Trenka Trenka komentáře u knih

Vyznání iluzionisty Vyznání iluzionisty Derren Brown

Velmi specifický humor skrývá tu nejupřímnější zpověď slavné osobnosti. Ač Derren neustále zdůrazňuje, že je podvodník (ba i zloděj :D) a nic se mu nedá věřit, tady odhaluje velmi intimní věci, ve kterých se musí většina lidí najít. A to i přesto, že to jsou často naprosté výstřednosti, což jen dokazuje jeho tvrzení, že lidé mají tendenci si o sobě myslet, jak jsou výjimeční, přitom všichni trpíme stejnými nutkavými myšlenkami, vrstvíme volné asociace jednu na druhou a často končíme sentimentálními vzpomínkami na dětství. Ty jeho "banální" střípky z dětských let mě až dojímaly. Po téhle knize se sice nenaučíte kouzlit, ale dá vám spostu podnětů ke vzpomínkám.

09.12.2020 4 z 5

Antropologie Antropologie Dan Rhodes

Pro mě dokonalý! Styl humoru, ta upřímnost a pravda v tom, zároveň nadhled. Je jasný, že někdo se nechytá a má jiné zkušenosti s láskou a vztahy, já ale autorovi naprosto rozumím. Nejspíš zažil i zklamání a v mnoha povídkách dívky vycházejí, jako mrchy, ale závěr je vždy tak vtipný a láskyplný, že člověku najednou jeho vlastní problémy se vztahy připadají snesitelnější. Každý kdo prožil tu velkou lásku a ten velký rozchod, musí tuhle knížku pochopit. A nebo to berte jen jako snůšku promyšlených černých vtipů :)

11.01.2017 5 z 5

Lolito Lolito Ben Brooks

Panebože!!!! Ty komentáře tady...nechápu :D Je to na pět hvězd, ok konec uspěchanej, ale jinak nevidím nic, co by se tomu dalo vytknout. Ano, tohle je naprosto realistický obrázek teen života, neni to přikrášlený, není v tom póza, jen lidi nejsou zvyklí, že se takovéhle věci říkají natvrdo.... Chápu, že tenhle styl humoru není pro každého, ale já tomu naprosto rozumím, je to velmi britské, upřímné, nenucené a současné a opravdu hodně vtipné. Smála jsem se nahlas, přečteno za jediný den. Doporučuji například každému fanouškovi seriálu Misfits... Já jsem tedy Benova velká fanynka a drásá mě to nepochopení tady...

07.12.2016 5 z 5

Holka, a ne ledajaká Holka, a ne ledajaká Lena Dunham

Až znepokojivě moc se s Lenou ztotožňuji, je zvláštní vidět příhody z tábora, dětské myšlenky, hádky s kamarádkou nebo bizarní sexuální zážitky popsané jinde než ve mém deníčku :D Bylo by to i na 5 hvězd, nebýt Girls, u kterých se pobavím ještě víc. Ale určitě jsem Lenu nečetla naposled.

18.10.2016 4 z 5

Destrukční deník Destrukční deník Keri Smith

Destrukční deník je hit teenagerů a dospělých, kteří nemají kam lepit všechny své samolepky My little pony a Disney princezen, dospělých, kteří už školním lavicím odrostli a nemají tak sešity k počmárání a učebnice, kterým chcete ničit desky. Můj hit je to tedy rozhodně a vřele ho doporučuji i Vám!

Celá recenze na: https://procjehavranjakopsacistul.wordpress.com/2015/10/06/destrukcnidenik/

06.10.2015 5 z 5

Šmalcova abeceda Šmalcova abeceda Radek Malý

Šmalcova abeceda je začátkem mojí sbírky všech skvostů pro děti i hravé rodiče od nakladatelství Baobab, které otevřeně a hluboce obdivuji, za všechny ty nádherné tituly, které musí nadchnout nejedno zvídavé dítko. Mezi jejich knihami nemůžete šlápnout vedle, každá je překvapivě originální a skvěle designově zpracovaná, což platí i pro samotnou abecedu, která je potěchou jak pro mozek tak pro oko, nenajdete v ní hluché místo, každá strana má čím zaujmout a dokonce i reklama zde potěší.

28.09.2015

Petr Pan a Wendy Petr Pan a Wendy James Matthew Barrie

„Potom jí Petr vyprávěl o tom, jak vznikly pohádky – jak se první dítě zasmálo, smích se rozprskl na tisíc kousků, které se všude rozkutálely, a tak vznikly pohádky.“

Přes sto let starý příběh o chlapci, který odmítá vyrůst stále uchvacuje děti i dospělé, fascinuje teenagery a vede je dokonce až k tvorbě tetování s motivy létajících dětí, pirátských lodí a hubiček v podobě žaludu a náprstku. A já se jim vůbec nedivím! Petr Pan není jen dokonalé převedení dětské fantazie a her na stránky knihy, ale také je plný symbolismu, skrytých významů a drsných životních pravd (i když silně říznutých romantismem a kýčem).

Celá recenze na mém blogu: https://procjehavranjakopsacistul.wordpress.com/2015/08/29/petrpan/

29.08.2015 5 z 5

Kundrattoff Kundrattoff Martin Andrey (p)

Pokud nemáte rádi přímočarý, upřímný a jednoduchý styl umělců, žijících na okraji společnosti a pohoršujete se při vulgárních popisech milostných hrátek i s jejich náležitými nechutnostmi, jaké se od podnapilých, zralých žen na veřejných záchodcích dají čekat, raději se knize vyhněte obloukem. Jestli ale patříte k beatnické generaci, máte rádi sarkasmus a drsný humor, jste duše otevřená a tolerantní nebo už jste jen přečetli všechno od Bukowskiho, je pro Vás Kundrattoff tou pravou volbou a uspokojivou náhražkou za Henryho Chinaskiho, i když je to slabší odvar.

celá recenze na mém blogu: https://procjehavranjakopsacistul.wordpress.com/

22.08.2015 4 z 5

První francouzák a další hluboké zážitky z dospívání První francouzák a další hluboké zážitky z dospívání Adam Bagdasarian

Název je zavádějící! Vím, že to vypadá i zní značně pubertálně a také je pravda, že jsem to poprvé četla na základce s dalšími tituly z edice Tak to je hustý, ale zrovna tato jedna útlá knížečka vyniká. Dá se číst rok co rok, i poté co za sebou máte první francouzák, první sex, první manželství i první dítě. Je to soubor vzpomínek na dětství, vzpomínek na to jak složitý může být vztah s otcem, vzpomínek na to, kdy se dítě poprvé zamýšlí nad smrtí a nad krásami života, a koneckonců i vzpomínek na první lásky, které bývají nejdůležitější. Je to příběh kluka, který se stává dobrým člověkem a mě to dojímá čím dál tím víc. Vlastně je to můj naprosto nejoblíbenější žánr a zde je zvládnut s nadhledem, citem a smyslem pro humor.

29.01.2012 5 z 5

Vysoko v oblacích Vysoko v oblacích Paul McCartney

Nic nového, nic zajímavého, nic zábavného. Dokonce se to ani neodehrává vysoko v oblacích. Ale na druhou stranu musím uznat, že malým dětem by se to i zalíbit mohlo a navíc já jsem veliká fanynka exbeatla Paula, tudíž níž s hodnocením jít nemohu. A závěrečné ponaučení je krásné a pravdivé: "Pravou povahu každého člověka poznáš podle toho, jak se chová ke svým zvířecím kamarádům."

23.01.2012 3 z 5

K moři K moři Petra Soukupová

Tento styl psaní mě moc baví. Je to velmi čtivá kniha, v mnohém jistě i pravdivá. V celku ale vyznívá až trochu moc depresivně, ani jedna z mnoha postav neměla hezký život, což se mi zdá nereálné. Myslím, že charakteristika odpovídá typické české rodině, ale alespoň jedna z postav mohla být optimistou a být šťastná i přes své životní útrapy. Vždyť i takoví lidé existují. Každopádně je to zatím má první kniha od autorky, takže nevím jestli je to její povahou a náhledem na svět nebo je taková jen tato kniha. Ať tak či tak, už teď se těším na její další díla.

02.01.2012 4 z 5

PS: Miluju tě PS: Miluju tě Cecelia Ahern

Předem upozorňuji, že nemám ráda romantické knihy...ale to ani filmy a přesto film Ps.: Miluju tě byl výbornej. Dojemnej, vtipnej, hlubokej, s uvěřitelnýma charakterama a krásnym prostředí. Kniha nemá ani jedno. Jediný slovo, který se mi k ní hodí je trapná. Ani styl psaní se mi moc nelíbil, ale nejhorší jsou opravdu ty postavy. Nejde o to, jak se Holly chovala jako truchlící vdova, to všechno bylo v pořádku. Jen se mi zdá, že i kdyby jí manžel neumřel byla by naprosto nesnesitelná, nudná a hloupá. Jedniné normální postavy v knize byli sestra s růžovými vlasy a bratr filmař, o kterých Holly neustále prohlašuje, že jsou divní. Na druhou stranu hlavní příběh je celkem dobrý nápad a knihu jsem dokázala přečíst do konce, takže ji nebudu úplně zatracovat. Každopádně obdivuji filmaře, jak bravurně dokázali celý příběh překopat, aby z něj bylo silné vyprávěnín o životní lásce.

30.11.2011 2 z 5

Medvídek Pú  (20 příběhů) Medvídek Pú (20 příběhů) A. A. Milne

Nejroztomilejší hloupý medvěd na světě! Pro mě až neuvěřitelně vtipný a současný humor A.A. Milnea. Ilustrace E.H. Sheparda pohladí po duši a písničky, které bravurně skládá Pú, musí rozveselit i takového mrzouta, jakým je Ijáček :

To místo na sluníčku
patří jen Medvídkovi.
Rozjímá o svých plánech
a sám si tady hoví.
Ne, ne sám, chyba lávky,
Prásátko je tu taky.

Ani se nedokážu rozhodnout, který z obyvatelů lesa je legračnější. Pro představu jeden úryvek Ijáčkových hlášek z kapitoly, ve které se ukáže, že tygři nelezou po stromech:
"Já jsem myslelo," řeklo Prasátko vážně, "že kdyby se Ijáček postavil dole pod strom a Pú se postavil Ijáčkovi na záda a já Púovi na ramena-"
"Jo, a až by Ijáčkovi rupla záda, to bychom se nasmáli! Cha, cha! Nevinný žertík," řekl Ijáček, "ale není nám moc platný."
"No," řeklo Prasátko skromně, "já myslelo-"
"Mohla by ti z toho rupnout záda, Ijáčku?" zaptal se Pú udiveně.
"To je na tom právě napínavé, Pú, že člověk neví, až když je po všem."

07.11.2011 5 z 5