Dánská dívka

Románové zpracování skutečného příběhu malíře Einara Wegenera a jeho manželky Grety začíná nevinnou prosbou o pomoc, aby se na dalších stranách rozvinulo ve strhující vyprávění o neobvyklé lásce, osobní svobodě a odvaze vzepřít se obecnému mínění. „Uděláš pro mě něco?“ zeptala se Greta a netušila, co tím rozpoutá. P... celý text

Románové zpracování skutečného příběhu malíře Einara Wegenera a jeho manželky Grety začíná nevinnou prosbou o pomoc, aby se na dalších stranách rozvinulo ve strhující vyprávění o neobvyklé lásce, osobní svobodě a odvaze vzepřít se obecnému mínění.

„Uděláš pro mě něco?“ zeptala se Greta a netušila, co tím rozpoutá. Potřebovala dokončit obraz, a protože jí nepřišla na závěrečné sezení modelka, neviděla jinou možnost, než použít jako náhradní model svého muže. Sotva si však Einar oblékne punčochy, dámské šaty a střevíce, v jeho nitru se cosi změní: uvědomí si, že je ve skutečnosti ženou, nikoli mužem, a zatouží po změně pohlaví. Není to však snadné. Einarův příběh se odehrává ve dvacátých letech, kdy lidé jako on často končí v ústavech pro choromyslné. V pařížských salonech možná dekadence dostupuje vrcholu, ale ve většinové společnosti stále převládá názor, že cítit se jako zajatec ve vlastním těle může jen psychopat, a toho je nutné razantně léčit. Einar už ale sní svůj velký sen a nechce se jeho splnění vzdát. Kolik osobní odvahy, pochopení a podpory bude potřebovat, aby se mohl vnitřně osvobodit? Jak silná musí být láska ženy, která je ochotna vyhovět tak nevšednímu přání svého muže? Jaké jsou pocity člověka, který by rád unikl své předem dané identitě? méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/60_/60156/danska-divka-60156.jpg 4.1560
Originální název:

The Danish Girl (2000)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Domino
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (140)

Přidat komentář
Fedex
24. července

Dánská dívka. Kniha, ze které mám zvláštní pocit. Děj, ve kterém se muž stává ženou, velmi citlivé téma lidské proměny, avšak nepřijde mi, že by mi učaroval zrovna děj, ale hlavně styl psaní, autorovo psaní bylo naprosto dokonalé, každý řádek ubíhal a já hltal jeho slova, vlastně přesně nevím, co jsem četl, ale to nevadí, nechával jsem se unášet plynulostí každé věty, stránky, kapitoly. Velmi dobrá kniha, doporučuji.

luci6910
20. července

Nádherný příběh, neskutečné detailní popisy. Tu knihu jsem si opravdu zamilovala.

greatbear
17. července

Kniha je mnohem lepší, než film! Zajímavá kniha o citlivém tématu a první ženě, která prošla změnou pohlaví.

ewkat
17. července

Četla se dobře, zajímavá.

sarekaslukova
28. června

Z knížky jsem někdy měla opravdu husí kůži. Musím ale přiznat, že bych Einara občas ráda propleskla aby se vzpamatoval a začal se ke Gretě chovat lépe. Proto jsem si také víc oblíbila ji. Za její statečnost a věrnost a lásku k němu i když se jí od něho moc nevracela.

Kecallka
28. června

nenadchla, ale ani neurazila.

fis.rena
25. června

Já jsem uchvácena...kniha je velmi citlivá,milá,plná porozumění a tolerance,která je zosobněná v Grétě. Chvílemi jsem se přistihla,jak podvědomě tlačím na Grétu,aby se už konečně zeptala Einara/Lili na tohle a támhleto a ona pořád nic a mně tekly nervy :D Velký obdiv patří hlavně Grétě za to,jaká je a díky lásce k Einarovi je ochotna podstoupit vše proto,aby byla Lili sama sebou a tím,čím chce být. Příběh je velice poutavý,zajímavý a lidský.

Irsaf
17. června

Nebylo to špatný čtení.

Kopretina
12. června

Kdybych předem věděla, o čem kniha je, nečtu ji. Nejsem příznivcem ani zastáncem těchto "anomálií", ať jsem nazvána třeba homofobní (nebo transfobní?). Myslím si, že nikdo z nás si nevybral svůj život, své tělo, rodinu, děti, zdraví apod. Není to o zodpovědnosti a dospělosti tuto tíhu - kdo jsem - životem nést? Celou knihou, kterou jsem četla silou vůle, jsem si kladla otázku, co kdyby si hlavní postava tvrdě musela vydělávat na denní chleba, nebo žila ve válce a musela bojovat o holý život, měla by na toto myšlenky? Nebyly to jen problémy vyplývající z blahobytu a nudy? Na jedné z posledních stran autor říká: "Translidé i v současnosti běžně čelí předsudkům, nevědomosti, často i hroznému násilí." Mno, tomu dnes čelí kde kdo - postižení, křesťané atd atd. A v mnohem větší míře a nehovoří se o tom, jak o nafouknutých gender problémech, jako je např. trassexualita.

Verrrunka
17. května

Skvěle napsaná kniha, poutavý příběh. Místy jsem si až připadala nevhodně, bylo to jako někoho šmírovat za oknem. Velmi intimní a osobní vyprávění, které je podpořeno tím, že je to vlastně podle skutečnosti.

Aivinka
06. května

Nádherný příběh, který vás donutí se zamyslet.

Klára2216
03. května

Po dlouhé době jsem četla knihu s vážnějším tématem. Bylo velmi zajímavé číst román o tom, co by mě normálně příliš nezajímalo. Tim spíše kdyz je to podle skutečnosti. Sedl mi styl psaní autora a zanechalo to ve mě silné emoce. Poté jsem si shlédla film, je trochu odlišný, hlavně v tom, že Greta ne úplně svého manžela chápe tak, jako v knize. Za to jsem knižní Gretu obdivovala a nechápala zároveň, že přes to vše Einara pořád podporovala. Určitě si to někdy přečtu znovu. Neobvyklý.

baynats
03. května

Nádherný a velice silný příběh, i když styl psaní mi úplně nesedl, ale to je možná i překladem. V každém případě jsem si hned musela najít další informace o obou hlavních postavách a hlavně obrazech Lili. Takže děkuji nejen za úžasné čtení, ale i notnou dávku nových vědomostí.

pastelka53
20. dubna

Krásný popis lásky, která překoná opravdu všechno. Z Grety mi běhal mráz po zádech ... z její oddanosti manželovi, jejího podporování a víry v jeho lepší já, z její obrovské tolerance... I přesto, že díky tomu ho ztratí ... "Einar je mrtvý!"

Lili byla nádherná duše ... uvězněná ve špatném těle. Nejde na ní zapomenout. Plachá laň uvězněná v ohradě, která se nakonec dostane na svobodu a užívá co nejvíc to jde.

Chvíli jsem si musela zvykat na styl psaní a pořádně se zakousnout do všech postav a nepustit je. Neskutečně to na mě zapůsobilo a vyvolalo tolik otázek - avšak bez odpovědí.

Aimee1
20. dubna

Zajímavá kniha o zajímavém tématu a ještě čtivě napsaná. Přečetla jsem skoro jedním dechem a mohu doporučit. Co už nemohu doporučit je film, který jsem si pustila vzápětí, co jsem knihu přečetla a opět jsem byla zklamaná z toho, co z toho filmaři udělali... No co, knihu určitě velmi doporučuji!

Sallka
30. března

Jsem velkou fanynkou kapely Against me!, tudíž mě zajímalo, co se asi tak honilo hlavou a jaké pocity prožíval zpěvák kapely, když se rozhodl stát se zpěvačkou. Tato kniha mi vytvořila celkem pěkný obrázek.

Vesmich
03. března

Vlastně to tak docela klidně mohlo být. Z chlapa po čtyřicítce se stane žena, která nebyla nikdy děvčetem, takže vlastně neví, jaké to je a jak v tom chodit, takže se potom její projevy nutně omezují na sledování špiček bot, blábolení o květinách a touhy v osmačtyřiceti otěhotnět. Nikdo nemůže mít všechno, ani ten hodný, ani ten zlý, ani ten kdo trpěl, ani ten, kdo netrpěl.

misule8812
03. března

Velmi zajímavý příběh. Knihu jsem četla před kouknutím na film a musím říct, že po shlédnutí filmu se zase potvrdilo známé pravidlo. Kniha je lepší jak film :)

amaenium
28. února

Krásná a velmi citlivá kniha. Musím se přiznat, že jako první jsem viděla film a až na tento popud jsem přečtla knihu a myslím, že jsem udělala dobře. Kniha se mi velmi dobře četla a postavy jsem si představovala ty filmové a skvěle se to tudíž doplňovalo. Postava Einara/Lili pro mě byla velice obohacující – co prožívala a jak vnímala sebe, svoji přeměnu a svoji milovanou manželku Grétu, která byla mimochodem velmi fascinující. Jak dokázala ustát přeměnu svého manžela a následnou ztrátu a zrození nové osoby, kouzelné Lili. Líbilo se mi jejich manželství a to jak Gréta byla stále milující a odvážná.

heliholt
27. února

Knihu jsem četla asi před pěti lety, první české vydání. Začátek se mi četl trochu hůř, je to forma vyprávění a tak mi trvalo, než jsem si zvykla. Téma velmi zajímavé, tím více, že je to životní příběh, žádná vymyšlenost. Film jsem si také nenechala ujít, byl krásný. Ne vždy se povede kniha takto krásně zfilmovat.

Veruna111
22. února

Krásná knížka.Silné téma dneska, natož v té době.Můj velký obdiv patří Gretě .Byla schopná dát tolik lásky a porozumění člověku , který jak se mi přestalo líbit, byl víc a víc sobecký a sebestředný.Ale těžko soudit,, když to neprožiješ sám.Líbilo se mi zapálení autora seznámit nás s totou tématikou,konkrétním příběhem.Přínosný byl pro mě i rozhovor s autorem a doslov.Moc se mi líbil i film, viděla jsem ho dřív.Uchvátilo mě prosředí ve kterém se děj odehrával...obrazy...galerie...domy..ulice... postavy,jemné,citlivé a něžné.Z jednotlivých záběrů by byly nádherné obrazy.Určitě se ještě vrátím ke knize i filmu a to dělám opravdu velice málo.

Jana283
21. února

Do knihy jsem se zprvu nemohla začíst, ale potom si mne její kouzlo a poetika zcela podmanily. Nemohu se rozhodnout, která ze dvou protagonistek si zaslouží více obdivu. Jak mnoho podob má láska....

hajrys
20. února

Téma velmi nekonvenční a emotivní. Lili i Gréta jsou pro mě hrdinové své doby. Doporučila jsem ji mamce, starší ročník. Nejprve ji číst nechtěla, ale stejně jako mě, ji kniha uchvátila. Asi není pro všechny, ale vřele doporučuji.

Mystique899
19. února

Krásná, zařadila jsem jí mezi oblíbené. Ta atmosféra, která se při čtení tohohle kousku nahodí, je vážně kouzelná. A film vám taky vřele doporučuji.

1v8na
19. února

Příběh byl zajímavý, dojemný, plný emocí. Velmi obdivuju Gretu, čeho byla schopná a jak dokázala Einarovi/Lily jak moc je miluje. Měla v sobě tolik citu a pochopení.
Také obdivuju Carlislea - za prvé, že i přes to, co se stalo, byl pro Gretu velkou oporou a za druhé pro to, že i on se snažil pomoc Einarovi/Lily a nesoudil ho/ji.
Na jednu stranu byl příběh dobrý, fascinoval mě, ale co mi děsně překáželo a vadilo, bylo to, že z dospělého chlapa se myšlenkově stala nevyspělá Lily, která chtěla vše a občas za každou cenu a přišla mi velmi tvrdohlavá - tím u mě kniha velmi klesla.

marta14
13. února

Myslím si,že je to zajímavý příběh,ale nevtáhl mě do děje.Nedočetla jsem...

Kaaramelka
09. února

Tuto knihu označuji jako jednu z nejlepších knih, co jsem kdy četla. Není pro každého, ne všechny toto téma zajímá a ne všechny kniha zaujme, ale mne ano.

Jedna z nejlepších knih a plánuji si ji koupit i sama za sebe (neboť jsem ji četla vypůjčenou), abych se k ní mohla kdykoliv vrátit. Chci, aby zdobila mou knihovnu. A to, že je to podle skutečné události, příběh dělá ještě silnějším.

Valeška
05. února

Hezké čtení.

LadyKet
04. února

Skvělá a dojemná kniha. Psychologický náhled do života dvou lidí, kterým se naprosto změní svět. Nedokážu si představit, jaké to je žít s pocitem, že jste uvězněni v cizím těle (nevím, jak jinak to nazvat).
PS: Film, i když se v některých věcech nedrží knižní předlohy, je také skvělý.

ivulka15
04. února

Upřímně řečeno vážně nevím,jak bych reagovala být v podobné situaci.Určitě je těžké být v kůži člověka jako byl Einar. Ale můj obdiv patří hlavně Gretě,za to jak situaci přijala a za všech okolností stála při Einarovi( Lili).A to všechno ve 30 letech minulého století! Klobouk dolů před odvahou jakou oba projevili. A navíc je tento příběh opravdu skvěle napsaný.