Tyn_a Tyn_a komentáře u knih

Dárek Dárek Sebastian Fitzek

Fitzek píše odlišně, odlišně zajímavě.
Tato kniha pro mě byla zklamáním, čekala jsem jednoduše víc. Moje prvotina od něj byla "Cesta domů" a to byla naprostá jízda. Chtěla jsem víc thrilleru, víc napětí, víc akce a promyšleného děje. Splnil všechno, krom toho "víc". Nemělo to takovou šťávu a drive, jaký jsem očekávala.

Což ale rozhodně neznamená, že jeho knihy naprosto zanevřu, naopak.
Budu ten chybějící drive v jeho knihách hledat dál a uvidím, jestli časem uspěju :))
Jak v knize sám opakovaně psal "Minus plus minus znamená plus" a nebo taky ne...

14.04.2021 3 z 5

Šťastný život mezi řádky Šťastný život mezi řádky Michaël Uras

Knihu bych zvladla popsat jednim jedinym slovem. Roztekana. Ani jedna pasaz me nezaujala, mozna kdyby byly pribehy vice rozepsane, detailneji? Netusim. Styl psani byl cik cak, jednou jsme tam, podruhe skocime tam, jako na houpacce. Nazev a prebal moc hezky, coz me na knize zaujalo, ale obsah? Ne, diky. Uprimne jsem mela po precteni chut knihu hodit do kose a to doslova.

07.03.2021 odpad!

Dívka na neděli Dívka na neděli Pip Drysdale

Trošku mě z počátku odrazovalo hodnocení, ale byla překvapivě fajn.

Téma knihy je velmi zajímavé a v dnešní společnosti i maličko tabu, ale v knize není vůbec špatně zpracované, naopak.

Byl to fajn čtenářský zážitek, i když je pravda, že občas se slova na jedné straně opakovaly, což nevytváří zrovna dobrý dojem a volba slov by mohla být na vyšší úrovni, ale! ani tento fakt neubírá na celkovém dojmu díla.

Dobrý thriller, který osobně hodnotím čtyřmi hvězdami. :)

18.04.2022 3 z 5

Bílé kosti Bílé kosti Graham Masterton

Velmi zajímavý námět a i zpracování. S podobným typem knih jsem se ještě nesetkala, ale byla to "příjemná" změna.
Popisy vražd, obětování a následné rozuzlení bylo na vysoké úrovni a do příběhu jsem se ponořila skoro hned.
Jediné co mě mrzelo, že jsem věděla skoro v půlce knihy kdo za vším stojí, což se mi často nestává..

Za mě napínavá, neobvyklá krimi. :))

06.02.2022 3 z 5

Tři lásky Tři lásky Pierre de Ronsard

"Chci zemřít pro tvou krásu,
pro oči, jež mě jaly do svých tenat,
chci zemřít pro tvá ústa úsměvná,
a polibky, jež nutí láskou sténat,
chci zemřít pro tvé vlasy,
pro něžnou křivku prsů, pro krok laní,
pro přísnost sladké dlaně, jež má moc,
mě rázem uzdravit i ma smrt ranit.
Pro samet pleti tvé chci život dát,
chci pro tvou něhu věčně umírat,
jsem láskou k tobě jako vínem zmámen.
A především chci s tebou zemřít, ach,
a padat, padat jako sebevrah,
do sladké propasti tvých ramen."

Netřeba slov, básně mluví za vše!

13.07.2021 3 z 5

Nejtemnější hodina Nejtemnější hodina Barbara Erskine

Pohlazeni na dusi. I tak by se dala par slovy popsat.

Tato kniha se stala moji srdcovou. Jedna z tech, ktere muzete s prestavkami cist opakovane a neomrzi vas.
Je jedinecna, jedinecne nadherna a jemna, tak nezna.

Autorka zvladla do textu vepsat udalosti valky, lasku, ale i nenavist. Kapitoly byly tak uzasne propletene, ze jsem, po skonceni jedne, dychtila po pokracovani. Kdykoliv preskocily udalosti z minulosti do pritomnosti, a naopak, chtela jsem vedet vic a vic. Bavily me obe linie pribehu, ktery nema absolutne zadnou chybu, a postavy byly dokonale propracovane do poslednich detailu.

Samozrejme jsem fandila Tonymu a Evie. Jejich laska byla krasna, krasne cista. Zaver me dostal do kolen, kez by v dnesni dobe existovali stejne citlivi a oddani lide, kteri, pokud opravdu miluji, neustale doufaji. To je proste na dlouhe "aaach"!.
A Eddie...boze. Ten mi obcas lezl na nervy, v duchu jsem napovidala Evie, at ho posle do kopru, at se nenecha tyrat, brat si svoji svobodu.
Nakonec me "poslechla" a udelala dobre.
Kazda situace se da vyresit, jakkoliv.

Cely pribeh, kontext, kapitoly, jsou na sebe perfektne navazujici. Nenasla jsem volnou chvili se nadechnout a vlastne jsem ani nechtela.
Mit moznost, prectu knihu na jeden zatah.

Potesila me a urcite se k ni vratim.

(Velke diky jedne nezapomenutelne zene, ktera me neustale uci necemu novemu. Za coz jsem ji neskutecne vdecna.)

09.06.2021 5 z 5

Spát v moři hvězd. Kniha I. Spát v moři hvězd. Kniha I. Christopher Paolini

Porad premyslim, jake hodnoceni knize dat. Tri hvezdy jsou malo, ctyri jsou nejspis moc, ale stejne jsem nakonec zvolila ctyri.
Paolini je proste a jednoduse fantasy kral a po tehle knize i scifi blazen. V knize predvedl velkou miru sve fantazie, propracovanost pribehu, postav i prostredi. Ovsem nepresvedcil me o tom, abych mela scifi vic v lasce.
Scifi neni muj oblibeny zanr a v budoucnu ani nebude. Po knize jsem sahla jen kvuli autorovi a taky jeho predchozi serii Eragona (ktera byla naprosto vyjimecna!!).

Spat v mori hvezd mi opravdu nesedlo. Ze zacatku jsem se, na mou dusi, snazila text vnimat, do deje se vzit, vnimat postavy a i dej a prostredi. Marne.
Nekterym udalostem a pojmum ve scifi prostredi fakt nerozumim a nevim, jestli chci.

Pro milovniky zanru bude kniha vyjimecna, bohuzel me nenadchla, i kdyz jsem se snazila sebevic. Tim samozrejme nechci rict, ze je spatna, jen, pro me osobne, nevhodna.

Kazdopadne diky za ujisteni, ze sfici svet neni pro me. :))

02.06.2021 3 z 5

Kniha ztracených věcí Kniha ztracených věcí John Connolly

Jak uz se tu nekdo zminil, je to opravdu vyjimecna kniha. Cetla jsem ji poprve v mladi a ted jsem na ni narazila a rozhodla se ji precist znovu. Nelituju zadneho ptecteneho slova, radku, strany ani kapitoly. Nektere knihy jsou proste vasimi srdcovkami, at se ostatnim libi nebo ne. Tahle je jedna z tech mych.
Libi se mi, jak jsou ruzne pohadky propletene, vtipne zakomponovane do pribehu, kdy hlavni vypravec prochazi "jinym" svetem. Svetem, kde je vsechno jinak, kde prevlada zlo nez dobro. Jenze jak to vetsinou v pohadkach, i kdyz tahle byla spis hororovejsiho razu, byva, dobro vzdy zvitezi. Tak to ma byt..

Doporucuji vsemi deseti

26.05.2021 5 z 5

Dívka ve věži Dívka ve věži Katherine Arden

Miluju tuhle knižní sérii.

Je to něco ojedinělého, výjimečného a pohlcujícího.
Chvílemi jsem i za hlavní hrdinku dýchala, mrzla, když ji byla zima, bála se, když byla v ohrožení.
"Pohádky" tohoto typu jsem si velmi oblíbila a těším se, až trilogii zakončím.

Naprosto boží! :))

13.04.2021 5 z 5

Chlapec v pruhovaném pyžamu Chlapec v pruhovaném pyžamu John Boyne

Moc hezký příběh, jestli se to vůbec takhle dá říct. Je zajímavé se na téma podívat i z pohledu nechápajícího dítěte.
Ano, je pravda, že výběr slov byl spíše opakující se, ale určitě to neubírá na hloubce příběhu a konečném dojmu. Na konci jsem měla husinu, tak překvapivý závěr jsem určitě nečekala.
Každopádně...příběh vypovídá o komfortu lidí, o tom, že když z něj vystoupí, nakonec jim jejich život nepřijde tak špatný. To stejné by se možná stalo, kdyby se malý chlapec na konci rozhodl jinak. Bohužel, jeho rozhodnutí mělo špatný dopad, pro všechny.
Jen veliká "škoda", že nemohl alespoň nějak ovlivnit další průběh událostí a celkově toho děsivého místa!!

16.03.2021 4 z 5

Medvěd a Slavík Medvěd a Slavík Katherine Arden

Miluju pohádky, proto jsem po knize sáhla.
Číst ji, když venku zrovna sněží, v ruce mít čaj a být zakrytá dekou....to by byla ideální atmosféra pro přečtení a vychutnání celé knihy.

Byla krásná, plná zimy a sněhu, tajemství a děsivých i příjemných postav.
Vasja byla samozřejmě výjimečná, jak svojí povahou, tak i vystupováním, chováním, celou svojí duší a to mě na ní uchvátilo. Zamilovala jsem si ji hned od začátku, na konci jsem měla sto chutí uronit pár slz.
Četla se jedním dechem, ani jedna část mě nenudila.

Doporučuji všem dospělým, kteří stále mají chuť a touhu vstoupit do světa pohádek a naprosto se do něj ponořit a vylézt, až budou mít sami chuť...

15.03.2021 4 z 5

Proč spíme Proč spíme Matthew Walker

Tak tohle byla hodne dobra poucna, naucna kniha. Nikdy by me nenapadlo, ze kniha o spanku bude tak zajimava a ctiva. Dozvedela jsem se spoustu veci, o kterych jsem nemela tuseni a naucila se neco noveho. Spanku se opravdu priklada moc mala mira. Lide ho berou jako samozrejmost, nekteri podcenuji, nekteri zase naopak. Spanek je dulezity pro lidskou mysl, telo a celkove odpocinek a vykon. Diky za ni, bavila me, ac byla plna slov, ktere si snad nikdy nezapamatuji :D

27.02.2021 4 z 5

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

Lolitu jsem už dlouho měla na seznamu "chci přečíst". Zajímalo mě proč je tak opěvovaná či kritizována a k jaké straně se sama přikloním..? Rozhodla jsem se nakonec pro neutrální stranu a tři hvězdy- víc by bylo až moc a méně zas moc málo.

Téma knihy je pro mě zajímavé. Přece jen znát myšlenky člověka, který má, řekněme, odlišné, ba dokonce atypické, "choutky" je pro mě něco jiného, neznámého. Měla jsem možnost proniknout do jeho mysli, znát jeho myšlenkové pochody, možná i trošku "pochopit" jeho záměry, ač se s nimi absolutně neztotožnuji.

Ze začátku mě i docela bavila. Bavil mě styl textu, čtivé pasáže a momenty, ovšem později se můj pohled obrátil a já se začínala nudit, mnohdy jsem i některé odstavce přeskakovala.

Suma sumárum..vím, že jednou přečíst stačí.
Autor je, z mnoha důvodů, velmi odvážný člověk.

27.03.2022 2 z 5

Duši nespoutáš Duši nespoutáš Dana Emingerová

Osud je nevyzpytatelný, obzvlášť pokud s ním nemůžeme nijak hnout, manipulovat s ním, ovlivnit ho. Poté záleží jak s ním naložíme.

Především mě zaujala myšlenka knihy a její potenciál. Má duši. Duši stejně jako lidé.
Příběhy Martina se mi líbily, byly příjemně napsané, nebyly příliš chaotické a byly adekvátně dlouhé, měly pointu. Zaujala mě jeho tvorba hlavně proto, že pokaždé byla povídka jiná, mnohdy i s myšlenkou, která by mě absolutně nenapadla.
Příjemné zpestření je i korespondence mezi Danou a Martinem, kdy jsem měla šanci vstoupit do jejich "světa" a vnímat knihu od počátku její tvorby, přes průběh až po závěr.

Suma sumárum...bavila mě, něco mi i dala a určitě si ji pořídím do své knihovny.
Díky za ni :).

05.01.2022 5 z 5

Rozcestí Rozcestí Elle Lun

Budu upřímná. Kniha není nic světoborného, dle mého, aby byla, by měla mít víc podnětů, víc propracovanosti, snahy. Má potenciál, který nebyl, z mého hlediska, úplně využitý, nebyl naplněn. Také mi vadilo, že důležité prvky, věty byly rozloženy na dvoustrany a prostředek jsem horko těžko luštila.
Ale...
I když jsem knize dost vyčetla, i tak ji dávám plný počet hvězd, protože ty zápory pro mě nejsou tak fatální a záměr naprosto převyšuje těch pár mínusů.
Plusy:
Motivace
Barevnost
Citáty
Fakta
Název knihy a jasný směr
Tipy jak dosáhnout cíle
...a další.

Podtrženo a sečteno mi kniha dala víc než by mohla, záleží na úhlu pohledu, aktuálním rozpoložení čtenáře a vnímání určitého "poslání". Já jsem po knize sáhla proto, že, před přečtením, už se mi líbil ten jediný ukazatel "chci" a vím, že i po přečtení se mi líbí dál.
Nezáleží na věku, zkušenostech, ale na odhodlání, chuti nezastavit a hlavně chtít "něco" změnit.

"Cesta dlouhá tisíc mil začíná jedním krokem."

21.12.2021 5 z 5

Barva vraždy Bee Larkhamové Barva vraždy Bee Larkhamové Sarah J. Harris

Hodně zvláštní kniha o chlapci, který vnímá svět úplně jinak, v barvách, a že ty barvy stojí za to. Z pohledu člověka, který dokáže rozeznat obličeje, mi to přijde odlišné a zdrcující. Jenže Jasper nepoznal jiný pohled na svět a tak je smířený s tím, co má. Má svoje barvy..
Celou knihu jsem přemýšlela jaké to asi musí být. Nerozpoznat člověka podle tvaru obličeje, nosu, očí...ale přitom jde jen o vnímání samotného člověka jiným způsobem.

Po pravdě mě příběh docela zasáhl. Ty jeho pocity, když měl ve škole doručit dopis a netušil, jak najde adresáta. To, že nemůže pomoci při vyšetřování, protože neviděl vraha, pouze slyšel. Musí to být šílené..
Věřím, že ve mě kniha zůstane hodně dlouho...

Jediné co bych vytkla je závěr, který byl příliš unáhlený (ale o to tady nejspíš nešlo)..
Podtrženo a sečteno...byla fajn :)).

15.08.2021 3 z 5

Ty a nikdo jiný Ty a nikdo jiný Rupert Thomson

Od doby, kdy jsem knizku docetla premyslim, jake hodnoceni ji dat. Byla mila...docela dost mila. Ze zacatku moc dat, jmen, udalosti. To beru...pak se autor konecne dostal k jadru veci a pribeh me zacal bavit. Urcite by sel napsat vic laskyplne, i kdyz lasky tam bylo dost. Strasne se mi libilo, jak vylicil dve zeny a jejich lasku. Je to hrozne prijemne cist a vnimat...
Konec me dojimal :)) prectenim urcite nic nepokazite, naopak.

14.02.2021 3 z 5

Jména čísel Jména čísel Hans-Joachim Lang

Literatura hruzneho faktu. Je to zajimave, ale moc cisel, datumu, jmen. Vim, ze si budu pamatovat dulezite veci z knihy, ale urcite ne vse. I pres to, skvela prace! To, ze kniha nema dej a pribeh neznamena, ze neni zajimava a dulezita. Je potreba cist i takove knihy :)

03.02.2021 2 z 5