VFD VFD komentáře u knih

Jeřabinový dům Jeřabinový dům Marie Hajdová

prvotina marie Hajdivé, dle popisu se má jednat o vztahový román o mateřství ve všech podobách. Pro mě spíše o návratech a nových začátcích, o tom, že kořeny nejde zapomenout, překročit, ale mají na nás vliv, i když nechceme.

09.01.2023 4 z 5

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

Vyborne popsan proces odcizovani. Pro me dost sktualni tema.

27.01.2021

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Dalsi dil z trilogie v Karvine. Tvrdy chlebicek. Tento dil popisuje prvni a druhou svetovou valku v tomto etnicitne promichanem regionu i se vsemi narodnostnimi boji a spory. Nelehke zivoty. Nechtela bych tam zit zivot v podstate nikoho, zadna z zivotnich cest hrdinu neni snadna.

05.11.2021

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

příběh může ztraceného v životě. Po odchodu z kněžského postup se vrací zpět do domu svých prarodičů a k zahradě. Uvědomnění si sebe samého ale ne přináší úlevu, ale hořký prožitek. A to i díky reakci okolí.

10.05.2023

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Čtivá, v jistých okamžicích drsná. Asi skvělé popisující krizi středního věku a neporozumění ve vztahu po letech manželství chirurga na malém městě. Je lékaři jsou jen lidé.

24.04.2021

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

cerli jsme verzi Elisky Podzimkove a mohu vřele doporučit pro přenádherné ilustice obsahující skvělé nové Elišky ale i původní Exuperyho.

11.12.2022

Med v hlavě, marmeláda v srdci Med v hlavě, marmeláda v srdci Hilly Martinek

dojemný příběh o mladé ženě, která mlátí přišla od dědečka kvůli Alzheimeru. Podnikla s ním cestu do Benátek na to na vlastní pěst. Vlakem, stopem. Bez vědomí rodičů kteří doma šíleli. A rekapitulace toho, jak žije teď. Obvyklý život s dětmi, manželem, mírnou nespokojeností V tomto stavu podniká se s mou kamarádku cestu a opět do Benátek. Aby zjistila, kde stojí, co chce, zda si váží sama sebe.

08.05.2021

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

velice mě unesla, zaujmula. Bez dechu jsem četla a Zuzana a strohý popis jejího života, nicméně i přesto velice hluboký, přesný. Popisuje život židovské dívky před, po dobu druhé světové války a po ní. Nicméně bez patosu. Velice povedené.

12.03.2021

Nikdo není sám Nikdo není sám Petra Soukupová

Opět skvělý popis pocitů z pohledů členů jedné rodiny.

19.01.2023

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Rozhovory Niny Spitálníkové, která v Severní Koreji sama studovala. Všechno je to s lidmi, kterým se povedlo emigrovat, není to lehké čtení, nicméně velice prospěšné.

14.12.2021

Mořská modlitba Mořská modlitba Khaled Hosseini

smutná krása inspirovaná smrtí 3 letého imigrantského chlapce v moři na cestě při hledání nového domova

31.03.2021

Děti nade vše Děti nade vše Delphine de Vigan

další z románů, tentokrát vyprávějící o matce YouTuberce, která natáčí svoje děti od útlého věku. Dá se říct dystopicky román filozofickým zamyšlením nad dopady takovéhoto života.

08.04.2023

Bretaňské poměry Bretaňské poměry Jean-Luc Bannalec (p)

skvělá detektivka ve francouzským intencích

11.12.2022

Prolhaný život dospělých Prolhaný život dospělých Elena Ferrante

nesmirne zajimave i kdyz v jistych aspektech neprihemne cteni jako vetsina jejich knih

06.12.2021

Doupě Doupě Jakuba Katalpa (p)

Její předcházející kniha Zuzanin dech bylo knihu přečtenou za pár dnů. Doupě jsem také přečetla velmi rychle, nicméně oproti Zuzaninu dechu to bylo zklamání. Popisuje pod city osamění starší ženy, matky a babičky žijící ve velkém domě v Dejvicích na Hauspalce. Její osamění je tak hluboké, že si vybuduje ve sklepě doupě a unese pošťáka, příběh se prolíná s dalšími příběhy, nějak se vlastně ale ani nepotkávají, až na jeden okamžik v Praze. Oproti Zuzaninu dechu a Němcům mne tato kniha moc nebavila.

12.03.2021

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Kniha šla hodně po povrchu, jednotlivé postavy nebyly důkladně vykreslené, bylo jich příliš hodně, a to vedlo k tomu, že mi v podstatě jejich osudy byli jedno. Viděla jsem i film, ten je příliš velký happy end, ale vlastně dával postavám další v knize chybějící rovinu.

30.01.2021

Loutkář z Krakova Loutkář z Krakova R. M. Romero

autorka za tuto knihu získala cenu za inspiraci. Již stokrát popsané téma druhé světové války v Polsku, židovské otázky a ghetto. Podávané s pohledu panenky, takže vhodné i pro dospívající děti. Nicméně opravdu psané rychlým perem.

03.01.2021 3 z 5

Ticho Ticho Yrsa Sigurðardóttir

slusna detektivka jiz renomovane islandske autorky.

07.06.2023

Oběť Molochovi Oběť Molochovi Åsa Larsson

další ze zajímavých detektivek. Série s Rebeckou. Lehké čtení.

Pokojská Pokojská Nita Prose

Detektivka vyprávěná z pohledu pokojské s handicapem s autistického spektra.