Vlado84 Vlado84 komentáře u knih

Pojď sem, ať ti můžu dát pusu Pojď sem, ať ti můžu dát pusu Griet Op de Beeck

Jedna z najnádhernejších kníh, aké som mal možnosť zatiaľ čítať.. úžasná v celej svojej neopísateľnosti, hutnosti a hĺbke. Úplne ako samotný život. A áno, je aj smutná a ťaživá. Ale aj vtipná! A plná otázok, ktoré nás nútia sa stále zamýšľať.. A aspoň mne len potvrdila, že hlas srdca nikdy neklame. ..a aké krásne je vidieť všetky tie (ne)obyčajné veci (ne)všedných dní..
Lásko, ďakujem ti, veď ty vieš..

13.03.2017 5 z 5

Hledám přítelkyni pro konec světa Hledám přítelkyni pro konec světa Tiffanie DeBartolo

..ďakujem, že si, lásko

09.03.2017 5 z 5

Když život ještě býval náš Když život ještě býval náš Marian Izaguirre

Krásna kniha.. ako život.. v celej jeho neopísateľnosti a neuchopiteľnosti..
Kde sa preplietajú radosti a starosti (ne)všedných dní a dni plné šťastia sa zase niekedy striedajú so smútkom a obavami v prítomnosti o budúcnosť.. A retrospektívne pohľady a návraty späť v čase.. Dni zúfania, dúfania a spomienok.. A nádeje.. za krajším životom, za skutočnou láskou.. takou, ktorá v nás zanechá nezmazateľnú stopu. Odtlačok, ktorý sa nedá nijako vymazať..
O dobrote, o viere v ľudské dobro. O malých veciach v živote, ktoré v nás zostávajú navždy zapísané.
Krásna kniha, prišla opäť v správny čas.. a možno práve preto je v nej to čaro.
Odporúčam ;)

02.02.2017 5 z 5

Pippi Dlhá Pančucha Pippi Dlhá Pančucha Astrid Lindgren

No úžasná knižka! Keď sme boli ešte so súrodencami malé deti, štupli - mamina nám ju často zvykla čítať. Hlavne, keď sa snažila nás uložiť po obede na spánok, a my sme sa jašili a asi ako všetky deti v celom šírom svete sme chceli najviac vystrájať práve vtedy, keď sme mali spať :))
No, ale nečítala nám ju len kvôli tomu, aby sme zaspali :)) Vtip je v tom, že vďaka tejto úžasnej Pippi a jej príbehom sme dlho nevedeli zaspať, lebo sme sa všetci spoločne nasmiali a boli sme ešte viac rozbláznení - no ale, nejako sme napokon vždy zaspali.
Áno, viem - toto je úplne o ničom komentár.. blablabla..
Ale, čítať deťom rozprávkové knižky - ako napríklad takúto Pippi - je niečo úžasné ;)
Krásna knižka a ja ju vrelo odporúčam :)

05.08.2016 5 z 5

Den pro Šakala Den pro Šakala Frederick Forsyth

Skvelo napísaný krimi triller, so všetkým čo k tomu patrí :)

05.08.2016 5 z 5

Ostrov pokladov Ostrov pokladov Robert Louis Stevenson

Knižku, ktorú som naposledy čítal ako malý chlapec a teraz som sa k nej vrátil hlavne kvôli ´čitateľskej výzve´ - odporúčam všetkým dnešným deťom, ktoré radi čítajú a páčia sa im tajuplné príbehy (nielen) o pirátoch, o dobrodružstvách a o víťazstvách dobra nad zlom.
Svojim spôsobom je to kniha aj pre nás - dospelých ;) Lebo teraz už s nadhľadom dospelého muža som v knihe nachádzal mnoho odkazov..
Pekná knižka, pre veľkých aj malých :)

29.06.2016 5 z 5

Dobrý deň smútok Dobrý deň smútok Françoise Sagan (p)

Knižka sa mi páčila, čítala sa ľahko a aj samotný dej bol pomerne jednoduchý. A asi v tom je ´pes zakopaný´. Nie len to, že na prebale bol uvedený celý obsah.. , ale už po prečítaní pár strán útlej knižky sa celkom jasne javila celá pointa. To ale nie je až taký problém. Len potom chýbal nejaký ´moment´, niečo akoby ´viac´.. Tak či onak, je to len môj subjektívny názor a určite netvrdím, že dielko nie je dobré. Je príjemné. Ale mne tam čosi chýbalo.

08.06.2016 4 z 5

Bohem zapomenutí lidé Bohem zapomenutí lidé Albert Cossery

Keď som čítal poviedky, mal som pocit, že všetko čo prežívajú protagonisti - prežívam spolu s nimi. Akoby som stál kúsok opodiaľ alebo sedel vedľa za stolom, či práve prechádzal náhodne okolo..
A tie opisy chudoby.. a lenivosti. Nekonečne mučivej pomalosti a neochoty pohnúť rozumom, aby vzápätí tá-ktorá postava pre svoje ´blaho´ dokázala nájsť kúštik intelektu - hoci možno ´sedliackeho´. A akoby to nemalo mať nikdy konca kraja. Akoby nemalo existovať svetlo na konci tunela. Jednoducho sú to smutné poviedky. A napriek tej do kosti zažratej chudoby a biedy sa v nich skrýva kúštik dôvodu na úsmev, hoci aj cez slzy.
Odporúčam ;)

19.05.2016 5 z 5

Knihkupec Knihkupec Mark Pryor

Oddychové dielko, situované do Paríža, ktorý mám veľmi rád. Zaujímavá zápletka. No niekedy mi prišli podaktoré situácie až úsmevné, akoby naivné.. Či už išlo o vyšetrovanie.. No. Nemal som vtedy pocit, že ´tak takto to teda funguje´ .. Ale, opakujem, príjemné čítanie, skvelé ako oddychovka po náročnejších knihách ;)

17.05.2016 3 z 5

Mať a nemať Mať a nemať Ernest Hemingway

Ernest.. jeden z mojich najobľúbenejších autorov. Téma celého diela je tak nadčasová, až to bolí. A asi aj vždy bude. Mať a nemať. Dá sa to aplikovať na xzy situácií, dejov, udalostí v živote človeka. Áno, niekedy ´ťažkopádne´ rozhovory, monológy.. Už keď som začal čítať som mal pocit, ako by ma niekto vyhodil z idúceho vlaku a ja som sa ocitol uprostred nejakej dejovej línie, ktorá už dávno žila svojim životom, čiže mi zostávalo jediné - zladiť krok :)
Hlavný hrdina, ktorý celý život pracuje a dostane pár drobných.. aby uživil svoju rodinu. A keď nemá na výber - pretože možností nájsť si súcu prácu je minimum, ak vôbec nejaká je - odhodlá sa aj k nebezpečným a nemorálnym pracovným príležitostiam. Na druhej strane sú ´jachtári´ s opálenými tvárami od večného slnka, v uhladených, dobre padnúcich oblekoch a šatách.. s vačkami, z ktorých vždy trčí nejaká bankovka. No neriešia morálku, vlastnú už vôbec nie - a preto im nie je cudzie nežiť monogamne.. utrácať na chľast a hazard.
To je ale obraz aj dnešných dní, žiaľ.
Pravdivá kniha. Odporúčam ;)

05.05.2016 4 z 5

Neuveriteľná púť Harolda Frya Neuveriteľná púť Harolda Frya Rachel Joyce

Príbeh o priateľstve, láske a túžbach, ktoré nikdy nemusí byť neskoro uskutočniť..
Pekná knižka, čítala sa ľahúčko a niektoré pasáže boli tak dojemné.. Rozhodne sa oplatí prečítať ;)

05.05.2016 5 z 5

Noční vlak do Lisabonu Noční vlak do Lisabonu Pascal Mercier (p)

Už dlhšie sa chystám napísať komentár k tejto - podľa mňa - skvelej knihe. A až teraz som sa odhodlal, no aj tak mám pocit, že neviem, ako ju opísať, charakterizovať. Dostal som sa k nej celkom náhodou jedného dňa, keď som sa ponevieral po kníhkupectve a zaujal ma názov. Lisabon.. stále jeden z mojich cestovateľských snov.. Ale, o Lisabon tu až tak nejde, hoci dej sa v prevažnej väčšine odohráva práve tam :)
Kniha je krásna, nútila ma neustále sa zamýšľať nad množstvom životných udalostí, dejov, vecí.. Už len to, že sa človek rozhodne vymaniť zo zabehnutého životného kolobehu a rozhodne sa opustiť zaužívaný stereotyp a vydá sa niekam - nevedno presne kam, bez reálneho plánu - len pre vnútorný pocit - je úžasné..
Rôzne retrospektívne pohľady, myšlienky.. dej sa prelínal a prepojoval aby mal človek zrazu pocit, že sa stráca.. ako Raimund Gregorius.. aby zrazu našiel správny smer.
Nádherná a pomerne náročná kniha, ktorú s radosťou odporúčam.

29.04.2016 5 z 5

Čokoláda Čokoláda Joanne Harris

Príjemné čítanie, zaujímavé postavy a ich osudy, všetko veľmi živo opísané, a tá čokoláda.. ;)
Odporúčam :)

20.04.2016 5 z 5

Lásko, měj se hezky Lásko, měj se hezky William Saroyan

Moja prvá kniha, ktorú som od autora mal možnosť čítať. Niektoré poviedky som musel čítať na viac krát, možno..len vplyvom nedostatočného sústredenia sa na text, nakoľko som často čítal knihu cestou do práce a z práce v prostriedkoch mestskej hromadnej dopravy a nedá sa vravieť vždy o komfortnom prostredí na čítanie.. :)
Ale, niektoré poviedky boli krásne.. takým zvláštnym spôsobom. Neviem. No, asi je to na každého osobnom vkuse. Niekomu sa poviedky môžu páčiť veľmi, niekto môže byť zase sklamaný.. Tiež som niekedy nerozumel celkom úplne tomu, čo sa snažil p. Saroyan povedať - ale to nevadí.
Nechýba vtip, nadhľad, niekedy úplná melanchólia až smútok..ale, z poviedok na mňa ´dýchala´ taká ´obyčajná ľudskosť´ bez pretvárky. A to sa mi páčilo ;)

12.04.2016 5 z 5

Sedm dobrých let Sedm dobrých let Etgar Keret

Moja prvá kniha od Etgara Kereta a musím povedať, že určite nie posledná.
Veľmi svieže poviedky, ktoré sa čítajú ľahúčko a niekedy rozveselia, niekedy zarmútia, niekedy nastavia zrkadlo..niekedy nútia k zamysleniu. Vojna a nepokoje.. kiež by raz všetko toto vymizlo, na svete by bolo hneď krajšie.

15.03.2016 5 z 5

Maratónský běžec Maratónský běžec William Goldman

Skôr ako som čítal knihu som videl film so skvelým Dustinom Hoffmanom v hlavnej úlohe.
Scéna ,,Je to bezpečné´´ bola až tragikomická.. ale v knihe som mal pri nej už skutočne mierne zimomriavky. Ako už písali čitatelia vo svojich komentároch, skutočne sa kniha čítala ľahko, dej sa zbytočne nezamotával (i keď.. ak by sa aj zamotával - nemuselo by to byť na škodu).. niekedy som mal pocit, že som z nenazdajky nasadol do idúceho vlaku a viezol som sa až na konečnú.
Skrátka napínavé čítanie ;)

22.02.2016 5 z 5

Má veselá jitra Má veselá jitra Ivan Klíma

Moja prvá kniha, ktorá sa mi dostala do rúk od Ivana Klímu. Časy a vtedajšiu atmosféru v spoločnosti, pomery v krajine, pomery medzi ľuďmi, ich vzájomné vzťahy.. to všetko, čo pán spisovateľ v poviedkach okrem iného opisuje som nemal možnosť zažiť na vlastnej koži, iba ak z rozprávania mojich rodičov, známych atď.. - keďže som sa narodil len zopár rokov pred revolúciou ´89.
Poviedky sa mi páčili, napriek trpkosti, ktorú je v textoch cítiť - z každej poviedky vyžaruje ľudskosť, akou pán Klíma jednotlivé príbehy píše.
Určite sa teším na ďalšie diela, ktoré sa od neho chystám čítať.

17.02.2016 4 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Kniha, ktorá mi aj dnes pri spomienke na ňu stále niečo dáva.. , hoci som ju prečítal už pred mnohými rokmi :)
Volanie srdca..počuť hlas srdca.. krásna téma ;)

29.01.2016 5 z 5

Ulice Temných krámků Ulice Temných krámků Patrick Modiano

Priznám sa, že som o Patrickovi Modianovi nevedel a prvý krát som na jeho tvorbu narazil až potom, ako dostal Nobelovu cenu za literatúru.
Na knižku som sa veľmi tešil a musím povedať, že čítanie mi spôsobovalo veľkú radosť.
Nie vždy jednoznačné, nie vždy ´ťah priamo na bránu´.. ale práve v tom spočívalo čaro tohto diela - aspoň ja som to tak vnímal.
Hľadanie, obzeranie sa späť do minulosti.. veď hoci sa vraví, že človek by nemal venovať prílišnú energiu vracaním sa do minulosti, mal by žiť viac pre prítomnosť.. nie vždy je to jednouché. Minulosť je predsa našou súčasťou.
Osobne mám tému ´návratov´ rád a tak knihu vrelo odporúčam všetkým tým, ktorí sa radi obzerajú späť, aby si niečo pripomenuli, niečo našli, niečomu porozumeli..alebo len tak zaspomínali :)

27.01.2016 4 z 5

Čierna kniha Čierna kniha Orhan Pamuk

Ťažká a zároveň veľmi zaujímavá a zvláštna kniha. Boli v nej určité pasáže (a že ich bolo pomerne dosť..), pri ktorých som skutočne musel niekedy upadnúť do absolútneho sústredenia, a zo pár krát sa stalo, že som tu a tam niektorý odsek čítal aj viac krát..aby som pochopil. Samotný dej a príbeh ma zaujal a udržiaval ma v pozore až do poslednej strany. Opisy či už z histórie alebo rôzne iné - pre mňa ako nie dokonale znalého človeka Tureckých reálií - boli niekedy ťažko zrozumiteľné. Dostal som sa akoby do stretu odlišných spôsobov nahliadania na život.
Ale o to lepšie, pretože aspoň som sa niečomu priučil, nadobudol som nový ´rozmer´ a rozhľad.
Pre mňa napriek všetkému skvelá kniha, a kto má rád náročnejšiu literatúru - odporúčam ;)

27.10.2015 5 z 5