Dánská dívka

Románové zpracování skutečného příběhu malíře Einara Wegenera a jeho manželky Grety začíná nevinnou prosbou o pomoc, aby se na dalších stranách rozvinulo ve strhující vyprávění o neobvyklé lásce, osobní svobodě a odvaze vzepřít se obecnému mínění. „Uděláš pro mě něco?“ zeptala se Greta a netušila, co tím rozpoutá. Potřebovala dokončit obraz, a protože jí nepřišla na závěrečné sezení modelka, neviděla jinou možnost, než použít jako náhradní model svého muže. Sotva si však Einar oblékne punčochy, dámské šaty a střevíce, v jeho nitru se cosi změní: uvědomí si, že je ve skutečnosti ženou, nikoli mužem, a zatouží po změně pohlaví. Není to však snadné. Einarův příběh se odehrává ve dvacátých letech, kdy lidé jako on často končí v ústavech pro choromyslné. V pařížských salonech možná dekadence dostupuje vrcholu, ale ve většinové společnosti stále převládá názor, že cítit se jako zajatec ve vlastním těle může jen psychopat, a toho je nutné razantně léčit. Einar už ale sní svůj velký sen a nechce se jeho splnění vzdát. Kolik osobní odvahy, pochopení a podpory bude potřebovat, aby se mohl vnitřně osvobodit? Jak silná musí být láska ženy, která je ochotna vyhovět tak nevšednímu přání svého muže? Jaké jsou pocity člověka, který by rád unikl své předem dané identitě? méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/60_/60156/danska-divka-60156.jpg 4.1372

The Danish Girl

Rok vydání: , 1. vydání originálu: 2000 ...více

ptacicek
21. listopadu

Asi jsem udělala velkou chybu v tom, že jsem se nejprve podívala na film a asi po půl roce jsem si přečetla knihu... I přesto byla ale kniha velmi čtivá. Je obdivuhodné, jaký vztah měli "obě hlavní hrdinky". Bylo úžasné, jak Gréta podporovala Lili v její přeměně. Trošku mě zklamalo, že v knize nejsou více popsány pocity Gréty (kromě jejích vzpomínek na prvního manžela atd.) - myslím si, že její pohled by knihu ještě více obohatil. Každopádně knihu hodnotím kladně, hodně mi toho dala a mohu ji vřele doporučit.

PetK
19. listopadu

Nevím, jestli jsem z doslovu správně pochopila, že autor samotný se potýká s krizí identity. Každopádně přerod Einara v Lili napsala tak, jako by to byla ta nejpřirozenější věc na světě. Pro mě zajímavá je postava Grety, její motivace v celém příběhu zůstávají lehce skryté a dávají prostor k úvahám. Jak jsem se dočetla posléze, příběh Einara/Lili ve skutečnosti probíhal malinko jinak, to ale nemění nic na tom, že kniha je čtivá a zajímavá.

Mermaida
09. listopadu

Velice emocní román. Bohužel jsem knihu četla až po shlednutí filmu, a díky tomu mi kniha neposkytla takový zážitek, jaký mohla. Je mi naprosto jasné, ze kdyby kniha byla první (před filmem), daleko více bych ji prožívala. Přesto jsem z příběhu o Lili nadšená. Je to zvláštní číst o transžene (jak uvádí autor). Kor z doby, z které příběh pochází. Zajímavý byl i doslov a rozhovor s autorem, které toto druhé vydání obsahuje.

kikies

Knížka je velice dobře napsaná a plná emocí. Téma je originální a lákavé, postavy neuvěřitelně zajímavé, děj napínavě vystupňovaný až k dojemnému konci. Alespoň tedy objektivně řečeno. V těchto směrech jí nelze nic vytknout. Jediným mým problémem je to, že mě osobně téma moc nebavilo a v podstatě se mi nelíbilo. Nemůžu říct, že by mě kniha zklamala, jen mi nesedla, prostě nebyla pro mě.

mayinka

Kniha je lepsejsi nez film. Ale obrecela jsem film i knihu.

dalia1769

Zajímavý a neobvyklý příběh, psaný čtivou formou. Nejzajímavější osobou pro mne byla Greta, která projevovala svému manželovi opravdu neobvyklou míru tolerance, lásky a podpory. Zaujaly mne i pasáže z minulosti hlavních postav, které nám pomáhají pochopit pozadí jejich jednání. Postava Einara/Lili pro mne byla obtížněji pochopitelná a nedařilo se mi s ní příliš sžít. Kniha je prodchnuta dobovou atmosférou, zneklidňující jsou některé dobové lékařské praktiky, i když jistě používané v dobré víře. Člověk se musí ptát, jak by se asi Einarův osud utvářel, pokud by ho Greta tehdy poprvé nevybídla k pózování v ženských šatech, nebo pokud by lékaři odoperovali jeho nevyvinuté vaječníky a zůstal nadále mužem. Zvláštní mi připadal fakt, že 48letý Einar je po proměně i před ní v roli Lili popisován jako mladá dívka a okolí ji za takovou považuje, ačkoliv se logicky po proměně stal opět ženou 48letou?? Zajímavé je také najít si na internetu fotografie skutečných protagonistů příběhu.

Katyys

Kniha je výrazně odlišná od filmového zpracování. Ačkoliv hlavní téma zůstává nedotčené, pocity, které jsem měla z knihy se nedají srovnat. Knihu prožíváte.

NemcovaKN

Už ani nevím, jestli jsem první viděla film nebo četla knihu, ptž obojí na mě udělalo dojem. Ovšem kniha mě velmi zasáhla. Emoce, osudy, děje postav - hodně myšlenek a pocitů ve filmu chybělo. Líbilo se mi, že jsem se více mohla seznámit se životem Grety a ostatních postav a také samotné myšlenky Einara-Lili.

stavinohova

Nejdriv jsem knihu odkladala a pak se do ni hryzla.... Lepsi jak film...

NeradovaKatka

Asi jsem udělala dobře, že jsem dala přednost knize před filmem. Kniha na mě působila zajímavě, dýchala na mě atmosféra doby, dovedla jsem se do knihy plně vžít a situace si představit. Einar a Lili, těžko si představím dvě komplikovanější osobnosti a Gretin smysl pro lásku a trpělivost je naprosto obdivuhodný. Těším se na filmovou verzi, až budu moci srovnat.

kaja77

kniha se mi líbila, příběh byl plný vůní, obrazů a pocitů... co přesáhlo moje chápání byla poddajnost tolerantnost a ohleduplnost Grety jako manželky. Bylo neuvěřitelné co vše byla ochotná tolerovat a podřídit se ....

wiix

Stránky som si vychutnávala dlho, priznávam. Nenastala fáza hltania jednej kapitoly za druhou, pretože už od prvej stránky kniha netají, čo sa s Einarom deje, to ani nie je cieľom tejto takmer biografie. Je jasné kam Einar smeruje. Preto mi stále išli na rozum otázky. A čo Greta? Prečo ho v tom podporuje? Toto je láska? A čo na to ľudia? Veď sú dvadsiate roky dvadsiateho storočia!
A čo Einar? Kniha nám ponúka príbeh človek s vnútornou ťažobou a potrebou, ako vrstvy cibule predostiera jeden problém za druhým a odhaľuje tak pravú podstatu ich manželstva a ich samotných. Je to pravá láska “v čase cholery” alebo v inom nečase. Silná. A priznávam, že mnou nepochopená aj keď obdivovaná.

čohynka

Knížku jsem četla až po shlédnutí filmu - a to byla asi ta chyba... :) Knížka mě už nijak zvlášť nenadchla, byly tam i celkem nezáživné kapitoly, chyběl mi tam šmrnc... Tentokrát u mě lepší film než knížka...

PetraBery

Ze začátku mě kniha moc nebavila, pak se to rozjelo a byla jsem zvědavá, jak kniha dopadne. Příběh o toleranci manželky Grety, která dokázala manžela podpořit v jeho rozhodnutí o změně pohlaví. Příběh o rozpolcenosti člověka, který je mužem Einerem a cítí se být ženou Lili. Zajímavě pojaté vyprávění stavěné na skutečných událostech.

janica09

Kniha se mi velice líbila, zvažovala jsem zda si nejdřív přečíst nebo se podívat na filmové zpracování. Knížka dočtena, teď uvidíme jak se s tím poprali filmaři, ale myslím, že všechno to trápení Einara-Lili nejde přenést na plátno.

Dnes asi po 14 dnech filmové zpracování. Proč se tvůrce nedržel trochu víc knižní předlohy... Kdybych nečetla knížku, tak by se mi snad film i líbil...možná. Stále jsem se snažila zapomenout, že v knize je hodně věcí jinak, ale moc se mi to nedařilo. Vím, že do úst nelze vložit všechny myšlenky...Einar přece byl drobné postavy, jeho žena naopak mohutnější. To vážně nešlo najít podobné představitele?Einar neměl v knížce moc vztah k sexu, byl spíše stydlivý, snažil se mu vyhýbat a ve filmu se prvních snad 15 minut točí kolem sexuálních scén. Kde nechali Gerdina bratra? Určitě by se do filmu vešel.... Velké filmové zklamání a o to víc plusů knize.

DriftBooks

Poměrně specifická záležitost. I v tom dnešním – zdánlivě osvíceném – 21. století jde stále o téma, které není pro běžnou společnost úplně přijatelné. Jde samozřejmě o silný a průlomový a inspirativní příběh. Díky odvaze a neúprosnosti a zejména díky pochopení nejbližších se z Einara nakonec stává – Lili. Příběh o to silnější, že vypráví o skutečné události, o skutečném muži, který jako jeden z prvních podstoupil operativní přeměnu na ženu.

Co se týče samotné knihy – myslím, že i ta je poměrně specifická. Hodně lyrická, až snivá. Zastřená. Příběh vyprávěný v jemných konturách. Jako by i samotné psaní jaksi postrádalo mužnost a halilo se do šátků a sukní. Je plná náznaků a nedořečených věcí. Snad se to právě k takovému tématu i hodí. Jen máte stále pocit, jakoby ten svět v knize byl zahalen jemnou prodyšnou látkou. Závojem… celou knihu čekáte, že bude zvednut, a že příběh odhalí svou skutečnou tvář. Jenomže tomu tak není a já nedokážu říci, zda to pro mě bylo zklamání, či úleva…

Elisbooks

Od začátku mě kniha moc neoslovila. Jenže když už začnu číst knihu, tak jí prostě vždycky musím dočíst :) Četla jsem ji déle a neoslovil mě ani příběh ani autorův styl psaní.

pe.placha

Asi jsem čekala vzhledem ke komentářům něco víc.. Chvílemi jsem se nudila ale dočetla jsem ji :)

jllv

Téma příběhu je pěkný, o tom nepochybuji. Ale mám veliký problém se začíst. Jsem v pulce a už podruhé se mi stalo, že jsem na knihu 3-4dny nesahla.

leuska

Mně se ta kniha strašně moc líbila! Jelikož se o takové "věci" zajímám tak to pro mě bylo dost zajímavé! Oblíbila jsem si postavu Lili a to ve všech směrech. Ale překvapilo mě jak potom profesor Bolk zjistil co Lili měla od narození v té dutině břišní potom mi to do sebe zapadalo to záhadné krvácení z nosu a ty křeče břicha. Krásně napsaná kniha a myslím, že tohle ve světové literatuře chybělo.

weberda

Zajímavá knížka, krásný příběh, doporučuji.

mira.l

Když si člověk na wikipedii přečte pár základních údajů ze života E. Wegenera (anebo si přečte v knize doslov či rozhovor s autorem), tak zjistí, že proti skutečnosti je pravdivá jen základní kostra příběhu, zbytek věcí z života Einara i Gerdy (nebo Grety, ono je to skoro jedno) autor vynechal, pozměnil či si vymyslel, v románové verzi je Greta Američanka - ve skutečnosti byla Dánka, byla tak trochu na holky, její manželství s Einarem bylo nakonec anulováno, nikoliv rozvedeno, a tak bych mohl ještě chvíli pokračovat, ale nebudu.
Ten příběh do sebe krásně zapadl, D. Ebershoff tady vytvořil to, co mám rád - knihu, která se jen těžko odkládá po dočtené kapitole, příběh plyne tak nějak sám, naprosto samozřejmě, ačkoliv je to z větší části fikce. Vlastně se dá říct, Greta nebyla jen vedlejší postavou, ale je vlastně stejně důležitá jako Einar/Lily. Strůjcem celé přeměny Einara Wegenera v Lily Elbe byla vlastně jeho žena, která v něm probudila tu ženu v jeho těle. Z celé knihy čiší její neuvěřitelná láska, oddanost a pochopení vůči Einarovi, byla to ona, kdo od začátku nepochyboval, že její muž není vlastně muž a srdnatě vzdorovala názorům většiny tehdejších lékařů, hledala tak dlouho, až našla doktora, který byl ochotem se do tak riskantního kroku pustit. I když ke konci knihy je zřejmé, že Greta v sobě sváděla velký vnitřní boj, protože k sobě s Lily měly velmi blízko, ale zároveň s její postupnou přeměnou Gretě docházelo, že se vzájemně oddalují. Nevadily mi tady ani časté flasbacky především do Gretiny minulosti, které velmi vhodně doplňují a skládají dohromady její povahu a vlastnosti.
Krásná kniha, ke které se budu chtít jistě někdy vrátit. Film byl také pěkný, ale tohle bylo o fous lepší.

Erudite

Kniha je jako pomalované plátno, kdy se z postavy stojící vpředu pomalu přesouváte do pozadí, kde se mezi šednoucími bažinami skrývá celý svět, celé tajemství a celá krása detailů a drobností.
Čtete a pohlížíte na štětec, kterým autor postupně domalovává na plátno pomerančovníky a slunce, co pomalu prosvítá mezi mraky a vrhá světlo na dívku, která se vám ze začátku jevila spíše jako muž.
A autor dále míchá barvy podle svých představ a nekonečné fantasie a štětcem nanáší další a další vrstvy do děje, ze kterého se tají dech.

NoCha

Ke knize jsem se dostala víceméně náhodou, proto mě mohla jen překvapit. Kniha je velmi lehce a příjemně čtivá a téma mě jen nadchlo. Hlavně potom, co jsem zjistila, že je založena na skutečné události, jsem úplně nadšená. Mohu jen doporučit :)

Lidmila_2008

Námět dobrý, samotný příběh ale nevtáhne. Pozice pozorovatele dění zvenku nebaví. Říkám to málokdy, ale zde je film mnohem lepší než kniha - příběh zhutnil, dal mu atmosféru.

lenkaBajza

Velmi zajímavý a poutavý příběh. Auto/Biografie často vyhledávám. Nicméně tato kniha mě trochu zklamala. Námět je super, také líbí se mi střídání děje očima Grety a Einara. Dělalo mi ale problém se do knihy vůbec začíst, obsahuje totiž mnoho nadbytečných informací, které nejsou potřeba.
Proto dávám 3 hvězdy, super námět, vyhovující styl psaní, ale mnoho zbytečných informací pro mě působí rušivě. I tak ale knihu doporučuji:)

SelenaDemi428

Už dlouho se mi nestalo, že by mě kniha vtáhla do děje tak rychle. Kamarádka si jí sehnala ve stejné době jako já, takže jsme knihu četly obě dvě spolu a byly jsme z ní nadšené. Předtím jsme sice viděly již film, ale i tak se nám kniha zdála zajímavá, určitě ji všem doporučujeme. A film, kde hlavní roli hrál Eddie? Wow!

_Michelle_

Na můj vkus byla kniha příliš zdlouhavá a děj se posouval po opravdu drobných krůčcích. K přečtení mě nalákal stejnojmenný film, který zásadně překonal má očekávání, na základě čehož jsem si od knihy mnoho slibovala. Ač to tak většinou nebývá, tak v tomto konkrétním případě byl dle mého názoru film mnohem povedenější než kniha. Co dodat na závěr.... Možná snad jen to, že téma je neotřepané, za přečtení kniha stojí, avšak za mě není důvodu se k ní po čase vracet.

Dogwood

Hezká knížka která mě strhla příběhem ale trochu mě zklamala prostřední část kdy obchází lékaře než se dobere k tomu pravému. Pak ten příběh má zas moc rychlí spád kde bych to zas bych ho zpomalila..

Ivuska1988

Příběh ženy, jež se narodila do mužského těla, se odvíjí v době, kdy pojem transsexualita ještě neexistoval. Přesto se Greta rozhodne, že Einarovi umožní, aby se stával Lili, kdykoliv se mu zlíbí, a scházel se i s muži. Společnost však ve dvacátých letech nebyla otevřena jinakosti, vše tedy musí probíhat naprosto diskrétně. Greta nehodlá boj vzdát a najde lékaře ochotného pochopit, že Einar není duševně chorý ani homosexuál s divnými choutkami.
Spisovatel stvořil nádherný a jemný svět, kde má hlavní slovo láska a pochopení druhého. Bohatě vykreslené charaktery obou hlavních postav, obou žen.
Tuto knihu jsem četla až po shlédnutí filmu a musím říct, že i film se moc povedl. Knihu doporučuji si přečíst je velice krásná a zajímavá .....