Vestička Vestička komentáře u knih

Gustáv Husák Gustáv Husák Michal Macháček

Knihu hodnotím pozitivně, v něčem jsem se utvrdila, něco mě překvapilo, a s něčím nesouhlasím. Ve chvíli kdy jsem zhlédla rozhovor s autorem na xtv, bylo mi jasné, že knihu musím mít. Nikdy by mě nenapadlo, jak moc Slováci řešili nezávislost na Praze. Na druhou stranu, kdo by chtěl mít něco společného s Prahou, že. Ale heslo bude nás víc, nebudeme se bát vlka nic, na Slovensku asi neznají. Utvrdila jsem se v tom, že generační zkušenost( tj. Bída, hlad, sociální nespravedlnost a nelidské pracovní podmínky) je právě to, co dělalo z obyčejných lidí celoživotní komunisty. Cokoliv jiného je lež. Obdivuji Husáka, jak v mládí dokázal vzít život do vlastních rukou. Naopak kapitola z předválečného období považuji za slabší. Stejně tak i tu válečnou. Je mi celkem jedno do kolika časopisů Husák přispíval, a kolika spolků byl členem. Naopak bych přivítala více bulváru. Jak to bylo s Husákem ve vazbě? U soudu, ve vězení? To se taky moc nedozvíme. A přitom to , že přežil , byl jeho největší politický majstrštyk. S pohledem G. Husáka na Dubčeka naprosto souhlasím. Je velká škoda že to Husák ke konci tak vzdal. Poslední kapitola o tom, jak se z Gustáva v kómatu snažili udělat opět katolíka, , ta byla taky výborná. Na knize se mi líbily dobře vybrané fotky a karikatury, naopak emotivní dopis G. Husáka z vězen a další naskenované dokumenty jsem bohužel nepřelouskala, a to je škoda. Michal Macháček označil svúj vztah k Husákovi za normalizovaný, a šel si převzít na hrad vyznamenání, které mu udělil i váš prezident Zeman. Následně mu nebyl prodloužen grant na pátrání v ruských archívech, a skončil v zoo Praha . Dění kolem knihy je snad ještě zajímavější než kniha samotná. Nyní prý chystá knihu o Jakešovi, a já se už těším. Zamarovský to sice není , ale to nikdo.

26.07.2020 4 z 5

Smrt nosí rudé škorně Smrt nosí rudé škorně Pavel Hrdlička

U historických detektivek tipicky slabší děj vynahrazuje dokonalá slovní zásoba, znalosti autora a neuvěřitelně milé postavy, jako bych u toho byla.

16.07.2020 5 z 5

Já, kníže Soběslav Já, kníže Soběslav Eva Rolečková

Některè věci mi vadily. V dětství se hlavní hrdina projevuje jako velmi moudrý a převyšuje svoje bratry. A pak se z něho stane ukňučenec. Musela jsem si projít už po stè těmi prvními, největšími i posledními láskami hlavního hrdiny. A nezdálo se mi , že by to někoho bavilo, ani autorku ne. Velké plus za zpracování osobnosti mně v podstatě neznámé. Mezi. Břetislavem a Přemyslem Otakarem I. Má asi většina lidí mezery. Proto nechápu, proč se autorka věnuje době, kdy byl Soběslav ve vězení, i když to byla většina jeho života, a jeho vládu odbude na dvou stranách. Takže děkuju autorce, že si to budu muset najít na wikipedii. Tak jsem se vykecala , a už budu končit Septime, ach Septimé, ó Septime.

18.04.2020 3 z 5

Mandľová madona Mandľová madona Marina Fiorato

Jednoduchý příběh, u kterého se člověk i spoustu dozví, i když se to tak třeba ani nezdá. Velké plus za to. A za itálii , mám další místa, kam se chci , musím podívat. Velké minus za překlad. Příběh krásný, kulisy úžasné. Lidé milí, styl vyprávění laciný, červená knihovna hadr.

31.03.2020 4 z 5

Vražda na zámku Mikulov Vražda na zámku Mikulov Rudolf Ströbinger

Hezký námět, hezké prostředí. Kniha ale zastarala, dnes už se píšou detektivky jinak. Nemělo to spád prostě.

18.03.2020 2 z 5

Kámen a bolest Kámen a bolest Karel Schulz

Já to vzdávám po 400 stranách. Těžce se to čte, děti přemýšlejí a mluví jako filosofové, autor se vyžívá v popisech věznic. A že byl francouzský král epileptik si budu pamatovat do smrti, protože mi to autor zopakoval 20 x na jedné stránce a pak ještě na další.

05.03.2020

Vzplanutí Vzplanutí Jiří Březina

Tohle bylo super'! Uvěřitelné, napínavé, krásně napsané. Lepší než promlčení, i když to bylo taky dobrý! Detektivka může být napínavá i bez únosů, rituálních vražd a mučení. Ve spoustě věcí to bylo opravdu hodně ze života, třeba to zdravotní a sociální, nebo to pendlování mezi vesnicí a městem... a u toho ostatního jsem přivřela oko no.

11.02.2020 5 z 5

Nahá s Davidovou hvězdou Nahá s Davidovou hvězdou Petr Eidler

V životě jsem neviděla ani jednoho pravicového extrémustu, ale podle autora jsou mezi námi, a je jich mnoho. A Mohou i zabít. Jak si autor váží svého díla, o tom mnohé prozradí obálka. Nesouvisí s dějem a je fakt hnusná. Hlavní hrdina je nýmand. A bylo mi za něho i trapně , a to nemám ráda. Na šábes se nevraždí byla super . Autorovi ale dochází nápady a asi i selský rozum. Tahle kniha je zelená právem.

06.02.2020 3 z 5

Život starých Egypťanů Život starých Egypťanů Evžen Strouhal

Výborná kniha. Velice se mi líbilo, že v knížce nejsou jen fotky, ale i překreslené reliéfy a nástěnné malby. Kniha rozhodně nezestárla, právě naopak. A mohla by být i delší.

25.12.2019 5 z 5