zaranda zaranda komentáře u knih

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Luxusní záležitost. U mnohých kapitol jsme se smáli nahlas. Vyzdvihuju zvláště zeleninovou zahrádku, vánoční cukroví nebo dezinfekce, ale to zdaleka nejsou jediné skvosty této knížky :-)

20.01.2022 5 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Málokterá kniha mě natolik chytne doslova od prvních stran. Sice situace, ke kterým docházelo v poslední třetině knihy už byly na můj vkus místy až trochu moc, na druhou stranu ono "co by se mohlo pokazit" známe často i tady na Zemi, natož ve vesmíru :-)
Každopádně se četla jedním dechem a všem fanouškům tohoto žánru vřele doporučuji k přečtení.

04.01.2022 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Opravdu silný příběh, od kterého se dá jen těžko odtrhnout.

10.01.2020 5 z 5

Zátiší Zátiší Louise Penny

Dobře psaná detektivka v klasickém stylu - není vždycky potřeba spousta krve, násilností a nechutností, abyste udrželi čtenáře v napětí :-) Inspektor Gamache je sympaťák, ráda si přečtu i o jeho dalších případech.

08.09.2021 5 z 5

Anna ze Zeleného domu Anna ze Zeleného domu Lucy Maud Montgomery

Jsem opravdu ráda, že se mi dostalo do rukou krásně ilustrované nové necenzurované vydání Anny (protože to staré, které jsem četla jako malá, mělo část kapitol vyřazenou pány soudruhy). Příběh mě bavil i teď a určitě se ke knize ještě někdy vrátím, jen co dočtu všechny další díly:-)

07.09.2021 5 z 5

Probudím se na Šibuji Probudím se na Šibuji Anna Cima

Zajímavá zápletka, čtivě psaná, konec v Murakamiho stylu, ale celou knihu sráží forma, jako je psaná a odfláknutá korektura (řada překlepů, zapomenutá slova, chyba v rodokmenu, kde je Satošiho bratr označen jako jeho strýc,...). Ještě horší než překlepy je ale nekonzistentní používání hovorového jazyka. Proti použití hovorového jazyka jako takového nic nemám. Ale tady jsou hovorová slova "rozsypaná" mezi spisovná zcela nahodile. Kdyby byla např. odlišena přímá řeč nebo myšlenky postav hovorově a popisy spisovně, tak je to o něčem jiném. Takto je klidně v jedné větě půlka hovorově a půlka spisovně, slovo, které je v jednom řádku hovorově je hned o řádek níž spisovně... To, co autorka nejspíše považovala za ozvláštňující prvek tak v konečném důsledku je prvek velmi rušivý, který kazí požitek z četby. Škoda, potenciál tam byl podle mě velký.

14.02.2019 3 z 5

Zaslaná pošta Zaslaná pošta Terry Pratchett

Další skvost z celé zeměplošské série. Vlahoš von Rosret se hned v této knize stal jednou z mých nejoblíbenějších postav na Zeměploše (i když, ruku na srdce, která z výrazných postav Zeměplochy nepatří mezi mé oblíbené?:))

12.03.2017 5 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Kniha je psaná svěžím a velmi čtivým stylem. Je to, jako byste se sešli na skleničku s kamarádem a poslouchali jeho vyprávění z cest. Deníkové zápisky jsou doplněné vtipnými ilustracemi. U knížky se čtenáři mohou nejen bavit, ale také žasnout nad tureckou pohostinností a zapřemýšlet nad "problémy světa".

26.10.2016 5 z 5

Hotýlek na Islandu Hotýlek na Islandu Julie Caplin

Taková příjemná oddechovka na léto :)

22.07.2022 5 z 5

Smrtící tajnosti Smrtící tajnosti Robert Bryndza

Konečně zase kniha, kde nevíme už od první třetiny, kdo je vrah. Takhle to mně osobně sedí mnohem víc. Rozuzlení trochu překvapivé, ale pro mě i lehce rozpačité. Jako by docházely nápady nebo tam byla křečovitá snaha vměstnat určitá témata... Ale určitě se mi líbila víc než předchozí 2 díly.

10.11.2021

Noční lov Noční lov Robert Bryndza

Oakley mi leze na nervy čím dál víc a konec byl na můj vkus zas až trochu předramatizovaný, ale rozhodně tímto dílem s autorovou tvorbou nekončím.

13.02.2021 4 z 5

Losos v kaluži Losos v kaluži Markéta Lukášková

Po knize jsem sáhla náhodou v knihovně a čekalo mě velice příjemné překvapení. Skvělé čtení. Neotřele, zábavně psaný příběh Barbory a její babičky a jejich trablí s láskou, životem i po-životem.
"ne každej je mistr zenu, co má na zadku vytetovaný Čtyři dohody."

23.09.2020 5 z 5

Boj o ostrov Boj o ostrov Arthur Ransome

Ransomovky, to je klasika mého dětství. Ráda po nich sáhnu znova, když chci něco nenáročného na odreagování.

10.05.2019 5 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Klasika, která pobaví i při několikátém čtení. Hned bych jednoho takového sluhu brala do domácnosti.

01.11.2016 5 z 5

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Podivuhodný příběh muže, kterému uvěznění těla nemohlo uvěznit ducha. Který se naučil umění "malé smrti", aby tak jeho duch mohl putovat napříč časem i prostorem.
Rozhodně nejde o odpočinkovou četbu, ale o knihu, která vás nutí přemýšlet.

21.10.2016 4 z 5

Břicho nestvůry Břicho nestvůry Louise Penny

Tak nějak nevím, kolik dát hvězdiček. Oblíbené postavy opět skvělé, ale některé dějové linky příběhu už na můj vkus trochu překombinované.

17.10.2023

Templářské dědictví Templářské dědictví Steve Berry

Cotton Malone mě baví :) Je pravda, že zápletka je na můj vkus místy už trochu překonstruovaná, ale jako oddechovka dobré.

10.11.2019 4 z 5

Šedík a Bubi Šedík a Bubi Ester Stará

Už dlouho jsem neviděla tak krásně zpracovanou knihu. Myslím, že se k ní budeme často vracet.

16.05.2018 5 z 5

Co je v domě Co je v domě Táňa Kubátová

Taková ta typická zápletka: nejdřív se nemůžou vidět, potom bez sebe nemůžou být. A samozřejmě nesmí chybět Adam Velich. Zkrátka klasika od Táni Kubátové se vším, co v jejích knihách čekáte.

13.01.2017 5 z 5

Závislosti srdce Závislosti srdce Robert Hemfelt

Kniha představuje zajímavý koncept tzv. spoluzávislostí a problematika spoluzávislých lidí je vysvětlena na celé řadě příkladů z reálné praxe autorů. Navíc kniha nabízí konkrétní podněty, jak ve svém životě se spoluzávislostí pracovat. Doporučuji především všem spoluzávislým, i když často člověk vůbec netuší, že do této kategorie spadá...

16.11.2021 5 z 5