Vendy1993 Online Vendy1993 komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Naprosto úžasný a zároveň smutný příběh. Toto byla moje první kniha od paní Mornštajnové a díky procítěnému psaní této knihy určitě ne poslední. Čekala jsem celou dobu všechno ale osud Hany a hlavně konečné rozuzlení celého příběhu mě velmi šokovalo.

04.08.2023 5 z 5

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

četla jsem Děti z Bullerbynu jako malá a moc se mi to líbilo....jsou tam věci i k poučení, pobavení....v podstatě taková oddechová knížka ;)

05.01.2022 5 z 5

Návrat krále Návrat krále J. R. R. Tolkien

Poslední díl a uzavření cesty po Středozemi....myslím, že poslední díl je nejlepší, vlastně celá trilogie je psaná na velmi vysoké úrovni. Nevím o slabých pasážích a proto nechápu některé komentáře...hold fantasy asi není pro každého. Jelikož jsem četla biografii J. R. R. Tolkiena tak vím, jak vnímal celý svět, který tvořil. Jak dlouho mu trvalo každé rozhodování, každá postava, jazyk, místo...tento člověk dal Středozemi celý svůj život a proto si myslím, že každý kdo haní jeho dílo by si nejprve měl přečíst o samotném autorovi než něco takového vypustí z pusy...to, že celou trilogii proslavili spíše filmy P. Jacksona je proto, že jen málo lidí má takovou představivost aby si v mysli představili celý příběh...je to škoda. I já jsem fanda filmů, a dokonce veliká. A myslím, že by pan Tolkien byl nadšen z toho, jak je jeho dílo zpracováno a zfilmováno. Já jeho dílo miluji a budu ho bránit dokud budu žít, protože vím jak tomu podřídil celý život a jakou práci mu to vše dalo....

02.02.2021

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Waaau...nemám slov. Tak strašně silný příběh. Nejdříve to vypadá, že to bude jen smutný příběh o holčičce, která to má doma těžké ale pak....prostě neuvěřitelné a přitom se takové věci fakt dějí :(

29.01.2024 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

S každou další knihou paní Mornštajnové se ze mě stává větší a větší fanynka a milovnice jejího stylu psaní a vyprávění. Tiché roky je 4.kniha kterou jsem od ní četla. A opět mě naprosto pohltil příběh(y). S každou další kapitulou přišlo více a více porozumění. Jak vyprávění Svatopluka, tak vyprávění Bohdany se tak krásně doplňovalo. Samozřejmě asi jako každého čtenáře mi bylo líto konce. Ale na jednu stranu jsem ráda. Mohu svou fantazií vymyslet takový konec, který se mi bude líbit. A takto to může udělat každý, a tak kniha skončí vždy podle představ určitého čtenáře.

28.04.2024 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Velmi silná kniha, velmi dojemný a až hrůzný příběh....je mi velmi líto všech vojáků i civilistů a je jedno jestli ty hrůzy přežili a nebo ne....kéž se nic takového už nestane

31.05.2021 5 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

tak tady mi bylo hodně úzko a občas jsem byla i dost znechucená....když si vezmu, že většina lidí v té knize byli puberťáci....je mi do breku :( tolik zmařených životů kvůli drogám :( hrůza....určitě až přijde čas tak donutím svoje dvě dcery aby si to přečetly....z výchovného hlediska je to perfektní příklad a velmi dobře poslouží ;) jinak se to četlo fakt dobře

31.05.2021 5 z 5

Dobrá znamení Dobrá znamení Terry Pratchett

Tuto knihu začínám číst až v době kdy jsem viděla seriál ;) seriál boží tak jsem si řekla, že zkusím i knihu....a dobře jsem udělala. Je tam neuvěřitelně cítit Pratchettův humor ale je to ještě trošku navýšené humorem Neila Gaimana :) hrozně se mi líbí, že to není typické válčení dobra se zlem (to je jen takový okraj)...ten neobvyklý vztah Azirafala a Crowleyho, čímž je jasně dané najevo, že se přátelit mohou i dobro se zlem a zároveň, že nic není jen černé a bílé....prostě paráda :)

29.03.2024 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Knihu Půlnoční knihovna jsem se rohodla číst proto, protože jí najednou bylo všude plno, najednou jí každý četl a upřímně jsem byla zvědavá co to je zač. Plus se mi hodila do čtenářské výzvy ;) Začátek knihy je v celku dost depresivní ale hned se mi zalíbilo, že kapitoly odehrávající se v knihovně jsou krátké a že je knížka poměrně hezky čtivá i přes její vážnost. Jelikož nerada spoileruju tak přejdu rovnou k celkovému dojmu. První věc je, že každý by si podle mě přál zažít to, co zažila Nora. To je podle mě bez debat. Další věc, určitě si každý může vzít nějaké ponaučení. Jsem ráda jak to s Norou nakonec dopadlo :)

18.08.2023 5 z 5

Konec knihy jsem dočítala se slzou v oku, ale ta slza se objevila několikrát během čtení, speciálně když Tom psal tak krásně o lidech, kteří tu už nejsou. Musím říct, že Tom Felton umí psát opravdu krásně. Celá knížka se mi četla moc dobře a dozvěděla jsem se spoustu věcí nejen o zákulisí Harryho Pottera ale i přímo o Tomovi. A děsně moc se mi líbí slovo káchat....asi ho začnu používat ;)

28.02.2023 5 z 5

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Je vždy těžké hodnotit knihy, které jakkoliv pojednávají o holocaustu. Většina je založena na pravdivých příbězích a proto si úplně nemyslím, že máme právo je jakkoliv posuzovat. Ty věci se doopravdy staly a jediné co ty knihy nemají společného jsou autoři. Každý autor píše úplně jinak, ale nesmíme zapomínat, že takový člověk si pouze vybral to, že převypráví příběh někoho jiného nebo převypráví svůj vlastní příběh jako tomu bylo u Violy Sternové.
Tato konkrétní kniha je opravdu velmi ,,surová", ale to je dobře, protože tak by na tu dobu mělo být vzpomínáno. To co zažila sama Viola je (dalo by se říct) neuvěřitelné a přesto je to celé pravdivé. Člověk při četbě pokyvuje hlavou, slzí mu oči, má vztek, má strach, je mu špatně....všechny tyto reakce jsou správné. Musíme si připomínat jaké to tehdy bylo, musíme to vyprávět i dalším generacím....tohle už se nemůže opakovat, jinak bychom selhali....vařila se ve mě krev, když jsem četla, jak se k Židům i jiným obětem chovali lidé po válce. Vadilo mi i to jak se chovali během války, ale tady by se mohlo říct, že se báli o své životy a proto se k nim tak chovali. Ale to co se dělo i po válce....je mi zle. Už se neměli čeho obávat a místo aby těmto obětem pomohli nebo se alespoň omluvili, jim vykládali jak měli umřít a že už s nimi nikdo nepočítal.
Viola byla silná mladá žena, že dokázala všechno tohle přežít a byla jsem velmi ráda, že prožila dlouhý život, měla dvě dcery, muže a pak i vnoučata a pravnoučata. Vše přežila a mohla říct, že v jejím případě se Němcům a jiným nepovedlo to co chtěli.
Koncem bych chtěla říct jen jedno. Čest památce všem obětem holokaustu.

04.02.2022 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Druhá kniha, kterou jsem od paní Mornštajnové přečetla a chvílemi mi běhal mráz po zádech. Při představě, že by listopad 1989 dopadl podle knihy mi je opravdu těžko. Myslím si, že autorka si ani nijak extra vymýšlet nemusela. Věřím, že přesně takové by to tu bylo. Kniha končí smutně, ale tak nějak to člověk cítí celou dobu co knihu čte.

04.10.2023 5 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Skvěle napsané fantasy povídky ;) nejvíce mě bavily ty odkazy na pohádky (Sněhurka, Čert a Káča.....) to byly takové milé momentky ;) ale i celkově se kniha moc povedla. Nikde se to nezadrhává, děj moc hezky plyne a rozhodně se člověk u toho nenudí. Těším se na další příběhy o Geraldovi z Rivie ;)

25.01.2023 5 z 5

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Myslím, že tato knížka je úplně první opravdovou knihou, kterou jsem kdy přečetla. Myslím, že mi bylo okolo 8 let a koupila mi jí moje nejmilovanější babička. S celou trilogií jsem vlastně vyrostla, jak s knížkami tak s filmy. Miluju psaní J.R.R.Tolkiena, vždy se do knížky začtu a nejde s tím přestat ;) První díl byl pro mě vlastně bránou do Středozemě ve které jsem až dodnes, čili nějakých 20 let. Nejde jinak než dát plný počet hvězdiček.

01.02.2021

Osvětimská ukolébavka Osvětimská ukolébavka Mario Escobar

Tak jako většina knih z koncentračního tábora i tato mě chytila za srdce. Tak jako u většiny takových knih i tady jsem fandila hlavní hrdince aby to s ní dopadlo dobře... naneštěstí oproti jiným takovým knihám....no to už nechám abych nespoilerovala ;)

Co se týče stylu psaní jsem velice spokojená. Narozdíl od jiných já nesnáším zdlouhavé popisné pasáže a v této knize žádné takové nebyly. Četlo se mi moc dobře a děj krásně plynul.

02.12.2022 5 z 5

Hora mezi námi Hora mezi námi Charles Martin

Nejdříve jsem před pár lety viděla film a hrozně jsem si chtěla přečíst i knihu, ale došlo na ní až teď. Musím říct, že je kniha napsaná velice dobře a velice dobře se čte, krásně to utíká a zároveň je čtenář stále ve střehu co se může ještě stát a jak si s tím Ben a Ashley poradí. Velice se mi líbilo i zakončení knihy a vlastně je tam i jedno překvapení, které se postupně odhaluje a tak nějak to čekáte, ale stejně vás to dostane :)

09.06.2022 5 z 5

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

Další skvělý díl. Tentokrát to nejsou povídky ale klasický příběh, hlavně o výchově Ciri. Přemýšlím, co se mi líbí víc. Zda první a druhý díl (povídky) nebo tento příběhový...každý má něco do sebe a hlavně tímto dílem se všechno hezky spojilo...jsem zvědavá na další díly

10.03.2023 5 z 5

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

Další skvělý díl z pera Andrzeje Sapkowskeho. Tak jako u prvního dílu se mi i tady líbí ,,skryté" náznaky pohádek a příběhů (Malá mořská vílá, Atlantida....).

Nejvíce se mi asi líbila povídka trochu se obětovat a už se moc těším na další díl.

10.02.2023 5 z 5

Z rodinné kroniky Lady Fuckingham Z rodinné kroniky Lady Fuckingham neznámý - neuveden

Jedním dechem přečteno... musím říct že dřív tyhle nemravnosti uměli psát moooc dobře;)

30.09.2022 4 z 5

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Miluju, miluju, miluju....a takhle do nekonečna....Jana Eyrová je naprosto skvělý román, skvěle napsaný, skvěle promyšlený. Čte se tak lehce a docela i rychle ;) opravdu doporučuji každému

19.07.2021 5 z 5