Ulala Ulala komentáře u knih

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Od Kateřiny Tučkové jsem si chtěla přečíst Bílou vodu, bohužel nebyla k mání, tak jsem sáhla po "bohyních" a udělala jsem dobře. Shrnu to stručně:
Téma - velmi působivé, kdo se alespoň trochu zajímá o historií Česka, ten tuto knihu nemůže vynechat.
Styl - neotřelý, možná pro někoho trochu komplikovaný, ale tímto způsobem se autorce povedlo vystihnout všechna úskalí historie žitkovských bohyní.
A obecně - je to kniha plná bolestí při hledání Dorou pravdy o svém původu a o neštěstích, které ji celý život provázely. Kniha o lidech, kteří stáli za těmito událostmi, o systémech, které ve své zvrácenosti a fanatismu vedly k podobným situacím. Ale přes všechnu bolest a tragédií je to fascinující a krásná kniha.

02.12.2023 5 z 5

Zlámané kosti Zlámané kosti Angela Marsons

Jako obvykle, musím nebo spíše chci, chválit. Autorka se zabývá palčivými tématy současného světa a tím příběhy jsou pro mně zajímavější. Kromě toho u mně sympaticky "divná" vyšetřovatelka Kim postupně odhaluje soukromé střípky z minulosti. Jsem zvědavá na další díly a těším se na ně.

24.07.2022 5 z 5

Skleněné domy Skleněné domy Louise Penny

Tiše jsem vydechla, obrátila poslední stranu a uvědomila si hlubokou pravdu, kterou autorka uvádí ve své poznámce: „Když dáme přednost toleranci před nenávistí, dobrotě před krutostí, laskavosti před šikanováním. Když se rozhodneme nebýt cyničtí a mít naději. Pak žijeme v Three Pines". Knihu jsem měla v knihovně od jejího vydání. Odkládala jsem její čtení na vhodnou dobu a ta nastala předevčírem. Neudělala jsem chybu, knihu jsem si v klidu mohla vychutnat a stálo to za to. Poklidné městečko se sice dostalo do centra dění, ale je tady vždy něco, co mně uchvátí. Mistrně provázané situace v jednotlivých dobách příběhu, skvělý popis prožitků osob, pravdy a fikce. Doufám, že své umění psát autorka bude rozvíjet dál.

02.02.2022 5 z 5

Pokrevní pouta Pokrevní pouta Angela Marsons

Škoda, že čtu jednotlivé knihy A.M. o Kim S. ne dle posloupnosti, ale jak se mi dostanou do rukou. Budu muset jednou to "sjet" postupně, abych si dala do souvislosti všechny detaily, které mi možná unikly. V každém případě si však nenechám ujít ani jeden díl. I tento byl skvělý.

01.01.2023 5 z 5

Mlha nad Shadow Sands Mlha nad Shadow Sands Robert Bryndza

Druhý případ Kate Marshallové musím hodnotit jako skvělý. Bylo to napínavé, četlo se to samo, Čtyři hvězdičky dávám proto, že si myslím, že Robert Bryndza ještě neukázal všechno. Jsem zvědavá na další pokračování K.M. a jestli to již bude jako soukromé očko.

12.03.2023 4 z 5

Království slepých Království slepých Louise Penny

Neznám jiného autora, kterému by se povedlo tak skvělé spojit krásu života a jeho krutost. Proto je mi vždy líto, když knihu odkládám přečtenou a vždy doufám, že se objeví zanedlouho další díl. V tomto je výstižná charakteristika napsaná Dannym MacAuleyem, spolumajitelem knihkupectví v místě, které odpovídá městečku Three Pines: „Její knihy jsou víc o lásce a soudržnosti komunity než o vraždách, víc o umění, poezií a jídle než o zločinu. Víc o životě než o smrti.“ A to mně na autorčiných knihách tak fascinuje.

03.07.2022 5 z 5

Ďábelské hry Ďábelské hry Angela Marsons

Zaměřením na sociopaty si mně autorka získala ještě o trochu vice. Když si uvědomím kolik lidí se sociopatickými rysy žije mezi námi a jaké by to mohlo mít důsledky, jsem z toho trochu "na větvi". Důmyslně zvolené a rozpracované téma se mi moc líbilo a těším se na další knihu.

25.02.2022 5 z 5

Hloubka nenávisti Hloubka nenávisti Sharon J. Bolton

Sharon J. Bolton opět ukázala, že umí. Téma, které tentokrát rozpracovala v příběhu je velmi aktuální a velmi děsivé. Incelové vážně existují a existují také další skupiny, které ovládají kyberprostor, skrývají se za identity smýšlených postav a zneužívají důvěřivost nejen mladých lidí. Sami vidíme, jak rychle se dokážou informace šířit po sociálních sítích a pokud to jsou výzvy k nenávistí, k sebevraždám a pod., je to samo o sobě jemně řečeno znepokojivé. Skupina Marka J. po dlouhém profilování a řadě chybných úsudků odkryla podstatu problému, ale nenávratné škody byly napáchány. A tak to může být i v reálu.
Kromě toho jsem zvědavá na další vývoj vztahu Marka a Lacey vzhledem k informaci, která se objevila na konci,

15.05.2023 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Síla vůle, vynalézavost a snaha přežít se spojily v jedno a proplétaly se celým dějem. Netýká se to jen hlavního hrdiny ale i všech ostatních, kteří se na tom podíleli. Nemohu posoudit technické vychytávky, které Mark prováděl, protože jim nerozumím, ale mohu laicky posoudit styl napsané knihy a ten se mi moc líbil. Jednu hvězdičku ubírám za to, že ani tato kniha mně nepřesvědčila vrátit se ke sci-fi, kterou jsem hltala tak před dvaceti lety.

11.02.2023 4 z 5

Vražedná mysl Vražedná mysl Angela Marsons

Sekty samo o sobě jsou zlo, jejich zasahování do životů lidí, zejména těch více ovlivnitelných a tím i slabších, je nehoráznost. Zde se autorka dostává pod kůži jedné z možných odnoží, která zotročuje a zneužívá. Velmi působivě a se znalostí věci se rozvíjí děj knihy, ve kterém Kim se svým týmem řeší další vraždy tentokrát nespáchané zloduchem, ale zneužitou dívkou, která podlehla sektě.

10.01.2023 5 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Tento příběh mi přišel lepší než minulý, který jsem četla. Docela autorce fandím, odehrává se to v místech, které člověk skoro zná, příběh je docela napínavý, určitě si nenechám ujít další pokračování.

25.01.2022 4 z 5

Nádherná kniha, vracím se sice ke komentáři dlouho po přečtení, ale musela jsem napsat alespoň trochu chvály. Forma dopisů mně nadchla, protože jsem z generace, která dopisy ještě psala. Autorka laskavým způsobem popisuje hrůzy války zejména v Normandii a hlavně lidsky poukazuje na to, že člověka bychom neměli odsuzovat pouze za to čím je.

25.09.2019 5 z 5

Vražedný chlad Vražedný chlad Louise Penny

Po přečtení prvního případu jsem byla nadšená atmosférou. Je to oddechovka, která se čte jedním dechem. Krásná klasika, ke které se budu vracet. Postavy jsou vykreslené tak dokonale, že se zdá, jako bych je znala a příběh vtahuje do děje. Vražedný chlad jsem koupila po nějaké době, ale s třetím příběhem jsem neváhala a pořídila jsem si ho v předprodeji. Nevím, zda je vhodné se vyjadřovat o detektivce slovem laskavá, ale mně tak připadá.

19.01.2016 5 z 5

Zatmění Zatmění Jo Nesbø

Byla jsem zvědavá na třináctku, tak jako ostatně asi všichni. Mně nezklamala. Harry skoro střízlivý, zápletka neotřelá, staré vztahy obnoveny, rodinné pouto se synem navázáno. Půl hvězdičky bych ubrala za ty omyly v úsudku ke konci knihy - těch zatčených podezřelých bylo na mně trochu moc. A samozřejmě psycholog Aune bude v dalších dílech chybět. Nezbývá mi než konstatovat, že Jo Nesbø umí.

06.07.2023 5 z 5

Vraní oko Vraní oko Michaela Klevisová

V "chatové osadě u řeky na jižní Moravě, kde lišky dávají dobrou noc", rozvíjí autorka příběh bývalých spolužáků. To se však dozvíme až na konci příběhu. Na začátku je krásný popis přírody, milovníci ptáků a nová ptačí rezervace, "babka kořenářka" a její blog o bylinkách, bohatá rodina sochaře, který zřizuje nové mokřady a chudá fotografka, která to celé spojuje. Takové poklidné okolí, kde však dojde ke dvěma vraždám, které navazují na dřívější z okolí Prahy.
Na styl autorky jsem si zvykla a líbí se mi. Budu se těšit na další pokračování klasických detektivek s JB a jsem zvědavá do které části naši vlasti jej autorka zavede.

16.05.2023 5 z 5

Muž z chatrče Muž z chatrče Martin Goffa

Terence opět zabodoval. Pro nás. kteří jsme ve věku 60+, je popisované období dobře známé a o kauze topných olejů jsem četla i slyšela. Konkrétní události však nepřišly nikdy na přetřes. Proto jsou i z toho důvodu zajímavé. Příběh je čtivý a zajímavě koncipovaný.

31.03.2023 4 z 5

Lov Lov Bernard Minier

Autorovi se velmi dobře podařilo uchopit současný obraz Francie v době koronavirové a politické krize. Ukázal vyzrálé i kritické názory na situaci, ve které se nachází celý svět. Kult osobnosti a pokroucená snaha o nápravu může vést ke zlu, které se prolíná celým příběhem. Možná to není thriller v pravém slova smyslu, ale pro mně to byl velký zážitek.

02.02.2023 5 z 5

Přiznat vinu Přiznat vinu Martin Goffa

Jelikož jednotlivé knihy čtu na přeskáčku, tak jsem se konečně dozvěděla něco ze začátku kariéry Marka Vráze. Uvěřitelné, české, bez krvavých stop v každé kapitole. Líbí se mi styl psaní autora a je na něm vidět, že je znalý kriminálních metod a vyšetřování. Určitě budu pokračovat v dalších dílech.

19.06.2022 4 z 5

Vysoký účet Vysoký účet Louise Penny

Tato kniha mi dlouho ležela mezi nachystanými ke čtení a i když jsem se na ní moc těšila, pořád jsem ji odkládala s vědomím, že jak ji jednou chytím do ruky, vznikne obvyklý problém, který mám s knihami paní Pennyové. Začtu se a nemohu se od nich odpoutat. Přenesu se do světa vrchního inspektora Gamasche a vyhledávám každou volnou chvilku, abych se mohla alespoň na chvíli znovu začíst. I tentokrát příběh nezklamal. Nádherné popisy, mistrné přechody ze strohých lavic akademie do "teplého" domova ve Three Pines, "staří" přátelé i nepřátelé a zejména tvárnost a ovlivnitelnost mladých lidí doplňovaly zápletku, která stojí na doposud nedořešeném problému očisty policie.

04.04.2021 5 z 5

Černé zlato Černé zlato Dana Stabenow

Aljaška - ropná stanice a s ní spojen zmar přírody, ale i obživa a ropa jako prostředek k přežití. Na druhé straně boj domorodců s tíživou situaci a snaha o zachování té Aljašky, která ukrývá "poklady" minulosti a svou drsnou krásu. Autorka v tomto díle ukázala nejen život na plošině, ale i město s jeho drsnými stránkami. Mohu říct, že tato série mně nepřestane bavit a tento díl jsem přečetla na jeden, no na dva zátahy. Smekám klobouk před popisy nejen přírody. Je to však detektivka a i když tady není vrah je napínavá, dobře se čte a souhlasím se vším co o ní napsal trudoš.

12.03.2021 5 z 5