Tyn_a Tyn_a komentáře u knih

Poupátka Poupátka Hana Lehečková

(SPOILER) Kniha je psaná velmi přímočare, žádná zbytečná omáčka, dlouhosáhlé popisy, a přebytečné kapitoly.
Bavila mě od začátku do konce a kdyby to šlo, přečtu ji za jeden den (velké plus jsou menší stránky a maličko větší písmo).
Další super byly ilustrace, které byly nevšední a atypické, temné.

V podstatě temné stejně jako samotné téma.
Děti jsou tak naivní a blahové. Sama jsem se zkoušela vžít do jejich "role" a postavení, nebylo by snadné říct okolí jak to doopravdy v jejich oblíbeném kroužku chodí. Navíc "režisér" byl přece naprostá jednička, rodiče ho obdivovali, pro členy klubu byl vzor.
Jenže jeho osobu, a chování, obestíralo jedno velké jenže.
Jenže proč někdo nezakročil?
Jenže jakto, že byl tak dlouho za závěsem přetvářky?
Jenže vždyť na něj musel někdo někdy přijít?
Přišel, díky bohu.

Témata pedofilie jsou hodně diskutovaná, a pro mě, nepochopitelná. Pokaždé když zabrousím do podobně temných vod, nestačím se divit čeho je člověk schopen.

Určitě doporučuji..

11.12.2021 4 z 5

Poslední místo, kam se podíváš Poslední místo, kam se podíváš Kristen Lepionka

Tak tohle mě hooodně bavilo! Nechybělo napětí, humor, gradace zápletky. V knize bylo snad naprosto všechno, vždyť jsem se nestihla ani chvilku nudit.

Je to jedna z těch knih, co jsem koupila ve výprodeji a dost dlouho čekala na to, až ji přečtu. Kdybych věděla, že bude tak skvělá, začnu ji dřív. Jediné, co mě mrzelo bylo to, že jsem ji měla doslova zhltlou ani ne za dva dny...
Hlavní postava mi bude chybět, sympatická, mladá dívka, které v žilách koluje krev vyšetřovatele, ale i vedlejší postavy a jejich milostné, dramatické zápletky.

Možná si ji přečtu někdy znovu, je to ten typ knihy, která si to zaslouží. :))

"V mých představách to vyšetřování vypadalo víc jako Colombo."
"Jako, že si zapálím doutník a za hodinu a půl bude případ vyřešen?"

...a samozřejmě, vy co váháte, zda ano nebo ne, určitě doporučuji!! Všemi deseti. :)

04.08.2021 5 z 5

Nikdy se nepřestala usmívat Nikdy se nepřestala usmívat Martin Štefko

Nikdy se nepřestala usmívat, proč taky?
Vnímala zlo, ale navenek působila úplně klidně, aneb jak si jinak vytvořit zeď mezi dobrem a zlem.

Byla to příjemná oddechovka, s překvapivým koncem. Takový závěr jsem vůbec nečekala.
Příběh mě neskutečně bavil a tím pádem byla kniha přečtená za jedno dopoledne.
Místy ironie, místy vážné situace a taky vtipné dialogy.

Nic není tak, jak se zdá a hlavně je příběh důkazem toho, že není dobré soudit člověka podle zevnějšku. :))

"Nedokážu ovlivnit všechno ve svém životě, s něčím se prostě smířim."
Jak sakra může být někdo tak vyrovnaný a smířený?!

"Mělas někdy pocit, že už se svým chlapem prostě nemůžeš vydržet?
Někdy bych ho zabila."
Pro jednu stranu ironie, brána jako vtip.
Pro druhou stranu naprostý fakt, myšlený doslovně...

26.06.2021 5 z 5

Tma Tma Jozef Karika

Jak může být někdo tak geniální a napsat tohle?
Karika je pro mě úplná jednička v tomhle žánru, v navozování strachu.
Byla jsem skoro každou chvilku v napětí, pocit strachu nevystřídalo snad nic, dokud jsem knihu nedočetla a příběhu nepřišla "na kloub".
Opravdu mě nenapadlo rozuzlení, jaké nakonec bylo. Popravdě, neměla jsem ani čas přemýšlet, chtěla jsem vědět co bude dál a dál...

Je to geniální, promyšlené, fascinující. Všechna čest...

15.04.2021 4 z 5

Cestopisy nebyly nikdy moje parketa, i když cestování je pro mě víc než zajímavé.
Knihu jsem objevila díky Čtenářské výzvě a vůbec nelituji toho, že jsem ji zvolila, naopak.
Je vtipná, s nadsázkou, osvěžující, oddychová plná příjemných a nadčasových ilustracím navíc bod plus za barevnou obálku :)).
Zasmála jsem se, dozvěděla se něco o zemích, které pro mě byly neznámé, o obyvatelích, kteří na mě svou povahou zapůsobili a ty autorovy myšlenky...no něco úžasnýho!

Doporučuji i "nefandům" cestopisů, tohle je fakt naprosto jiný.
Určitě to není moje poslední kniha od Ladislava :)

18.03.2021 5 z 5

Údolí Údolí Bernard Minier

Minier a jeho skvely styl psani. Mam od nej prectene vsechny knihy a tahle byla tresnicka na dortu. Skvela zapletla, kniha tak ctiva, ze jsem se ani nenadala a 50 stran bylo za mnou. Uzasne, dechberouci!! Doporucuji.

25.02.2021 5 z 5

Království Království Jo Nesbø

Tak tohle byla jizda promyslenych vrazd, neskutecne poutavyho pribehu, lasky a lasky k prirode. Nesba mam mezi oblibencemi, sice v seriich o Harrym je kazde rozzuzleni zapletky stejne, ale stejne ho mam rada, i kdyz je konec vetsinou predvidatelny. Jeho styl psani je jedinecny, ma sahodlouhe nenudne popisy a prirovnani, clovek se i zasmeje. Kniha me hodne bavila, chvilemi jsem se nemohla odtrhnout a stranky utikaly jako voda, "jak se rika". Bratri me bavili, jejich povahy byly zajimave a zaroven jine, jejich laska hory prenasela, i kdyz to tak nemelo byt.

Kdo ma rad Nesba, urcite knihu oznaci za klenot. Ja mu davam pet hvezd, i kdyz me konec zklamal a nebyl dotazeny do konce. Nesbo byl muj prvni spisovatel v zanru, proto na nej nezanevru a jakmile vyjde dalsi kniha, budu se tesit, az ji budu drzet v rukou.

10.02.2021 4 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Mam rada tyhle hezky napsany zamilovany pribehy. Je to tak cisty, nevinny a krasny!! Opakovane se ke knizce vracim a moc rada :))

03.02.2021 4 z 5

Dánská dívka Dánská dívka David Ebershoff

Zajimavy namet, ctivy dej, ktery ma spad a smrnc. Vzila jsem se perfektne s pocity do hlavnich postav, az mi ke konci jedne z nich bylo velmi lito. Kniha je plna porozumneni, souzne dusi, lasky. Urcite doporucuji, i kdyz nedavam plny pocet hvezd. Bavila me, ale jednou staci, i tak, diky :)

21.01.2021 3 z 5

Já, Simon Já, Simon Becky Albertalli

To je tak roztomilá a sladká kniha. Ta první láska, ten comingout, ta první opravdová touha a pronikající chtíč.
Ač ae jedná o ya, pro věčně zasněné, je kniha ideální.

"MojE city jsou k němu jako srdeční tep, tiché, ale neutuchající, všudypřítomné."

20.11.2023 4 z 5

Královny hrůzy Královny hrůzy * antologie

To bylo bájo!
Jsem milovník hororu, ač jsem mnohdy hodně vystrašená. Možná bych řekla, že i atypický milovník, kdy se ráda bojím, ale ne sama, vždy musí být někdo, koho můžu chytit za ruku.

Ale abych se dostala k jádru a pointě..

Kniha mě zaujala kvůli obsahu, ale i obálce. Je tak nádherná! Kombinace barev a druhu písma, dokonalé. Když jsem ji otevřela, zjistila jsem, že jsem sáhla po té správné. Byla jsem napjatá, dychtivá po rozuzlení a naprosto překvapená kolik autorů se hororové tvorbě věnovalo.

Za mě nejlepší povídky: Prázdný pozemek a Žlutá tapeta.
Rozhodně doporučuji a jsem ráda, že zdobí moji knihovnu. :)

04.06.2022 4 z 5

Tajemství Tajemství Radka Třeštíková

Popravdě, hned jak jsem dočetla, tak mi příběh chyběl. Příběh a celkově postavy.
Bylo to zajímavé, perspektivní téma, které jsem chvílemi hltala jak smyslů zbavená, jak mě bavilo.

Nemůžu najít slova jak knihu trefně popsat, ale zkusím se alespoň trošku přiblížit dojmům, které mám v hlavě..
Ano, jak již bylo zmíněno dříve, postav je v příběhu moc a působí to chvílemi chaoticky, ale jakmile si člověk jednotlivce zařadí a pospojuje, vzniká z toho děj a ta pravá pointa.
Ta pointa odlišností a odlišných tajemství, kdy každý z nás nějaké má.
Ani nespočítám na jedné ruce kolikrát jsem se zasmála, kolikrát mi volba a stavba slov přišla zvláštně skvělá, kolikrát jsem se toužila vrátit do předchozí situace a ne čekat, až se k ni autorka opět vrátí, kolikrát jsem nechtěla knihu zavřít, protože bylo moc hodin...

Uf..byla opravdu fantastická a veliké plus, které vždy maličko závisí na hodnocení, je volba designu obálky. :)

15.04.2022 4 z 5

Historie včel Historie včel Maja Lunde

Naprosto fenomenální příběh, který mě pohltil a pustil až když jsem měla dotčeno. Tři příběhy, které mají něco společného, ale přitom působí naprosto rozdílně.

Velmi se mi líbilo pojetí tématu, zpracování, dramatičnost. I když je nejspíš zřejmé "co, proč a jak, kdy", ale ani to neubírá na mém hodnocení knihy.

Nemůžu se dočkat až si přečtu další knihu autorky! :))

06.03.2022 5 z 5

Mukl Mukl Petra Čeřovská

Jak již bylo vícekrát zmíněno, příběh byl velmi silný, protkaný krutým násilím, mučením. Nebylo příjemné ji číst, nebyla to procházka růžovým sadem a u některých knih je to dobře. Je potřeba vědět co a jak se dělo. Je potřeba znát dějiny a opakování špatných událostí se vyvarovat.
Kniha je dobře napsaná, četla se skoro jedním dechem.
V tomto případě bych možná i volila "oko za oko, zub za zub", vím, že někteří svoji práci brali velmi odpovědně, ale pořád jsme lidé. Ti, co vykonávali zlo, lidé s duší opravdu nemohli být.

05.01.2022 4 z 5

Dvůr mrazu a hvězd Dvůr mrazu a hvězd Sarah J. Maas

Na hvězdy, které naslouchají, Feyre.
Na sny, které se plní, Rhysi.

Opět naprosto dokonalé!

04.12.2021 5 z 5

Najdi ji Najdi ji Lisa Gardner

Paaani, to byla jízda!

Kniha mě velmi mile překvapila, vybrala jsem si ji kvůli čtenářské výzvě, nečekala jsem, že bude až tak dobrá! Co dobrá...byla skvělá, naprosto.

Úplně mě pohltila, měla jsem sto chutí číst až do rána, dokud ji nepřelouskám.
Líbilo se mi, jak byly rozdělené kapitoly, kde se střídaly tři různé pohledy na situaci, tři různé pohledy odlišných lidí. Někteří byli zvrácení, někteří zoufalí, někteří odhodlaní, někteří monstra.
Monstra do slova a do písmene...
Aurorka si krásně hrála s mými emocemi, strachem a zděšením...a tomu já se nebráním..

Ta temná stránka převažovala.

"Nikdo nechce být monstrum. Stejně jsme."

02.09.2021 5 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Čtení knihy pro mě bylo něco úžasného.
Je to jedna z těch knih, které nechci dočíst, ale zároveň toužím vědět, jak bude pokračovat a jak nakonec skončí. Čte se ladně, slova protékaly mojí myslí stejně přirozeně jako voda v řece. Žádné zdlouhavé okamžiky, děje, linie. Jen čistá symfonie slov, ke které se ráda někdy vrátím, tedy...až ji vstřebám.

Jakmile jsem přečetla prvních pár řádků, bylo mi jasné, že se jen tak neodtrhnu. Mělo to fakt skvělý spád. Všechny situace a momenty jsem chápala, byly dobře popsané. Jejich životy jsem prožívala spolu s nimi, stavbu domu si představovala, jako bych byla u jeho zrodu. Románky hlavních postav byly příjemně popsané, mnohdy až příliš živé (některé scény bych určitě více rozvedla, bavily mě, zajímaly). Závěr byl mile překvapivý...

Kniha je jeden ze skvostů, který je radost číst a vlastnit. :)

21.04.2021 5 z 5

Zima čarodějnice Zima čarodějnice Katherine Arden

Tahle série byla fakt naprosto boží!
Jak jsem už psala u první knihy ze série...miluju pohádky a dlouho jsem hledala knihu, která by byla víceméně pohádková a uspokojila tak moji pohádkovou duší. Autorka to zvládla perfektně. Určitě to není naposledy, co jsem si sérii přečetla a ráda si ji v budoucnu oživím.

Ty okamžiky se nedaly neprožívat. Vasja a její láska k Mrazíkovi, všechny ty bytosti skvěle zasazené do přírody, událostí (Dědeček hříbeček byl úžasná roztomilá vsuvka, až jsem měla chvílemi chuť spojit ruce pod bradou a říct si "aaaw"), promyšlená bitva, veškerá temnota.
Na konci jsem měla radost jako malý dítě...když ožil ten, který zemřít vůbec neměl. Doufala jsem, že to tak dopadne.
Přece jen...v pohádkách mají šťastné konce být. Klidně bych snesla ještě další díl a rozplývala se nad zimní přírodou, pohádkovými bytostmi a tou strašně krásnou, čistou láskou!
Joo...to mě dostalo. :))

14.04.2021 5 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Skvela kniha, kterou rozhodne doporucuji. Neskutecne vtahne do deje, je ctiva. Zabavila me na nekolik veceru.

02.01.2021 3 z 5

Můj první polibek Můj první polibek * antologie

Od určité doby mám oblibu v romantických knihách. Umí ve mně vyvolat touhu a chtíč, představit si něco, co bych si přála.
Líbat zakázané rty, hladit linie, které mi oficiálně nepatří, vnímat duši té druhé a složitě při tom nepřemýšlet.
"Můj první polibek" jsem špatně odhadla a byla jsem víc než příjemně překvapená. Kniha je plná povídek autorů, kteří si zaslouží udělat díru do světa. Každá je tak skvěle odlišná a jedinečná, že jakmile jsem přečetla jednu, chtěla jsem číst pokračování, ale! při přečtení další se můj pocit opakoval. Báječné.

Velké díky patří všem autorům :)

Taky mě název donutil přemýšlet o mém prvním polibku. Bylo jich několik. Kdybych ale měla vybrat jeden, o kterém bych napsala a vyjádřila své city, volba by byla jasná. Každou pidimidinanomilisekundu mám ten polibek v hlavě...a na rtech.

12.06.2022 5 z 5