Dánská dívka

Románové zpracování skutečného příběhu malíře Einara Wegenera a jeho manželky Grety začíná nevinnou prosbou o pomoc, aby se na dalších stranách rozvinulo ve strhující vyprávění o neobvyklé lásce, osobní svobodě a odvaze vzepřít se obecnému mínění. „Uděláš pro mě něco?“ zeptala se Greta a netušila, co tím rozpoutá. Potře...celý text

„Uděláš pro mě něco?“ zeptala se Greta a netušila, co tím rozpoutá. Potřebovala dokončit obraz, a protože jí nepřišla na závěrečné sezení modelka, neviděla jinou možnost, než použít jako náhradní model svého muže. Sotva si však Einar oblékne punčochy, dámské šaty a střevíce, v jeho nitru se cosi změní: uvědomí si, že je ve skutečnosti ženou, nikoli mužem, a zatouží po změně pohlaví. Není to však snadné. Einarův příběh se odehrává ve dvacátých letech, kdy lidé jako on často končí v ústavech pro choromyslné. V pařížských salonech možná dekadence dostupuje vrcholu, ale ve většinové společnosti stále převládá názor, že cítit se jako zajatec ve vlastním těle může jen psychopat, a toho je nutné razantně léčit. Einar už ale sní svůj velký sen a nechce se jeho splnění vzdát. Kolik osobní odvahy, pochopení a podpory bude potřebovat, aby se mohl vnitřně osvobodit? Jak silná musí být láska ženy, která je ochotna vyhovět tak nevšednímu přání svého muže? Jaké jsou pocity člověka, který by rád unikl své předem dané identitě? méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/60_/60156/danska-divka-60156.jpg 4.1475

The Danish Girl (2000)

Vydáno:, Domino
Více informací...

Sallka
dnes

Jsem velkou fanynkou kapely Against me!, tudíž mě zajímalo, co se asi tak honilo hlavou a jaké pocity prožíval zpěvák kapely, když se rozhodl stát se zpěvačkou. Tato kniha mi vytvořila celkem pěkný obrázek.

Vesmich

Vlastně to tak docela klidně mohlo být. Z chlapa po čtyřicítce se stane žena, která nebyla nikdy děvčetem, takže vlastně neví, jaké to je a jak v tom chodit, takže se potom její projevy nutně omezují na sledování špiček bot, blábolení o květinách a touhy v osmačtyřiceti otěhotnět. Nikdo nemůže mít všechno, ani ten hodný, ani ten zlý, ani ten kdo trpěl, ani ten, kdo netrpěl.

misule8812

Velmi zajímavý příběh. Knihu jsem četla před kouknutím na film a musím říct, že po shlédnutí filmu se zase potvrdilo známé pravidlo. Kniha je lepší jak film :)

amaenium

Krásná a velmi citlivá kniha. Musím se přiznat, že jako první jsem viděla film a až na tento popud jsem přečtla knihu a myslím, že jsem udělala dobře. Kniha se mi velmi dobře četla a postavy jsem si představovala ty filmové a skvěle se to tudíž doplňovalo. Postava Einara/Lili pro mě byla velice obohacující – co prožívala a jak vnímala sebe, svoji přeměnu a svoji milovanou manželku Grétu, která byla mimochodem velmi fascinující. Jak dokázala ustát přeměnu svého manžela a následnou ztrátu a zrození nové osoby, kouzelné Lili. Líbilo se mi jejich manželství a to jak Gréta byla stále milující a odvážná.

heliholt

Knihu jsem četla asi před pěti lety, první české vydání. Začátek se mi četl trochu hůř, je to forma vyprávění a tak mi trvalo, než jsem si zvykla. Téma velmi zajímavé, tím více, že je to životní příběh, žádná vymyšlenost. Film jsem si také nenechala ujít, byl krásný. Ne vždy se povede kniha takto krásně zfilmovat.

Veruna111

Krásná knížka.Silné téma dneska, natož v té době.Můj velký obdiv patří Gretě .Byla schopná dát tolik lásky a porozumění člověku , který jak se mi přestalo líbit, byl víc a víc sobecký a sebestředný.Ale těžko soudit,, když to neprožiješ sám.Líbilo se mi zapálení autora seznámit nás s totou tématikou,konkrétním příběhem.Přínosný byl pro mě i rozhovor s autorem a doslov.Moc se mi líbil i film, viděla jsem ho dřív.Uchvátilo mě prosředí ve kterém se děj odehrával...obrazy...galerie...domy..ulice... postavy,jemné,citlivé a něžné.Z jednotlivých záběrů by byly nádherné obrazy.Určitě se ještě vrátím ke knize i filmu a to dělám opravdu velice málo.

Jana283

Do knihy jsem se zprvu nemohla začíst, ale potom si mne její kouzlo a poetika zcela podmanily. Nemohu se rozhodnout, která ze dvou protagonistek si zaslouží více obdivu. Jak mnoho podob má láska....

hajrys

Téma velmi nekonvenční a emotivní. Lili i Gréta jsou pro mě hrdinové své doby. Doporučila jsem ji mamce, starší ročník. Nejprve ji číst nechtěla, ale stejně jako mě, ji kniha uchvátila. Asi není pro všechny, ale vřele doporučuji.

Mystique899

Krásná, zařadila jsem jí mezi oblíbené. Ta atmosféra, která se při čtení tohohle kousku nahodí, je vážně kouzelná. A film vám taky vřele doporučuji.

1v8na

Příběh byl zajímavý, dojemný, plný emocí. Velmi obdivuju Gretu, čeho byla schopná a jak dokázala Einarovi/Lily jak moc je miluje. Měla v sobě tolik citu a pochopení.
Také obdivuju Carlislea - za prvé, že i přes to, co se stalo, byl pro Gretu velkou oporou a za druhé pro to, že i on se snažil pomoc Einarovi/Lily a nesoudil ho/ji.
Na jednu stranu byl příběh dobrý, fascinoval mě, ale co mi děsně překáželo a vadilo, bylo to, že z dospělého chlapa se myšlenkově stala nevyspělá Lily, která chtěla vše a občas za každou cenu a přišla mi velmi tvrdohlavá - tím u mě kniha velmi klesla.

marta14

Myslím si,že je to zajímavý příběh,ale nevtáhl mě do děje.Nedočetla jsem...

Kaaramelka

Tuto knihu označuji jako jednu z nejlepších knih, co jsem kdy četla. Není pro každého, ne všechny toto téma zajímá a ne všechny kniha zaujme, ale mne ano.

Jedna z nejlepších knih a plánuji si ji koupit i sama za sebe (neboť jsem ji četla vypůjčenou), abych se k ní mohla kdykoliv vrátit. Chci, aby zdobila mou knihovnu. A to, že je to podle skutečné události, příběh dělá ještě silnějším.

Valeška

Hezké čtení.

LadyKet

Skvělá a dojemná kniha. Psychologický náhled do života dvou lidí, kterým se naprosto změní svět. Nedokážu si představit, jaké to je žít s pocitem, že jste uvězněni v cizím těle (nevím, jak jinak to nazvat).
PS: Film, i když se v některých věcech nedrží knižní předlohy, je také skvělý.

ivulka15

Upřímně řečeno vážně nevím,jak bych reagovala být v podobné situaci.Určitě je těžké být v kůži člověka jako byl Einar. Ale můj obdiv patří hlavně Gretě,za to jak situaci přijala a za všech okolností stála při Einarovi( Lili).A to všechno ve 30 letech minulého století! Klobouk dolů před odvahou jakou oba projevili. A navíc je tento příběh opravdu skvěle napsaný.

Romanka89

Úžasný příběh, naprosto mě uchvátil. Příběh o odvaze, lásce, podpoře a porozumění. Těšlím se na film.

Čtenářská výzva 2017: Kniha, která je autorovou prvotinou.

Lucie2

Smutný, ale úžasný příběh. Můj obdiv patří jednoznačně Gretě! Jsem ráda, že jsem nejprve četla knihu, těším se až se podívám i na film.

Petule.k93

Kniha i film spokojenost. Příběh zajímavý, čtivý ale smutný. Největší obdiv má u mě Greta..já osobně bych to asi nedala.. mít takovou trpělivost a toleranci chce hodně sil...Stojí za přečtení.

archandelka

Hodně zajímavé prolínání dvou různých identit, i když pro mě byla postava Einara mnohem zajímavější, pestřejší a barevnější než postava Lili. Druhá půlka už mi pak ale přišla taková rozvleklá a na konci jsem měla pocit takové neukončenosti, obzvlášť po následném přečtení dodatků. Ale oceňuji originalitu tématu.

Zuzvil

Očekávala jsem nějak víc, jsem ještě zvědavá na film, ale knížku jsem četla ve vlnách, první mě zaujala, pak velkou část jsem četla s nezaujetím, pak to gradovalo a konec už mě také příliš nebavil :-( Jsem ráda, že jsem si knížku přečetla, téma velmi zajímavé, ale už ji nejspíš nikdy znovu číst nebudu :-)

annamc

Kniha je strašně zajímavě naspsaná.Příběh moc pěkný a smutý.Určitě ve mě něco zanechal.

mařinka.vonná

Námět zajímavý, ovšem zpracování přespříliš americké, leckdy až kýčovité. Matka musí spadnout do kaňonu při fotografování, dívka se utopí v řece, první manžel a dítě musejí zemřít, dům shoří na popel z pár jisker... a to nemluvím o jazyku a stylu, který se hemží spousty klišé.

Acquenta

Pěkné čtení. Člověk by tomu málem nevěřil, kdyby nevěděl, že je to podle skutečné události.

St.Evelin
29.12.2016

Velký obdiv oběma postavám! Velmi silný příběh, který je skvěle popsán! Obdivuji Gretu za to, že byla manželovi oporou ve všech chvílích! Tohle já nevím, ejstli bych zvládla! Pravděpodobně je to uakzatel toho, že láska překoná opravdu vše.
Kniha je moc čtivá, film dokonalý!

alena67
18.12.2016

s pomocí všech sil jsem knížku přečetla, tento druh není pro mě

Princezna22
16.12.2016

Kniha se mi líbila a strašně jsem obdivovala Gretu,já na jejím místě bych to asi nedala. Opravdu emotivní čtení i když po shlédnutí filmu jsem usoudila že film je poměrně více smutný než samotná kniha.. Ale to je asi tím koncem jináčim.. Ale obě varianty se mi moc líbili. Film jsem dost probrela,knihu ne. Ale i tak zažitek s knihy mám pozitivní. Po prvé se mi snad stalo,se filmové spracovani pro mě bylo lepší než knižní.. Ups.. Ale i tak hodnotím plným počtem hvězd. :-)

ptacicek
21.11.2016

Asi jsem udělala velkou chybu v tom, že jsem se nejprve podívala na film a asi po půl roce jsem si přečetla knihu... I přesto byla ale kniha velmi čtivá. Je obdivuhodné, jaký vztah měli "obě hlavní hrdinky". Bylo úžasné, jak Gréta podporovala Lili v její přeměně. Trošku mě zklamalo, že v knize nejsou více popsány pocity Gréty (kromě jejích vzpomínek na prvního manžela atd.) - myslím si, že její pohled by knihu ještě více obohatil. Každopádně knihu hodnotím kladně, hodně mi toho dala a mohu ji vřele doporučit.

PetK
19.11.2016

Nevím, jestli jsem z doslovu správně pochopila, že autor samotný se potýká s krizí identity. Každopádně přerod Einara v Lili napsal tak, jako by to byla ta nejpřirozenější věc na světě. Pro mě zajímavá je postava Grety, její motivace v celém příběhu zůstávají lehce skryté a dávají prostor k úvahám. Jak jsem se dočetla posléze, příběh Einara/Lili ve skutečnosti probíhal malinko jinak, to ale nemění nic na tom, že kniha je čtivá a zajímavá.

Mermaida
09.11.2016

Velice emocní román. Bohužel jsem knihu četla až po shlednutí filmu, a díky tomu mi kniha neposkytla takový zážitek, jaký mohla. Je mi naprosto jasné, ze kdyby kniha byla první (před filmem), daleko více bych ji prožívala. Přesto jsem z příběhu o Lili nadšená. Je to zvláštní číst o transžene (jak uvádí autor). Kor z doby, z které příběh pochází. Zajímavý byl i doslov a rozhovor s autorem, které toto druhé vydání obsahuje.

kikies
29.10.2016

Knížka je velice dobře napsaná a plná emocí. Téma je originální a lákavé, postavy neuvěřitelně zajímavé, děj napínavě vystupňovaný až k dojemnému konci. Alespoň tedy objektivně řečeno. V těchto směrech jí nelze nic vytknout. Jediným mým problémem je to, že mě osobně téma moc nebavilo a v podstatě se mi nelíbilo. Nemůžu říct, že by mě kniha zklamala, jen mi nesedla, prostě nebyla pro mě.