vpadysak vpadysak komentáře u knih

A neostal ani jeden A neostal ani jeden Agatha Christie

Parádne prostredie a parádna zápletka. Autorka umiestni desať ľudí na opustený ostrov a so svojimi postavami sa zahráva, až ich dostane na znesiteľnú hranicu. A zahráva sa aj s čitateľom, ktorý nevie kto je vinník a kto je obeť, či si obete zaslúžia, alebo nezaslúžia súcit a či je to takto správne. To si musí každý zodpovedať už sám.
Geniálne vystavaný príbeh s prekvapivým zakončením. Pred knihou som videl aj filmové spracovanie, to však vôbec nezachytilo hustnúcu atmosféru a hlavne vnútorné rozpoloženie postáv. Právom kniha označovaná za najlepšiu od Agathy Christie.

31.07.2023 4 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Podtitul tejto knihy by mal byt: Domáci kutil na Marse :-)
Hlavný hrdina sa nad všetkým najskôr zamyslí a so všetkým si hravo poradí.
Kniha je síce zábavnejšia ako film, ale až príliš bezstarostná a ja som ani na minútu nepochyboval, že to náš "Mek Gajver" na koniec dá. Ak by som uviazol na Marse, chcem mat túto knihu pri sebe :-)

03.02.2019 4 z 5

Zpěv drozda Zpěv drozda Walter Tevis

Kniha, v ktorej Tevis domýšľa do konca, čo by sa stalo, ak by sa mal naplniť sen celej západnej civilizácie o ľahšom, pohodlnejšom a bezstarostnejšom živote.
A všetky povinnosti prenecháme Tým druhým...

Jsme prázdní lidé
Jsme vycpaní lidé
Skláníme k sobě hlavy plné slámy.
Hrůza!
A seschlý šepot jenž se z nás dere
je dutý jak vítr čeřící spálenou trávu ...

16.02.2012 5 z 5

Srdce temnoty Srdce temnoty Joseph Conrad

Krátky námornícky príbeh o putovaní hore prúdom po rieke. Bez obalov a bez zbytočných inotajov autor popisuje čoho sú ľudia schopní v záujme zisku, sebauplatnenia, alebo pre získanie niekoho priazne. Kapitán Marlow postupne stretáva rôznych ľudí a čím hlbšie je v pralese, tým drsnejšie okolie nájde, až príde k cieľu svojej cesty... Tak sa postupne stáva putovanie proti prúdu rieky putovaním proti prúdu času a hlbšie do duše všetkých ľudí. Čo tam nájde závisí od toho, ako sa každý jednotlivec vysporiada s okolitým drsným prostredím a so svojím vlastným Ja. Pre mňa veľmi kvalitný, aj keď krátky príbeh.

16.10.2023 4 z 5

Ani neviem prečo sa mi táto menej známa kniha tak páčila, možno preto, že popisuje les, alebo je príbeh taký jednoduchý, alebo iba tak, že by som sa nechcel vo veku dievčiny stratiť v lese. Dobre som si počítal a každopádne je to podľa mňa neprávom menej docenená kniha.

23.05.2023 5 z 5

Nebeskí jazdci Nebeskí jazdci Filip Jánský (p)

Veľmi silný príbeh z Druhej svetovej vojny o pilotoch v Anglicku. Zachytáva bežný život vojakov, ale aj bojové nasadenie. Pre mňa jedno z najsilnejších protivojnových diel.

23.05.2023 5 z 5

Válka jako peklo Válka jako peklo Erhard Rauss

Táto kniha poskytuje skutočne mnoho informácií o nemeckom tažení v Sovietskom zväze.
Nemeckí generáli po vojne opísali s úžasnou presnostou všetko, čo malo vplyv na ich vojenské aktivity. Svoje skúsenosti popisujú naozaj detailne a objektívne. Cením si, že nepriatelské vojská rešpektujú a objektívne hodnotia.
Kniha je tak detailná, že doporučuje určité oblečenie, dokonca spodné oblečenie vojakov.
Doporučujem každému, kto sa zaujíma o východný front a pomery v rokoch 2. svetovej vojny.

18.03.2019 5 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Asi každý už videl filmovú adaptáciu tejto knihy od SK. Patrí podľa mňa k tomu lepšiemu čo sa podľa jeho kníh sfilmovalo.
Čítanie Zelenej míle som celkom dlho odkladal, lebo som si myslel, že ma nebude baviť, keďže už každý školák vie, ako to dopadne.
No a práve preto sa mi kniha teraz tak páčila. Nemusel som stránky hltať, aby som zistil, ako to dopadne a naplno som si užíval každú kapitolu.
Teraz po prečítaní sa mi zdá, že film je iba taká reklama na knihu a každému doporučujem, ak aj film videl, túto Kingovku nevynechať.

27.10.2023 4 z 5

Doktor Spánek Doktor Spánek Stephen King

Nevedel som si predstaviť, ako môže vyzerať pokračovanie takej kultovky, ako je Žiarenie. To sa nedá, to nemôže fungovať...
A ono to funguje a ešte ako. Od začiatku do konca ani jedná nudná kapitola a ani jedna zbytočná stránka.
Danny už vyrástol a po svojom bojuje so svojími démonmi, podobne, ako kedysi jeho otec.
Postupne stretáva nových ľudí, pracuje v domove pre seniorov a pomáha im odchádzať.
Všetko si ide po svojom, až kým sa v jeho živote neobjaví Abra, ktorá má podobný dar, ako on a potrebuje jeho pomoc.
Doktor spánok je moderná, svižná a napínavá kniha s nezvykle (na Kinga) dobre zvládnutym koncom.

31.05.2020

Nonstop Nonstop Brian Wilson Aldiss

Ak som Aldissovi niekedy vytýkal, že využíva postavy len na to, aby mohol vykresliť prostredie v ktorom sa pohybujú, tak v tejto knihe mi to až tak nevadilo. Autorovi sa podľa mňa podarilo ako tak odhadnúť pomer medzi opismi prostredia a charakterov. Žiaľ prežívanie postáv mohlo byť popísané podrobnejšie a King by určite z ich zúfalej situácie vyťažil oveľa viac. Ale King je King a Aldiss je Aldiss.
Aj tak je kniha celkom zaujímavá a až do konca pekne stúpa vaša zvedavosť aj poznanie čo sa vlastne deje. Viem si predstaviť aj druhý diel, v ktorom by bol rozvinutý celkom rýchlo odstrihnutý záver. Príde mi to, ako keby bolo autorovi jedno čo sa stane s postavami, keď už čitateľ zistí celú pravdu o situácii a nechá ich na pospas samým sebe.
Aj tak určite doporučujem.

12.11.2012 4 z 5

Outsider Outsider Stephen King

Veľmi pekná mysteriózna detektívka. Od začiatku do konca je príbeh veľmi pútavý so sympatickými postavami. Zo začiatku sa zdá všetko jednoduché a jasné až tu zrazu príde zádrhel a všetko sa zmení. Ako sa s tým vysporiadali postavy si už prečítajte sami. Za mňa by som na konci privítal aj viac strán, ale autor sa rozhodol takto a s tým sa nedá nič robiť :-) Ale povedzme si na rovinu, nieje to jediná Kingová kniha, pri ktorej by čitateľ privítal koniec podľa seba a nie poľa majstra Kinga :-) Videl som pred knihou aj seriál a poznal som pointu, ale knihu som si veľmi užil. Určite doporučujem každému, kto má rád jemné mrazenie tam vzadu na krku :-)

05.10.2020 4 z 5

Tažení v Rusku 1941-1945 Tažení v Rusku 1941-1945 Léon Degrelle

Sila tejto knihy spočíva v úplne subjektívnom pohľade autora, ktorý prešiel všetkými príhodami, ktoré popisuje. Čitateľ sa dozvie čo mali v hlavách vojaci SS bojujúci na východnom fronte, teda aspoň časť z nich. Autor sám seba vykresľuje, ako hrdinu, ktorý necúvne ani ,keď sa na neho valia hordy primitívnych vojakov z Ázie. Vždy spravodlivý k zajatcom a prívetivý k civilnému obyvateľstvu.Vyzdvihuje vojenskú česť, hrdosť, kamarátstvo a sebaobetovanie v prospech svojho národa. Takto uvažuje aj o svojej skupine dobrovoľníkov z Belgicka. Otázkou len ostáva, či obraz, ktorý si o sebe a svojich druhoch v zbrani utvoril, je aspoň trošku reálny. Čitateľ posúdi, či je autor úplný fanatik zaslepený idealizmom, alebo pravý vlastenec bojujúci za slobodnú Európu.
Nech je to ako chce, história ukázala, že proti boľševizmu nebojovali len spojenci nacistického Nemecka (medzi inými aj Slovensko, aj keď sa tým veľmi nechváli), ale po ukončení druhej vojny sa aj spojenci Sovietskeho zväzu obrátili v studenej vojne proti ZSSR (teda aj proti Slovensku, pretože sme sa voľky-nevoľky medzičasom pridali na stranu nášho nepriateľa, ale po konci studenej vojny sme sa pridali zasa na stranu nášho nepriateľa z čias studenej vojny). No kto sa v tom má vyznať? A ako mohol vojak, ktorý bojoval vo vojne vlastne vedieť, kto je priateľ a kto nepriateľ, keď to doteraz nieje jasne? Dejiny píšu víťazi...
Čo som ocenil, je popisovanie príhod bitiek a prostredia východnej fronty. Autor ich opisuje, tak verne, že mi pri čítaní častí o ruskej zime skoro odmŕzali prsty na nohách...

02.09.2013 4 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

K tejto knihe je môj komentár zbytočný. Dovolím si teda aspoň citovať, nech si každý urobí názor sám.:

...Více sportu pro každého, kolektivní duch, zábava a myslet se vůbec nemusí, co? Organizujte a organizujte a víc a víc organizujte skvělejší sportovní podívané. Víc kreslených seriálů do knih. Víc obrázků. Duch potřebuje míň a míň. Roztěkanost. Silnice plné zástupů, které se ženou někam, někam, někam, nikam...

...Vypisuj pro lidi soutěže, ve kterých dostanou cenu za to, že se naučí zpaměti populární šlágr, nebo hlavní města různých států, nebo kolik tun obilí sklidili loni v Iowě. Napěchuj do nich údaje, které nejsou nebezpečné, zahlť je tolika „fakty“, až se budou cítit přecpaní, ale budou mít dojem, že doslova srší informacemi. Potom se jim bude zdát, že myslí... Jenom jim nedávat nic tak ošemetného jako filozofii nebo sociologii, aby si uměli dát dohromady dvě a dvě. To je cesta k nespokojenosti....

06.01.2013 4 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Alchymistu som čítal už celkom dávno, bez akejkoľvek znalosti o autorovi, či mediálnej masáže. Príbeh je celkom jednoduchý, taká rozprávka z púšte. Samozrejme, že pri čítaní som narazil na kadečo (ako v každej knihe), s niečim som súhlasil, s niečim nie, ale aspoň ma to prinútilo urobiť si názor.

Musím povedať že nechápem názory ani tých čo knihu hádžu do odpadu, ale ani tých čo ju vynášajú vysoko do oblakov, kam nepatrí.
Mám dojem, že kniha je jedna z tých čo vyprovokuje čitateľa aby sa prejavil navonok či už pozitívne, alebo negatívne. A kniha z tých čo si ju každý vysvetlí podľa svojho vnútorného stavu.

PS ku komentárom: Mám rád vecne kritické komentáre a čítam ich ako prvé, lebo v nich sa dozviem viac o knihe ako v komentári typu - JE TO ÚŽASNÁ KNIHA - ale napísať - Coelho už nikdy více, jedině, pokud by na wc došel papír.- je podľa mňa už nad rámec akejkoľvek konštruktívnej kritiky.

PS k vykrádaniu Biblie: V Biblii sú použité asi všetky univerzálne pravdy. Ale niektoré boli známe už predtým ako sa do tejto knihy kníh zapísali a to znamená, že Biblia ich tiež vykradla? Alebo už nemôžem pravdy použiť v ďalšom texte, lebo ju vykrádam? Ja si myslím pravý opak a vždy som rád, keď sa stretnem s univerzálnymi pravdami aj v inej knihe, svedčí to o ich aktuálnosti a použiteľnosti aj v súčasnej dobe.

05.01.2012 4 z 5

Svědectví Svědectví Stephen King

Ak chce túto celkom objemnú knihu niekto čítať len pre to, aby sa dozvedel ako to dopadne, nech ju radšej nechá v polici na neskoršie. Keď nebude netrpezlivý a vychutná si dej na všetkých stránkach.
Dej knihy je podľa mňa parádny a King si nechal dostatok času na vykreslenie charakterov postáv.
Koniec mňa bavil asi najviac, niektoré kruhy sa uzatvoria, niektoré ostávajú otvorené a je na nás, aby sme si odpovedali.
Po prečítaní mi bolo dokonca ľúto niektorých postáv, aj keď by som to nepredpokladal.
No človek sa pri čítaní dozvie aj čo to o sebe.

Bola to moja prvá kniha od Kinga ale aj keď má cez 1000 strán, ja by som vydržal aj viac:-)

15.10.2011 4 z 5

22. 11. 1963 22. 11. 1963 Stephen King

Ak by ste si mohli odskočiť niekoľko rokov do minulosti a niečo v nej "napraviť" urobili by ste to? Je vôbec takéto naprávanie správne, alebo je to v konečnom dôsledku morálne?
Aj takýmito a mnohými inými otázkami sa táto kniha zaoberá.
Cestovanie v čase a atentát na JFK tvorí rámec k veľkolepému a silno ľudskému príbehu, ktorý presahuje čas cez mnohé desaťročia. Spolu s dokonalým, vykreslením doby chvíľu po druhej vojne, kde cesty sú skoro prázdne, jedlo a pitie chutí výborne, autá smrdia po spálenej nafte a všetci fajčia o sto šesť vytvoril King znamenitú dobovú fikciu.
Skoro osemsto strán dáva autorovi široký priestor a pre mňa ho vyplnil bez zbytočných hluchých miest. Ja by som napríklad zniesol aj viac strán a opisy škaredého a depresivného mesta Derry som si pekne užil.

21.08.2023 4 z 5

Pád Gondolinu Pád Gondolinu J. R. R. Tolkien

Klasika a pre fanúšikov Tolkiena skoro "povinné" čítanie. Veľká vďaka pánovi Christopherovi Tolkienovi, že sa podujal túto knihu o Gondolíne vydať a príbeh v tejto forme neostal zabudnutý.

23.05.2023 4 z 5

Kavky Kavky Ken Follett

Zaujímavý dobový príbeh podaný typickým spôsobom pre tohoto autora. Miestami drsnejší, ale naozaj trocha naivný. Ale zachytáva čo všetko treba zariadiť, aby mohla prebehnúť takáto tajná akcia. Pre čitateľa pútavý a aj mňa celkom zaujal. Držal som samozrejme palce naším.

23.05.2023 4 z 5

Za Boha a národ Za Boha a národ Jiří Rajlich

Veľmi pekný príbeh slovenského letca počas druhej svetovej vojny na východnom fronte.
Na Slovensku je toto obdobie stále máličko kontroverzné a autori sa veľmi o toto obdobie nestarajú. V poslednom čase sa to začína pomaly meniť.
Vďaka českému autorovi ostane tento príbeh nezabudnutý.

06.08.2020 5 z 5

Priepasť Priepasť Jozef Karika

Prvá polovica knihy paráda. V strede sa to trošku zadrhlo a v poslednej 3/4 som si želal, nech ten magor konečne skočí, nech už sa niečo deje.
Oživením boli spomienky na minulé prípady...
Pre mna celkom nezáživné čítanie.

26.12.2018 3 z 5