Yorika Yorika komentáře u knih

Osamělost prvočísel Osamělost prvočísel Paolo Giordano

Co s duší člověka udělá traumatizující dětství? Co s duší dítěte udělá, když ho zklamou ti, jimž nejvíce věřilo? Tedy rodičům? Jaký pak bude jeho život? Dokáže pak být takový člověk opravdu šťastný? Kniha nabízí odpovědi. Nečte se jednoduše. Přesto ve mně zanechala hlubokou stopu....Je to všechno tak jiné a přesto tak stejné...

05.03.2020 5 z 5

Lékařka Lékařka Noah Gordon

Nemyslím si, že je kniha horší než předchozí dvě. Je jen jiná. Možná je mi dokonce jako ženě bližší.
Roberta má v sobě stejnou houževnatost a sílu, jako její předci. Její odvaha je mi sympatická.
Důstojné zakončení celé triologie.

04.03.2020 4 z 5

Veronika se rozhodla zemřít Veronika se rozhodla zemřít Paulo Coelho

Znepokojivá kniha.
Až na prahu smrti najít odvahu a vůli k životu i když je život pes.
I když je svět takový jaký je.I když člověk nedokáže žít s ostatními ani sám se sebou.
A vůbec.Kdo vlastně určuje, že jeden je šílený a druhý ne?Kde je ta tenká hranice?Vždyť Veronika se jen rozhodla zemřít...

06.09.2019 4 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Ta kniha mě obklopovala všude.Kniha roku,napínavý příběh,světový bestseller.Ach ten marketing.Jakmile na nějaké knize vidím nadpis bestseller zbystřím.Ne vše,co je populární musí být totiž dobré.Kniha mě nezaujala.Ať už kvůli nesympatickým postavám,do kterých jsem se nedokázala vcítit nebo zápletce,která se nijak neliší od jiných a mnohdy lepších detektivek.Nechápu humbuk kolem této knihy.

21.05.2016 2 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Naprosto úžasná kniha.Její stránky vás pohltí a nepustí.Ocitnete se v kolotoči emocí, které vás nenechají odpočinout.I ta Smrt je nakonec člověku snad až sympatická, neboť i Smrt má srdce ! Alespoň v tomto příběhu.

28.08.2014 4 z 5

Kdo má rád historii a především Egypt, přijde si na své.Kniha plná hlubokých myšlenek, psána zvláštním stylem, na který si člověk musí nejprve zvyknout.Jakmile se však tak stane, stává se literárním zážitkem.Příjemná knižní klasika.

23.05.2013 4 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Smutný příběh s hořkým koncem.Obdivuji autorku,že se pustila do tohoto nelehkého a dlouho tabutizovaného tématu.Jaké rozporuplné reakce tato část naší historie stále ještě vyvolává, jsme se mohli přesvědčit v nedávných prezidentských volbách.Bohužel však lidé,kteří by tuto knihu především měli číst,si ji nikdy nepřečtou.A to je také hořký příběh.

24.03.2013 5 z 5

Byli jsme tu vždycky Byli jsme tu vždycky Filip Titlbach

Velice potřebná kniha. Více takových knih. Zdá se, že naše společnost, stále trpí předsudky a nesnášenlivostí, vůči LGBT lidem a je mi z toho smutno. Dokud to tak bude a dokud bude mít část naší společnosti pocit, že má právo určovat, jak mají druzí žít svůj život, je velice důležité, dát takovým knihám prostor. Věřím, že tato kniha nebude od Filipa poslední a ještě nějaký ten literární počin spáchá.

20.10.2022 5 z 5

Tělo Tělo Paolo Giordano

Válka v Afghánistánu. Ale o tu ani tak moc nejde. Je to spíš psychologická sonda do duší vojáků. Každý z nich v sobě nosí něco, co musí zpracovat. Možná si myslí, že v Afghánistánu na své problémy zapomenou. Ale tato válka je hlavně o čekání. A tak se vracejí myšlenky, před kterými se snažili utéct. Když konečně dojde k akci, změní jim to životy navždy. K jedné bolesti se jen přidá bolest další...

08.03.2020 4 z 5

Nemajetní Nemajetní Szilárd Borbély

Venkov. Pro nás městské lidi znamená venkov mnohdy romantickou idylku, plnou klidného života, dobrosrdečných lidí a roztomilých zvířátek,o která se místní s láskou starají.
Pokud si to opravdu myslíte, tato kniha vám vezme veškeré iluze. Venkov je kruté místo. Lidé se tady musejí jaksi více ohánět, na soucit a hlouposti není čas. Zvířata slouží především k obživě a nejlepší jsou taková, která se dají sníst. Ta jiná nemají právo na život a je škoda je živit.
Hodně syrový pohled na prostý venkovský život, který zřejmě z velké části pramení z autorovi osobní zkušenosti. Vracet se ke knize zřejmě už nebudu.

08.03.2020 3 z 5

Kde kvete tráva Kde kvete tráva Han Kang

Kniha o krutých událostech, napsána však nádherným lyrickým jazykem. Pro mě překvapivé události, neboť jsem o této zemi moc nevěděla. Autorka se s tím příliš nepáře a o událostech píše tvrdě a bez příkras. Jen tak mohou určité věci plně vyniknout. Díky za tuto knihu, která mi zase o něco víc rozšířila obzory.

07.03.2020 5 z 5

Vánoce Hercula Poirota Vánoce Hercula Poirota Agatha Christie

Tak nějak jsem hledala tu vánoční atmosféru ale autorka ji zabalila do knihy tak dokonale, že jsem ji prostě nenašla.
Ještě, že alespoň Hercule Poirot našel svého vraha.

02.03.2020 3 z 5

Stepfordské paničky Stepfordské paničky Ira Levin

Skvělý psychologický horor, s otevřeným koncem. Co je ještě skutečnost a co už fikce? Opravdu se osobnost člověka může takto od základů změnit nebo je v tom něco jiného? Něco nadpřirozeného? Odpověď si musí najít každý sám...

02.03.2020 4 z 5

Hodiny Hodiny Michael Cunningham

Cunningham ženám rozumí. Nádherně vykreslené charaktery tří různých žen, v různých časových obdobích mě prostě chytlo za srdce.
Právem autorovo nejoceňovanější dílo.

01.03.2020 5 z 5

Jeden den Ivana Děnisoviče a jiné povídky Jeden den Ivana Děnisoviče a jiné povídky Alexandr Isajevič Solženicyn

Gulag.To slovo má pro mě zvláštní příchuť.
To drsné místo, kde v nelidských podmínkách přežívali či spíše umírali lidé, kteří se ničím neprovinili nebo naopak byli vinni vším.To podle toho, jak strana a lid rozhodli.
Autor popisuje, jak vypadá takový jeden den v Gulagu.Není nad osobní zkušenost.
Povinná četba pro všechny proruské voliče.

08.09.2019 5 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Možná jsem bez srdce.Možná jsem cynik.Ale je to pořád jen červená knihovna plná klišé a otřepaných frází.
Nevadí mi příběh.Vadí mi jeho zpracování.

08.09.2019 2 z 5

Kmotr Kmotr Mario Puzo

O některých knihách není potřeba nic psát, protože vše již bylo napsáno
Kmotr aneb když se kniha stane legendou.

08.09.2019 5 z 5

Vlastně nevím co napsat. Všechna slova jsou zbytečná. Je to děsivé. Nepochopitelné. Šokující. Emoce z knihy jen prýští.
Kolik jen Černobyl zničil lidských životů. Kolik bolesti, utrpení...A svět se točí dál...

20.05.2019 5 z 5

Freddie Mercury: Bohémská rapsodie jednoho života Freddie Mercury: Bohémská rapsodie jednoho života Lesley-Ann Jones

Biografie, která Freeddieho popisuje takového, jakým zřejmě opravdu byl.
Geniální zpěvák
Citlivý člověk
Dětská duše
Sklon k depresím a omamným látkám
Nespoutaný sexuální život
Divoké večírky
Důležité jsou však písně.A ty přetrvávají

27.01.2019 5 z 5

Rybí krev Rybí krev Jiří Hájíček

Milé překvapení.Smutná ale čtivá kniha.Je strašné, když člověk musí opustit svůj domov, kde vyrosl a který vybudovaly generace před ním, jen kvůli jakýmsi ,,vyšším cílům " , které však nemusí být vždycky správné.Citlivě napsaný příběh, po kterém Vám zůstane hořká pachuť v ústech.Skvělá kniha.

05.01.2014 5 z 5