Vestička Vestička komentáře u knih

Kletba markomanské královny Kletba markomanské královny Naďa Horáková

Čím vic čtu a stárnu, tím méně oceňuji detektivní příběh (je to vždy na Jedno brdo a postavené na hlavu) o to vic mě ale zajímá prostředí . Archeologie, kletba , Fara, podzemí, vesnice Ďáblův dvůr..... A k tomu milí lidé , dobré dialogy, láska , a taky napětí v neposlední řadě.

04.01.2021 4 z 5

Ewraker I Ewraker I Jan Podšera

Koupila!!!jsem si audiolnihu, přispěla jsem autorovi, a velká spokojenost. Bylo to ale velmi krátké , nemuselo by to být na 2 díly , a já se moc těším do Prahy (tê z desátého století z knihy , jinak ani náhodou) Drsné sexualní scény a krvavé oběti se krásně hodily k pečení vanilkových rohlíčků a lineckého.

09.12.2020 5 z 5

Róninova milenka Róninova milenka Laura Joh Rowland

Už už jsem si myslela, že se taky stanu stoupencem komořího Janagisawy, když je Sano takový suchar. Ale nestanu. Čtu to napřeskáčku, ale to je Jedno, protože ono se nic nemĕní. A soutěž o nejvĕtšího srá.. vždy vyhraje Šógun. Myslím, že kdyby se Sano a Janagisawa chytli za ruce a šli okopávat rýžu, bylo by jim mnohem lip.

24.10.2020 4 z 5

Ztracený templářský poklad Ztracený templářský poklad Zuzana Koubková

Chvílemi velmi syrové, je vidět , že lidé byli různí i ve středověku. Po dlouhé době jsem se opět o někoho v knížce bála. To , že je Zdík normální člověk s chybami, je po Vondruškovi veliká úleva. Úlevná byla též absence sklepnic.
Kdybych ale věděla, že se v knize vyskytuje Richenza, a že budu muset kvůli ní znovu absolvovat úvod do velkých dějin začátku čtrnáctého století, knihu si nepřečtu. Já ten příběh už znám, a hlavně tu dobu po vymření Přemyslovců nesnáším. Soustředit se na ty Templáře a Johanity, o kterých nic nevím, by pro mě bylo mnohem lepší. To je ale jen můj problém asi. Vím, že paní Koubková si to tu občas přečte, takže moc děkuju, a připomínám, že není jen třinácté a čtrnácté století. To je totiž už dost provařená doba , podle mě.

20.10.2020 5 z 5

Modré stíny Modré stíny Michal Sýkora

Politický triler skoro. Jeste není konec byla mnohem lepší. Politické školení nepotřebuju! Já to znám zas z druhé strany, I když jenom z vyprávění.

09.10.2020 3 z 5

Život starých Egypťanů Život starých Egypťanů Evžen Strouhal

Výborná kniha. Velice se mi líbilo, že v knížce nejsou jen fotky, ale i překreslené reliéfy a nástěnné malby. Kniha rozhodně nezestárla, právě naopak. A mohla by být i delší.

25.12.2019 5 z 5

Pro jméno a čest Pro jméno a čest Naďa Horáková

Prostředí nižší šlechty na východní Moravě. A moje oblíbená doba. Napínavé to teda bylo fest. A to i přesto, že to kazila autorka tím, že jsme věděli kdo je vrah, ještě než se stala vražda. A ten úsporný styl psaní, to se musí zažít, to se nedá popsat. Přijela na tvrz. S tím si promluvila, toho neměla ráda. Otěhotněla, porodila, zemřela. A nemyslím si, že někdo může čekat 20 let na pomstu a nakonec vichr z hor. V knize mě taky rušily neustálé předmluvy ke kapitolám, i když uznávám, že to bylo originální, a taky novotvary a anglikanizmy, na co jsem teda poslední dobou citlivá. A stejně moc doporučuju, taková hra o trůny v malém a bez krále.

13.08.2023 4 z 5

Dům v podhradí Dům v podhradí Jaroslava Černá

Za mě teda pecka, nesouhlasím s nízkým hodnocením, zvlášť, když tu má kdejaká kravina přes 90 %. Příběh je napínavý od začátku do konce. Někdo tu psal, že některé postavy v knize se chovají trapně a nelogicky. No aby ne, když je to duchařina. Pravda, čeština autorky není něják originální, a dlouhé popisy nečekejte. Ale zase to odsýpá. Musela jsem si knihu šetřit, aby mi vystačila aspoň na dva dny. Rozhodně to není lehké, odpočinkové čtení, já jsem brečela. Všichni ostatní tady asi mají se svojí matkou vyřízené účty ....

07.08.2023 5 z 5

Saturnálie Saturnálie John Maddox Roberts

Moc dobré, i překlad. Nejlepší jako vždy byly ty poznatky ze všedního dne. A hlavně ta tajemná nálada o saturnáliích, skoro až vánoční. Na to , že jsem tenhle pátý díl četla jako první, jsem se orientovala i ve jménech, kterých bylo opravdu až až. Ale měla jsem naštěstí přípravu, nedávno jsem četla Přízeň Fortuny, a dělala jsem si memotechnické poznámky, takže už na vždycky budu vědět, že v Španělsku válčil Ser to rius a jeho legát Per p(l)ena. Dokonce i vrah je historická osobnost s přiléhavym jménem, a vyskytoval se i v Pánech Říma, ale já si zaboha nevzpomenu, o co tam s ním šlo. A Caesar přece neměl bratra Lucia, neměl žadného! Jo a konec byl fest useknutý :-(

15.05.2023 4 z 5

Legionář Legionář Roman Bureš

(SPOILER) Chlapům se budou jistě líbit popisy bitev. Ženský asi budou kroutit hlavou nad tím, jak hrdá dcera náčelníka vesnice mávla rukou nad vyvražděním a zotročením celého jejího kmene. A cupitala poslušně do Říma, strávit zbytek života v nějáké insule. A neodehrávala se ta slavná bitva v Teutoburském lese na našem území? Nikoliv u Rýna? Já věřím , že ano! Jednoduché čtení, až moc, knihu jsem si ani kupovat nemusela, ale špatná nebyla.

02.05.2023 3 z 5

Světlou stopou Světlou stopou Josef Václav Sládek

Motivační..... Nenaříkej
Nenaříkej , že v tom žití,
je tak všechno pusté , chladné,
a že člověk ve svém bytí,
nemá družné duše žádné.
Samoten se rodí, žije,
samoten že trpí, hyne.
a čím jeho srdce bije,
nepocítí žádné jiné.
Hledním k nebi hvězdnatému,
k žití plném hledím zemi.
hledám k lidským srdcím tému,
což je cizo mezi všemi?
Jsme jak děti jedné matky,
každý svůj a ve své tváři,
však co každý žije, zpátky
z její líce všechněm září.
A kdo svou tvář nezakrývá,
tomu jiných není skryta,
cizím k tomu jen svět bývá,
kdo mu sám nic neposkýtá.
Dojemné....

Vlaštovky když odlétaly...
hleděla jsi ještě na ně,
Mnoho štěstí, řeklas, v dáli,
vraťte se nám hezky raně!
Vlaštovky zpod našich stájí,
tebe jistě dobře znaly,
a žeť jistě v dálném kraji,
na tebe si vzpomínaly.

pro děti..
Znám křišťálovou studánku...
znáte to
Oslava obyčejné práce...
Než slunko vyšlo nad horu,
tys byla na nohou.
A nesložila ruce v klín,
co jen šlo oblohou.
A na večer když do rosy,
zasvitlo z červánků.
Tys do polí šla poslechnout
si píseň skřivánků.

15.03.2023 5 z 5

Ztracené stříbro Ztracené stříbro Lindsey Davis

Tak jsem se konečně dostala k prvnímu dílu. Horší než druhý a třetí, ale lepší než ten č. 27, a 43 co jsem četla. Pokud si to tedy pamatuju dobře. Ale tak aspoň už vím, jak se potkal ten zoufalec Falko s krásnou Helenou. Knize pomáhá zajímavé prostředí, a znalost autorky a ta špetka humoru, kter á se opravdu dá nazvat humorem. Škodí jí nelogický děj, šílená patetičnost ke konci, ano ta hlavně. Miluji Celii(nebo jak se ta malá zavražděná holka jmenovala). Ach. Nesnáším Helenu. Ach. Miluji Helenu, ale ona mě neche. Ona mě chce, ale já vím že to nemá budounost. Dobře stalo se, ale budoucnost to stejně nemá a já ji miluji. Ona mě chce, jako možná napořád, ale já ji ne, protože ji miluji. Císař mě sice povýší do jezdeckého stavu, ale budoucnost to stejně nemá. .. Tak na základce mě takové příběhy ohromovaly možná....

11.03.2023 3 z 5

Zabitý před klášterem Zabitý před klášterem Zuzana Koubková

Nadprůměrné hodnocení je asi způsobeno nadprůměrným smilnéním. V tom minulém díle se o tom jen mluvilo a nebylo to prostě ono.

30.06.2022 5 z 5

Ďábel v zrcadle Ďábel v zrcadle Juraj Červenák

Budu si muset od Štajna a Barbariča odpočinout. Ačkoliv kniha byla dobrodružná a rychle odsýpala, střetnutí protestantů s katolíky bylo zajímavé, ( vida i v Rakousku byli.) Tak příbĕh se mi zdál s nevyužitým potenciálem a vlastnĕ plochý. Vulgarit bylo příliš. Motiv je stále stejný, a z našich se stává Habsburská čvarga, cokoliv to slovo znamená. Konce má Červenák ze života , v tomto díle to znamená,že jsme se nedozvĕdĕli jak to opravdu bylo, v tom minulém zas na konci nepotestali vraha, ale obĕť. Celkovĕ překvapivĕ slabší díl.

27.12.2021 3 z 5

Záhada zlatodolu Záhada zlatodolu Zuzana Koubková

Nĕkomu se tento díl zdál lepší, nĕkomu horší... Mnĕ se to zdálo příliš stručné! Postrádám tu lehkost z předchozích knih. Mnoho postav, ale málo hloubky. A Zdík, mimochodem krásný jméno, začíná být otravnej., pořád fňuká že bude jistĕ smilnit a pak ani nesmilní ??? Tak aspoň že Petr Ptáček žije. Mám podezření, že Hermann je nĕčí levoboček a že Gunter je nejchytřejší z tĕch tří. Takže další knihu jako eknihu budu nucena za čas opĕt zakoupit. Ps. Do jinak dokonalého jazyka paní autorky , který krásnĕ dotváří dobu mi jak pĕst na oko přišlo jedno slovo hned nĕkolikrát použité. A to Alkohol. A tak jsem se do toho ponořila a díky jazykovĕdci Karlu Olivovi jsem zjistila, že ..Al
Kohol nĕkdy taky al Kofol je z Arabštiny a znamenal púvosnĕ jemný tmavý prášek na oči. Pozdĕji nĕco jemné, nezachytitelné,
Dnešní význam získal až v druhé půli osmnáctého století. A já myslela ,že mi to nesedí, protože je to z Angličtiny. Tak snad příštĕ jinak?

16.10.2021 4 z 5

Zlomená pečeť Zlomená pečeť František Neužil

Naprosto souhlasím s Braunerovou, a dĕkuju za ukázku v zajímavosatech. Toulky jsou krásná kniha. Braunerová, doporučuju a přimlouvaám se za nedoceněného Krále bez přilby, to je ine Kafe. Pečeť jsem vzdala, když se kumáni projížděli po polích s paprikama a rajčatama.

13.07.2021

Dům bez zrcadel Dům bez zrcadel Iva Pekárková

Nalákal mĕ popis knihy, letní a zároveň hluboká. A nesáhla jsem vedle! Velmi hezký rozbor britské společnosti. Ale manžel z Džerby mi dohromady ssdemencí a umíráním nesedĕl . Teprve nakonec jsem pochopila. Ten konec :-)))) A ta spotřeba mobilů, vĕtší než mám já. ... Spoiler. Bojíte se stáří? Samoty? Ztráty důstojnosti? Nemáte nikoho, kdo by vás mĕl natolik rád, že s vámi zůstane i přes alzhaimra a vydrží s vámi až do konce? Chcete nikdy nebýt stará a nežádoucí? Chcete ještĕ zažít vzrůšo v životĕ? Pořiďte si ...... vyřeší to za vás!

09.06.2021 5 z 5

Stín modrého býka Stín modrého býka Leonard Medek

(SPOILER) Líbilo , jen mi vadilo, že nevím kudy plují. V eknize nebyla mapka. Našla jsem se v Brně, vîm že pluli po Svratce, ale nevím, jak se dostali do Lunu. Po Sázavě, nebo po Labi. Zoufale jsem hledala na netu. Můžu se taky jen domnívat, že Lun, to je budoucí Praha. Fantasy to je asi tak z 1 %. Je to historický, dobrodružný román. Je to detektivka, je to triler. Protože tady jde především o pomstu. A taky o politiku. Fantasy prvky jsou to nejslabší z knihy , až trapné skoro. Mohly být vyškrtnuty, a děje by bylo I tak až moc. Napětí jsem občas nedýchala, bála jsem se skoro o všechny. Už s prvním mrtvým to byl šok.
Dobrá kniha s blbým koncem. Spoiler zakroutila bych jí krkem. A doslov nás zavede do století, kterému se v knihách vyhýbám jak čert křížu. Docela pocit zmaru nakonec, a poučení, že zamilovaná ženská je nebezpečná věc.

05.04.2021 4 z 5

Ať zemře Ať zemře Sarah Pinborough

Mně se to moc líbilo, tenhle typ literatury se čte nejlíp. Moderní, napínavé, spád akorát, zavedlo mě to do míst, které zřejmě nikdy nenavštívím, seznámilo mě to s komunitou lidí, do které nikdy nebudu patřit. Seznámilo mě to s voodoo, o které se nezajímám. A bylo to originální s překvapivým koncem.a malý spoiler: Název knihy jako nevyřčená poslední věta, to tu ještě nebylo.

11.03.2021 5 z 5

Bratrovrah a tvůrce státu Bratrovrah a tvůrce státu Michal Lutovský

Sice nic převratného jsem se nedozvěděla, pro mě je Boleslav I ten nejlepší z potomků Přemysla Oráče už dloho. Poučné to ale bylo.Mám bohužel jen první vydání, chybí mi tech 60 stran navíc.V knize mi také chyběla jedna zásadní otázka : Kdo měl zájem na svatořečení Václava který jistě nebyl svatý. A proč vládnoucí Boleslavové dopustili jeho připomínku a zviditelnění . Potřebovala země tak nutně svého svatého? Byl původnĕ považován za vraha Boleslav, nebo se to na nej hodilo až už se nemohl bránit? A komu se hodilo udělat z Českých knížat potomky vraha?
Mám teorii :Jsme zřejmě jediný národ na světě, který se nechat přesvědčit, že jeden z největších panovníků a zakladatel státu je vrah. komu se to hodilo? Těm co si dnes říkají Němci, a dívají se na nás opovržlivě dnes , tak jako před tisíci lety.

04.02.2021 5 z 5