Veríňák Veríňák komentáře u knih

Můj první Zibura. Naprostá většina ho má ráda, tak jsem si říkala, že bude fajn po něm (v rámci motivace Čtenářskou výzvou) konečně sáhnout.
A bohužel… tohle není můj styl. Humor někdy až na sílu a celkově mi prostě tenhle styl cestopisného psaní nesedí. Obávám se, že další knihu autora si hned tak nepřečtu. Obálka perfektní.

17.11.2019 2 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Myšlenka dobrá, ale chybí mi tu souvislosti a vysvětlení (např. proč nebyla omezena porodnost, aby nedocházelo k přemnožování planety?).
Bohužel z opravdu zajímavého námětu nakonec byl takový teenage románek v trošku atypickém prostředí. Kniha se nečetla vůbec špatně, asi nejzajímavější pro mě byly úvodní odstavce před každou kapitolou, ale celkově jsem bohužel čekala mnohem víc. Lepší tři hvězdičky.

19.01.2019 3 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Morštajnová je velice opěvovaná kvůli Haně (a i já ji tak objevila), ale za mě Hotýlek Hanu mnohonásobně překonal.
Veskrze komorní příběh jedné rodové linie skrz režimy. Skvěle napsané, výtečně vykreslené charaktery ukazující, jak strašně silné emoce jsou láska, závist, touha po pomstě, nenávist. Není mi teď, těsně po přečtení, ani zdaleka lehko a poměrně intenzivně přemýšlím, jestli je hlavní hrdina odsouzeníhodný nebo ne, případně jak moc?

Suma sumárum, opravdu vynikající knížka, kterou mohu jen a jen doporučit.

22.07.2018 5 z 5

Noční lov Noční lov Robert Bryndza

Četlo se to rychle, 400 stran za den hotovo naprosto bezproblémově. Jazyk snadný, krátké kapitoly... v tomhle ohledu jednohubka a vlastně docela příjemná oddechovka. Většinu knihy mě příběh nerozčiloval ani zdaleka tolik, jako většina těch "novodobých" detektivek, ale pořád to není na víc, než na tři hvězdičky. A proč?
Většinu času jsem si říkala, že jsem moc ráda, že pachatel není superhrdina tak, jak tomu bývá všude jinde, ovšem ten konec... klasicky mě zklamal. Pozor, přichází malý spoiler :) Pachatel, netrénovaná žena vs. detektiv v kondici. A stejně pachatelka "nakopala detektivce zadek". Nebýt v podstatě náhody, neskončilo to happy endem.
Co mi asi vadí nejvíc je ta nekonečně repetitivnost námětu. Pachatel těžce zkoušený dětstvím, ideálně i partnerem, nechybí sexuální násilí. Do toho vyšetřovatel s krutým životním osudem, mající vztahové a osobní potíže, rebelující proti nadřízeným, co má ale geniální instinkt... Mno, dám si zase na čas pauzu od podobného žánru :)

13.05.2018 3 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Zasmat se, odpocinout si, nelamat si hlavu tezkym ctenim - pokud necekate nic vic, budete spokojeni. Ja jsem byla.

10.08.2016 4 z 5

Vraní dívka Vraní dívka Erik Axl Sund

Bida, hrozna bida.
Koupila jsem si knizku jako jeden z tech bestselleru, co je proste tak skvely, ze si ho musite precist.
Precetla jsem za jeden den, ale uprimne - jen a pouze proto, ze byl vikend, nikdo doma a chtela jsem to mit rychle za sebou.

Na prebalu stoji "Jen pro silne povahy". No dobre, v knize je spousta naturalistickych detailu, ale ze by to bylo az tak hrozne, to se mi tedy nezdalo. Detektivni zapletka, slozite propletena psychologie postav, drsne sceny... to vsecko me tady vyslovene stvalo.
Minispoiler: Konec je otevreny, ale absolutne me nezajima, jestli tedy syn detektivky zemre nebo nezemre nebo co se s nim stane...

Z cele knizky se nemuzu zbavit dojmu, ze je to jen pocin, ktery se svezl na vlne psycho detektivek a ctenare lakal hlavne na detailni popis nasilnych scen. Skoda.

10.08.2016 2 z 5

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

Jestli sedí na nějakou knihu nálepka "ze života", pak je to určitě tahle. Každý má zkušenost se stereotypním a bezvýchodným obdobím ve vztahu a v životě. Hlavní je neustrnout v tom a nechlácholit se, že je to normální.
Ke knize jako takové: čte se to samo, navzdory tloušťce jednohubka. Vysloveně jsem se těšila, až budu moct číst. Jenže je tu jedno velké ale. Je mi z osudů všech aktérů knihy hrozně smutno. O to víc, že nepochybuju o tom, že naoko skvělých vztahů, kde nechybí peníze a perfektní dovolené a všichni vypadají, že jim nic nechybí, je kolem nás všech hrozně moc. Zbývá jen doufat nebo snad věřit, že to nezbytně takhle nemusí být i u mě.

17.03.2021 4 z 5

Předčítač Předčítač Bernhard Schlink

Vynikající kniha. Neotřelý, krásně napsaný příběh. Ani chvilku jsem se nenudila, naopak. Některé věty jsem si četla opakovaně kvůli překrásné volbě a skladbě slov (smekám tedy i před překladem).
Výborný čtenářský zážitek.

09.05.2020 5 z 5

Péct, milovat a žít Péct, milovat a žít Josef Maršálek

Bylo to hřejivé. Bylo to inspirující. Bylo to dojemné.
Děkuji, strašně jsem si knihu užila.

27.03.2020 5 z 5

Vděk Vděk Delphine de Vigan

Velká chvála všude kolem, velká očekávání. Bohužel naplněná jen zpola.
Je to knižní jednohubka. Kapitoly jsou šíleně krátké a v podstatě třetina knihy je prázdný papír. Hlavní myšlenka je pěkná, ale jaksi nedotažená. Přijde mi, že po motivu vděku se jen tak klouzalo po povrchu (nebo to ve mně jen nezanechalo tu správnou hloubku?). Rozhodně bych vyzdvihla překlad. Hrátky se slovy překládané z francouzštiny do češtiny jsou skutečně povedené.
Celkově ale průměr, který mě nenalákal ke čtení dalších knih od Delphine de Vigan.

23.02.2020 3 z 5

Devět dní Devět dní Zuzana Strachotová

Zklamání.
Hrozně moc keců jak z románku pro čtrnáctiletou holku. Díkybohu se první dvě třetiny četly vážně svižně, proto tři hvězdičky. Bohužel poslední část knihy byla zaprvé tak strašně předvídatelná a zadruhé ještě víc utahaná, že mi úplně zkazila celkový dojem.

03.02.2020 3 z 5

Šťastná kniha Šťastná kniha Barbora Šťastná

Bylo to fajn, prostě fajn. Mnohokrát jsem na tom byla stejně jako autorka (ale to se domnívám, že většina lidí) a byť samozřejmě na základě přečtení knihy asi těžko bude někdo instantně šťastnější, v některých chvílích jsem si cíleně řekla, že by nebylo špatné přehodnotit přístup :)

17.11.2019 4 z 5

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

No, nic hodno dlouhého zamyšlení ani mi příběh rozhodně neulpí v hlavě na delší čas, ale ve srovnání s tolik adorovaným Keplerem je tohle lepší. Pro mě rozhodně uvěřitelnější, reálnější charaktery i zápletka.

17.09.2019 3 z 5

Všichni žijem' v blázinci Všichni žijem' v blázinci Radkin Honzák

Kniha, ke které se jednoznačně ještě vrátím. Spousta myšlenek, s nimiž zcela souzním, spousta myšlenek a znalostí, co mě obohatily.
Jsem ohromena rozhledem a pamětí pana Honzáka a kéž bych v jeho věku na tom byla alespoň trošku podobně :)
Rozhodně stojí za přečtení.

08.03.2019 5 z 5

Frost Frost Oskar Fuchs (p)

Proboha, co jsem si to naprosto náhodně koupila?
V knihkupectví jsem hledala nějakou fantasy, lehce historickou (čekám netrpělivě na vydání nového Červenáka) a Frost byl z Brna, z okolí Býčí skály… pocházím odsud, žiju v Brně, tak jsem si říkala: "Super, to bude fajn." No, bohužel nebylo. Styl psaní jak slohovka třináctiletého kluka, včetně jeho nezrealizovaných tužeb po dokonalých ženách s nimiž je ten nej sex na světě a všechny po prťavém alfa samci válečném mágovi doslova slintají. Sexuální scény k tomuhle žánru patří, ale tady to bohužel vůbec nezapadalo do děje a nemělo žádný smysl.
Mrzí mě to, vážně upřímně, ale je to na jednu hvězdičku, a to vlastně jen za to, že jsem se párkrát zasmála.

20.10.2018 1 z 5

Ďábel v zrcadle Ďábel v zrcadle Juraj Červenák

Snad první Červenák, kterému nedávám 5 hvězdiček. Pořád superčtivé, pořád mě oblíbené trio Stein, Barbarič, Jaroš moc baví, ale tentokrát jsem v některých momentech měla pocit, že by se tak prostě nikdy nestaly a byly do knihy vloženy jen proto, aby vystupňovaly napětí (?). Stejně tak Jaroš už je v podstatě Rambo křížený s Conanem :) Ale pořád dobré, dost dobré.

19.06.2018 4 z 5

Všem sráčům navzdory Všem sráčům navzdory Jan Urban

Těžké čtení, dost těžké. Musela jsem si dost informací dohledávat, aby mi zapadaly zápisky z knihy do celkového kontextu. V době, kdy se tato válka odehrála, jsem byla moc malá na to, abych ji dokázala vnímat a během studia dějepisu se o tomhle konfliktu vůbec nemluví, takže si sypu popel na hlavu, že jsem o válce v Sarajevu neměla moc velké ponětí. Díky této knize nejenže jsem si doplnila znalosti dějepisu, ale především se na postoj například české vlády dívám i z jiného úhlu pohledu. Rozhodně stojí za přečtení.

13.05.2018 5 z 5

Do vody Do vody Paula Hawkins

Už "Dívka ve vlaku" mi nepřišla jako nic wow (což se bohužel opakovalo i ve filmovém zpracování), a tak když jsem dostala na Vánoce "Do vody", nic moc jsem nečekala. No, to se bohužel beze zbytku naplnilo. Většinu času to byla nuda, rozluštění zápletky mě nějak nezarazilo, nešokovalo... vlastně (a to mi přijde u příběhu jako vůbec nejhorší možnost) mi to bylo fuk. Doufám, že další knihu autorky už darem nedostanu :)

13.05.2018 2 z 5

Tekutý písek Tekutý písek Malin Persson Giolito

Nemám ráda severské detektivky. Obecně se mi už nejednou potvrdilo, že mi nesedí neustále se opakující motivy a až příliš jednohubkovy styl psaní. Proto když jsem na Vánoce dostala Tekutý písek, netěšila jsem se nějak zvlášť, ale říkala jsem si, že to bude dobrá kniha do letadla, když budu unavená.
No a prosím... Čtivé to bylo, ale ne takovým tím přílišně jednoduchým způsobem. Téma velice aktuální. Děti, co jim utekl kus dětství a příliš brzo zkouší věci, na které je ještě čas (a spousta z nich by nemusela přijít nikdy).
Dočetla jsem před chvílí, rozhodně mi není lehko na duši, ale byl to nad očekávání dobrý čtenářský zážitek.

06.02.2018 4 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Obrovské zklamání. Zklákal mě námět knihy, vynikající recenze, zkazky o úžasně napsaném příběhu... no, bohužel.
Hlavní myšlenka je výborná, ale autorka totálně propásla příležitost napsat opravdu vynikající knihu. Pořád se jen patlá v pocitech a vzpomínkách hlavní hrdinky, ale samotné důvody vzniku a nastolený řád gileádské společnosti jsou strašně nedotažené a v mnoha ohledech nedávající smysl. Doteď nevím, jak se mohlo stát, že se společnost dostala tam, kam se dostala. Co tomu předcházelo? Jaký byl vývoj? Plus je kniha psaná jako strašná jednohubka, nad kterou není třeba absolutně přemýšlet (což někdy není na škodu, ale tohle není ten případ). Bída, zklamání. Dvě hvězdy asi jen za myšlenku.

19.11.2017 2 z 5