Léto s knihou
Chcete hodnotit knihy a vést si seznamy "přečtených knih" a další? Začněte zde X

Dánská dívka

Románové zpracování skutečného příběhu malíře Einara Wegenera a jeho manželky Grety začíná nevinnou prosbou o pomoc, aby se na dalších stranách rozvinulo ve strhující vyprávění o neobvyklé lásce, osobní svobodě a odvaze vzepřít se obecnému mínění. „Uděláš pro mě něco?“ zeptala se Greta a netušila, co tím rozpoutá. Potřebovala dokončit obraz, a protože jí nepřišla na závěrečné sezení modelka, neviděla jinou možnost, než použít jako náhradní model svého muže. Sotva si však Einar oblékne punčochy, dámské šaty a střevíce, v jeho nitru se cosi změní: uvědomí si, že je ve skutečnosti ženou, nikoli mužem, a zatouží po změně pohlaví. Není to však snadné. Einarův příběh se odehrává ve dvacátých letech, kdy lidé jako on často končí v ústavech pro choromyslné. V pařížských salonech možná dekadence dostupuje vrcholu, ale ve většinové společnosti stále převládá názor, že cítit se jako zajatec ve vlastním těle může jen psychopat, a toho je nutné razantně léčit. Einar už ale sní svůj velký sen a nechce se jeho splnění vzdát. Kolik osobní odvahy, pochopení a podpory bude potřebovat, aby se mohl vnitřně osvobodit? Jak silná musí být láska ženy, která je ochotna vyhovět tak nevšednímu přání svého muže? Jaké jsou pocity člověka, který by rád unikl své předem dané identitě? méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/60_/60156/danska-divka-60156.jpg 4.2240

The Danish Girl

Rok vydání: , 1. vydání originálu: 2000 ...více

Nejprve se musíte přihlásit.
_Michelle_včeraHodnocení knihy 3 z 5

Na můj vkus byla kniha příliš zdlouhavá a děj se posouval po opravdu drobných krůčcích. K přečtení mě nalákal stejnojmenný film, který zásadně překonal má očekávání, na základě čehož jsem si od knihy mnoho slibovala. Ač to tak většinou nebývá, tak v tomto konkrétním případě byl dle mého názoru film mnohem povedenější než kniha. Co dodat na závěr.... Možná snad jen to, že téma je neotřepané, za přečtení kniha stojí, avšak za mě není důvodu se k ní po čase vracet.

Dogwood22.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Hezká knížka která mě strhla příběhem ale trochu mě zklamala prostřední část kdy obchází lékaře než se dobere k tomu pravému. Pak ten příběh má zas moc rychlí spád kde bych to zas bych ho zpomalila..

Ivuska198821.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Příběh ženy, jež se narodila do mužského těla, se odvíjí v době, kdy pojem transsexualita ještě neexistoval. Přesto se Greta rozhodne, že Einarovi umožní, aby se stával Lili, kdykoliv se mu zlíbí, a scházel se i s muži. Společnost však ve dvacátých letech nebyla otevřena jinakosti, vše tedy musí probíhat naprosto diskrétně. Greta nehodlá boj vzdát a najde lékaře ochotného pochopit, že Einar není duševně chorý ani homosexuál s divnými choutkami.
Spisovatel stvořil nádherný a jemný svět, kde má hlavní slovo láska a pochopení druhého. Bohatě vykreslené charaktery obou hlavních postav, obou žen.
Tuto knihu jsem četla až po shlédnutí filmu a musím říct, že i film se moc povedl. Knihu doporučuji si přečíst je velice krásná a zajímavá .....

SlamLenka20.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Je zajímavé zjistit, co vše bylo možné již na počátku 30. let 20. století - před přečtením knihy bych tomu nevěřila, takže autorovi patří můj dík za nápravu mé nevědomosti! =)
Jinak téma knihy bylo zajímavé, bylo zpracováno citlivě, poutavé bylo též prolínání se vzpomínkami na dobu před dějem samotného příběhu.

barbora.kr16.06.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Příběh byl opravdu velmi zajímavý a dost kvalitně zpracovaný. Líbila se mi jak postava Grety, tak i Lili, i když ta mě občas pěkně štvala. Některé pasáže v knize mě ale dost unavovaly a k posledním 20ti stranám jsem se musela dokopat, abych je dočetla. Zbytek knihy ale hodnotím na výbornou

ivzu7708.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

K přečtení knihy mne inspirovalo filmové zpracování a téma Čtenářské výzvy 2016. Jsem ráda, že jsem po ní sáhla, děj knihy mne vtáhl do života lidí, téma mne zaujalo. Také jsem o existenci prvního Muže předělaného na ženu neměla vůbec tušení. Zaujalo mne, že jsou v knize autentické poznámky a údaje ze života skutečné osoby a že to bylo napsáno částečně pro čtenáře zajímavým stylem románového psaní s přídavkem fixe.

motokatty07.06.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Knihu jsem měla rozečtenou několik měsíců a stejně jsem jí nedočetla, protože jsem nakonec viděla film, což bohatě stačilo.
Téma knihy je velice zajímavé, jenomže v knize je strašně moc zbytečného "vomachejlu" (např. první manželství Grety) okolo, navíc je psaná takovým poměrně nemastným/neslaným stylem, nebo za to možná může český překlad? Nevím... Nicméně minimálně prvních 40% knihy je skutečně zkouška čtenářské trpělivosti. Film na rozdíl od knihy jde rovnou k věci (tedy k Einarovi), s ničím se nemaže...
Neříkám to často, ale v případě Dánské dívky byl film skutečně lepší než kniha a to i přes to, že ve filmu je spousta věcí trošičku jinak...

babyboar30.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Velmi zajímavý příběh na zajímavé téma. O Lilly Elbe jsem neměla ani ponětí a přestože byl příběh upraven do čtenářsky atraktivnějšího autorského obrazu, přinesla kniha i odkazy na skutečné události. Jsem zvědavá na filmové zpracování.

Ixyvy24.05.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Ze zacatku jsem se do knizky nedokazala zacist, tezko jsem se prokousavala z meho pohledu nezazivnym uvodem. Nicmene druha polovina byla jina. Zaujala me tolik, ze jsem knizku temer neodkladala z ruky. Docetla jsem Ji jednim dechem.

Eliot3024.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Krásná kniha, Božský příběh ale film se liší :)

E-fox23.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Dánská dívka je čtivě psaná kniha o zajímavém tématu. Není to ovšem jen příběh Einara Wegenera/Lili Elbeové, nýbrž všech, kterých se jeho/její životní příběh dotýkal. Greta musela být úžasná žena, když svého muže vždy plně podporovala, i když to znamenalo udělat něco, díky čemuž ho nakonec ztratí... Opravdová, nezištná láska. Autor se hodně zaměřuje na manželství Grety a Einara, na jejich minulost, která určuje jejich charakter a motivy jednání. Knihu určitě doporučuji, jen čtenáři musí počítat s tím, že se jedná o fikci založenou na pravdivých událostech, rozhodně není biografií skutečného Einara Wegenera, prvního muže přeoperovaného v ženu.

martousek22.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Za mě plný počet bodů, četla jsem ze zvědavosti, protože jsem slyšela o jejím filmovém zpracování, je to pro mě samostatný druh literartury, nejde k ničemu přirovnat, s ničím porovnat, rychle vtáhne do děje a je prostě zajímavá:-).

JanickaP17.05.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Jsem v polovine knihy a to uz asi mesic. Uz prvni pulku jsem kousala pekne dlouho a a do te druhe ne a ne se chtit zacist. Nevim proc,vsichni peji ody na tuto knihu,ale ja proste asi nenasla cestu k tomu pribehu. Je to fakt silny pribeh, vubec to co zaziva Greta,je to silna osobnost,ale myslim,ze prozatim necham knizku rozectenou ve skrini. Treba se jednoho dne dokopu ji docist,verim ze ten pribeh ma velkou silu,jen me to zatim nejak dva krat neoslovilo.

babsi6611.05.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Zajímavé téma, pěkně napsané, ale nedokázala jsem se přenést přes některé díry ve vyprávění. Co jako mělo znamenat Einarovo krvácení z nosu? Jak to, že se v příběhu popisuje, jak Einar/Lily nacpal prsa do korzetu - kde je jako vzal? Bral nějaké hormony? A jak souvisela jeho transidentita s existencí nedovyvinutých vaječníků? Možná jsem hnidopich, ale tyhle informace mi vzhledem k tématu připadají zásadní. Škoda, že se jimi autor víc nezabýval.

Imor09.05.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Silný příběh silné ženy...to co všechno musela Greta vydržet při pohledu na svého muže, kterého tolik milovala, jeho chování, jeho bezohlednost ... kniha tentokrát horší než film.

Márinka05.05.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Silné téma, ale literární zpracování je trochu kostrbaté.

lapagerie02.05.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Zpocatku jsem se nudila a nemohla se zacist, Greta i Einar mi prisli takovi nemastni, neslani. Dotex nevim, co si myslet o Grete. Ale co me hodně zaujalo, bylo střídání Einara/Lili v jednom tele. Jejich myslenky, zcela odlisne vnimani. Nejvíc znat to bylo videt v situaci kdy se Lili v satne plovarny prevlekala z plavek a v jednom momentu se zmenila v Einara, kteremu bylo v teto situaci trapne.... Nedokazu se vzit do pocitu transsexuala, ale pribeh hodne osvetluje. Musi to byt hodne tezke.

Adele0230.04.2016Hodnocení knihy 3 z 5

3,5*
Já vůbec nevím. Příběh byl hrozně složitý a Gretu bych kolikrát bez mrknutí oka vyhodila oknem, Lili a hlavně Einar byli zvláštní, což vlastně všechny postavy. Konec mi stále nejde na rozum a Ebershoffův dodatek a rozhovor mi v hlavě udělal ještě větší guláš.
Ale jo. Čekala jsem něco jiného, ale bylo to čtivé.

Pepína1523.04.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Velmi zajímavý a poutavě popsaný příběh. Některé situace jsou až moc zdlouhavě popisovány a přitom nemají na příběh zásadní vliv, ale ve výsledku to dojem nekazí. Bravurně jsou zachyceny pocity obou hlavních postav, kdy mi ale bohužel chování Grety přišlo místy až moc nereálné - nevěřím, že by žena dokázala být v některých situacích tak neemotivní. Těším se na film.

k.evelin20.04.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Krásný a silný příběh. Četla jsem pozvolna, první dvě třetiny mi dělaly problém, zvykala jsem si na styl. Čekala jsem, že budou více vykreslené pocity, zejména Grety. Ale i tak nejsem zklamaná a hrdě si zařazují knihu do své knihovny. Jak sám autor napsal, příběhy na základě skutečných životů nás přitahují a rádi o nich čteme, navíc pokud jsou o čisté lásce, důvěře a odvaze.

michaela650320.04.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Nejdřív jsem si přečetla knihu a pak se podívala na film a přišlo zklamání, bohužel. Příběh se mi líbil a knížku jsem doslova zhltla za 2 odpoledne. Líbilo se mi i vracení do minulosti a poznávání nejen Grety, ale i Einara a to hodně napomáhalo pochopení současnosti. Film mě oproti tomu hodně zklamal, protože jsem očekávala alespoň náznak flashbacků, minulost ale vynechali filmaři úplně a k tomu i vyškrtli postavu, kterou jsem si oblíbila a to bratra Grety, Carlisla.. Ten ve filmu nebyl a chabě ho nahrazoval Hans.. Nakonec v knize jsem si i oblíbila vztah mezi Hansem a Gretou a její věrnost Einarovi až do samého konce. Ve filmu bylo vše ale zaměřené především na Lili a její příběh součanosti, a na další vztahy už nezbylo moc prostoru. Kdybych nečetla knihu vím, že by se mi film líbil, protože Eddie je moje filmová slabost a jeho roztomilost mě dostává do kolen, a tahle role mi k němu i skvěle sedla, ale všechno je to tím, že jsem se podívala na film ihned po dočtení knihy. Nakonec ale zde hodnotím knihu a ne filmové zpracování, ani porovnávání mezi nimi. Co se týče samotné knihy, tak číst příběh muže, který byl z části ženou mě zasáhlo, protože mi ho bylo líto. Nikdy nebyl sám sebou a věděl to, jen si nebyl jistý, co přesně je špatně a když to zjistil jen o sobě pochyboval a bál se, že je možná cvok. Několikrát mě kniha dojala a to především konec, který jsem neočekávala. Když jsem knihu kupovala a četla o ní, čekala jsem příběh přeměny muže v ženu a to úspěšnou, ale bohužel. Přesto ale Lili našla sama sebe, jen možná neměla chtít všechno, ale spokojit se s tím co už dokázala.

Gayatri16.04.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Knihu jsem četla až po shlédnutí filmu a výjimečně to považuji za lepší pořadí. Knížka totiž hezky doplňuje osudy hrdinů, ale není zdaleka tak emotivní jako film a vztah Einara a Gerty z knížky nedýchá tou velikou láskou tak jako ve filmu, což by mě dost zklamalo, kdybych prvně četla knihu. Každopádně především závěr knihy se poměrně liší od filmu, takže stojí za to si jí přečíst, zvlášť pokud jste si film zamilovali tak jako já, budete rádi, že nemusíte hrdiny hned opustit a můžete se o nich dozvědět více :)

hanča3416.04.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Po shlédnutí filmu doplňuji svůj komentář. Film mně zaujal na rozdíl od knihy hodně. Jak svým zpracováním, tak hereckými výkony. Opět pro mně film lepší než kniha.

dracos_princess15.04.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Kniha byla zajímavá, pro mě nezvyklé téma. Bohužel mi něco chybělo, kniha nebyla zase tak čtivá a dlouho mi trvalo, než jsem se dočetla ke konci.
Jsem zvědavá na filmové zpracování.

kler120714.04.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Knížku mám doma už hrozně dlouho, ale pustila jsem se do ní až těsně před filmem. Neměla jsem vysoká očekávání, protože jsem z více stran slyšela, že film je povedenější, a vyplatilo se. Přečetla jsem to sice po několika delších pauzách, ale nebylo to tak hrozné, jak jsem slyšela odjinud. Příběh to je zajímavý, respekt určitě zaslouží manželka, která byla až nepřirozeně tolerantní. Některé pasáže byly až příliš popisné, ale celkově nic, co by urazilo. S hlavní postavou jsem se nedokázala skoro vůbec ztotožnit, až později, kdy jej začnete vnímat jako ženu, protože mužská postava téměř zmizí, už to není tak rušivé. Tři hvězdy.

hanča3410.04.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Film jsem ještě neviděla, neměla jsem žádná očekávání. Ale bohužel kniha mně nezaujala natolik, abych ji celou přečetla. Zvolila jsem tzv. rychloposun, který je možný v DVD přehrávači. Takže vím, o čem to je, vím jak to dopadlo. Ale bohužel nějak mně to nechytlo.

Laviedete10.04.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Někdy se stává, že po skvělých recenzích máme velké očekávání. U čtení jsem si říkala, že v tomto výjimečném případě bude možná lepší filmové zpracování. Zatím jsem neviděla, ale určitě, minimálně pro porovnání, film shlédnu. Za mě maličko zklamání, čekala jsem rozsáhlejší příběh.

Tesssay10.04.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Musím říct, že kniha mě nadchla....chytla mě od první stránky a já jsem musela jen číst, číst a číst. Můj obdiv patří zejména hlavní hrdince za její neskutečné pochopení, toleranci a lásku k jednomu nevšednímu člověku. Určitě se se ke knize časem znovu a ráda vrátím...

fajvka05.04.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Pohodové, poklidné a zajímavé čtení, určitě lepší než film.

Anna 1325.03.2016Hodnocení knihy 5 z 5

S tímto silným a krásným příběhem jsem se setkala v kině. Tento filmový zážitek byl nezapomenutelný a snad ještě žádný příběh, který znám ve mě nevyvolal tolik otázek. Ne, že bych příběhu nerozuměla, ale bylo tam tolik citu, lásky,... Člověk to vše procítí, ale stále si klade otázky o pocitech Gerdy (v knize Grety), která je neuvěřitelnou ženou, kladete si otázku o jedinečné duši Lili Elbeové.

Kniha je nádherným a vzácným dílem, které mne uchvátilo. Musela jsem si nejdříve zvykat na styl psaní, ale v knize se seznámíte s více postavami a s minulostí hlavních hrdinů. Příběh je fikce, ne zmapovaná skutečnost. Stejně na mne ale neuvěřitelně působí a v srdci mi zůstane. Nikdy jsem nečetla o takovéto silné ženě, jakou byla Greta a nikdy jsem na stránkách knih nepoznala zajímavější a nejneuvěřitelnější postavu, jakou byla Lili. Její jméno se mi chce šeptat stále dokola.
Umíte si představit, že by se na tento příběh zapomnělo?