vivalamuff vivalamuff komentáře u knih

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Já se přidám k těm pozitivním komentářům. Po dlouhé době jsem narazila na knihu, která mě moc bavila. Slupla jsem ji během dvou dnů jako malinu a koupila si hned následující díl Faju.
Svět, který p. Stehlíková vytvořila je fascinující. Byly tam sice věci, které mi přišly nedotažené, ale jsou to jen maličkosti. Trochu mě mrzí, že je Ilan až tak mladičká, ale třeba nás čeká ještě hodně dílů, kde budeme moct sledovat, jak roste a mění se v mladou ženu. Taky by neškodilo více jít do hloubky, co se týče popisu charakteru postav. Ale snad se dočkáme i toho...

11.05.2018 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Této knize se nedá takřka nic vytknout. Takřka :-) Přesto je tu jedna zásadní věc, která mě už v polovině knihy strašně iritovala. A to natolik, že jsem příběh skoro nedočetla. Příliš mnoho postav! Kniha je jimi přímo zahlcena. Přesycena. Vlastně je to ohromná škoda, ale vážně nechápu, a to i s odstupem času, proč byl vedlejším postavám ponechán takový prostor...? Vůbec mě nezajímalo, jak to dopadne s Alžbětinou sestrou a jejím mužem, tchyní, atd. Nepotřebuji se dozvědět každou podrobnost o naprosto každém. Raději bych se dozvěděla více o Anně, Alžbětě nebo Anežce. Mimochodem - právě poslední zmiňovaná hrdinka mi přišla dost nesympatická - svými činy i slovy.
Závěr:
Po celou dobu čtení mě provázel pocit deja vu - jako bych tenhle úsek už četla před padesáti stránky. Prostě se nemůžu zbavit dojmu, že tam bylo moc omáčky. Také vykreslení válečných let bylo letem světem. Mnohdy i jen v několika větách. Sotva jsem pochopila, že nastal protektorátní čas a začátek války, už tu máme rok 1942 a hrozbu nuceného pracovního nasazení. Zvláštní. Ale po stylistické stránce to bylo perfektní a sám příběh je zajímavý. Knihu bych doporučila, určitě si přečtu i další příběhy od paní spisovatelky.

19.03.2018 3 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Dočteno :-) Já jsem spokojená. Zpočátku jsem měla strach, že jsem sáhla po špatné knize (kvůli zdejším recenzím), ale naštěstí pro mě jsem to zkusila a zažila několik napínavých večerů u Dívky ve vlaku.
Problémy jsem měla pouze se všemi třemi hlavními hrdinkami a jejich charaktery. Jedna ženská horší než druhá! Až mi z toho bylo na nic :-( Vlastně mi bylo líto pouze Rachel. Ta jediná byla nakonec obětí. Nechci se jí však nějak zastávat. Tolik věcí si způsobila sama - hlavně pitím, ale dokážu pochopit, že do toho takhle spadla. Věřím, že existuje hodně žen, které potkal stejný nebo hodně podobný osud a odsuzovat je za to rozhodně nehodlám. Člověk by si měl zamést nejdříve před vlastním prahem.
Spoiler!!!!
Konečné rozuzlení mě však překvapilo. Na rozdíl od některých jiných komentářů pode mnou jsem vraha neuhádla. Docela mě to šokovalo. Myslím, že příběh byl dokonale promyšlený.
PS: Vzápětí jsem viděla i film. Je rovněž dobrý, kniha se mi však zdála o chlup lepší :-)

18.03.2018 4 z 5

Žena z kajuty č. 10 Žena z kajuty č. 10 Ruth Ware (p)

Na tuhle knihu jsou poměrně rozlišné názory. Myslím, že to chápu. Někomu prostě nesedne hlavní hrdinka, která má problémy s alkoholem. Mně to však nevadilo.
Děj byl opravdu, hlavně na začátku, rozvleklý, ale myslím, že to mělo svoje odůvodnění, které člověk pochopí spíše až ke konci. Pro mě měla knížka tu správnou dávku napětí. Dějové zvraty mě překvapovaly, takže jsem si příběh báječně užila. Knížku bych doporučila. Ovšem ti z vás, kdo milují příběhy od A. Christie, budou zřejmě zklamaní. A.CH. byla přece jen královnou detektivek a srovnávání Ženy z kajuty č. 10 s jejím literárním počinem bych se asi vyvarovala :-D
Přesto 5 *

08.03.2018 5 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Jak se tato kniha může někomu nelíbit? Mně ta stará čeština nevadila, právě naopak! Je to takové libozvučné, krásné. Sám příběh je poněkud tragický a snaží se nám poslat jisté poselství. Každý by se měl zamyslet nad svými skutky a slovy. Za mě jednoznačně fenomenální dílo, které se právem nachází v povinné četbě.
Moje nejoblíbenější postava: rybář Sepp Jörgen.

16.02.2018 5 z 5

Vražedná pomsta Vražedná pomsta Suzanne Collins

Za mě o něco slabší než první díl. Katniss mi byla silně nesympatická. Její myšlenkové pochody občas nedávaly smysl. Každou chvíli jsem byla zahlcena otázkami typu proč, jak, apod. Celá kniha je ukázkou úvahy co by kdyby - a pak je všechno úplně jinak :-D Milostný trojúhelník hlavních hrdinů je velmi nevěrohodný.
Celou knihu zachránila vlastně aréna. Ta byla promyšlena dokonale. Napětí v ní nechybělo.

05.02.2018 4 z 5

Aréna smrti Aréna smrti Suzanne Collins

Třebaže nejsem cílová skupina, moc mě to bavilo. Nejlepší část se odehrává v aréně... rozhodně si přečtu pokračování.

25.01.2018 5 z 5

Služebná z hostince Služebná z hostince Dilly Court

Krásná obálka a anotace mě nalákaly na slibný příběh. Bohužel opak je pravdou. Za mě slabší průměr...

25.01.2018 3 z 5

Mořeplavec Mořeplavec Diana Gabaldon

Kniha je opět poutavá od začátku do konce. Měla bych však jednu dvě výhrady. Proč je to tak dlouhé? Nejméně 300 stránek bych proškrtala, protože to děj nikam neposouvá, je to pouze omáčka kolem a kolem. To samozřejmě platí i o předešlých dílech. Taky mi vadily ty neuvěřitelné souhry náhod. Jednou, dvakrát... budiž, ale jakmile je celý příběh postaven víceméně na vykonstruovaných náhodách, působí křečovitě. A ten pocit mě při čtení párkrát natolik pohltil, že jsem myslela, že to nedočtu. Naštěstí jsem si to pak rozmyslela a pokračovala dál. Rozhodně nelituji...

07.01.2018 4 z 5

Pirátský princ Pirátský princ Gaelen Foley

Tak špatné to zase nebylo! Paní spisovatelka má určitě lepší knihy - po stylistické stránce, ale rozhodně to není příběh do koše. Naopak! Je to krásná pohádka pro romantické duše. Někdo tu napsal, že by to snad mělo spadat do žánru fantasy. Proč jako? Protože se tam objevuje vymyšlená země, která mi čímsi připomínala Sardinii nebo Sicílii? Kdepak. Fantasy je žánr s prvky magie a nadpřirozených bytostí a jevů. A Pirátský princ je naprosto normální kniha založená na normálních bytostech a jevech. Nic nadpřirozeného tam není.
Některé myšlenkové pochody hlavních hrdinů byly pravda poněkud zdlouhavé a stále se opakovaly, ale mně to nevadilo. Jinak to podle mě mělo hlavu a patu. Stojí za přečtení.

16.11.2017 4 z 5

Dny krve a hvězdného třpytu Dny krve a hvězdného třpytu Laini Taylor

I druhý díl byl skvělý. První se mi líbil víc, ale druhý má také něco do sebe. Jen mi je líto Akivi. Karou mi v tomhle díle připadala zvláštní... teď už ví, jak se na tomhle světě objevila, zná svou minulost, a přesto se s tím nedokáže nějak vyrovnat a Akivu odmítá. Bojím se, že příběh nedopadne dle mých představ. Raději se vrhnu hned na třetí díl, abych se o tom sama přesvědčila.

06.11.2017 5 z 5

Nevěsta Nevěsta Julie Garwood

Hodně naivní příběh. Ty dialogy mi vůbec nesedly. Pro mě byly jen stěží uvěřitelné - na 12. století? Ne a ne a ne. Jinak hezká romantika...

30.10.2017

Dcera kostí a dýmu Dcera kostí a dýmu Laini Taylor

Tak já jsem nadšená! Příběh je velmi netradiční, něco takového tu ještě nebylo... jsem ráda za autorku, která si vymyslí raději něco nového a atypického, než aby kopírovala jiné spisovatelky (hlavně témata upírů apod.)
Karou mi byla od začátku sympatická a anděl Akiva je naprosto božský a k zulíbání :-) Nechci tu samozřejmě vyzrazovat děj, ale je fakt třeba, abyste měli s knížkou trpělivost a vyčkali aspoň do 100 stránky, než se děj pořádně rozjede. A ten konec! Páni, vůbec jsem to nečekala. O to příjemnější překvapení to pro mě bylo.
Dámy, neváhejte a čtěte!

30.10.2017 5 z 5

Papírová labuť Papírová labuť Leylah Attar

Je to drsné, hodně drsné. Ten příběh má něco do sebe. Láska, vášeň a tak silná nenávist. Všechny ty emoce na vás dýchají z každé stránky. Četla jsem to v angličtině, takže teď neváhám a pustím se do českého překladu. Jen asi zase probdím jednu dvě noci :-)

11.10.2017 5 z 5

Veronika se rozhodla zemřít Veronika se rozhodla zemřít Paulo Coelho

Mně se kniha četla dobře. Bylo tam několik myšlenek, nad kterými jsem se hluboce zamyslela - především jaký je smysl našeho života, proč vlastně žít. Knihu bych doporučila každému, kdo se aspoň trochu zajímá o psychologii člověka.

03.10.2017 5 z 5

Vsaď se! Vsaď se! Jennifer Crusie

Čte se to jedním dechem. Některým scénám se od srdce zasmějete :-)

29.09.2017 5 z 5

Dohoda s ďáblem Dohoda s ďáblem Simona Ahrnstedt

Moc mě to nebavilo. Kniha byla promenádou plesů, večírků, dýchánek a jiných radovánek. Příběh se táhl. Hlavní hrdinové měli možnost - oba! - vzít osud do vlastních rukou, ještě než dojde k pohromě. Bohužel tak neudělali...

Morganův úděl Morganův úděl Colleen McCullough

Zpočátku jsem si myslela, že knihu odložím. Richard Morgan byl popsán jako takový ňouma a to mi neimponovalo. Měla jsem dojem, že se s ním unudím, pokud to takhle půjde dál. Naštěstí jsem se zmýlila. Jeho zatčení a deportace do Austrálie je určitě stěžejní část příběhu, během této doby se měnil i Richard. Přála bych si pouze, aby kniha měla méně stránek - někdy tam bylo zbytečně mnoho detailů a některé situace - hlavně na lodi - se znovu a znovu opakovaly, takže byla napínána čtenářova trpělivost. I tak stojí za přečtení!!!

13.09.2017 5 z 5

Nakonec přijde smrt Nakonec přijde smrt Agatha Christie

Víte, došla jsem k závěru, že Agatha Christie nevěděla až do konce, koho udělá vrahem. Tím pádem jsme nemohli vědět ani my... občas jsou její detektivky mistrovské, ale někdy to nemá hlavu a patu a psychologické profily moc nesedí... ten pocit jsem měla hlavně u tohoto příběhu.
Dále mi neseděl překlad. Anebo je to tak i v originále? Slova jako ďábelská ženská, posedlá ďáblem a podobně, se do Egypta daleko před Kristem moc nehodí. Je to přece spojení, které má co do činění s křesťanstvím. Dále mě pobavily některé výrazy jako "žehlička na vlasy". Strašně by mě zajímalo, jak taková žehlička vypadá... ale budiž, nemá cenu se handrkovat o slova. Příběh je jinak zajímavý a napínavý, aspoň to se mu nedá vytknout...

13.09.2017 3 z 5

Prokletý milenec Prokletý milenec J. R. Ward (p)

V první řadě bych chtěla říct, že kdysi jsem Bratrstvo černé dýky skutečně zbožňovala, ale s postupem času a přibývajícími díly mě JRW a její výmysly štvou. Někdy mám dokonce pocit, že si z nás čtenářích utahuje.
Citace, spoiler!
"I když se Vishousových téměř sto padesát kilo snažilo Treze odtrhnout
a Rhage napínal všechny síly, Temný byl jako cihlová zeď, skoro to s ním nehnulo."
Konec citace.
Schwarzenegger měl ve svých nejlepších časech v role Ničitele Conana nějakých 110 kg! Takže jak takový "Bratr" vypadá, bych ani nechtěla vidět. Nehledě na fakt, že má měřit 2 m a 10 cm...???
I kdybych pominula některé tyto skutečnosti, které víc a víc bijí do očí, a vzala to tak, že je to fantasy, tak si nemohu odpustit jednu věc. V každém dílu se promítá hned několik linií a to mi dost vadí. Hlavně proto, že mě pak hlavní hrdinové - v tomhle případě Trez a Selena - nezajímají, místo toho chci vědět, jak to bude dál s Laylou a Xcorem (čehož se člověk nedočká ani v příští Bestii). V předchozím díle mě takto zase zaujali Assail a Marisol - a teď ani zmínka.
Celkově se v příběhu ztrácí akce. A i to málo je pak přehlušeno červenou knihovnou. Tato série se omezila na romantické vztahy a silné kecy hellrenů nebo potenciálních herllenů.
Dám si od této série pauzu. Určitě se k ní zase vrátím, někdy, ale momentálně jsem si sundala růžové brýle a vidím spíše to, co mi na "bratrech" vadí.