, využívali ke svým spletitým plánům jak vladaři a šlechta, tak i církev, která se tak snažila tímto prostřednictvím usměrňovat světskou moc.
Po představení dobových souvislostí nám před samotným pohledem na Karlovu osobu (jež se vlastně zpočátku jmenoval Václav a jméno Karel přejal až při biřmování ve Francii) německý historik představuje jeho předky, jejich život a jejich plány. Dozvídáme se o jeho Praotci Jindřichovi VII. Tak i o plánech a taženích jeho otce Jana Lucemburského. Zmíněny jsou pak i tahanice o malého Karla mezi Janem a Karlovou matkou Eliškou přemyslovnou.
Jak je již zmíněno v popředí stojí politika a diplomacie, kterou Karel ovládal mistrovsky. Dokázal si díky ní získat přízeň a naklonit tak ramena vah na svou stranu. V počátcích své vlády se musel sice zadlužit a vydat nemalé náklady na upevnění své moci. Nicméně díky svým promyšleným plánům se mu vše později vracelo zpátky. Karel dokázal díky svým diplomatickým jednáním rozšiřovat území své říše daleko lépe než bojem. Mezi jeho slavné státní dokumenty patří zejména Majestas Karolina a Zlatá bula. Několika bojovým střetům se přesto nevyhnul. Ať už šlo bitvu Kresčaku, kde byl v mládí svědkem smrti svého otce, či později v šarvátkách při jeho tažení Itálií. Karel sám zřejmě začal věřit i v to, že je vyvolený vládce a na jeho straně stojí bůh, v čemž ho utvrzovala i náhlá úmrtí rivalů, kteří mu stáli v cestě k vzestupu.
Kniha nás krom vyprávění o samotném vladaři doprovází častými obrázkovými materiály. Nejčastěji se jedná o sochy zmiňovaných osob, různé typy staveb, státnické listiny, mapy, které nám dávají možnost pohlédnout na dobovou Evropu, či různé doplňkové kresby. Forma, kterou nám jsou informace autorem předávány ,je určena však spíše pro náročnější čtenáře. Bez znalosti různých historických souvislostí může být četba této knihy pro laika obtížná, přesto však v mnoha ohledech stále poučná.
Autor knihy nezabrušuje pouze do politického spektra jak již bylo řečeno, ale samozřejmě nás seznamuje ostatními méně či více důležitými osobami se kterými přišel vladař do styku. Zajímavá je například zmínka o korespondenci se známým literárním umělcem, kterým byl Francesco Petrarca. S ním si hojně po dvanáct let dopisoval a při svém italském tažení se s ním i osobně setkal.
Karel dokázal za svého života rozšířit území říše, povýšit Prahu na jedno z hlavních Evropských center, svojí diplomacií udržet mír a svojí ekonomickou strategií oddálit nezvratnou krizi, která klepala na dveře a po Karlově smrti ji již nedokázal odvrátit ani jeho syn Václav IV.
Kniha zprostředkovává podrobný pohled na Karlovu politiku, jeho diplomacii i na širší okolnosti, které s jeho životem souvisí, stejně tak nám představuje důležité události a osobnosti doby. Pro čtenáře zajímajícího se o středověk, o Historii, české země, nebo přímo o samotnou osobnost Karla IV. bude kniha jistě zajímavým přínosem.

25.07.2011 3 z 5

Steve Jobs Steve Jobs Walter Isaacson

Nejsem žádným fandou značky Apple, ani nevlastním žádné jejich zařízení. Musím však říci, že kniha o Jeho spoluzakladateli a vizionáři mě upoutala a držela od začátku do konce (i když pouze v audio-formě). Autor je zcela nestranný a popisuje jak Stevovi klady a úspěchy, tak i jeho stinné stránky života a komplikovanou osobnost. Někdy sice zabíhá možná až do zbytečných podrobností a kniha se hemží nepřeberným množstvím jmen. Jedná se však o ucelené a srozumitelné dílo. Komplexně popisující celý životní příběh tohoto velikána. I když jsem se zpočátku obával nudného čtení. Kniha je plná drobných příběhů a zvratů, čtenáře navíc motivuje a nutí ho přemýšlet nad svým vlastním životem. Pokud váháte, zda knihu zkusit rozhodně tak učiňte.

19.09.2015 5 z 5

Tři muži ve člunu Tři muži ve člunu Jerome Klapka Jerome

Vtipné to bylo, ale asi jsem čekal o trochu víc. Možná to příště zkusím tolik nekouskovat a třeba se víc začtu...

27.03.2015 3 z 5

Čaroděj a sklo Čaroděj a sklo Stephen King

Čaroděje a sklo jsem četl pekelně dlouho a opět jako předchozí díl mě k němu cosi přitahovalo, ale zároveň mě nedokázalo pevně udržet. Možná to bylo příliš nataženým dějem. Příběh tragiské lásky a gradující závěr vyprávění o Susannah je však vykreslen na naprosto výborně.

29.03.2013 3 z 5

Pustiny Pustiny Stephen King

Nevím proč, ale cosi v pozadí mě pořádně nedokázalo vtáhnout a přikovat k ději jako tomu bylo u předchozího dílu. Jde jen o můj subjektivní čtenářský prožitek a i když tento třetí díl mi nevím proč přišel zatím nejslabší z těch tří co jsme četl, rozhodně se chystám na ČARODĚJE A SKLO.

24.08.2012 3 z 5

Štěstí.cz aneb Jak je těžké najít chlapa Štěstí.cz aneb Jak je těžké najít chlapa Valerie Freiová

Autorka se snaží humornou formou představit seznamovací proces čtyřicetileté Anety prostřednictvím seznamovacích agentur a internetu. Sám pochybuji, že seznamovací útržky jsou jak je psáno v předmluvě skutečné zážitky. Kniha je slepenec schůzek s různými muži. Nechci mužské plémě nějak vychvalovat, ale to jak se chová v knize 99%mužů mi přijde dosti přitažené za vlasy. Ze všech se vyklubávají: nenažranci, smraďoši, bačkory, přizdisráči, nafoukanci, negramoti, vulgární hovada , namyšlení machýrkové atd. atd. Frázemi díky kterým kolikrát u hlavní hrdinky totálně pohnojí celé seznamování, by se ve skutečném světě oháněl jen totální idiot. I zajíčkovi, který se teprve učí jak něžnější pohlaví oslovit a ulovit by i po vypití litru kořalky, zmlácení do bezvědomí, či uvedení do totálního stavu zfetovanosti muselo být s nadsázkou na 100% jasné, že těmito slovy ženu jedině zažene. Jeden se chce k hlavní hrdince hned po prvním rande stěhovat, jiný si na ni vytáhne dotazník jestli splňuje jeho kritéria, další ji okamžitě poroučí, nakazuje a přikazuje. No nevím i pokud by to byli sebevětší "tragédi", jistě by se to alespoň na první schůze snažili zamaskovat. Kniha pro mne tedy ztrácí značně na realitě. Humor zde použitý je spíše suchý. Pokud by byl podán v režii Šimka a Grossmanna, mohl by z toho být příběh na 5*. Takhle je to bezpáteřní slátanina, bez valného děje a originálního vtipu, kde se jména uchazečů přelívají a splývají stejně jako jednotlivé pasáže knihy. Černou tečkou je pak závěrečná nekolikastránková reklama na seznamovací portál stesti.cz, který je vlastně sešroubovaný s celou knihou. Buď je to tím, že to vážně není styl knihy pro mě, nebo je to tím, že je to vážně špatná kniha. Těžko říct, ale rozhodně je to dle mého názoru nepovedený počin.

03.06.2012 2 z 5

Je těžké být bohem Je těžké být bohem Arkadij Strugackij

Zajímavá myšlenka pro mě né úplně příjemně zpracovaná. Celým Dějem se omílá dokola to, jak se lidi na jiné planetě v období odpovídající našemu středověku mají špatně. Jak trpí pod vládou tyranů, jak jsou vykořistování a tak dále a tak dále... Okolo hlavního hrdiny, místního historika a pozorovatele zdejšího světa Rumaty ze Země, se sice v knize roztáčí jakýsi děj. Zaštipuje však stále více povídání o tom jak se tu mají lidé špatně a jaký je tenhle feudální svět žumpa. Když se konečně začíná dít něco zajímavého, tak je příběh utnut a je konec knihy. Pro mě po přečtení výborného Pikniku u cesty smutné zklamání.

02.04.2012 2 z 5

Flotila Země Flotila Země Patrick Zandl

Od začátku příběhu napínavé čtení. Příběh ve kterém se z České republiky stala světová supervelmoc, která ovládá vesmírný program včetně obrany Země. Válka flotily s mimozemskými nepřátely, kteří ji převyšují sice počtem, ale zato horší taktikou. Děj je sice vesměs popis průběhu jedné velké vesmírné bitvy, je však psán v rozumné délce a poutavou formou, která dokáže zapříčinit přečtení na jeden zátah.

06.02.2012 4 z 5

Návrat dinosaurů Návrat dinosaurů Wolfgang Hohlbein

Wolfgang Hohlbein dal perfektní start této dinosauří sérii. Dokáže rychle roztočit soukolí příběhu a vše šlape a nepustí vás než se dostanete k prvnímu dinosaurovi....po té vás příběh vtáhne ještě hlouběji.

17.01.2012 4 z 5