Wladimirski Wladimirski komentáře u knih

V kaši V kaši Petr Čeněk

Ke knize mne přivedla čtenářská výzva 2020. V poezii nejsem sečtělý, abych se mohl podělit o srovnávací hodnocení. Nicméně shrnul bych takto:
Za prvé jsem byl překvapen stylem veršů, přišel mi zcela odlišný od poezie, jak jsme se o ní (kdysi) učili ve škole. Chyběla mi melodičnost a finesa textu, myšlenky jsem ale mnohde nalezl. Obsah bych rozdělil do tří skupin, poměrově srovnatelných - 1.básně, kde jsem myšlenku nepochopil, 2. básně, kde jsem myšlenku pochopil, ale neztotožnil se s ní a za 3. básně kde mne jejich myšlenka oslovila - např. Točený salám, Pro někoho lepšího, Třídní sraz, Andělé, Ministerstvo pásek, Nikoho, Představy a jiné. Hodnotím tedy více méně neutrálními 3 hvězdičkami.

14.04.2020 3 z 5

Angličan v Česku aneb Czech Me Out Angličan v Česku aneb Czech Me Out Alena Damijo

Velké zklamání. Podle anotace jsem čekal vtipnou a zábavnou knihu. Realita ale jiná. Předně mi to přijde jako kniha, kterou autorka napsala, aby nějakou napsala. Jelikož je vydaná v češtině, čekal jsem vtip, nápadité komentáře a postřehy, zábavné formulace atd, zkrátka texty, které osloví českého čtenáře. Je to ale obyčejný soupis obecně známých věcí bez jakékoli přidané hodnoty, trochu s egoistickým podtextem autorky. Myslím, že to ani jako průvodce v UK nevydají. V mnohém se to totiž od názvu odchyluje.

18.02.2020 odpad!

Společník Společník John Grisham

Pěkný thriller, má napětí i spád, příjemné kapitolové členění. Do pozice Kýla jsem snadno vcítil, a o to více mne zklamal závěr, který nepřinesl očekávané finále.

26.12.2019 4 z 5

Kdo chce naše peníze? Kdo chce naše peníze? Hana Lipovská

Aktuální.
Podnětné.
Alarmující!

14.08.2019 5 z 5

Ďáblův slovník ekonomie a financí Ďáblův slovník ekonomie a financí Pavel Kohout

Ve většině případů velmi trefné a zábavné vysvětlení (či uvedení na pravou míru) nejen ekonomických pojmů, mnohdy skutečně až ďábelské :-)!

28.07.2019 4 z 5

Kacířská kniha Kacířská kniha Erich von Däniken

Taková jednovečerní záhadová jednohubka. Legendy a mýty versus novodobé hypotézy. Takové VĚŘTE/NEVĚŘTE. 146 stran, z toho polovina obrázky / fota. Četl jsem kvůli čtenářské výzvě 2019 - kniha se slovem KNIHA v názvu. Mise splněna, toť vše.

18.06.2019 1 z 5

Exil Exil James Swallow

Kdyby se poslední třetina knihy nevyvinula spíše v bondovku, tak bych dal hvězdiček 5. Jinak ale napínavé a čtivé.

09.03.2019 4 z 5

Nelítostný šampionát Mistrovské strategie ve Formuli 1 Nelítostný šampionát Mistrovské strategie ve Formuli 1 Ross Brawn

Kniha psaná formou rozhovoru přináší zajímavé informace z prostředí jezdců, týmů i organizátorů F1, ale není napínavým čtením, kde by člověk hltal stránky jednu za druhou. Vhodná je spíše pro "opravdové" fanoušky, kteří se zajímají více než jen o závody a jejich výsledky. Netušil jsem např., jak problematickou osobností je Bernie Eccelstone a kolik problémů v F1 způsobil (...a taky podlézal Putinovi), a mnoho dalších věcí, ale nejsou na každé stránce. Nicméně za přečtení určitě stojí.

07.03.2024 3 z 5

Vypravěč: Vlastní životopis Vypravěč: Vlastní životopis Frederick Forsyth

První třetina knihy byla poměrně suchým čtením, až navozovala pocit lehkého zklamání ve vztahu k očekávání vzbuzeném anotací. Potom se ale vyprávění rozeběhlo a oči letěly nad stránkami. Velice pestrý životní příběh provázený notnou dávkou štěstí, dobrodružný, až neuvěřitelný. Za ten "rozjezd" hvězdičku neubírám a jdu pátrat do knihkupectví po dostupných románech FF!

13.02.2024 5 z 5

Přežít a závodit: Jeden rok šéfa stáje F1 Přežít a závodit: Jeden rok šéfa stáje F1 Guenther Steiner

Kniha mne "chytila" na první stránce a už nepustila. Autentická sonda do zákulisí motorsportu a především pak F1, prostřednictvím "malé" stáje a svérázného Guenthera Steinera. Guenther je samozřejmě daleko výraznější jako osoba, než výsledky, které za ním v F1 stojí, podtrženo aktuální informací o jeho "nedobrovolném" odchodu ze stáje HAAS po neúspěšné sezoně 2023. Kniha přináší mnoho zajímavých informací, napětí i humoru. Nečekejte výraznější "technické" informace, čtení je spíše o vztazích a prostředí ve světě F1. Škoda té spousty tiskových "překlepů" českého vydání, ale za ně Guentherovi hvězdičku ubírat nebudu. Ať se mu daří v další profesní misi!

22.01.2024 5 z 5

Římská říše Římská říše kolektiv autorů

Jednoduchá, útlá, přemírně ilustrovaná encyklopedie, kterou lze přečíst jako knihu. Obsahuje základní fakta o vzniku, vývoji a zániku Římské říše, avšak nijak zvlášť podrobně či poutavě. Nosné je téma samotné, než jeho zpracování.

30.12.2023 3 z 5

Žena v modrém plášti Žena v modrém plášti Deon Meyer

Taková detektivní jednohubka, rychlý spád, celkem nepředvídatelné rozuzlení.
Lehká oddychovka.

16.09.2023 3 z 5

A Jimmy šel za duhou A Jimmy šel za duhou Johannes Mario Simmel

Pro mne byla kniha určitým zklamáním. Neuvěřitelná přemíra postav bez vztahu k podstatě děje, nové postavy se objevovaly v průběhu celé knihy. Líčení vývoje rozvleklé tak, že se hlavní zápletka ztrácela.

11.09.2023 3 z 5

Vzorný syn Vzorný syn Čong Judžong

Zavražděná matka, před časem mrtvý bratr a otec, kdo je má na svědomí? Jsem to já - Judžin? Epilepsií a výpadky trpící syn Judžin? Psychopat? Predátor? Jak se s tím vypořádám sám vůči sobě? Tetě? Adoptivnímu bratrovi? A další otázky a mrtví přicházejí...
Taková anotace je pravdivá a vyvolá dojem exkluzivního thrilleru, ale já jsem ten dojem z vlastní četby neměl.
Změny časoprostoru vyprávění, retrospektivní odbočky apod - takový způsob vedení děje mi nevyhovuje, neudrží napětí a těžko se do něj začíst. Obzvláště pokud si do knihy "nelehnete" na víkend ale čtete po 50ti stranách před spaním.
Posledních 80 stran ale bylo přímějších, napínavějších a poutavějších, podněcovalo zájem o rozuzlení.
Epilog a Doslov vykreslí celkový obraz, myšlenku a podtext a hodnotím je jako velmi přínosné pro finální posouzení díla.

13.09.2019 3 z 5

Udělal jsem to já! Udělal jsem to já! Ed McBain

V porovnání s předchozí přečtenou knihou "Dívej se, jak umírají" slabší čtení, méně nápaditý příběh, méně akce a napětí. Takže o hvězdičku méně.

18.05.2024 2 z 5

Žranice Žranice Ladislav Pecháček

Blbina. K Bílým baronům má hodně daleko....

12.02.2020 odpad!