Zdekat Zdekat komentáře u knih

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Knihu jsem přečetl za pár sezení, zábavná a vtipná. Neprožité "alternativní" životy jsou zajímavé a překvapivé a vůbec nevadí, že je každému čtenáři asi po chvíli jasné, jak to dopadne. Hrdinka velmi sympaticky ztracená. Odpočinková kniha, u které ale asi není potřeba hned hledat nějaký filozofický přesah.

19.03.2024 5 z 5

Hodiny z olova Hodiny z olova Radka Denemarková

Knihy paní Denemarkové se čtou obtížněji, ani tato nebyla výjimkou a strávil jsem u ní čtyři měsíce. Zase mám ale všechny její knihy z minula pořád v hlavě a u této to nebude jinak.
5 hvězdiček za odvážně vybrané téma, téměř protistátní v dnešní době. Lidé co nakupují na Wishi a Aliexpresu, nebo kteří fandí našemu prezidentovi s jeho láskou k Číně, si najdou asi jinou četbu. Realistický popis stavu čínské společnosti, ovládání občanů a tamního způsobu života je zajímavý, kniha ale stejně asi víc vypovídá o Češích, než o Číně.
Druhým důvodem pro pět hvězdiček jsou krásné pasáže komentující konzumní svět, rozčarování nad popíráním opravdových hodnot, svobod, lidskosti. Musel jsem se prokousat i opakovaně některými těžšími pasážemi, pak ale přišlo pár odstavců, ze kterých mě bylo až fyzicky krásně. Jak někdo dokáže tak jasně a krásně popsat co sám cítím a málokoho kolem to trápí. Ti všichni koboldové a hamáčkové...
Není to četba na dovolenou, buďme však rádi za takové knihy.

16.10.2019 5 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Přečteno téměř na jeden zátah, ale obsah už ve mně zůstane. Silné, husté, ne příliš jednoduché, podnětné dalšímu hledání. Velké očekávání překonané. Přečtu po čase znovu. Pro mě, z celé silné generace spisovatelek, Kateřina Tučková vyčuhuje.

23.07.2022 5 z 5

Raději zešílet v divočině Raději zešílet v divočině Aleš Palán

Obdivuhodný je působ, jakým dokázal autor jako tazatel vést rozhovory. Na jedné straně se zajímavými, ale pro velkou část obyvatel asi i svým způsobem podivnými lidmi. Samotáře přimněl otevřeně vyprávět svoje životní příběhy způsobem, které nutí k zamyšlení nad vlastními hodnotami, přitom všichni vyšli z textů s vlídnou důstojností.

12.10.2021 5 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Hrdinka hledá vlastní kořeny v podhorské vesničce. Atmosféra místa i příběhu je zdařile popsána. V příběhu bylo pro mě ale možná až moc jmen, postav a komplikovaných vztahů. Potřeboval jsem soustředěnou četbu, abych si příběh užil.

04.05.2022 4 z 5

Doktorka z domu Trubačů Doktorka z domu Trubačů Ilona Borská

Díky výzvě člověk natrefí na opravdu zajímavé knihy, perličky.
V silném, smutném a také povzbudivém příběhu jsem se seznámil se ženou úžasného osudu, s doktorkou Vlastou Kálalovou.
Četl jsem cenzurovanou verzi se strachem z ideologického zatížení, politice se ale příběh téměř nevěnuje. (I islám je tu popisován bez nějakých soudů a s úctou k odlišné kultuře - jezídi, kurdové, šíté i sunité - mezi všemi měla totiž přátele.) Určitě se ke knize vrátím, ale ve vydání po roce 1998, snad už necenzurované, nějaké momentky byly přece jen zamlčené.

06.05.2021 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Druhý díl lepší prvního, skvěle popsaný těžký život lidí za první republiky. Příběh působí přirozeně, uvěřitelně, bez nutnosti náhodných berliček posouvajících děj dál. Postavy z předchozího dílu jsou vtaženy do zásadních historických událostí přesahujících Karvinsko, tam díky polské otázce a zaměření oblasti na hornictví byly národností nenávist, ekonomická krize i válečná bída katastrofálnější než jinde. Děkujme za klidnou dobu, ve které žijeme a chraňme si ji. Kdyby se musela nějaká kniha číst povinně, tak klidně tato - a nejen na školách.

28.02.2021 5 z 5

Aristokratka u královského dvora Aristokratka u královského dvora Evžen Boček

Aristokratka pátý díl. Vůbec jsem nevěděl, jestli ho chci číst. Po prvním bombastickém díle se každou další knížečkou zdál text méně vtipný a zábavný, děj předvídatelný a postavy i styl psaní nudnější a nudnější.
Ale zkusil jsem a nelituji. Možná větší přestávka před vydáním dalšího dílu dala odpočinout mně - čtenáři, možná i autor trochu obměnil styl psaní. Zvláště od druhé třetiny je kniha stejně strhující a zábavná jako první díl, musel jsem se smát nahlas a nemohl se od knihy odtrhnout. Překvapivě vydařené pokračování, těším se na další.

21.12.2020 5 z 5

Babička Babička Božena Němcová

Po náramném seriálu Božena jsem si musel Babičku přečíst znovu. Seriál mně naboural zažité klišé o Boženě Němcové jako školometské profesorské spisovatelce a i díky tomuto kontextu se kniha četla úplně jinak.

Nemá sice žádnou napínavou dějovou linku jako dnešní bestsellery, ale ani děj úplně neschází (Kristla, Viktorka, Hortenzie). Pravda, rozvláčnější druhá třetina byla trochu obtížnější, v té době se ale jistě knihy četli jinak, ne tak rychle jak chceme dnes.

Krásná poetika jazyka a krásný popis idylického, pomalejšího a prostšího žití tehdejších lidí - byť jejich život byl jinak v mnoha ohledech náročnější než dnes - dává právo tomuto románu a autorce na svoje vysoké ocenění.

08.02.2021 5 z 5

Baletky Baletky Miřenka Čechová

Balet je úžasný, krása a možnosti pohybu lidského těla jsou neskutečné. Tušíme, že stát se úspěšnou baletkou stojí hodně odříkání, řehole jako u vrcholových sportovců. Ale že až tak?
Od deseti let sama na výběrové škole, bolest, hlad, problém s identitou, odříkání, velmi nejistá budoucnost a možná pár šťastných chvilek radosti na jevišti. Bavil mě mladistvý jazyk, surové psaní v druhé osobě, členění příběhu do menších fragmentů řazených zdánlivě náhodně, někdy nechronologicky, vše prokládané deníkovými zápisy. Také bavilo, že se některé části těžko řadily do správného času v příběhu. Za mě si kniha zaslouží lepší hodnocení. J

16.12.2020 5 z 5

Lustr pro papeže Lustr pro papeže Jan Tománek

Kniha sice nevykresluje barvitě postavy, příběh spíš jen schematický, ale zásadní v knize je spusta sesbíraných a zaznamenaných střípků ze života totalitních vězňů. O totalitním lágru v Minkovicích jsem vůbec nevědě.l A to, že firma Preciosa se příliš nehlásí k historii nucených prací politických vězňů ve své firmě, je taky důležitým mementem knihy. Navíc (podle okolí) velmi čtivé a zajímavé i pro méně náruživé čtenáře.

22.11.2020 5 z 5

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

V nějaké recenzi se psalo, že se budu po přečtení dívat na stromy jinýma očima. Vskutku to tak je, doporučuji. Kniha není dlouhá, v mé verzi luxusní fotky a čtivý, zajímavý text. TOP.

15.05.2022 5 z 5

Aristokratka pod palbou lásky Aristokratka pod palbou lásky Evžen Boček

Pořád velmi zábavné

28.07.2023 5 z 5

Než vystydne káva Než vystydne káva Tošikazu Kawaguči

Vlídná a příjemná četba, silně na mě působila ta pozvolnost vyprávění, pokoj a klid obsažený v každém příběhu. Styl psaní je jiný, odlišný od západní literatury, to ale vůbec nevadí. Přečtu si i další díly.

27.11.2022 5 z 5

Foucaultovo kyvadlo Foucaultovo kyvadlo Umberto Eco

Focaultovo kyvadlo považuji za nejlepší román Eca. Pokus vystřelit si z vyznačů okultismu se stává sebenaplňujícím proroctvím. Autor musí mít tak obrovské znalosti a přehled - a to jsem většinu odkazů a přesahů určitě nepochopil. Číst knihu po letech podruhé bylo výživnější než první přečtení.

10.01.2022 5 z 5

Soumrak dne Soumrak dne Kazuo Ishiguro

Do čtenářské výzvy. Popis dovolenkové cesty loajálního majordoma, v podstatě vyššího sluhy, protknutý vzpomínkami. Majordom svoji práci pro pány bere tak moc vážně, že zapomněl na svůj vlastní život. Vždyť i největším zážitkem ve volných chvílích je povídání s kolegy o práci a nakonec i ta dovolenková cesta má vytknutý další, pracovní cíl. Celou knihou se tak proplétá otázka jak moc je správné upřednostnit svoji kariéru před osobním životem. A jestli ta práce byla natolik důležitá a přínosná, když už kvůli ní hrdina zavrhl soukromý život. Zamyšlení pro každého.

10.03.2019 4 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Možná už je těch knih s tématem holokaustu až moc, není ale asi na škodu si pořád připomínat, čeho jsme jako lidstvo schopni. Toto je ten z výrazně lepších příběhů, osud bohatého židovského děvčete se čte skoro sám.
Zajímavě je načrtnutá otázka promarněné možnosti útěku před přicházejícími běsy. Jak se rozhodnout k tomu vše opustit, zariskovat a odjet do nejistoty, namísto víry v to, že vše ještě třeba dobře dopadne.

06.05.2021 5 z 5

Píseň o Bernadettě Píseň o Bernadettě Franz Werfel

Kniha je splněným slibem věřícího autora, poděkováním za záchranu života, to taky hned na začátku čestně přizná. Lurdské zjevení je popsáno velmi čtivě, až světsky, beze stopy po náboženském fanatizmu nebo laciném patosu. Velmi zajímavá byla i část po zjevení, pohled do zákulisí uznání zázraku, opatrného a bezradného našlapování církve i politiků kolem celé události.

23.11.2020 5 z 5

Velké maličkosti Velké maličkosti Jodi Picoult

Čtenářská výzva. Opověď na otázku proč se účastnit výzvy. Protože bych si tuto knihy bez výzvy nekoupil. Čtivý příběh na motivy podobné skutečné události s rasovým podtextem, vyprávěný třemi rozdílnými účastníky. Rasismus je zakořeněný téměř v každém člověku. Tan podvědomý a neviditelný je ale pro ponižované horší, než veřejně deklarovaný a zdánlivě nebezpečnější. Super, super kniha!

10.03.2019 5 z 5

Zpracovat informace načerpané pro román ve faktografické knize je skvělý počin. Kniha i tiskařsky řemeslně krásná.

19.08.2022 5 z 5