valentýna valentýna komentáře u knih

Paměti gejši Paměti gejši Kiharu Nakamura

Zpočátku mě čtení moc nebavilo, ale jen proto, že autorka vzpomínala na své známé, zákazníky čajoven a vlivné osobnosti Japonska, kteří jsou však pro Evropany naprosto cizí a neznámí. Čekala jsem i, že se bude více věnovat přípravě a povolání gejš.
Ale líbilo se mi jak vylíčila válečný a poválečný život v Japonsku a následně svůj život v Americe a rozdílnost povah i přístup k životu Američanů a Japonců.

21.12.2013

Dom pri mešite Dom pri mešite Kader Abdolah

Mě se kniha líbila, četla se velice dobře a myslím si, že je to jedna z mála knih, která vypovídá o dění v Iránu před a po nastolení islámské republiky.

21.12.2013

Soumrak dne Soumrak dne Kazuo Ishiguro

Kniha s filosofickým podtextem, děj nemá žádný spád, ale přesto mistrnost a stylovost jazyka na mě zapůsobila a nutila mě číst dál.

18.12.2013

Kurtizána a samuraj Kurtizána a samuraj Lesley Downer

Kniha se četla dobře, trošku mě rušilo nejaponské jméno Hana hlavní představitelky, lepší by bylo japonské jméno Hanako... což je možná vinou překladu.

17.12.2013

Soumrak samurajů Soumrak samurajů Takashi Matsuoka

Na čtení jsem se těšila, ale byla jsem také hodně zklamaná jejím překladem a tak se mi tato kniha líbila nejméně ze všech historických knih o Japonsku. Náročné i rušivé v plynulém čtení jsou časové osy, děj se střídá po několika málo stranách a skáčete z roku 1796 - 1311 - 1842 - 1882 - 1862 - 1308 .....

17.12.2013

Polévka z granátových jablek Polévka z granátových jablek Marsha Mehran

Příjemná oddychovka, ze stránek knihy na vás " dýchne " vůně kurkumy, badyánu, skořice ........

09.12.2013

Příběhy z cest Příběhy z cest Evald Flisar

Některé povídky se zdají až neuvěřitelné, ale ze zkušenosti vím, že na toulkách světem - hlavně v odlehlých místech bez turistů CK - lze potkat různé týpky a zažít až neskutečné situace ....., jednalo se o oddychové čtení, které mi však nic nepřineslo, i když je psané brilantním stylem.

06.12.2013

Kamikadze Kamikadze Akiro Yamamoto

Krutý výcvik, který má z patnáctiletých chlapců udělat sebevražedné piloty, kteří jsou hrdí na to, že položí svůj život za císaře a Japonsko.... Ač děsivé, přesto čtivé a poučné.

04.12.2013

Říše slunce Říše slunce J. G. Ballard (p)

Drsné čtení o zážitcích z druhé světové války, které prožil 8 letý britský chlapec v Šanghaji . Je psaná z pohledu malého chlapce, na čemž nemění nic z toho jaké hrůzy viděl a prožil. Japonci se bohužel chovali hůř než zvířata / stačí si přečíst jaká zvěrstva páchali v Nankingu / a konec války byl také nepřehledný díky zbylým operujícím skupinám a rodící se občanské válce a rabování všeho druhu ..... Kniha se mi četla dobře a doporučuji ji.

Šamanovy ženy Šamanovy ženy Tamar Myers

Kniha se mi četla dobře, ale styl psaní mi spíš místy připadal jako pro starší děti a mládež. Nicméně je v ní dobře popsán vztah bělochů s Afričany a jejich rozdílné chápání a myšlení.

Hirošima Hirošima John Hersey

V knize jsou popsané činnosti lidí těsně před výbuchem atomové bomby v Hirošimě a poté jejich svědectví o tom co se událo kolem nich, bylo strašné ticho, tma a černý déšť, všechno roztavené, hořelo, z lidí viseli cáry kůže..... Pořád bychom si měli připomínat tuhle zkázu a nesmíme již nikdy dopustit, aby se něco takového opakovalo.

Čistá země Čistá země Alan Spence

Řekla bych moc hezká kniha nebýt toho, že cca její třetina mě připadala, jako bych znovu četla Šoguna. Holt dějiny nikdo nezmění ani nevymaže ....., ale i tak ji ke čtení doporučím.

26.11.2013

Tokio Tokio Mo Hayder

Fakt bezva styl psaní, detektivka s historickým podtextem, o událostech v Nankingu veřejnost dlouho nevěděla a nesmělo se o nich ani mluvit......

24.11.2013

Šanghajské nádraží Šanghajské nádraží Bartle Bull

Kniha se četla docela dobře, i když mě mírně zklamala, očekávala jsem, že Šanghaj - jak to říct - bude víc čínská než ruská, ale hold taková byla doba .....nejspíš bych ji však zařadila raději do knih dobrodružných než mezi historické romány a podruhé bych ji již určitě nečetla.
Jo a pokud knihu chcete číst, tak si předem nečtěte příspěvek pode mnou, tedy jestli nechcete dopředu vědět co se stane a jak to dopadne ....

21.11.2013

Císařovy kosti Císařovy kosti Adam Williams

Tento druhý díl se mi líbil o něco míň než první.

19.11.2013

Návštěvní barák Návštěvní barák Martin Amis

Kniha se mi začala víc líbit až ke konci, a to nejspíš proto, že jde více méně o vyprávění, bez dialogů. Podruhé bych ji nečetla a ani ji nedoporučila, nevyhovoval mi moc ani styl psaní.

19.11.2013

Umírali jsme v bambusu Umírali jsme v bambusu William Eastlake

Další z knih, na kterou jsem se těšila, ale docela mě zklamala. Ke čtení jsem přistupovala ovlivněna zážitky z Vietnamu, kde jsem viděla důmyslné skrýše, nebezpečné pasti a nástrahy i jsem si prolezla vyhlášené podzemní tunely, ve kterých nechybělo nic k přežití včetně nemocnic.... kniha vypovídá víc než o bojích, o pocitech zmaru, zoufalství a beznaději nedobrovolně odvedených američanů, přesto ve mě zanechala hlubší dojem.

14.11.2013

Oko rudého cara Oko rudého cara Sam Eastland (p)

Docela čtivá kniha a zajímavý námět, uvítala jsem v závěru knihy historické poznámky.

Příběh Lucy Gaultové Příběh Lucy Gaultové William Trevor

Skvělá kniha, skvělé téma i styl psaní.

Tisíc let vroucích modliteb Tisíc let vroucích modliteb Yiyun Li

Ačkoliv povídkové knihy nevyhledávám, se čtením jsem byla spokojená, v knize najdete několik skvělých povídek, jež jsou napsány mimořádně čtivým stylem.