VendulaB VendulaB komentáře u knih

Tajný deník Hendrika Groena Tajný deník Hendrika Groena Hendrik Groen

Čekala jsem humoristický román - a byla jsem zklamaná. Nečekala jsem vážný a dojemný příběh o stáří - a byla jsem nadšená. Neobvyklé prostředí, neobvyklý vypravěč. Velmi věrohodná, dojímavá a lidská kniha, která mě přiměla k zamyšlení.

28.09.2019 4 z 5

Někdo z nás Někdo z nás Kristýna Trpková

Není to špatná kniha, ale musím souhlasit s předchozími hodnotiteli - první část není literárně žádný skvost, text je poměrně neobratný. V druhé polovině, kdy napětí graduje, je to už lepší. Část hlavní zápletky (mimochodem dá se poměrně brzy vytušit) mi přišla přitažená za vlasy a ne zcela uvěřitelná. Nicméně kniha stojí za přečtení.

29.04.2024 4 z 5

Je evidentní, že knihu nepsal profesionální spisovatel, o to více ale působí upřímně, živě a lidsky. Jde o obraz naprosto šíleného a nešťastného života v prostředí, kde bychom nic takového (nebo alespoň v takové míře) nečekali. Kniha Vás donutí se pořádně zamyslet nad životem.

06.02.2024 4 z 5

Popel všechny zarovná Popel všechny zarovná Dominik Dán

Četbu jsem si užila, i když některé pasáže zabývající se podsvětím, mi přišly zdlouhavé a komplikované. Hlavní hrdinové mi byli sympatičtí, jejich vzájemnou komunikaci a vtipy jsem si užila. Tolik zde zmiňovaný sexismus jsem nebrala vážně a jen jsem se bavila. Věřím, že se série rozjede, má velký potenciál.

29.01.2024 5 z 5

Frišta Frišta Petra Procházková

Velmi zajímavá kniha, překvapivě vtipná, přinášejí nám pohled do (pro nás) nepředstavitelného světa a způsobu myšlení. Kniha mě přenesla do neznáma a její čtení jsem si užila.

20.11.2023 4 z 5

Entomologův odkaz Entomologův odkaz Peter May

Zatím asi nejlepší díl série, velmi čtivé, příběh drží pěkně pohromadě. I když se v první části knihy relativně nic neděje, autor opět ukazuje svoji schopnost dokonale popsat atmosféru určitého místa, prostředí. Tentokrát není Enzo za superhrdinu, ale za o to víc je vše uvěřitelné.

25.06.2023 5 z 5

Slyšet jeleny zpívat Slyšet jeleny zpívat František Šmehlík

Tohle je velmi zajímavá detektivka. Absolutně snese srovnání s těmi severskými, vůbec nepůsobí "česky" , přitom však je zde prostředí Ostravy a Beskyd zachyceno velmi přirozeným způsobem. Při zpětném pohledu souhlasím s tím, že zde bylo zachyceno zbytečně moc policistů a i zápletka byla trochu překombinovaná, při samotném čtení ale vše fungovalo. Výjimečně dobrá kniha.

02.05.2023 5 z 5

Ostrov šedých mnichů Ostrov šedých mnichů Michaela Klevisová

Vůbec ne špatná detektivka z atraktivního prostředí, která vůbec nepůsobí "česky", ale naprosto snese srovnání se zahraničními kusy. Zápletka je zajímavá, ale z nějakého
důvodu mně kniha nedokázala zcela zaujmout a pohltit. Ale rozhodně příjemný zážitek.

27.04.2023 4 z 5

Král cizinec (1309 – 1333) Král cizinec (1309 – 1333) Vlastimil Vondruška

Obecně považuji všechny Vondruškovy epopeje za skvělá díla, která čtenářsky velmi přijatelným způsobem zprostředkovávají základní pohled do našich dějin. Tentokrát jsem však v knize postrádala lepší vykreslení jednotlivých postav. Působily na mně ploše a nepříliš živě, nedokázala jsem si k nim vytvořit vztah a jejich osudy mi tak byly vlastně jedno.

10.03.2023 4 z 5

Přízrak Přízrak Jo Nesbø

Naprosto mistrovská detektivka /thriller. Napínavá od první stránky, jednotlivé postavy a minipříběhy se krásně proplétají, několikrát si už myslíte, že víte, jak to bylo a ono je to nakonec zase trochu jinak. Skvělé.

03.03.2023 5 z 5

Smrtící tajnosti Smrtící tajnosti Robert Bryndza

Tato detektivní série má trvale vzestupnou úroveň. Opět velmi povedený příběh, který má spád, napětí, zajímavou zápletku a užila jsem si i pus v soukromých životech policistů. Trochu ustřelená byla jen postava vraha, nicméně knihu jsem si velmi užila.

15.01.2023 5 z 5

Chladnokrevně Chladnokrevně Robert Bryndza

Zatím asi nejlepší díl celé série. Příběh má zajímavou zápletku, je dostatečně napínavý, překvapivý a přitom uvěřitelný. A čte se skutečně jedním dechem. Bonusem pro mně bylo, že mi poprvé začala být Erika sympatická.

15.01.2023 5 z 5

Moje máma Jana Brejchová Moje máma Jana Brejchová Tereza Brodská

Velmi příjemná a čtivá kniha popisující život Jany Brejchové. I když vypadá tlustě, čte se velmi rychle a snadno. Úžasné je obrovské množství fotografií, které příběh krásně dokreslují. Četbu jsem si moc užila.

23.11.2022 5 z 5

Kritik Kritik Peter May

Není to špatná detektivka, ale na zadek Vás rozhodně neposadí. Opět se ukazuje autorovo mistrovství spočívající v tom, jak skvěle je schopen popsat atmosféru určitého prostředí, ale kvalit "čínské série" zde rozhodně nedosahuje. V příběhu jsem nepociťovala napětí a samotná zápletka mi přišla nesmyslná.

23.11.2022 4 z 5

Šachové figurky Šachové figurky Peter May

Výborné zakončení skvělé série. Čtenáře nepotěší jenom dobře vyprávěná detektivní část příběhu, ale atmosféra a popis krajiny ostrova je (opět) naprosto úžasný. Číst takovou knihu je potěšení.

10.08.2021 5 z 5

Anežka Anežka Viktorie Hanišová

Skvělá kniha, velmi silný, ale děsivý příběh, který se čte jedním dechem. Je zde krásně vyobrazeno, jak snadné je chovat se k dětem zle a vše si přitom omlouvat v jejich zájmu. Až na posledním pár stran, které jsem příliš nepochopila, mě kniha nadchla.

10.05.2021 5 z 5

Richenza Richenza Antonín Polách

Výborný, čtivý, dostatečně podrobný a přitom nezahlcující historický román o životě Alžběty Rejčky, Jindřicha z Lipé, Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny. Zajímavá výprava do Čech 14 stol. Knížka se čte velmi příjemně, kniha je dostatečně historická i románová. Doporučuji.

02.03.2021 5 z 5

Ticho Ticho Sára Saudková

Hlavní detektivní zápletka není úplně nezajímavá, ale jazyk, který autorka používá, kdy na každé straně knihy najdeme přirovnání "jako sraček na hnojišti" mě doháněl k šílenství. Představa, že takto v reálu někdo skutečně mluví je naprosto směšná. Stejně jako postava hlavní vyšetřovatelky, která působí naprosto nereálně a z knihy tak dělá místy spíše parodii.

02.12.2020 3 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Kniha je čtivá, prostředí chirurgie atraktivní. Autorka se sice velmi dobře vžila do způsobu uvažování hlavního hrdiny, mně to však příliš nešlo. Chyběl mi zde důvod jeho chování, příčina jejich problémů. Celou knihu jsem čekala, že se vysvětlí, jak to vše začalo, ale bohužel nic takového jsem nenašla. To pro mě dělalo příběh trochu plochým, Nicméně kniha určitě stojí za přečtení, i když Dědina je nepochybně lepší.

26.09.2020 4 z 5

Dvanáctá oběť Dvanáctá oběť Michael Connelly

Výborná klasická detektivka - jedna z nejlepších, jaké jsem kdy četla. Nemá žádné slabé místo a je v ní vše - napínavá, zajímavá zápletka, pohled do minulosti hlavního hrdiny, jeho osobní život, překvapivé vyústění, logické vysvětlení. I když předchozí dva díly série byly dobré, tentokrát autor vážně "zaválel".

04.01.2020 5 z 5