Dánská dívka

Románové zpracování skutečného příběhu malíře Einara Wegenera a jeho manželky Grety začíná nevinnou prosbou o pomoc, aby se na dalších stranách rozvinulo ve strhující vyprávění o neobvyklé lásce, osobní svobodě a odvaze vzepřít se obecnému mínění. „Uděláš pro mě něco?“ zeptala se Greta a netušila, co tím rozpoutá. Potřebovala dokončit obraz, a protože jí nepřišla na závěrečné sezení modelka, neviděla jinou možnost, než použít jako náhradní model svého muže. Sotva si však Einar oblékne punčochy, dámské šaty a střevíce, v jeho nitru se cosi změní: uvědomí si, že je ve skutečnosti ženou, nikoli mužem, a zatouží po změně pohlaví. Není to však snadné. Einarův příběh se odehrává ve dvacátých letech, kdy lidé jako on často končí v ústavech pro choromyslné. V pařížských salonech možná dekadence dostupuje vrcholu, ale ve většinové společnosti stále převládá názor, že cítit se jako zajatec ve vlastním těle může jen psychopat, a toho je nutné razantně léčit. Einar už ale sní svůj velký sen a nechce se jeho splnění vzdát. Kolik osobní odvahy, pochopení a podpory bude potřebovat, aby se mohl vnitřně osvobodit? Jak silná musí být láska ženy, která je ochotna vyhovět tak nevšednímu přání svého muže? Jaké jsou pocity člověka, který by rád unikl své předem dané identitě? méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/60_/60156/danska-divka-60156.jpg 4.1332

The Danish Girl

Rok vydání: , 1. vydání originálu: 2000 ...více

Nejprve se musíte přihlásit.
stavinohova21.09.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Nejdriv jsem knihu odkladala a pak se do ni hryzla.... Lepsi jak film...

NeradovaKatka19.09.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Asi jsem udělala dobře, že jsem dala přednost knize před filmem. Kniha na mě působila zajímavě, dýchala na mě atmosféra doby, dovedla jsem se do knihy plně vžít a situace si představit. Einar a Lili, těžko si představím dvě komplikovanější osobnosti a Gretin smysl pro lásku a trpělivost je naprosto obdivuhodný. Těším se na filmovou verzi, až budu moci srovnat.

kaja7716.09.2016Hodnocení knihy 3 z 5

kniha se mi líbila, příběh byl plný vůní, obrazů a pocitů... co přesáhlo moje chápání byla poddajnost tolerantnost a ohleduplnost Grety jako manželky. Bylo neuvěřitelné co vše byla ochotná tolerovat a podřídit se ....

wiix13.09.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Stránky som si vychutnávala dlho, priznávam. Nenastala fáza hltania jednej kapitoly za druhou, pretože už od prvej stránky kniha netají, čo sa s Einarom deje, to ani nie je cieľom tejto takmer biografie. Je jasné kam Einar smeruje. Preto mi stále išli na rozum otázky. A čo Greta? Prečo ho v tom podporuje? Toto je láska? A čo na to ľudia? Veď sú dvadsiate roky dvadsiateho storočia!
A čo Einar? Kniha nám ponúka príbeh človek s vnútornou ťažobou a potrebou, ako vrstvy cibule predostiera jeden problém za druhým a odhaľuje tak pravú podstatu ich manželstva a ich samotných. Je to pravá láska “v čase cholery” alebo v inom nečase. Silná. A priznávam, že mnou nepochopená aj keď obdivovaná.

čohynka03.09.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Knížku jsem četla až po shlédnutí filmu - a to byla asi ta chyba... :) Knížka mě už nijak zvlášť nenadchla, byly tam i celkem nezáživné kapitoly, chyběl mi tam šmrnc... Tentokrát u mě lepší film než knížka...

PetraBery22.08.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Ze začátku mě kniha moc nebavila, pak se to rozjelo a byla jsem zvědavá, jak kniha dopadne. Příběh o toleranci manželky Grety, která dokázala manžela podpořit v jeho rozhodnutí o změně pohlaví. Příběh o rozpolcenosti člověka, který je mužem Einerem a cítí se být ženou Lili. Zajímavě pojaté vyprávění stavěné na skutečných událostech.

janica0904.08.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Kniha se mi velice líbila, zvažovala jsem zda si nejdřív přečíst nebo se podívat na filmové zpracování. Knížka dočtena, teď uvidíme jak se s tím poprali filmaři, ale myslím, že všechno to trápení Einara-Lili nejde přenést na plátno.

Dnes asi po 14 dnech filmové zpracování. Proč se tvůrce nedržel trochu víc knižní předlohy... Kdybych nečetla knížku, tak by se mi snad film i líbil...možná. Stále jsem se snažila zapomenout, že v knize je hodně věcí jinak, ale moc se mi to nedařilo. Vím, že do úst nelze vložit všechny myšlenky...Einar přece byl drobné postavy, jeho žena naopak mohutnější. To vážně nešlo najít podobné představitele?Einar neměl v knížce moc vztah k sexu, byl spíše stydlivý, snažil se mu vyhýbat a ve filmu se prvních snad 15 minut točí kolem sexuálních scén. Kde nechali Gerdina bratra? Určitě by se do filmu vešel.... Velké filmové zklamání a o to víc plusů knize.

DriftBooks30.07.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Poměrně specifická záležitost. I v tom dnešním – zdánlivě osvíceném – 21. století jde stále o téma, které není pro běžnou společnost úplně přijatelné. Jde samozřejmě o silný a průlomový a inspirativní příběh. Díky odvaze a neúprosnosti a zejména díky pochopení nejbližších se z Einara nakonec stává – Lili. Příběh o to silnější, že vypráví o skutečné události, o skutečném muži, který jako jeden z prvních podstoupil operativní přeměnu na ženu.

Co se týče samotné knihy – myslím, že i ta je poměrně specifická. Hodně lyrická, až snivá. Zastřená. Příběh vyprávěný v jemných konturách. Jako by i samotné psaní jaksi postrádalo mužnost a halilo se do šátků a sukní. Je plná náznaků a nedořečených věcí. Snad se to právě k takovému tématu i hodí. Jen máte stále pocit, jakoby ten svět v knize byl zahalen jemnou prodyšnou látkou. Závojem… celou knihu čekáte, že bude zvednut, a že příběh odhalí svou skutečnou tvář. Jenomže tomu tak není a já nedokážu říci, zda to pro mě bylo zklamání, či úleva…

Elisbooks26.07.2016Hodnocení knihy 2 z 5

Od začátku mě kniha moc neoslovila. Jenže když už začnu číst knihu, tak jí prostě vždycky musím dočíst :) Četla jsem ji déle a neoslovil mě ani příběh ani autorův styl psaní.

pe.placha24.07.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Asi jsem čekala vzhledem ke komentářům něco víc.. Chvílemi jsem se nudila ale dočetla jsem ji :)

jllv23.07.2016Hodnocení knihy 2 z 5

Téma příběhu je pěkný, o tom nepochybuji. Ale mám veliký problém se začíst. Jsem v pulce a už podruhé se mi stalo, že jsem na knihu 3-4dny nesahla.

leuska20.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Mně se ta kniha strašně moc líbila! Jelikož se o takové "věci" zajímám tak to pro mě bylo dost zajímavé! Oblíbila jsem si postavu Lili a to ve všech směrech. Ale překvapilo mě jak potom profesor Bolk zjistil co Lili měla od narození v té dutině břišní potom mi to do sebe zapadalo to záhadné krvácení z nosu a ty křeče břicha. Krásně napsaná kniha a myslím, že tohle ve světové literatuře chybělo.

weberda19.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Zajímavá knížka, krásný příběh, doporučuji.

mira.l18.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Když si člověk na wikipedii přečte pár základních údajů ze života E. Wegenera (anebo si přečte v knize doslov či rozhovor s autorem), tak zjistí, že proti skutečnosti je pravdivá jen základní kostra příběhu, zbytek věcí z života Einara i Gerdy (nebo Grety, ono je to skoro jedno) autor vynechal, pozměnil či si vymyslel, v románové verzi je Greta Američanka - ve skutečnosti byla Dánka, byla tak trochu na holky, její manželství s Einarem bylo nakonec anulováno, nikoliv rozvedeno, a tak bych mohl ještě chvíli pokračovat, ale nebudu.
Ten příběh do sebe krásně zapadl, D. Ebershoff tady vytvořil to, co mám rád - knihu, která se jen těžko odkládá po dočtené kapitole, příběh plyne tak nějak sám, naprosto samozřejmě, ačkoliv je to z větší části fikce. Vlastně se dá říct, Greta nebyla jen vedlejší postavou, ale je vlastně stejně důležitá jako Einar/Lily. Strůjcem celé přeměny Einara Wegenera v Lily Elbe byla vlastně jeho žena, která v něm probudila tu ženu v jeho těle. Z celé knihy čiší její neuvěřitelná láska, oddanost a pochopení vůči Einarovi, byla to ona, kdo od začátku nepochyboval, že její muž není vlastně muž a srdnatě vzdorovala názorům většiny tehdejších lékařů, hledala tak dlouho, až našla doktora, který byl ochotem se do tak riskantního kroku pustit. I když ke konci knihy je zřejmé, že Greta v sobě sváděla velký vnitřní boj, protože k sobě s Lily měly velmi blízko, ale zároveň s její postupnou přeměnou Gretě docházelo, že se vzájemně oddalují. Nevadily mi tady ani časté flasbacky především do Gretiny minulosti, které velmi vhodně doplňují a skládají dohromady její povahu a vlastnosti.
Krásná kniha, ke které se budu chtít jistě někdy vrátit. Film byl také pěkný, ale tohle bylo o fous lepší.

Erudite17.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Kniha je jako pomalované plátno, kdy se z postavy stojící vpředu pomalu přesouváte do pozadí, kde se mezi šednoucími bažinami skrývá celý svět, celé tajemství a celá krása detailů a drobností.
Čtete a pohlížíte na štětec, kterým autor postupně domalovává na plátno pomerančovníky a slunce, co pomalu prosvítá mezi mraky a vrhá světlo na dívku, která se vám ze začátku jevila spíše jako muž.
A autor dále míchá barvy podle svých představ a nekonečné fantasie a štětcem nanáší další a další vrstvy do děje, ze kterého se tají dech.

NoCha04.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Ke knize jsem se dostala víceméně náhodou, proto mě mohla jen překvapit. Kniha je velmi lehce a příjemně čtivá a téma mě jen nadchlo. Hlavně potom, co jsem zjistila, že je založena na skutečné události, jsem úplně nadšená. Mohu jen doporučit :)

Lidmila_200802.07.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Námět dobrý, samotný příběh ale nevtáhne. Pozice pozorovatele dění zvenku nebaví. Říkám to málokdy, ale zde je film mnohem lepší než kniha - příběh zhutnil, dal mu atmosféru.

lenkaBajza28.06.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Velmi zajímavý a poutavý příběh. Auto/Biografie často vyhledávám. Nicméně tato kniha mě trochu zklamala. Námět je super, také líbí se mi střídání děje očima Grety a Einara. Dělalo mi ale problém se do knihy vůbec začíst, obsahuje totiž mnoho nadbytečných informací, které nejsou potřeba.
Proto dávám 3 hvězdy, super námět, vyhovující styl psaní, ale mnoho zbytečných informací pro mě působí rušivě. I tak ale knihu doporučuji:)

SelenaDemi42825.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Už dlouho se mi nestalo, že by mě kniha vtáhla do děje tak rychle. Kamarádka si jí sehnala ve stejné době jako já, takže jsme knihu četly obě dvě spolu a byly jsme z ní nadšené. Předtím jsme sice viděly již film, ale i tak se nám kniha zdála zajímavá, určitě ji všem doporučujeme. A film, kde hlavní roli hrál Eddie? Wow!

_Michelle_24.06.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Na můj vkus byla kniha příliš zdlouhavá a děj se posouval po opravdu drobných krůčcích. K přečtení mě nalákal stejnojmenný film, který zásadně překonal má očekávání, na základě čehož jsem si od knihy mnoho slibovala. Ač to tak většinou nebývá, tak v tomto konkrétním případě byl dle mého názoru film mnohem povedenější než kniha. Co dodat na závěr.... Možná snad jen to, že téma je neotřepané, za přečtení kniha stojí, avšak za mě není důvodu se k ní po čase vracet.

Dogwood22.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Hezká knížka která mě strhla příběhem ale trochu mě zklamala prostřední část kdy obchází lékaře než se dobere k tomu pravému. Pak ten příběh má zas moc rychlí spád kde bych to zas bych ho zpomalila..

Ivuska198821.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Příběh ženy, jež se narodila do mužského těla, se odvíjí v době, kdy pojem transsexualita ještě neexistoval. Přesto se Greta rozhodne, že Einarovi umožní, aby se stával Lili, kdykoliv se mu zlíbí, a scházel se i s muži. Společnost však ve dvacátých letech nebyla otevřena jinakosti, vše tedy musí probíhat naprosto diskrétně. Greta nehodlá boj vzdát a najde lékaře ochotného pochopit, že Einar není duševně chorý ani homosexuál s divnými choutkami.
Spisovatel stvořil nádherný a jemný svět, kde má hlavní slovo láska a pochopení druhého. Bohatě vykreslené charaktery obou hlavních postav, obou žen.
Tuto knihu jsem četla až po shlédnutí filmu a musím říct, že i film se moc povedl. Knihu doporučuji si přečíst je velice krásná a zajímavá .....

SlamLenka20.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Je zajímavé zjistit, co vše bylo možné již na počátku 30. let 20. století - před přečtením knihy bych tomu nevěřila, takže autorovi patří můj dík za nápravu mé nevědomosti! =)
Jinak téma knihy bylo zajímavé, bylo zpracováno citlivě, poutavé bylo též prolínání se vzpomínkami na dobu před dějem samotného příběhu.

barbora.kr16.06.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Příběh byl opravdu velmi zajímavý a dost kvalitně zpracovaný. Líbila se mi jak postava Grety, tak i Lili, i když ta mě občas pěkně štvala. Některé pasáže v knize mě ale dost unavovaly a k posledním 20ti stranám jsem se musela dokopat, abych je dočetla. Zbytek knihy ale hodnotím na výbornou

ivzu7708.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

K přečtení knihy mne inspirovalo filmové zpracování a téma Čtenářské výzvy 2016. Jsem ráda, že jsem po ní sáhla, děj knihy mne vtáhl do života lidí, téma mne zaujalo. Také jsem o existenci prvního Muže předělaného na ženu neměla vůbec tušení. Zaujalo mne, že jsou v knize autentické poznámky a údaje ze života skutečné osoby a že to bylo napsáno částečně pro čtenáře zajímavým stylem románového psaní s přídavkem fixe.
FILMOVÉ ZPRACOVÁNÍ : v tomto případě je film velice zdařilý.
Doplňte si informace o Lili Elbe na Wikipedii.

motokatty07.06.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Knihu jsem měla rozečtenou několik měsíců a stejně jsem jí nedočetla, protože jsem nakonec viděla film, což bohatě stačilo.
Téma knihy je velice zajímavé, jenomže v knize je strašně moc zbytečného "vomachejlu" (např. první manželství Grety) okolo, navíc je psaná takovým poměrně nemastným/neslaným stylem, nebo za to možná může český překlad? Nevím... Nicméně minimálně prvních 40% knihy je skutečně zkouška čtenářské trpělivosti. Film na rozdíl od knihy jde rovnou k věci (tedy k Einarovi), s ničím se nemaže...
Neříkám to často, ale v případě Dánské dívky byl film skutečně lepší než kniha a to i přes to, že ve filmu je spousta věcí trošičku jinak...

babyboar30.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Velmi zajímavý příběh na zajímavé téma. O Lilly Elbe jsem neměla ani ponětí a přestože byl příběh upraven do čtenářsky atraktivnějšího autorského obrazu, přinesla kniha i odkazy na skutečné události. Jsem zvědavá na filmové zpracování.

Ixyvy24.05.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Ze zacatku jsem se do knizky nedokazala zacist, tezko jsem se prokousavala z meho pohledu nezazivnym uvodem. Nicmene druha polovina byla jina. Zaujala me tolik, ze jsem knizku temer neodkladala z ruky. Docetla jsem Ji jednim dechem.

Eliot3024.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Krásná kniha, Božský příběh ale film se liší :)

E-fox23.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Dánská dívka je čtivě psaná kniha o zajímavém tématu. Není to ovšem jen příběh Einara Wegenera/Lili Elbeové, nýbrž všech, kterých se jeho/její životní příběh dotýkal. Greta musela být úžasná žena, když svého muže vždy plně podporovala, i když to znamenalo udělat něco, díky čemuž ho nakonec ztratí... Opravdová, nezištná láska. Autor se hodně zaměřuje na manželství Grety a Einara, na jejich minulost, která určuje jejich charakter a motivy jednání. Knihu určitě doporučuji, jen čtenáři musí počítat s tím, že se jedná o fikci založenou na pravdivých událostech, rozhodně není biografií skutečného Einara Wegenera, prvního muže přeoperovaného v ženu.