xulij01 xulij01 komentáře u knih

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Velmi povedená alegorie totalitního státu. Na začátku obrovské nadšení ze získané svobody a splétání plánů na vytvoření „ráje na zemi“, samozřejmě s tím, že prvně se musí řádně zabrat a utáhnout opasky, aby „světlých zítřků“ mohlo být dosaženo. Ve skutečnosti dochází k postupnému utahování šroubů a situace se nenápadně zhoršuje, na druhou stranu propaganda samozřejmě dokládá, že se mají mnohem lépe než dříve (to platí ale tak akorát pro vládnoucí vrstvu). Psáno velmi přístupnou formou a víceméně naznačené postupy fungují v totalitních systémech dodnes. Svoji vizi pak autor rozvinul v románu 1984.

12.02.2023 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Mistrovsky podaný obraz totalitní společnosti, kde je jedinec redukován na malé kolečko v soukolí a pokud vybočí svým chováním z řady, tak může být velmi snadno „nahrazen“ jiným „kolečkem“. Román obsahuje celou řadu zajímavých myšlenek, například neustálá změna historie tak, aby to odpovídalo stávající realitě. Oceánie vede válku střídavě s Eurasií a Eastasií a případně s některou z nich uzavírá spojenectví proti zbývají mocnosti. Problém je samozřejmě v tom, že nepřítel byl vykreslován propagandou v nejčernějších barvách a najednou se z něj stane spojenec. Vyřeší se to tím, že veškeré knihy, články, noviny a jakékoliv informační zdroje jsou zničeny a nahrazeny novými, kde je uvedeno, že vždy bojovali po boku stávajícího spojence, tvrdit opak by bylo zločinem. To se samozřejmě v průběhu let několikrát zopakuje a žádný původní (pravdivý) informační zdroj není k dispozici, takže se člověk může spolehnout jen na svou paměť, která je neustále masírovaná všudypřítomnou lživou propagandou.

I přes závažné téma je knížka čtivá a nadčasová, člověku se nechce věřit, že byla napsána již v roce 1949. Rozhodně stojí za přečtení, je to ten typ knížky, ke které se člověk klidně po pár letech vrátí.

28.01.2023 5 z 5

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

Rozsáhlá fantasy sága (hodnotím všechny díly), která vyniká bohatým příběhem, množstvím postav a nečekanými zvraty. Je to ten typ knížky, který čtenáře vtáhne do děje a nepustí, dá se říci, že se tam stále něco děje (lyrické popisy jako u Tolkiena zde příliš nenajdete). Zvláštností je pojmenování kapitol, které nesou jméno postavy, o které je vyprávěno (takže tam najdete x-kapitol se stejným názvem). Vyprávění je tedy primárně sledováno vždy z pohledu jedné konkrétní postavy, ke které se autor zpravidla vrátí po několika jiných kapitolách.

Autor se s tím příliš „nemaže“ a klidně z příběhu nechá vypadnout postavu, která se jevila jako klíčová, naopak nějaká zdánlivě nezajímavá postava se později stane postavou nosnou. Spisovateli se parádně podařil zachytit postupný vývoj jednotlivých postav vlivem vnějších okolností. Velmi zjednodušeně příběh sleduje soupeřící rody o moc s přidanou špetkou magie. Sága by se dala přirovnat k rozvětvenému „historickému“ románu s řadou intrik a nečekaných rozuzleních.

13.12.2022 5 z 5

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Jedno z nejznámějších fantasy děl, které je stále živé, ač vyšlo už v roce 1954. Tolkien byl profesorem literatury a na textu je to znát. Většina lidí bude asi příběh znát díky povedenému filmovému zpracování, dle mého je ale knížka lepší než film, vtěsnat celý příběh do filmu se sice podařilo, ale za cenu určitého zjednodušení (v knížce je děj mnohem propracovanější a dává větší smysl).

Čtenáře jinak čeká poutavý příběh, uvěřitelné postavy a vytříbený jazyk. Někomu mohou být na obtíž lyričtější pasáže, kde popisuje třeba krajinu, architekturu... (na druhou stranu tím umí dokonale navodit atmosféru). I ten, kdo neholduje fantasy literatuře, bude myslím s knížkou spokojen, stačí se nechat okouzlit strhujícím příběhem a skvostným jazykem.

06.07.2023 5 z 5

Mistr a Markétka Mistr a Markétka Michail Bulgakov

Nic podobného jsem zatím nečetl. Příběh je bohatý a fantaskní. Mystika se prolíná s reálným světem, minulost se současností. Zkusím naznačit něco málo o příběhu, ale tak, abych nic důležitého neprozradil. Jednou z postav je spisovatel, který napsal román odehrávající se v roce 0. Úryvky toho románu jsou v knize citovány a zároveň jedna z postav románu v románu je hlavním hybatelem příběhu odehrávajícím se kolem roku 1920 v Moskvě (čili se dá říct, že se jedná o starší ročník, který spadá do období ještě před Kristem). Příběh je spletitý, skoro bych to přirovnal k tomu, když pejsek s kočičkou vařili dort, každopádně já jsem si na něm pochutnal. Plně ale uznávám, že mnohým se to bude jevit jako překombinované, na druhou stranu je někdy lepší nad knížkou nepřemýšlet a prostě se nechat okouzlit plynoucím a velmi čtivým příběhem…

05.02.2023 5 z 5

Dvě věže Dvě věže J. R. R. Tolkien

Druhý díl rozhodně nezaostává za prvním. Děj solidně odsýpá, přišlo mi, že trošku ubylo lyričtějších popisů prostředí. Postavy se postupně vyvíjí, charaktery na mě působily uvěřitelným dojmem. Čtenář dostane další pořádnou porci dobrodružství okořeněnou nečekanými zvraty, zajímavými setkáními, a to vše napsané vytříbeným a čtivým jazykem. Pro fanoušky fantasy skoro povinnost, ostatním to můžu ale doporučit taky, je to typ knížky, která člověka vtáhne do děje a těžko se odkládá.

22.07.2023 5 z 5

Návrat krále Návrat krále J. R. R. Tolkien

Třetí díl má největší spád, děj krásně odsýpá a příběh se uzavírá. Přišlo mi, že tento díl čtenáře nejvíce vtáhne do děje, asi bude dané tím, že lyrické popisy prostředí jsou upozaděny. Tolkienovo dílo je unikátní v tom, že vytvořil celý propracovaný svět, který má vlastní mytologii, jazyky, pověsti a historii. Vznikl takový malý vesmír, který okouzluje čtenáře již desítky let.

19.08.2023 5 z 5

Dědictví otců Dědictví otců Robert Merle

Kromě krásného archaického jazyka knížka nabízí i poutavý příběh odehrávající se na pozadí střetů mezi katolíky a hugenoty. Čtenář si nenásilnou formou udělá představu, jaký byla situace ve Francii v 16. století, včetně zachycení nejdůležitějších historických událostí.

20.05.2023 5 z 5

Jeho království Jeho království Mika Waltari

Pro mě jedna z nejzajímavějších knížek, které jsem kdy četl. Waltari je můj oblíbený autor, umí psát neobyčejně čtivě a člověk má pocit, že se to mohlo tímto způsobem odehrávat. Příběh líčí, jak hlavní postava cestuje do Jeruzaléma, protože na základě proroctví (různých národů) se tam má objevit nový „vládce světa“. Dorazí tam akorát v době, kdy dokonává Ježíš Kristus na kříži.

Děj se poté točí kolem toho, že se hlavní hrdina snaží vyzískat co nejvíce informací o Ježíši, je světsky zaměřený, takže je pro něj obtížné jeho učení pochopit (natož přijmout). Z mého pohledu dokázal autor postavám vdechnout život a umím si i vcelku představit, že taková knížka někoho přivede ke křesťanství (líčení událostí jinak víceméně odpovídá bibli). Za mě můžu knížku jen doporučit.

05.02.2022 5 z 5

Exodus Exodus Leon Uris

Knížka je opravdu čtivá a dokáže vtáhnout do děje. Další velkou výhodou je, že si čtenář na základě minulosti jednotlivých postav může udělat rámcovou představu, jaký byl třeba postoj Polska vůči židovskému obyvatelstvu před druhou světovou válkou, v průběhu ní a po ní (zrovna tak třeba v Německu a ostatních státech). Na osudu jednotlivých postav se dozvíme o průběhu povstání ve varšavském ghettu, hrůz koncentračních táborů, politice Velké Británie, která značně omezovala přistěhovalectví židů do Palestiny (arabské státy toho prostě nabízeli mnohem více než židé, takže postoj byl víceméně jasný a bylo úplně jedno, že v Německu byli židé vyhlazováni) atd. Každopádně většina děje se soustředí na situaci po druhé světové válce, kdy se snažili založit vlastní stát, je pravdou, že dokázali takřka nemožné, zúrodnili často půdu, která se jevila jako neplodná (za cenu obrovského úsilí).

Co na mě vůbec nepůsobilo přesvědčivým dojmem byly vztahy mezi jednotlivými postavami (zvláště ošetřovatelka Kitty a rambo Ari), tam mi to připomínalo červenou knihovnu. Také třeba osud lodi Exodus byl zcela jiný, než je v knížce líčeno. Rozhodně to chce brát z historického hlediska s rezervou, určitě si ale čtenář udělá slušnou představu o tom, jak nesmírně obtížné bylo nový stát založit a čím vším si museli ještě po hrůzách koncentračních táborů projít.

07.09.2023 4 z 5

Poslední bitva Poslední bitva Cornelius Ryan

Autor sleduje poslední dny třetí říše očima vojenských špiček, vrcholných politiků, ale i běžných lidí, vojáků, nuceně nasazených, vězněných atd. Každý z nich samozřejmě vnímá situaci jiným způsobem a má i jiné cíle (u běžných Němců šlo víceméně už jen o přežití). Díky značně různorodému spektru „vypravěčů“ vzniká plastický obraz konce války v Německu. Nejzajímavější jsou ty pasáže, které se týkají vrchních velitelů, podařilo se krásně zachytit, před čím stáli, proč a jak se rozhodovali. Některé informace mě hodně překvapily, Němci se například dostali k super tajné mapě, kde bylo zachyceno poválečné rozdělení Německa (do té doby doufali, že mezi SSSR, VB a USA vzniknou rozpory a oni se nabídnou coby nárazník proti rozpínavosti SSSR aneb tonoucí se stébla chytá). Knížka je opravdu velmi čtivá a obsahuje řadu zajímavých informací. Celkově bych hodnotil 85 %.

06.04.2024 4 z 5

Černá kniha komunismu 1. Černá kniha komunismu 1. Nicolas Werth

Jak už název napovídá, knížka mapuje zločiny komunismu. V jednotlivých kapitolách zachycuje největší zvěrstva, kterých se dopustil, například velký hladomor v letech 1932 až 1933, Velký teror probíhající v letech 1936 až 1938 atd. Je to solidně napsané, informací se čtenář dozví vcelku dost (na druhou stranu, víceméně každé z kapitol by mohla být věnována samostatná knížka). Na konci každé kapitoly najdeme seznam citovaných zdrojů. Perfektní je, že se tu a tam objeví i třeba doslova citované nařízení některého z vysoce postavených komunistických pohlavárů nebo i vzpomínky perzekuovaných, hned to dává popisu událostí jiný rozměr.

Radostné čtení to každopádně není, je až zarážející, s jakou brutalitou postupovali proti vlastním lidem, deportace celých národů do oblastí, kde nic nebylo připravené, a tudíž to končilo zcela zbytečnými obětmi. Rekvizice zemědělských plodin, které byly určeny na setbu a díky tomu byl v dalších letech vyvolán hladomor

06.05.2023 5 z 5

Henri Matisse Henri Matisse Vlastimil Fiala

Starší knížka, která má ale i dnes co nabídnout. Textu nemám, co bych vytknul, jsou citovány názory na umění samotného Matisse, zrovna tak je zachyceno, jak vnímalo jeho obrazy okolí (malíři, kritici, běžní lidé). Celkově je krásně podán vývoj jeho umělecké tvorby. Co mě překvapilo, že začal malovat až když mu bylo 22 let (do té doby se o malířství víceméně nezajímal), zároveň byl vždy svůj, ač občas vyzkoušel různé umělecké směry, tak se jimi nenechal podstatněji ovlivnit. Knížka obsahuje celkem 46 barevných reprodukcí z různých obdobích jeho tvorby, díky tomu si lze udělat představu, jakou cestu urazil. Barevné reprodukce jsou ve slušné kvalitně, ale jenom přeci, je tam už trošku cítit zub času. Celkově 85 %.

06.05.2024 4 z 5

Souostroví Gulag - 1. díl Souostroví Gulag - 1. díl Alexandr Isajevič Solženicyn

Autor sám gulagem prošel, takže má vše z první ruky. První díl se věnuje všemu, co předcházelo vlastnímu pobytu v gulagu. Dozvíme se, jak probíhalo zatýkání, transporty, výslechy, pobyt ve vězení, vlastní procesy, na základě, kterých zákonů docházelo k odsouzení... Knížka je rozkročena opravdu velmi široce, Solženicyn uvádí řadu osudů konkrétních lidí, mnohé z nich sám potkal. Neváhá se ponořit i do minulosti a srovnává vězenství za cara a za vlády komunistů (včetně uvedení počtů popravených/odsouzených). Do vyprávění připojuje i své úvahy (sám k sobě je nebývale kritický) a nevyhýbá se ani ironii. Díky tomu mi přišla knížka trošku nesourodá, bojuje na hodně frontách zároveň (proto dávám čtyři hvězdy, v porovnání s jeho knížkou V kruhu prvním se mi to četlo hůře).

Hlavní síla knížky tkví v tom, že si člověk udělá perfektní představu o zrůdnosti vykonstruovaných procesů a obvinění. To jsou absurdní situace, kdy zatknou ženu malého dítěte a vůbec je nezajímá, že to dítě zůstalo doma samo. Jiná žena to jde nahlásit, oni mrknou na kvóty, zjistí, že ještě nemají dostatečný počet podezřelých (=odsouzených), tak ji rovnou také zavřou (hlavní bylo naplnit určené kvóty, nějaká vina či nevina vůbec nikoho nezajímala, přiznání už z nich při výslechu dostali). Celkově bych hodnotil 85 %, koho zajímají gulagy, tak těžko najde lepší knížku (je to opravdu rozebrané z mnoha různých pohledů).

30.03.2024

Novosvětská Novosvětská Miroslav Ivanov

Knížka mapuje život a dílo Antonína Dvořáka s důrazem na jeho pobyt v USA. Je to formou vyprávění, kdy autor popisuje, jak se k informacím dostal, koho navštívil, co všechno při shánění materiálu podniknul a nakonec zjistil, zároveň se mezi tím proplétají kapitoly věnované přímo skladateli. Často cituje jeho dopisy, případně těch, kteří s ním byli v písemném styku. Zrovna tak zaznamenává vzpomínky různých lidí, jejichž rodiče či známí přišli do styku s tímto velkým skladatelem. V nemalé míře jsou využity i novinové články. Je to poměrně podrobné, analyzuje třeba i rozdíly, že někdo tvrdil o skladateli A a druhý B. Mě osobně linka, která sledovala autorovo pátrání, přišla skoro nadbytečná, více mě zajímalo vyprávění o samotném skladateli. Zrovna tak rozebírání, zda vznikla daná skladba v měsíci x nebo x+1 mi přišlo až zbytečně podrobné. Každopádně, pokud se někdo o život a dílo Dvořáka hlouběji zajímá, tak zde může najít celou řadu zajímavých informací čerpaných z různorodých zdrojů.

22.06.2023 4 z 5

Atentát na Reinharda Heydricha Atentát na Reinharda Heydricha Miroslav Ivanov

Příběh je vyprávěn z pohledu jednotlivých „pamětníků“, přičemž se autor neomezuje pouze na ty, kteří se přímo s parašutisty setkali. Najdeme tam například výpověď šoféra převážejícího Heydricha do nemocnice, zprávu doktora, který zraněného protektora ošetřil… Díky tomu vzniká zajímavý obraz z různých pohledů jednotlivých aktérů (a není jich málo).

Knížka je opravdu nesmírně čtivá (vyprávění umí vtáhnout čtenáře do děje) a obsahově bohatá, o atentátu se lze dozvědět celou řadu zajímavých informací. Názvy kapitol bohužel neobsahují jména lidí, z jejichž pohledu je vyprávěno (např. „Vzpomínka druhého železničáře“) a ne všude se jméno daného člověka ve vyprávění vyskytne, což je vcelku škoda.

27.05.2022 4 z 5

Souostroví Gulag - 2. díl Souostroví Gulag - 2. díl Alexandr Isajevič Solženicyn

Knížka je bohatou studnicí informací o životě v gulagu. Její záběr je opravdu široký, dozvíme se například kdy a kde začaly tábory vznikat, co bylo jejich účelem, jak se postupně vyvíjely, jakou práci vykonávali odsouzení, náplň dne mukla, jak vypadalo „ubytování“, perfektně je vyobrazen neustálý boj o jídlo, role práskačů mezi vězni atd. Gulag byl velmi hierarchizovaný, překvapivě velmi vysoko stáli zločinci, ti měli zpravidla privilegované postavení, naopak „političtí“ vězni (valná většina z nich neměla s politikou nic společné) byli na opačném konci žebříčku.

Co mě vyrazilo dech, bylo souzení dětí od 12 let výše. V gulagu pak vesměs tvořily dětské gangy, které se velmi pilně učily od kriminálníků. V knížce je i kapitolka věnující se stavbě Bělomořského kanálu, kde autor naplno ukázal brutalitu a nesmyslnost mega staveb. Celé vyprávění je proložené líčením osudů mnoha nespravedlivě odsouzených, vlastními úvahami autora, zamyšlením, zda se gulagy vyplatily z hlediska ekonomického, politického. Zkoumá i třeba to, jak se gulag podepsal na těch, co ho přežili. Je to drsné čtení, ale informací je tam opravdu záplava. Knížka se mi díky své nesourodosti četla trochu hůře. Celkově hodnotím 85 %.

30.04.2024 4 z 5

Saúdská Arábie: Meč a slovo Saúdská Arábie: Meč a slovo Ina Tin

Saudská Arábie a lidská práva, tak by se asi ve stručnosti dala knížka charakterizovat. Autorka sleduje osudy aktivistů, kteří se vzepřeli systému. Může se to zdát úsměvné, ale třeba jeden z příběhů sleduje ženu, která se rozhodla, že bude řídit auto sama, nechala se přitom natočit a video poté dala na sociální sítě. Pro ni to poté znamenalo obrovskou spoustu problémů, nadávek, pronásledování úřady. Právo na řízení nakonec ženy získaly v Saudské Arábii až v roce 2018. Třeba ženy musí mít poručníka (samozřejmě muže), který za ně rozhoduje v důležitých věcech (lékařské zákroky atp.), dá se říci, že v určitých ohledech je s nimi jednáno, jak kdyby byly nesvéprávné. Náboženská svoboda taktéž neexistuje, je vyznávána škola islámu salafíja (dle nich jediná správná cesta islámu), odpůrci nazývají tento směr wahhábismus. Neexistují politické strany, není svoboda projevu, internet je drsně regulován (činnost uživatele je detailně sledována a mnohé stránky omezeny, třeba ty, které řeší lidská práva), zrovna tak jsou sledovány telefonní hovory. Mezi tresty patří samozřejmě trest smrti, useknutí končetiny, fyzické tresty atd.

Autorka se věnuje i vztahům mezi zeměmi, paradoxně USA jsou jedním z jejích nejvýznamnějších partnerů, což působí dost nepatřičně, když třeba za cizoložství v manželství je trest smrti ukamenováním. Tím, že má Saudská Arábie obrovské zásoby ropy, tak se lidská práva příliš neřeší (ale to samozřejmě platí i o jiných státech, když jde o business, tak jdou lidská práva stranou). Je to hodně zajímavé čtení, celkově bych hodnotil 90 %.

02.04.2024 5 z 5

Půl století dějin Polska 1939-1989 Půl století dějin Polska 1939-1989 Andrzej Paczkowski

Knížka mě příjemně překvapila svým záběrem. Primárně je sice zaměřená na politický vývoj, ale čtenář se dozví i spoustu jiných informací, díky tomu lze situaci v Polsku vnímat v širších souvislostech. Hezky zpracované je třeba období, kdy Rudá armáda začala vytlačovat Němce, je zachycen i postoj spojenců (USA, VB). Autor se částečně věnuje i třeba ekonomické situaci, jak byly stanoveny a plněny plány, kdy docházelo k nařízenému zvyšování cen, jak to na reagovali lidé, je i třeba sledován vývoj reálné mzdy (čili očištěné o inflaci, o kolik vlastně ve skutečnosti vzrostla), naťuknuta je i situace v zemědělství, školství nebo kultuře. Takže opravdu záplava informací, ale díky tomu si čtenář může trošku představit, jaká tam panovala atmosféra a z čeho pramenila frustrace lidí a následně i sílící nespokojenost s vládnoucí mocí.

Každopádně je knížka primárně zaměřená na politiku, kdo byl u kormidla, jakým způsobem docházelo k ovládání společnosti, jak na to reagovala opozice, postavení církve, dělníků, inteligence, umělců atd. Kdo se chce dozvědět velké množství zajímavých informací o dějinách Polska ve vymezeném období, tak touto knihou rozhodně nešáhne vedle.

01.01.2024 4 z 5

Dalí Dalí Salvador Dalí

Solidně zpracovaná monografie jedné z nejkontroverznějších postav umění. Většina lidí si ho vybaví coby malíře, ale on byl velmi nadaný i literárně, navrhoval šperky, kostýmy, divadelní scény, vytvářel sochy, takže byl opravdu všestranným umělcem. Celkově knížka obsahuje 40 barevných celostránkových reprodukcí (na rozdíl od textu jsou na kvalitnějším papíře, některé jsou i na dvě stránky). Většina z nich je ve slušné kvalitě. V textu najdeme dále 30 černobílých reprodukcí (tady je už kvalita horší) a 8 fotografií.

Knížka se snaží zachytit veškeré klíčové aspekty tvorby tohoto velkého umělce. Mapuje vývoj jeho umělecké tvorby, kdo ho nejvíce ovlivnil, jak byl přijímán veřejnost atd. Velkou výhodou je, že v publikaci najdeme i citace samotného umělce, na konci knížky je dokonce obsaženo i pár ukázek z jeho literárního díla a na několika stranách je v datech shrnut jeho životopis. Celkově bych hodnotil 90 %.

17.08.2023 5 z 5