Whobey Whobey komentáře u knih

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Tahle kniha je naprosto fantastická. Je tragická, smutná, ale zároveň velmi lidská. Autorka píše lehce, ale zároveň reálně, popisuje skutečný život havířů a jejich rodin, pohnuté osudy dětí i dospělých.
Doporučuji. Ne všechny pasáže se čtou snadno, ale stojí to za to.

20.11.2022 5 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

To byla pohoda! :)
Jasně, je to ten typ knihy, který začnete číst a tak nějak tušíte, jak to dopadne. Ale zároveň je to hrozně milé vyprávění, čte se to tak snadno a máte nesmírnou chuť se zabalit do huňaté deky a nasávat tuhle úžasnou atmosféru Kodaně. Za mě paráda. :)

16.10.2023 5 z 5

Opravdu dobrá kniha, pro potterheads je to jako malý klenot v knihovně. :)
Kniha je velmi laskavá, milá, čtivá a v určitých momentech velmi hluboká a překvapivá. Tom Felton má očividně co nabídnout nejen v herecké rovině, ale také v té literární.

21.01.2023 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Naprosto fascinující kniha.
Po prvních pár stránkách jsem měla trochu obavy, že technické stránce věci nebudu rozumět, přece jen, těch odborných věcí bylo hodně. Nakonec mě děj extrémně pohltil, nemohla jsem se od knihy odtrhnout a napjatě jsem sledovala osud Watneyho.

Naprosto úžasná kniha o touze přežít, o lidském optmismu, o idskosti vůbec. :)

12.04.2019 5 z 5

Autismus & Chardonnay Autismus & Chardonnay Martin Selner

Neskutečně lidská kniha.

Fejetony, které vyzařují humor, ale i smutek. Hlavně však vyzařují autorovu lásku k dětem, k těmto autistickým dětem, s nimiž nemůže být jednoduché pořízení. Přesto pozorujeme v průběhu této útlé knížky zamyšlení nad jejich osudem, i nad osudem autora samého. A člověka to nutí přemýšlet i nad svým osudem....

Opravdu zajímavá knížka, rozhodně doporučuji. Je inspirující, čtivá a opravdu skvělá.

21.09.2018 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Z téhle série asi nikdy nevyrostu. :))

Kámen mudrců je první kniha, ještě taková milá a pohádková. Je psaná jednoduše, ale zároveň svižně a čtivě. Každý si najde nějaký charakter, který mu sedne, ať je to hlavní hrdina nebo jedna z vedlejších (ale stejně důležitých) postav. Pokaždé, když tuhle knihu popadnu a začtu se, jsem zpátky v kouzelném světě.

Po několika přečtení v češtině, jsem si zakoupila celou sérii v angličtině. Mohu jen doporučit, nejenže je to psané jednoduše a srozumitelně, ale zároveň se pobavíte u některých Medkových překladů jmen a názvů.

S Harrym Potterem jsem vyrostla a asi se ho nikdy plně nevzdám. Je to srdcová záležitost, příběh o tom, že ne všechno správné je jednoduché, že je někdy třeba se bít za dobrou věc, že slabí nakonec vždy selžou, a že láska je největší kouzlo na celém světě. :)

20.09.2018

Knihy pana Moravce mám moc ráda, četla jsem zatím všechny a už se těším na další. Tento styl rozhovorů mi opravdu sedí, protože člověk se toho mnoho dozví, pan Moravec navíc neruší vyprávění otázkami, naopak doplňuje a ptá se i na věci, které by mě nenapadly, což je super. :)
V tomto případě jsem spoustu případů znala z Případů 1. oddělení, ale bylo pěkné si to spojit či vyvrátit nějaké omyly. Pan Mareš vypráví věcně, ale zároveň jeho historky jsou tak fascinující, že odtrhnout od nich zrak je v podstatě nemožné. Skvělá kniha, zajímavá a čtivá. :)

18.09.2023 5 z 5

Hadrový panák Hadrový panák Daniel Cole

Průměrná krimi. Nic tak úchvatného, abych to četla znovu, ale nic tak hrozného, abych to nedočetla. Postavy byly spíše nesympatické, občas až otravné, přitom tam bylo několikrát naťuknuto několik dějových linek, které se nedotáhly (třeba budou v dalších dílech, to netuším). Celkově nic nešlo do hloubky, což ubíralo příběhu velkou část kvality.
Jako oddechovka mezi náročnějšími kusy literatury to bylo celkem v pohodě.

29.11.2022 3 z 5

Smrt přichází na prohlídku Smrt přichází na prohlídku Anders de la Motte

Milá kniha, příjemné hlavní charaktery, dobře napsáno. Trošku předvídatelné, vraha jsem uhádla téměř okamžitě, což mi radost z detektivky trochu kazí, mám totiž ráda, když mě detektivka překvapí :)

Ale jinak pěkná kniha, poutavá, četla se opravdu dobře.

20.10.2022 4 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Co se týče způsobu psaní, tak Atwoodová píše opravdu dobře. Styl je podmanivý, drží čtenáře v napětí.
Ze všech věcí, které jsem kdy četla, mi Příběh služebnice připomínal 1984. Paranoia, deprese, strach. 1984 však bylo cíleno na celou populaci, Služebnice je však zamřená velmi markantně na ženy, na jejich hříchy, jejich jediný cíl - počít potomky. Takový návrat do dob temna na mě doléhal opravdu tíživě.

Celkově však kniha byla výborná. Četla se lehce, ačkoliv občasná absence uvozovek v přímé řeči mě mátla a musela jsem si na ni zvyknout. :) Střídání přítomnosti se vzpomínkami bylo hezkým oživením děje. Rozhodně doporučuji (ale ne jako oddechovou četbu :))

17.04.2018 5 z 5

Hypotéza lásky Hypotéza lásky Ali Hazelwood

Zrovna takový typ knihy jsem teď potřebovala. :) Kniha, u které už na začátku tak nějak tušíte, jak to všechno dopadne, ale stejně Vás strhne, protože vlastně všem hrdinům tak nějak fandíte, je to milé a vtipné a charaktery jsou prima.
Tuhle knihu budete mít přečtenou raz dva a ještě vás pohladí na duši. Za mě moc fajn. :)

25.10.2023 5 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Silo je velmi zajímavý druh dystopie, ta představa žití pod zemí byla fascinující a nepochopitelná, ale zároveň dobře vystavěná. Autor popsal do detailů celou strukturu sila, vztahy, společenská postavení, ale zároveň všechno halí do jistého oparu tajemna.
Chvílemi se mi zdál příběh moc uspěchaný, chvílemi se mi zdály technické popisy moc zdlouhavé, ale celkově vzato to byla moc dobrá kniha. Jsem zvědavá na další díl.

13.01.2023 4 z 5

Sarajevská princezna Sarajevská princezna Edo Jaganjac

"Máš-li možnost pomoci, pak pomoci musíš!"

Neskutečný příběh. Neuvěřitelný.

Tahle kniha by rozhodně měla být součást povinné četby na všech středních školách. Dá se v ní najít mnohé - mimo těch negativ i láska, přátelství, chuť žít, síla k přežití. Dá se v ní najít ponaučení pro další generace. Příběh nás vtahuje do prostředí válečné nemocnice, kde se každou minutou bojuje o lidské životy. Kde dobří lidé umírají či zůstávají upoutání na lůžko. Kde člověk musí strhnout mediální lavinu, aby se alespoň pokusil o záchranu malého dítěte.

Knihu musím doporučit. Je skvělá, bez ohledu na to, jak příšerná byla tamější situace. Napsána je fakticky, bez zbytečné omáčky, přesto čtivá a poutavá. Rozhodně doporučuji.

03.11.2018 5 z 5

Absolutní příšernost!

Ani by mi nevadil fakt, že je to scénář, a kniha tedy není typickou beletrií, na kterou jsem zvyklá. Nicméně kniha nenapsaná Rowlingovou a snažíc se jít v HP stopách, naprosto selhala. Ukňourané charaktery, nesmyslné situace, slabomyslné dialogy. To vše v jednom balíčku.

Já jsem s Harrym a jeho přáteli vyrostla. Byla to série knih, ke které se stále ještě vracím, stále čekám na dopis z Bradavic a stále jsem schopná o jednotlivých postavách diskutovat hodiny. Nicméně tohle? Místy jsem měla dojem, jestli autor vůbec Harryho Pottera četl, protože některé charaktery absolutně netrefil. Udělal z příběhu, který ovlivnil miliony dětí na celém světě, jen prachsprostou frašku.

Nepovedená fanfikce, tam bych Prokleté dítě zařadila. Rozhodně nedoporučuji.

30.11.2016 odpad!

Podle názvu jsem si představovala, že to bude kniha, která mě pohladí na duši, příjemná četba, třeba i s něčím hlubším v sobě. Bohužel nic z toho ve mě kniha nevyvolala.
Na duši mě nepohladilo nic. Ani úvodní tragédie, ani charaktery postav, ani popisy prostředí, které byly osekané na ta nejjednodušší klišé. Vztahy mezi postavami mi přišly všelijaké, moc nechápu ty prudké proměny charakteru, které mi v knize připadaly, že přišly z ničeho nic.
Dvě hvězdy dávám za závěr, tím to autorka vylepšila a dala tomu pro mě trochu uvěřitelnosti.
Podruhé bych se ke knize nevrátila.

04.10.2022 2 z 5

Tak jsem si říkala - takové šílenství je kolem té knížky, tak to bude mít asi nějaký důvod. No a podobně jako u "Padesáti odstínu šedi" to nechápu.

Sirotčinec měl podle mě báječný potenciál. Dobové fotky, které jsou skutečně reálné, dávají knize znamenitý říz, opravdu jsem si říkala, to je ten lehký mrazivý nádech, který by se mi líbil.

Nicméně u fotek celé kouzlo knihy skončilo. Děj je nezajímavý, až bych řekla nudný. Závěrečné scény, které by měl čtenář hltat s nadšením, ve mě vyvolávaly pocity "snad už bude brzo konec".
Hlavní hrdina je těžce nesympatický jedinec, takový "mouchy, snězte si mě", ostatní postavy jsou přinejmenším plytké a nijaké. Celkový děj mi přišel jako příprava na něco, co bude dál, nicméně narozdíl od jiných trilogií, mě tahle nenadchla natolik, abych měla chuť absolvovat druhý a třetí díl.

Jedna hvězda za fotky, ty jsou fakt príma. Jinak mě autor touhle knihou neoslovil.

23.01.2018 1 z 5

To snad nemyslíte vážně! To snad nemyslíte vážně! Richard P. Feynman

K této knize jsem přistupovala velmi skepticky. Já sama jsem člověk spíše humanitního zaměření a s fyzikou jsem skončila někde u ebonitové tyče a liščího ocasu, nicméně můj kamarád (překvapivě - fyzik) mituto knihu vnutil s tím, že se mi zaručeně bude líbit.

Jaké bylo překvapení, že měl pravdu! Kniha příhod ze života pana Feynmana mě rozesmívala a opravdu dokonale jsem si dokázala představit jeho počínání v každé ze situací. A to nemění nic na věci, že pán byl génius a nad jeho počiny zůstává rozum stát (alespoň ten můj, humanitní, zcela určitě) :))

Knihu rozhodně doporučuji, pobavte se u ní a dejte fyzice šanci! :))

20.11.2017 5 z 5

Češtinářky Češtinářky Veronika Valíková

Opravdu přemýšlím jak tento komentář pojmout. Protože ta kniha pro mě měla velký potenciál - doufala jsem v něco milého, snad i knihu s trochou humoru a nadhledu. Radostně vyhlížející obálka mě navnadila. Tahle kniha nic takového neměla, s každou stránkou bylo vše víc a víc smutné a depresivní.
Musím říct, že ve školství pracuji a nemyslím si, že by si dneska ředitel dovolil napsat učiteli do mailu, že je parazit a veřejně ho zesměšnit před celou školou - minimálně ne bez následků. A v tom mě štvala hlavní postava, která s ničím nic neudělala. Nebojovala. Byla vyhořelá, zoufalá a celkově neměla žádnou jiskru v životě. Bylo to jako číst příběh o umírající bytosti. Celá kniha na mě působila velkým zmarem a životním neštěstím. Od poloviny už ani neměla drive, jen se řítila ke svému konci.
Dvě hvězdy dávám za rozbory knih s Třídou. Studenti mě nadchli, jejich názory a hledání souvislostí v příbězích bylo opravdu příjemné.

05.08.2023 2 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Začátek série Zaklínač se mi líbil. První kniha je sestavená jako soubor povídek, které jsou zárověň trochu propleteny dalšími povídkami, tentokrát trochu víc navazujícími.
Zpusob autorova psaní se mi líbil. Je to tak nějak akorát výpravné, tak akorát popisující, tak akorát dialogové. Je zde vyváženost příběhu, což mě jako čtenáře těší.
Hlavní postava mi byla sympatická, je prima, že autor se nebrání i negativním vlastnostem svých postav.

Celkově vzato skvělá knížka, o čemž svědčí i to, že nyní jdu číst druhý díl :)
Čtenářům fantasy mohu doporučit.

05.01.2020 5 z 5

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Bábovky jsou moje první kniha od této autorky a musím říct, že jsem ji přečetla jedním dechem.

Dvanáct různých žen. Dvanáct příběhů. Dvanáct zajimavých ženských osudů. Celková propletenost mi přišla hezká a promyšlená, děj byl čtivý a kniha mě rychle vtáhla do děje.

Jediná věc, která mi vadila, a kvůli které taky nedávám plný počet, byla ta ponurost, která se knihou nesla. Řekla bych, že život je veselejší místo na zemi, než ho autorka líčí. :)

06.03.2019 4 z 5