Henri Matisse

Henri Matisse https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/126419/mid_henri-matisse-g7X-126419.JPG 4 13 13

Průřez životem a dílem velkého francouzského malíře, okouzleného vyznavače životních krás. I když byl jedním ze zakladatelů skupiny „Fauves“, nepatřil po celý svůj život k žádnému z uměleckých hnutí. Autor monografie sleduje jeho umělecký vývoj, směřující v kompozici k plošné a kresebné zkratce, dekorativnímu stylu a svítivé kontrastní barevnosti. V malířově díle, jehož ukázky dokumentují text, jsou nejen krajiny a zátiší, ale i portréty, figurální kompozice a ženské akty vedle zajímavých tzv. lepených papírů.... celý text

xulij01
06.05.2024 4 z 5

Starší knížka, která má ale i dnes co nabídnout. Textu nemám, co bych vytknul, jsou citovány názory na umění samotného Matisse, zrovna tak je zachyceno, jak vnímalo jeho obrazy okolí (malíři, kritici, běžní lidé). Celkově je krásně podán vývoj jeho umělecké tvorby. Co mě překvapilo, že začal malovat až když mu bylo 22 let (do té doby se o malířství víceméně nezajímal), zároveň byl vždy svůj, ač občas vyzkoušel různé umělecké směry, tak se jimi nenechal podstatněji ovlivnit. Knížka obsahuje celkem 46 barevných reprodukcí z různých obdobích jeho tvorby, díky tomu si lze udělat představu, jakou cestu urazil. Barevné reprodukce jsou ve slušné kvalitně, ale jenom přeci, je tam už trošku cítit zub času. Celkově 85 %.

Filomena1961
12.01.2023 5 z 5

Barevné s nádechem erotiky, orientu, barvě se v jeho obrazech podřizuje všechno. Nejvíc mě okouzlil obraz krajina a pohled na moře, připomíná mi impresionismus. Obraz je pod názvem Přepych, klid a rozkoš.

Vlastimil Fiala
česká, 1920 - 1993