Vrbická1999 Vrbická1999 komentáře u knih

Zahrada mrtvých duší Zahrada mrtvých duší Lukáš Boček

(SPOILER) Velice originálně napsaná kniha. Celou dobu autor pouze naznačuje, co je ta strašná věc, která se v rodině děla. Ve vyprávění se střídají postavy Marka, Šárky a jejich nevlastního otce Jana. Víte, že je tam něco špatně, ale nevíte, co přesně. Každá postava popisuje věci jinak. Každý má svou pravdu. Až úplně na konci knihy se to konečně vyjasní. Ač jsem trochu tušila, o co půjde, i tak mě při čtení konce knihy opravdu mrazilo.

06.03.2023 4 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Když sáhnu po knize od tohoto norského autora, je to jistota dobrého čtení, napětí a neschopnosti od knihy se dotrhnout. Od Jo Nesba jsem zatím četla pouze dvě knihy - Spasitele a Sněhuláka. Určitě nejsou poslední, detektivky ze severského prostředí mě moc baví. Jednu hvězdičku strhávám za, na můj vkus, moc postav, které jsou v příběhu zapletené.

30.01.2023 4 z 5

Dcera sněhu Dcera sněhu Eowyn Ivey

Poslední přečtená kniha roku 2023 a nesmírně jsem si jí užila. Kniha nemá rychlý spád, ale pomalinku plyne a vy si užíváte ten nesmírně příjemný tok slov. Popisy přírody a počasí na Aljašce, obyčejný, ale drsný život, radosti i trápení. Nádherná kniha.

04.01.2024 5 z 5

Knihonoš Knihonoš Carsten Henn

,,Láska je knihám je nesmrtelná.'' Amen. Roztomilý příběh, jehož hlavní hrdina je starší člověk, který bojuje o to, aby si nepřipadal zbytečný. I na konci života, lidé potřebují společnost ostatních a náklonost. Knihonoše řadím do skupiny k Arthuru Truluvovi a Muži jménem Ove.

03.11.2023 4 z 5

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Pán Prstenů i Hobit je moje srdcovka, takže jsem se těšila, až se pustím do čtení knih. Do teď jsem viděla pouze filmy, ale knihy mají úplně jiné kouzlo. Některé pasáže prvního dílu byly méně záživné, takže jsem je doplnila audioknihou načtenou Alešem Procházkou a to byla úžasná kombinace.

11.10.2023 5 z 5

Němci Němci Jakuba Katalpa (p)

Další kniha přesně toho žánru, který miluju. Neodkryté tajemství z minulosti, druhá světová válka, osudy obyčejných lidí...
Jakuba Katalba zkrátka umí psát. Strohý styl psaní, krátké kapitoly, místy trocha poetičnosti. Za mě opravdu povedená kniha.

17.08.2023 5 z 5

Smrt na Nilu Smrt na Nilu Agatha Christie

Jeden z nejlepších příběhů od Agathy Christie. Toto čtení pro mě bylo nezapomenutelný, protože jsem Smrt na Nilu četla, když jsme se opravdu plavili po Nilu z Asuánu do Luxoru a navštívili jsme stejná místa jako Agatha.

19.04.2023 5 z 5

,,Bůh je všude - musíte se na něj ale naladit, jinak ho minete.''

Zdá se, že Matther Perry Boha v životě míjel opravdu často. Jeho život je jedna velká trnitá cesta. Přesto je pro mě navždy milovaný Chandler Bing.

24.03.2023 4 z 5

Námi to končí Námi to končí Colleen Hoover

(SPOILER) Toto byla první kniha, kterou jsem od Colleen Hoover četla a jsem moc ráda, jakou skvělou autorku jsem objevila. Končí to námi byla skvělá kniha, která na první pohled působí jako romantický román, ale skrývá toho mnohem víc. Byla to moje první kniha na téma domácí násilí a musím říct, že jsem se do příběhu vžila tak, jako bych byla jeho součástí. Chování Lily jsem celou dobu chápala a naprosto jí rozuměla. Její strach, aby neudělala stejnou chybu jako její matka, obhajování Ryleho, stará láska k Atlasovi. Na konci se mi velice líbilo, jak Lily chování své matky pochopila a došlo mezi nimi k vzájemnému porozumění. Mou nejoblíbenější postavou byl samozřejmě Atlas, celou dobu jsem doufala, že Lily pochopí, že on je ten pravý. Moc se mi líbil jejich výrok: ,,Ty jsi můj nejoblíbenější člověk.''
Velice zdařilé se mi zdálo to, jak v posledních pár větách dokonale porozumíte, proč autorka pojmenovala knihu Námi to končí.

27.02.2023 5 z 5

Prameny Vltavy Prameny Vltavy Petra Klabouchová

Tato kniha mě uchvátila, nemohla jsem přestat číst. Kombinace tajemství a záhadnosti kolem nacistického pracovního tábora na Šumavě a vraždy mladé dívky, která umrzne s židovskou hvězdou na hrudi, je skvělá. Tajemství z druhé světové války, která zůstávají nezodpovězena, mě velice zajímají.
Jedině bych vytkla trochu chaotický styl psaní a střídání postav.

18.01.2024 5 z 5

Severka Severka Nina Špitálníková

Tolik strachu, věznění, mučení, udavačství, zničených životů a vymytých mozků. Vítejte v KLDR. Až si budete stěžovat (na cokoli!) přečtěte si Severku. Smekám před Ninou Špitálníkovou.

09.10.2023 5 z 5

Kodaňská Píseň písní Kodaňská Píseň písní Annette Bjergfeldt

Kodaňská píseň písní je unikátní kniha, která mě okouzlila. Jazyk, jaký autorka použila, je poetický a libozvučný. Je to jedna velká nádherná hra se slovy. Moc doporučuji.

19.04.2023 5 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Pro mě, jako pro člověka, který vilu Tugendhat navštívil, to bylo zajímavé čtení, protože při každém popisu interiéru i exteriéru, jsem měla před očima i ty nejmenší detaily domu.
I když k příběhu bych nějaké výhrady měla, celkově Skleněný pokoj považuji za dobré čtení.

04.04.2023 3 z 5

Panda a dráček Panda a dráček James Norbury

Knížka je pohlazením pro duši. Pár stránek mě i rozbrečelo. Jsem si jistá, že po ní sáhnu vždy, když si budu potřebovat připomenout, že krása života je v těch nejmenších a nejobyčejnějších věcech.

13.02.2023 5 z 5

Rekonstrukce Rekonstrukce Viktorie Hanišová

Konečně jsem se dostala také k této knize od Viktorie Hanišové. Četla jsem již Houbařku a Dlouhou trať a obě mě moc bavili. U Rekonstrukce tomu není jinak. Hanišová si vás svým psaním ,,zaháčkuje'' a už nepustí. Od knihy jsem se nemohla odtrhnout. Hlavní hrdinku jsem svým způsobem chápala i nenáviděla. Chvilkami mi ji bylo líto.
Kniha nádherně ukazuje, jak těžko se vymaňuje z událostí, které se nám staly. A také to nejdůležitější, že rodiče jsou pro dítě ta největší jistota na světě a pokud v tomto vztahu dojde ke zradě (ať už ze strany rodiče nebo dítěte), je to rána na celý život, která se jen tak lehce nezahojí.

06.01.2023 5 z 5

Kalmann Kalmann Joachim B. Schmidt

Kalmann, takový Forest Gump Islandu. A jelikož miluji i Foresta i prostředí Islandu, do knihy jsem se zamilovala. Ideální oddechovka na dlouhý zimní večer. A ta obálka, ach!

10.05.2024 4 z 5

Tvorbu Petry Dvořákové miluju, četla jsem od ní již tři knihy, které byly skvělé. Toto autobiografické vyprávění mi lámalo srdce na kusy. Kolik těžkých situací a temných chvil může postihnout jednoho člověka ? Musím před paní Dvořákovou smeknout. Po dočtení Já jsem hlad se již nikdy nebudu na její tvorbu koukat stejně jako doposud. Od teď už jenom s obrovským respektem a hlubokým citem.

29.02.2024 5 z 5

Tma Tma Jozef Karika

(SPOILER) Knihu, kterou jsem přečetla jedním dechem a opravdu se u ní bála. Až jsem ji musela chvilkami odkládat. Moc mě zaujal autorův nápad, umístit děj do odlehlé horské chaty, kde hlavní hrdina přijde o zrak a bude bojovat o přežití. Nebo spíše se svoji vlastní hlavou.
Po dočtení jsem byla zklamaná z konce. Asi je na čtenáři, jak si ho přebere.
Já to chápu tak, že hlavnímu hrdinovi se všechny ty děsivé věci, odehrávaly pouze v hlavě.

16.01.2024 4 z 5

Těla Těla Klára Vlasáková

Bohužel vůbec nevím, co si o knize myslet. Všichni ji vychvalovali a já se těšila, ale přišlo zklamání. Některé pasáže se mi v knize líbili, ale jako celek pro mě opravdu nepochopitelné.

13.07.2023 2 z 5

Vzdělaná Vzdělaná Tara Westover

Tato kniha mi vzala dech. Neskutečně poutavý a skvěle napsaný příběh dívky, která se snaží vymanit z vlivu šílené mormonské rodiny a jít si za svým snem. Snem za vzděláním. Opravdu doporučuji.!

18.05.2023 5 z 5