ujira ujira komentáře u knih

Strach v hrsti prachu Strach v hrsti prachu John Ives

Číst tuhle knihu v době letních veder doporučuji, dokážete se vžít do příběhu a osudu psychiatrických odborníků, uvězněných v Arizonské poušti psychicky narušeným indiánem. Má to být pomsta za uvěznění v psychiatrické léčebně a možná i snaha, aby protivníci prožili totéž a pochopili a také výzva jednomu z nich, jež má indiánské předky, aby v sobé objevil schopnost přežít v poušti.

15.08.2018 5 z 5

Gentleman v Moskvě Gentleman v Moskvě Amor Towles

Autorovi se podařilo vystihnout podstatu aristokracie a dobré stránky ruské mentality a kupodivu román neztrácí nadhled a vtipnost a to i přestože se odehrává v ranné fázi převzetí moci bolševiky v Rusku.

30.09.2022 4 z 5

Malý velký muž Malý velký muž Thomas Berger

Docela jiné, vtipně realistické vyprávění o životě bílého chlapce vychovaného indiány. Vliv obou komunit, střet mezi dvěma civilizacemi a rozhodování, kam člověk patří se mi jeví ústředními tématy tohoto čtivého románu z Divokého Západu z hromadou velmi povedených vedlejších postav.

23.09.2022 4 z 5

Sladká pomsta Sladká pomsta Jonas Jonasson

Po přečtení Sladké pomsty jsem si autora přidala do oblíbených. Umí psát vtipné, tématicky různorodé a čtivé knížky a i když jsem se u téhle nebavila tolik, jako u Stoletého staříka, pobavila mne také a tak se budu těšit na další lepší, či jiné Jonassonovy knihy, neboť autor má vzácný dar psaním rozesmívat.

08.04.2022 5 z 5

Vzkaz v láhvi Vzkaz v láhvi Jussi Adler-Olsen

Byla to moje seznamovací kniha s dánským autorem severské krimi, s jeho Případy oddělení Q a byla to dobrá volba.

05.01.2022 5 z 5

Dokonalé ticho Dokonalé ticho Helen Fields

Opět dokonalý námět, tentokrát fanatická náboženská dvojice - mstitelka, řeznice, která prahne po očištění své dcery a následně žen, jež se měly nějakým způsobem pošpinit, spolu s bratrem - únoscem, hlídačem a sexuálním úchylem. Proti nim osvědčená dvojice Luc a jeho kolegyně Ava, dobří a lidsky obyčejní kriminalisté .

05.01.2022 5 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Ačkoli jde o román z koncetráku a podle skutečných událostí, neladí v něm autorčina idealizace a důraz na romantickou linku hrdinů navzdory osudu a okolnostem. Jistě se našli židé, kteří měli vůli přežít za každou cenu a navrch hromadu štěstí, ale tohle postrádá věrohodnost a působí tak, že se to vlastně dalo přežít a lidé tam si navzájem pomáhali a Němci nebyli nelidské zrůdy.

21.09.2021 4 z 5

Soumrak dne Soumrak dne Kazuo Ishiguro

Asi lze dojít k soumraku dne mnoha cestami, se zapíráním sebe sama, s potlačováním emocí, s nostalgií a smutkem za tím co se nestalo, ale jen málokdo s profesní důstojností. Autor zajímavý, bude dobré se k jeho tvorbě vrátit.

30.07.2021

Konečně objektivní pohled na krvavé dějiny minulého století, zejména na aktivity dvou světových mocností ve třicátých a čtyřicátých letech, které své děsivé činy schovávaly za hesla národnostní, socialistický, státotvorný, ap. Poučíme se už konečně ? Nejpřínosnější pro mne byly kapitoly o ukrajinském hladomoru a vůbec o dopadech války na Pobaltské státy, Polsko a Ukrajinu a jejích (zejména židovské) obyvatelstvo.

11.05.2021 5 z 5

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

Krásná kniha, dojemně napsaná.

06.05.2021 5 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Zajímavý námět, hezké téma, ale možná až příliš se rozjíždí téma v počátku do podrobných a mnohovrstvých vztahových linií a závěr knihy je na úkor toho okleštěný a trochu zbrklý. Díky audioverzi mi krátké kapitoly a jejich střídání v čase nevadily.

25.02.2021 4 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Mohu jen zopakovat, že Fredrik Backman je jeden z nejlepších současných autorů. Jeho knihy se nevyhýbají palčivým tématům, ale zároveň nejsou bezvýchodné, nabízejí,, nadějné vyhlídky,, v současném složitém a zamotaném světě.

15.07.2020 5 z 5

Utekl jsem z Osvětimi Utekl jsem z Osvětimi Rudolf Vrba

Příběh židovského vězně, který se nevzdal a snažil se čelit krutému životu v lágru s nadějí, že přežije, uprchne a bude informovat o zvěrstvech páchaných na Židech, o kterých celý svět nechtěl zprvu nic vědět. Netušila jsem, že jeho svědectví sehrálo zásadní roli a obrat v posuzování německých praktik při vyhlazování židů, přestože to hlavní(záchrana maďarských židů před odsunem)se nepovedlo, jak měl autor v úmyslu. Syrově a pravdivě vylíčená snaha o přežití nemožného.

29.06.2020 5 z 5

Eleanor se má vážně skvěle Eleanor se má vážně skvěle Gail Honeyman

Netradiční téma vyrovnání se s traumatem z dětství. Hlavní hrdinka musela být přes všechny rány velmi silnou osobností a i když teprve v dospělosti projde, pod vedením terapeutky, očištěním a přijetím minulosti, dovede se vidět s nadsázkou a přijmout lásku, které se ji v dětství nedostalo.

23.01.2020 4 z 5

Andělé smrti Andělé smrti Patricia Gibney

Po delší době docela povedená detektivka ze zajímavého prostředí s vyšetřovatelkou v hlavní roli.

16.04.2023 5 z 5

Než jsme byly tvoje Než jsme byly tvoje Lisa Wingate

Konečně nové zajímavé téma z historie USA, docela čtivě zpracované díky dvěma dějovým a časovým linkám, místy dramatičnost trochu vynucená, ale celkové dobrý román.

11.01.2023 4 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Skvělé sci-fi, klasika která nenudí, vtáhne na planetu Arakis a nenechá v klidu spolu s Paulem a dalšími hrdiny bojujícími o přežití a o přeměnu nehostinné planety na životu milou.

04.12.2022 5 z 5

Goldstein Goldstein Volker Kutscher

Autor výběrem období, do kterého umístil své hrdiny a detektivní příběhy, velmi pozvedl úroveň krimi žánru. Navíc inteligentní studentka práv, vypomáhající na kriminálce Charly dodává Gereonovi šmrnc a náboj. A přestože začátek Kutsherových románů je pomalejší a hůře se do něj vplouvá, nakonec vždy nabere vítr do plachet a je to plavba jak se patří.

17.06.2022 4 z 5

Dokonalý zločin Dokonalý zločin Helen Fields

Trochu přibylo romantiky, ale detektivnímu příběhu to napětí neubralo, znovu dobrý námět, Luc byl sice upozaděn, aby Ava a ostatní vyšetřovatelé dostali také prostor. Zatím si autorka udržuje velmi dobrou úroveň knih.

26.04.2022 4 z 5

Praga Piccola Praga Piccola Miloš Urban

Miloš Urban je opravdu zajímavý autor a každá z jeho knih, které jsem četla něčím výjimečným upoutá. Tentokrát je to rodinná historie v kulisách staré Libně a rozvíjející se automobilky Praga. Bohatý životní příběh, vyprávěný hlavní postavou Bertoldem. Krásné počtení a působí velmi pravdivě.

17.04.2022 4 z 5