valentýna valentýna komentáře u knih

Šógun Šógun James Clavell

Úžasná kniha nejen o historii Japonska, ale i o japonské mentalitě. S některými prvky se lze setkat ještě dnes, nezapomenutelné jsou japonské lázně, kdy se před vstupem do společného bazénku drhnou na malé stoličce kartáčem hodinu u malého umyvadélka. Dodnes jim evropané páchnou.... a nestačíte se divit co všechno jsou schopni udělat proto, aby neztratili svou tvář, když se např. zeptáte na určitou restauraci apod. neřeknou nevím kde to je, ale s klidem vás odvedou přes půl města do své kanceláře, kde vám to najdou a vytisknou na netu. Tato kniha nám dává nahlédnout i na přírodní podmínky ostrovů, na zemětřesení, tsunami a časté tajfuny, ale i do života konkubín a samurajů.

19.06.2012

Poselství od protinožců Poselství od protinožců Marlo Morgan

Naprosto nesouhlasím s komentářem Honajze : je vidět, že se nedostal v životě dál než k virtuální realitě, nemůžu ocenit ani srovnat recepty ve Chvilce pro tebe nebo v Katce, k takovému čtení jsem se zatím nedostala a neznám ho. Ale jako člověk, který cestování miluje a dostal se do míst, kde čas nic neznamená, kde o supermarketech nemají ani potuchy, musím tuto knihu ocenit. "Pan" Honajz se velice plete, že se tyto výlety zdají jako bezva osvěžující nápad vnímaný z bezpečí domova.

01.04.2012

Svět podle Garpa Svět podle Garpa John Irving

Pokládám se za velkého knihomola, ale tahle kniha mi nějak nešla číst .......

26.11.2012

Tajemství hedvábného vějíře Tajemství hedvábného vějíře Lisa See

Tenhle román vás nenechá v klidu, není divu, podvazování chodidel dívkám okolo 6 let se dělo v některých oblastech Asie ještě v 50. letech min. století, naštěstí například od obřízky již patří minulosti. Na základě svědectví pamětníků a práci historiků i autorů historických románů se o těchto tradicích dozvídáme, a i když je to kruté, je potřeba, aby se lidé o tom dozvěděli a uvědomili si, že i v dnešní době se páchají podobná zvěrstva, kterým je potřeba se postavit a bojovat proti nim. Tento román, ale i vypovídá o lásce a pochopení omylů a chyb jednoho lidského života na sklonku bytí.

05.07.2012

Jak voní tymián Jak voní tymián Marcel Pagnol

Bravurně napsaná vzpomínka na dětství, na překrásnou vonící Provence, kde rostou nejvoňavější levandule, borovice a tymián.

17.09.2013

Jak jsem vyhrál válku Jak jsem vyhrál válku Patrick Ryan

Úžasná kniha protkaná jemným humorem, některé kapitoly jsou nezapomenutelné. Mě se líbily akce poručíka Goodbody kdy v rámci zachování discipliny vojáků kladl na členy své jednotky různé pastičky, aby jim překazil kontakt z ženštinami. Při čtení jsem si často vzpomněla na Louis de Funese a jeho roli ve filmu Sedmá rota.....

28.10.2012

Cesta na severozápad Cesta na severozápad Kenneth Roberts

Nepochybně se jedná o dobrodružné čtení, ale i o skutečnou osobnost jako byl major Rogers, který se zasloužil o mírová jednání s indiánskými kmeny, ale poodhalil i fantastické námořní spojení mezi Atlantským a Tichým oceánem. Tehdejší doba a poměry ho však "semleli", ale v očí historiků je i nadále hrdinou. Doporučuji všem, kteří se zajímají o dění na naší planetě, než studovat suchopárné dějiny, tak tahle kniha vám navodí tehdejší dobu i atmosféru a pomůže vám leccos pochopit.

23.08.2012

Pchjongjangská akvária Pchjongjangská akvária Čchol-hwan Kang

Bloumala jsem po knihkupectví a hledala levnou a útlou knihu, která by mi byla společníkem na dlouhé cestě. Stála 90,- Kč, což rozhodlo, že se mnou poletí, protože jsem ji nechtěla vozit zpět domů, ale po celý měsíc jsem jí těch 15 000 km opatrovala jako oko v hlavě a nerozloučila se s ní, vrátila se se mnou domů, tak na mě zapůsobila a již jsem jí četla 2x. Skvěle napsaná kniha, která vás nenechá na pochybách jak je tento režim zvrhlý a mělo by jí číst co nejvíc lidí.

14.08.2012 5 z 5

Doktorka z domu Trubačů Doktorka z domu Trubačů Ilona Borská

Neobyčejný příběh neobyčejné ženy, který stojí za přečtení.Z vyprávění i doložených fotografií je patrno kam až "dospěl" Bagdád a dnešní život v něm, zrovna tak se dotýká i hrůz druhé světové války, ve které přišla autorka o svoji rodinu.

11.08.2012 5 z 5

Tisíce planoucích sluncí Tisíce planoucích sluncí Khaled Hosseini

Začátek knihy není nijak strhující, ale přesto doporučuji ve čtení pokračovat, život obyčejných lidí v Afgánistánu je krutý díky válce se SSSR, poté kmenovým bojům o moc a nakonec fanatismu části obyvatel, přesto se tito lidé dokážou zvednout a žít šťastně svůj obyčejný život, který jim ještě navíc ztěžují geografické podmínky, kdy například v oblasti 3 roky nezaprší a tak je neúroda a hlad, vody je nedostatek a ztvrdlá zem je jako kámen a není kam se schovat před rožhaveným ovzduším. Většina mužských obyvatel je tělesně poznamenaná válkou, ale i bez nohy nebo ruky se snaží žít a uživit sebe i rodinu. Po přečtení takových knih je mi smutno, nejen z tohohle krutého živoření, ale i z vyspělých společností, jako je i ta naše, kde každý druhý trpí depkou, honí se za penězi a ten skutečný život proklouzává, soudržnost rodin se vytrácí, neznáme ani své sousedy a když dosáhneme všech svých cílů a jsme navrcholu tak jsme téměř každý sám....

02.07.2012 5 z 5

Na Řece Na Řece Josef Hejzlar

Dívka jménem Skořicová, původem z bohaté rodiny ze strany otce, přesto prožila své dětství v chudých a nuzných podmínkách, jenom proto, že se narodila jako dívka. Ona i její sestry se však narozdíl od jiných dívek mohly vzdělávat a chodit do školy, ačkoli jejich maminka neuměla ani číst a psát, byla jim oporou a díky jejímu úsilí a diplomacii při krátkých setkáních s jejich otcem, který žil raději s konkubínou než s rodinou bez syna, našly své místo a uplatnění v životě. S láskou je zde popsaná čínská krajina, kdy při čtení uslyšíte každou peřej řeky a ucítíte vůni mandarinek, zapotíte se při stoupání stovky schodů do horského městečka a popláčete si při hrůzách války i bolestného loučení rodiny.

13.05.2012 5 z 5

Král Krysa Král Krysa James Clavell

Autor vystihl rozdílnou povahu a myšlení lidí z různých kontinentů a myslím si, že o tom tato kniha je, nejde ani tak o druhou světovou válku, i když o jejích hrůzách a pobytu v zajateckém táboře také vypovídá, ale především jde o psychiku lidí, co tato hrůza z nich udělá, čeho všeho jsou schopni co by za normálních podmínek neudělali. Je to o přežití, bezmocnosti, strachu, ale i o hrdinství, které je náhle zapomenuto a odsouzeno.

18.03.2012 5 z 5

Robinsonka Robinsonka Marie Majerová

Překvapilo mě, že tahle kniha je tak málo hodnocená a ceněná, četla jsem jí už dávno, ale pamatuji se, že na mě dost zapůsobila, jako na mladou holku, která nevěděla zcela nic o životě, natož o takových starostech. Kdo z mladých by to dnes dokázal ? Pořád hodně záleží na rodině a výchově v ní.

29.01.2012 5 z 5

Ve stínu gilotiny: Deník dívky z období Velké francouzské revoluce, 1792-1794 Ve stínu gilotiny: Deník dívky z období Velké francouzské revoluce, 1792-1794 Sue Reid

Výborné čtení pro školáky, udělají si tak představu o Velké francouzské revoluci 1792 - 1794, lepší jak studovat suchopárná data, i když ani ty v závěru knihy nechybí.

06.01.2013

Být Japonkou Být Japonkou Joan Itoh Burk

Vynikající kniha, která nás seznámí s prostředím Japonska a se životem japonců, který je tak odlišný od našeho a kde muži po celodenní práci místo, aby šli za rodinou jdou takřka denně společně popít a navštěvují dodnes i veřejné domy, manželku mají hlavně pro zachování rodu a když si vyjdou společně cupitá několik kroků za manželem. Uctívají buddhismus a mají četné svátky, o kterých se v knize dozvíme hodně zajímavého.

19.06.2012

Provdaná proti své vůli Provdaná proti své vůli Lajla

Silný příběh ač není podaný zrovna "vzrušující" formou, ale o to víc se mi syrové vyprávění líbilo. Zajímavé a odlišné od knih z tímto tématem je to, že šlo o druhou generaci marocké rodiny, žijící dlouhou dobu ve Francii, tedy o dívku, která se sice ve Francii narodila, ale byla vychována podle marockých zákonů a muslimských zásad. Francouzské děti ji nechápali, nesměla si s nimi hrát ani chodit bez bratrů sama ven. Narodila se v mnohačetné rodině, kde však byla jedinou dívkou, která je touto kulturou považována za bezcennou, a tak od malička nepoznala nic jiného kromě dřiny s domácími pracemi a péči o sourozence - bratry, proto se nedivím, že se zoufale snažila o lásku svého otce, aniž si v dětském věku uvědomovala sebezničující následky. Místy mě přímo mluvila z duše, například když polemizovala o tom zda je správné, aby se dívky ve Francii zahalovaly a nosily šátky. Já si myslím, že pokud někdo chce žít v jiné zemi, měl by se její kultuře a zákonům přizpůsobit, a že tedy není správné ve Francii se zahalovat, pokud já jedu do muslimské země musím se také podřídit, přizpůsobit a zahalit se, ač to není v mé kultuře přirozené.... Tato druhá generace vlastně neví kam patří, což můžeme dost často číst v novinách, zapalují celé čtvrti, ničí majetek, žijí na pokraji společnosti, která je sice přijala, ale nechápe a oni se neumí díky výchově zařadit.....

03.02.2014

Fatwa: život pod hrozbou smrti Fatwa: život pod hrozbou smrti Jacky Trevane

Láska nás často oslepí a dlouho si nedovedeme přiznat svůj omyl a selhání, až když vidíme co jsme způsobili svým dětem a jaký život je čeká, dostaneme sílu bojovat, aby byl jejich život lepší než ten náš. Autorka to dokázala i díky tomu, že nepatřila k naivkám.
Hezky popsaný životní příběh, který by mohl pomoct otevřít oči ženám ženoucím se do nerovného sňatku dvou rozdílných kultur a náboženství.

03.02.2014

Samurajova zahrada Samurajova zahrada Gail Tsukiyama

Skvělé čtení protkané hlubokým citem, moudrostí a pokorou k životu, člověku a přírodě, to vše na pozadí japonských zvyků a tradic.

27.12.2013

Soumrak dne Soumrak dne Kazuo Ishiguro

Kniha s filosofickým podtextem, děj nemá žádný spád, ale přesto mistrnost a stylovost jazyka na mě zapůsobila a nutila mě číst dál.

18.12.2013

Bezejmenná Bezejmenná Elizabeth Kim

Drsný příběh, kdy byla malá holčička vytržená ze své kultury a adoptovaná náboženskými fanatiky a o důsledcích jejich podivné výchovy na její již tak pošramocenou psychiku. Nemám ráda náboženství a myslím si, že kdysi křešťanští misionáři napáchali více škody než užitku, násilně lidi obraceli na svou víru a zcela zničili kulturu a zvyky národů. Peklo si nejspíš vymysleli, aby zakryli hrůzy svého chování .......

06.10.2013