VerronikaH VerronikaH komentáře u knih

Vyměnit vodu květinám Vyměnit vodu květinám Valérie Perrin

Srdce mi plesá při každé vzpomínce na tento nenápadný klenot literatury. Máme v našem městě jedno malé rodinné knihkupectví, které vlastní postarší manželé. Je to přesně ten druh knihkupectví, kde vás hned ve dveřích přivítají s úsměvem na rtech a s nepředstíraným zájmem se ptají, zda vám můžou nějak pomoci. Většinou si radit nenechám, ale při poslední návštěvě ze mně vypadlo, že bych si ráda nechala něco doporučit, protože mívám obecně problém si vybrat. Pán mi představil několik titulů a mezi nimi i tento skvost, o který bych jinak asi nezavadila. Kniha mě zaujala na první pohled a jsem velice ráda, že jsem si jí koupila. Není to lehký příběh. Dokonale vykresluje hořkosladkost života, neskkonalý optimismus i zdrcující smutek. Po každé kapitole jsem se sama na svět dívala s onou optimistickou jednoduchostí, která dnešní společnosti tolik schází. Je jisté, že jsem ji nečetla naposledy a rozhodně ji vřele doporučím každému, kdo nebude vědět, co by... :)

07.07.2022 5 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Tomuhle příběhu se nedá vůbec nic vytknout. Byla jsem naprosto unešená tím, jak byla každá kapitola zastřešena určitým tématem, které bylo následně názorně vyobrazeno na životech jednotlivých postav. Jedno malé město, jeden obyčejný sport a desítky životů, které obojí určuje a formuje. A určitě to není knížka jenom pro fanoušky hokeje. V tomhle nenápadném příběhu je mnohem více a způsob vyprávění zaručuje výjimečný zážitek. Kladně hodnotím i načtení v podobě audioknihy, které celý zážitek knihy pozvedl ještě o úroveň výš.

24.06.2023 5 z 5

Stín větru Stín větru Carlos Ruiz Zafón

Příběh několika příběhů. Tahle kniha je jako matrioška. S každou kapitolou se odkrývá nová hloubka tajemství, která čtenáře vtáhne a nepustí, dokud nejsou všechny otázky zodpovězeny. Ze začátku mi dělalo trochu problém se zorientovat ve všech těch postavách, ale brzy jsem si je téměř všechny oblíbila a fandila jim - hlavně mladému Danielovi. Mistrovsky vystavěný příběh i postavy. Určitě to není poslední kniha tohoto spisovatele, kterou jsem četla.

24.07.2023 5 z 5

Knihonoš Knihonoš Carsten Henn

Ani si nepamatuji, kdy naposledy jsem si u knížky takhle poplakala. Kouzelný příběh o lidskosti, která chytne za srdce a nepustí. Všechny postavy jsem si zamilovala a finální vodopád slz je všechny navždy uzamkl v mém srdci. Určitě jsem tuto knihu nečetla naposeldy.

13.11.2022 5 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Tyhle knihy jsou jako pohlazení po duši. Člověk si u nich odpočine a příjemně zasní. Tuhle jsem zhltla ve formě audioknihy a bylo to snad ještě příjemnější, než kdybych jí sama četla. Úplně se mi to přehrávalo před očima, jak kdybych se dívala na film. Kate byla sympatická a dokázala jsem se s ní v lecčem ztotožnit. Ben je pro mě zatím nesympatičtější objekt zájmu, na jaký jsem v romantických útěcích narazila (přečtenou mám Čajovnu v Japonsku a Domek v Irsku). Myslím, že se k ní vrátím, jakmile budu mít potřebu uniknout z moderního uspěchaného světa do přívětivé Kavárny v Kodani, kde se kromě horké čokolády a neodolatelného pečiva servíruje vřelý úsměv a všeobjímající pohoda.

08.06.2023 5 z 5

Smažená zelená rajčata ve Whistle Stop Cafe Smažená zelená rajčata ve Whistle Stop Cafe Fannie Flagg (p)

Krásné, milé, úžasné. Jedno malé městečko plné nevšedních lidských příběhů. Z příběhu přímo vyvěrá řeka nostalgie, která vás zaplaví a připomene vám o čem vlastně je život.

19.05.2023 5 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

To bylo tak depresivní, tak reálné. Ačkoliv všichni víme, že na konci příjde vysvobození, po celou dobu příběhu máte pocit, že žádná naděje neexistuje. Úplně vnímáte zoufalství, strach a vztek jednotlivých postav. Autorka skutečně umí mezi řádky vtisknout širokou škálu emocí, která vás nutí číst dál a dál.

01.04.2024 5 z 5

Mlčící fontány Mlčící fontány Ruta Sepetys

Nádherná kniha, nádherný příběh, který se četl lehce a za srdce chytal s drtivou silou. Ke konci mnou otřásaly protichůdné vlny emocí a vše ve mě doznívá i druhý den. Smutné, reálné a plné naděje.

15.01.2024 5 z 5

Andělé smrti Andělé smrti Patricia Gibney

Detektivky moc nečtu, ale když se odehrává v mém milovaném Irsku, neodolám. Postavy jsou věrohodně vykreslené, jejich příběhy chytí za srdce a celkový děj prvního dílu měl spoustu zajímavých momentů. Rozhodně budu ve čtení dalších dílů pokračovat, protože jsem zvědavá, jak se život inspektorky Parkerové nakonec vyvine.

04.12.2023 4 z 5

Jako hvězdy v temné noci Jako hvězdy v temné noci Jojo Moyes

Od knihy jsem vlastně vůbec nic nečekala. Koupila jsem si jí jako ebook, abych měla v práci čím vyplnit chvíle nudy a abych si celý pracovní den aspoň trošku zpříjemnila. Byla to vážně dobrá volba. K příběhů z amerického prostředí bývám dosti skeptická, protože jsem všech těch stereotypů za ty roky dosti přesycená, ale tady to všechno dávalo smysl. Velice příjemný příběh, jen ten konec mi přišel lehce uspěchaný.

16.11.2023 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Kniha se četla dobře, ale nedokázala mě zvlášť zasáhnout. Příběh byl zajímavý, krásně napsaný, ale nijak přelomový nebo zásadní. Možná jsem od této knihy očekávala víc a toto očkávání nebylo naplněno. Možná jen nejsem ta správná cílová skupina. Přesto si dovedu představit, že pro spoustu čtenářů to bude velmi silný příběh.

16.04.2023 3 z 5

Upálené Upálené C. J. Tudor

Ačkoliv tohle není úplně můj šálek kávy a pouštím se do takové četby jen pokud mě v anotaci něco skutečně zaujme, tak tahle kniha mě vážně bavila. Trocha té dávné historie, která určuje a ovlivňuje chod malé vesničky do dnešních dní. Osudy postav záhadnější a zamotanější než všechny díly Ulice dohromady a napětí servírované v těch správných dávkách. Nic z toho, co bylo na konci odhaleno, mi vyloženě nevyrazilo dech, ale i tak jsem s napětím čekala až mi mé domněnky konec potvrdí. Taky pozitivně hodnotím zpracování audio verze.

04.07.2023 5 z 5

Dívka, která se dotkla nebe Dívka, která se dotkla nebe Luca Di Fulvio

Takové příběhy jednoduše miluju. Hned po pár větách zapomenete na okolní svět a plnými doušky nasáváte atmosféru minulosti - je krásná, je drsná, je kouzelná. Osud každé postavy jsem chápala a byl pro mě zajímavý, i když nejvíce mě samozřejmě bavila hlavní postava mladého Mercuria. Bylo tam dobrodružství, láska, vykoupení i zatracení. Při čtení se mi příběh odehrával před očima, jako krásný výpravný film, který by však nikdo stejně nezrežíroval. Pro člověka, který má rád historii a občas si sám připadá, jako by se narodil ve špatném století, je tato kniha jako dělaná.

04.04.2023 4 z 5

Svědectví Svědectví Stephen King

Nemůžu říct, že by se kniha četla sama, ale její kouzlo popírat taky nemůžu. Z počátku se mi četla těžce - čtenáři je představeno docela dost postav a já osobně jsem měla z počátku problém se v nich zorientovat. Když se však jejich osudy začaly prolínat a vše se vtělilo do jedné komplexní dějové linky, začala jsem si příběh naplno užívat. Musím uznat, že Kingovy živé a detailní popisy situací mě několikrát donutily ošívat se odporem na sedačce nebo kroutit nevěřícně hlavou. Zároveň tím čtenáře donutí fandit jeho oblíbeným postavám a doufat, že ty šílenější nepříjdou na žádný způsob, jak to celé ještě více zmařit... a věřte, že se jim to většinou povede. Já osobně nejsem moc velký fanoušek hororů ani thrillerů - a taky chvíli potrvá než se pustím do něčeho podobného - ale i já jsem knihu od posledních tříset stránek nedokázala odložit z ruky.

18.03.2023 4 z 5

Nahlédnutí do života a mysli jedné hvězdy, jednoho závisláka a alkholika. Pro "normálního" člověka možná trošku těžce uchopitelné a pochopitelné, přesto zajímavé. Trošku jsem se občas ztrácela v častém přeskakování v čase tam a zpět, ale i tak dokáže kniha zanechat celkem výraznou stopu.

11.02.2023 3 z 5

Stará dáma vaří jed Stará dáma vaří jed Arto Paasilinna

Velice zajímavý příběh. Trošku temný, plný osudové ironie a zajímavý náhled na uvažování jisté společenské skupiny. Nejvíce mě pobavila závěrečná věta: "Dáma je dámou i v pekle."

27.12.2022 3 z 5

Pojízdný krámek snů Pojízdný krámek snů Jenny Colgan

Tohle je jeden z těch příběhů, který ve vás vyvolá touhu zbalit svých pět švestek a vycestovat za novým životem. A navíc to Skotsko. Jako někdo, kdo žil rok a půl v Irsku, jsem na tuhle oblast zeměkoule značně citově vysazená a jen čekám na první příležitost, kdy se do této oblasti vrátit. Proto vítám každý takový román, který mě aspoň na chvíli přenese do tolik milovaného prostředí. Jen musím pak odolat pokušení sbalit kufry a manžela a vydat se tam i v reálném životě. Příběh samotný byl takovou tou odpočinkovou romantickou pohodičkou s poměrně netradičním milostným trojúhelníkem a hromadou knih. Vše zasazené do malebné skotské vesničky. A ty popisy skotských radovánek a festivalů... Nemám tomu absolutně co vytknout a hned se jdu podívat, co dalšího má autorka na kontě.

02.08.2023 5 z 5

Ohnivý sloup Ohnivý sloup Ken Follett

Ken Follet opět nezklamal a poctil nás rozsáhlým příběhem pokrývající celoživotní strasti i radosti několika postav, jejichž životy se více či méně prolínají. Dokonalé vystihnutí doby vrcholné renesance i jejích náboženských obtíží. Poučné, čtivě a zajímavé.

06.09.2022 4 z 5

Osvobození Osvobození Imogen Kealey

Bylo to dobré. Bylo to zajímavé. Ale... Možná jsem od toho čekala něco jiného, něco víc. V popisu nespočtu bojových akcí jsem se docela rychle ztrácela a to mi celkově ubíralo na požitku z knihy.

19.02.2024 3 z 5

Věž vlaštovky Věž vlaštovky Andrzej Sapkowski

Tento díl opět nezklamal. Je tam vše, co od Zaklínače čekám. Čím víc poznávám tento svět ať už z knižní podoby nebo z PC her, tím více si čtení užívám a raduji se nad každou malou narážkou, které si snad všimne jen opravdový fanda tohoto světa. Hru už hraju podruhé a knížky si pěkně dávkuju, aby mi jejich čtení a radost vydržela co nejdéle. A až je všechny dočtu, tak si to dám celé ještě jednou od začátku. :)

04.12.2023 4 z 5