Turmee Turmee komentáře u knih

Hloubení Hloubení Robert Holdstock

Pro mě nejzajímavější a nejčtivější kniha ze série. Příběh pěkně odsýpá, i když pořád mi tam chybí nějaká logická uspořádanost. Poslední kapitoly mě neuspokojily, tak si uchovám alespoň vzpomínku na prostřední část knihy, která byla trochu detektivkou, trochu thrilerem, trochu románem.

Myšlenka mytág se mi moc líbí, ale způsob, jakým je podávána je na mě příliš abstraktní.

19.03.2020 4 z 5

Čtvrtý trimestr: Průvodce poporodním obdobím Čtvrtý trimestr: Průvodce poporodním obdobím Kimberly Ann Johnson

Myšlenka dobrá, příslib zajímavého a obohacujícího čtení. Žádný wow efekt se ale nedostavil. Jsem z knížky rozpačitá, protože neumím přesně určit, co mi na ní nesedělo. Její obsah by se dal shrnout pár pravidly: odpočívejte, buďte v teple a mějte se ráda.

Autorka zdlouhavě popisuje své poporodní období, nicméně všechno jen velmi obecně, bez konkrétních řešení. Závěrem každé druhé kapitoly je: "Zajděte za odborníkem na pánevní dno". Celkově to vypadá, že bez financí na spoustu roztodivných odborníků nemá žena šanci.

Kniha sice obsahuje návody na některá praktická cvičení, ale málokterá mi přijdou reálně uskutečnitelná. Podobně jsou na tom uvedené recepty. Obecně se informace v jednotlivých kapitolách často opakují, některé části mi přišly naprosto zbytečné.

Odkazy na webové stránky, kterých je v knížce požehnaně, často nefugnují.

06.03.2020 3 z 5

Veľkí muži Veľkí muži Louisa May Alcott

Přiznám se, že mi trvalo docela dlouho se do posledního dílu začíst. Po delším úvodu mě ale osudy jednotlivých studentů chytly a docela mě mrzelo, že každému je věnována jenom jedna kapitola plus krátké shrnutí na závěr.

03.03.2020 4 z 5

Koncept kontinua Koncept kontinua Jean Liedloff

Pro mě zbytečných 170 stran. Celá pointa by se dala shrnout pár odstavci nebo ještě lépe: "zdravý selský rozum".
Autorka vychází z pár návštěv u jednoho jediného domorodého kmene, své odsouzení ostatních staví na doměnkách, filosofických úvahách a oslích můstcích.

23.02.2020 1 z 5

Bez plenky Bez plenky Ingrid Bauer

Tak jak jsem se těšila na spoustu praktických návodů, tipů a příběhů v oblasti BKM, byla jsem docela zklamaná. Většina knihy je zaměřená na "napojení se" na dítě, na opakovaně zdlouhavé popisy moderní společnosti a principy vyměšování.
První část by se dala s klidným svědomím přeskočit, protože ve druhé části se to stejně všechno opakuje.

16.02.2020 3 z 5

Lavondyss Lavondyss Robert Holdstock

Z druhého dílu jsem jaksi rozpačitá. Těšila jsem se na pokračování objevování záhadného lesa a všech jeho podivností.
Tallis mi moc sympatická nebyla, ale pořád jsem čekala, že se to nějak rozjede, objeví se trocha toho kouzla, co byla v prvním díle. Nicméně závěr mě zmátl ještě víc. Přiznávám, že poslední stránky jsem moc nepochopila, všechno se dělo nějak rychle a na můj vkus dost fantasmagoricky. Příliš dějových linek, které se prolínají ve snaze uzavřít příběh do kruhu.

15.02.2020 3 z 5

Hovory s porodní bábou Hovory s porodní bábou Jana Doležalová

Jestli bych měla každé těhotné doporučit jednu jedinou knihu, byla by to tato. Vše sepsáno jasně a srozumitelně. Spousta myšlenek nabádá k dalšímu studiu.
Přestože je kniha napsána před více než 10 lety, většina témat a problémů je bohužel stále aktuálních. České porodnictví se sice zlepšuje, ale k nějakému rozumnému stavu má ještě hodně daleko.

30.01.2020 5 z 5

Něžná náruč rodičů Něžná náruč rodičů Eva Kiedroňová

Spousta obrázků, spousta tipů. Také několik špatných/zastaralých informací.
Jako úvodní brožura fajn.

19.01.2020 2 z 5

Les mytág Les mytág Robert Holdstock

Netradiční fantasy s psychologickou zápletkou. Napínavé, tajemné a zvláštní. Občas příběh příliš neodsýpá, ale není to vždycky na škodu. Možná jsme zhýčkaní neustálým akčním dějem moderní literatury.

18.01.2020 4 z 5

Přílišná snaha o vtip v každé větě, která vyústila v bizarní dílo typického muže.
Přečteno rychle, snadno ale s lehkým sebezapřením. Spousta situací mi přišla spíše k pláči než k smíchu. Opravdu doufám, že jsou jen přibarveny pro literární svět a ve skutečnosti to všechno bylo trochu jinak.

13.01.2020 2 z 5

Světlo a stíny Světlo a stíny Leigh Bardugo

Zhltnutá jako malina. Perfektní povánoční oddechovka se svižným dějem, originálním světem a dobrodružno-romantickou zápletkou.
Občas se mi zdálo, že je příběh až moc akční, ocenila bych trochu hlouběji rozebrané postavy, abych se s nimi stihla sžít. Než jsem si je stačila oblíbit, byl konec knížky.
I tak jsem si to ale užila.

03.01.2020 4 z 5

Orgasmický porod. Jak bezpečně a příjemně porodit. Orgasmický porod. Jak bezpečně a příjemně porodit. Elisabeth Davis

Příjemná knížka s pozitivním naladěním. Dodává ženě sebedůvěru ve vlastní tělo a schopnost porodit. Dost orientovaná na USA, některé věci se k nám bohužel/bohudík zatím nedostaly.
Porodní příběhy zahrnují porody v porodnici, v centrech, doma i třeba v autě.
Název je zvolen dost kontroverzně, spíše než o návod na orgasmus při porodu kniha pojednává o sexuální stránce porodu, extatickým stavům, ke kterým se dá dojít, zpracování traumatu, popis přirozených mechanismů u porodu.
Mile mě potěšila druhá část s přehledem jednotlivých trimestrů a návrhy cvičení pro dané období.

02.01.2020 4 z 5

Průvodce přemýšlivé ženy na cestě k lepšímu porodu Průvodce přemýšlivé ženy na cestě k lepšímu porodu Henci Goer

Další ze skvělých knih pro informovaného rodiče. V přehledných kapitolách shrnuje časté techniky/problémy/přístupy, jejich pro a proti a dostupnou vědeckou literaturu.
Text je srozumitelný a čitelný, všechny pojmy jsou vysvětleny.
Týká se především porodnictví v USA, nicméně na samém konci jsou poznámky relevantní pro ČR.

18.12.2019 4 z 5

Bonding - porodní radost. Podpora rodiny jako cesta k ozdravení porodnictví a společnosti? Bonding - porodní radost. Podpora rodiny jako cesta k ozdravení porodnictví a společnosti? Gabriela (Gauri) Chrastilová

Publikace na svou dobu průlomová. Psaná čtivým rozhovorem, doplněná o výsledky výzkumů, osobní příběhy, fotografie a rady, co dělat, když si myslíte, že potřebujete pomoci.
Hodně zaměřená na trauma a jeho zpracování. Není to vysloveně sluníčková četba plná pozitivních myšlenek, ale věřím, že každý si z ní dokáže odnést to nejdůležitější: Dítě patří k matce a matka k dítěti.

08.12.2019 4 z 5

Matka Země Matka Země Michel Odent

Tato Odentova publikace mě příliš nezaujala. Možná je to tím, že už je to jeho několikátá kniha, která se mi dostala do rukou a myšlenky se v nich často opakují.
Nicméně pořád se mi líbí, jak Odent nazírá na stav společnosti, souvislosti okolo porodu a života z jiného úhlu a nadhazuje originální, občas trochu kontroverzní témata k zamyšlení.

25.11.2019 3 z 5

Láska jako věda Láska jako věda Michel Odent

Dlouho jsem neviděla tolik oslích můstků a nelogicky navazujících odstavců v jedné knize. Jednotlivá témata jsou zajímavá a Odent jako vždy nabízí nezvyklý úhled pohledu (sám některé části deifnuje jako postavené na hlavu a spekulativní). A přestože se každá kapitola tváří jako pečlivě podložená vědeckými informacemi, což má ilustrovat seznam citací, většina tvrzení je nepodložených nebo naopak není vůbec diskutovaná s opačnými názory.
Osobně v jednotlivých kapitolách ono všeobecné propojení s Láskou nevnímám a nevidím. Obsah mi přijde jako nahodilá sbírka neobvyklých myšlenek, z nichž některé určitě stojí minimálně za hlubší úvahu.

"Pobavilo" mě, že už řed 20 lety si byli vědomi závažnosti situace okolo ekologie a udržitelnosti, apelovali na brzké radikální řešení a my dnes se stále musíme dohadovat o tom, jestli je oteplování reálné nebo ne.

17.11.2019 3 z 5

Aby porod nebolel Aby porod nebolel Lucie Suchá Groverová

Porod je jako zuby. Když jsou zdravé, nebolí.
Konečně reálná publikace ženy, která si prošla od typicky nemocničního porodu až k porodu bezbolestnému. K porodu, který vede ona a její dítě.
Kapitoly obsahují vysvětlení příčiny bolestí a komplikací, jejich možné příčiny, návrhy preventivních opatření i řešení, osobní zkušenosti a příběhy i několik pro mě dosti abstraktních ilustrací a kreseb.
Jako velké plus vnímám autorčin přístup k ženám, které se bolesti nevyhnuly. Neodsuzuje je ani neuráží. Uznává jejich příběh a zkušenost.

12.11.2019 4 z 5

Mateřství a setkání ženy s vlastním stínem Mateřství a setkání ženy s vlastním stínem Laura Gutman

Knížka, která pohlíží na výchovu a vztah matka-dítě (matka-dítě-otec) z trochu jiného úhlu pohledu. Pracuje hodně s psychikou rodiče (matky) a vztahu k vlastní osobě. Jestliže si matka nepřipouští nebo potlačuje jakékoli vzpomínky/pocity/myšlenky, mohou se tyto fyzicky projevit na dítěti.
Pro někoho mohou být zmíněné myšlenky až příliš metafyzické (ezo), nicméně jde snad o jedinou knihu, která se tématu věnuje dost do hloubky a přesto zůstává čtivá. Každá kapitola je doplněna reálnými příběhy a návrhy na zlepšení komunikace.

12.11.2019 4 z 5

Jóga v těhotenství a příprava k porodu Jóga v těhotenství a příprava k porodu Janet Balaskas

Pevně doufám, že se mi dostane do ruky ještě nějaký kvalitnější průvodce jógou v těhotenství.
Tato kniha mě příliš neoslovila. Pro mě je až moc zaměřené na "spojení se zemí" a úplné základy jógy. Velká část knihy také popisuje biologické učivo na úrovni základní školy.
Když se ve druhé polovině konečně dostáváme k praktické józe, jsou některé pozice popsány zbytečně složitě nebo nesrozumitelně, obrázky často nesedí s odkazy v textu, ty nejzajímavější pozice jsou v podstatě odbyty pár větami.

24.10.2019 2 z 5

Těhotenství, porod a šestinedělí Těhotenství, porod a šestinedělí Magdalena Mikulandová

Horšího průvdce si v tomto období žena přát doopravdy nemůže.
Třetina otázek je příliš konkrétní na to, aby se z nich dalo vykoumat nějaké obecné poznání.
Druhá třetina má za odpověď - Poraďte se s lékařem.
Třetí třetina jsou nesmysly a lži (např neexistence rizik při porodu kleštěmi apod.).

24.10.2019 odpad!