Tomk0 Tomk0 komentáře u knih

Myslete velkoryse Myslete velkoryse David Joseph Schwartz

Dobrá motivační kniha, která mi občas připomínala Carnegieho ,,Jak získavat přátele.
Musím se přiznat, že mě ze začátku moc nebavila a počáteční dojem z rad, abych byl šťastný, usměvavý a pozitivní za všech okolností mě odrazoval. Ale v průběhu četby mě každá kapitola dávala větší a větší smysl a kniha mě začala bavit. Za pár let při jiném uspořádání mysli se k ní nejspíš vrátím. 78%

20.02.2024 4 z 5

Je to perfektní kniha pro člověka kterému je 20 let (nejlépe ještě míň), začal svůj průlomový byznys, který mu šlape na plné obrátky a vydělává mu aniž by se o to musel starat, každou tisícovku pak riskantními investicemi (které pro toho kdo jim rozumí samozřejmě riskantní nejsou) obrací v desetitisíce a ty pak v miliony. Nesplňujete jedno z kritérií? Tak se potom při čtení budete cítit trochu provinile :)

Ale ne, myslím že kniha je podána skvěle, hlavně se mi líbil závěr, kdy Robert dává důraz na důležitost vzdělání ve finančním oboru, kde dává přesné typy jakým stylem se vzdělávat. Což si myslím že je opravdu nejlepší investice - tedy do sebevzdělání.

Trochu mě štvaly ,,rekapitulace kapitol které mi přišly docela zbytečné. Naopak shrnutí kapitol ve formě citátů a poté otázek, které by si měl čtenář položit a vzít si z odpovědí příklad, se mi líbily.
86%

03.02.2024 5 z 5

Nejbohatší muž v Babylóně Nejbohatší muž v Babylóně George Samuel Clason

,,Bohatství nestojí na tom jak je velké, ale na tom jak přibývá

Neuvěřitelně dobře napsaná knížka. Jednoduchými příběhy vsazenými do období starověkého Babylónu se snaží čtenáři vysvětlit jak zacházet a jak se chovat ve finančním světě. Líbily se mi praktické a přímočaré rady co dělat aby se člověk zajistil do budoucna.
Příběhy ale také naráží na otázku půjčování peněz a jak se zachovat při citlivých situacích v rodině.
Co je ale za mě nejdůležitější je že kniha cílí především na chudé nebo i zadlužené lidi co si myslí jak je nemožné se z kruhu dluhů a žití od výplaty k výplatě dostat. Říkám vám: jde to, jen musíte chtít ale chtít to tak moc jako chcete dýchat. 96%

26.01.2024 5 z 5

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Kniha o páru co se rozhodl založit si farmu.
Co na to říct, knihu jsem začal číst s vidinou že se u ní zasměju. Bohužel jsem se za celou dobu pousmál tak dvakrát a už ani nevím u čeho jelikož si z knihy moc nepamatuji. Opravdu mě vůbec nebavila. Častokrát i přes autorčiny názvy kapitol jako ,,Léto nebo ,,Listopad jsem vůbec netušil v jakém čase se děj vlastně nachází a jak dlouho už tu farmu vlastně mají - měsíc, rok, pět let ? Možná je to jen mou nepozorností.
Každopádně oceňuji originalitu knihy že v ní jsou minimální dialogy a celý příběh je vlastně takovým popisováním co se hlavní postavě dělo a honilo hlavou.
Myslím že kdyby byla kniha psána z pohledu Boba (manžela hlavní hrdinky) tak by mě to bavilo víc. 34%

12.01.2024 2 z 5

Investování pro začátečníky Investování pro začátečníky Petr Syrový

Chcete začít rozumně nakládat se svými financemi? Chcete začít investovat ale nevíte o tom zhola nic? Tak tahle krátká kniha je přesně pro vás. Jsou v ní informace jak to investování vlastně funguje, kam vložit ty peníze abych o ně nepřicházel a možná je i rozmnožil. Nicméně četl jsem vydání z roku 2005 tudíž v porovnání s dnešním světem investování, kdy z pohodlí domova během chvíle investujete do jakýchkoliv finančních nástrojů po celém světě, působí lehce zastarale. Ale základ je vždy stejný a ten tu popsán je. 89%

31.12.2023 5 z 5

Fauna - Fascinující svět zvířat Fauna - Fascinující svět zvířat neznámý - neuveden

Kniha se mi ze začátku četla složitěji kvůli nepřehlednosti a systematičnosti textu jak už to obvykle u encyklopedií bývá. Obsahuje nádherné detailní fotografie v až neobvykle dobré kvalitě, které mnohdy předčily psaný text, jehož v knize nebylo na druhou stranu mnoho, což mi vyhovovalo. 84%

30.12.2023 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Velmi ponurá a atmosférická sbírka. Velmi se mi líbily povídky: Záhořovo lože, Zlatý kolovrat a Vodník. Právem patří tohle stěžejní dílo Karla Jaromíra Erbena mezi české klenoty. 81%

19.12.2023 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Velmi slavná knížka, proslavená asi svou jednoduchostí a ukázkou kontrastu mezi dětským (nevinným) a dospělým (někdy zbytečným) myšlením. 77%

18.12.2023 4 z 5

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Kniha o muži, který si odpykává, a těžko říct jestli oprávněně, svůj trest ve věznici v San Quentinu. Trest který posune o level výš jiný vězeň Cecil, se svou lží o ukrytém dynamitu. První třetina byla velmi náročná. Detailní popisy utrpení mi způsobovaly pocit obrovské dávky bezmoci, a uvědomění že takovou bezmoc někdo opravdu někde na světě prožíval nebo prožívá, mi dělalo zle.
A právě kvůli velkému utrpení ve svěrací kazajce a radou od podobným stylem vězněného přítele Morrella se hlavní hrdina dokáže dostat skrze jakousi astrální rovinu, prosté fyzických omezení, do svých minulých životů a opustit své dosavadní tělo. Hlavní myšlenka je asi to, že život který žijeme je jeden z mnoha a naše tělo je jen pouhá schránka, která vlastně nejsme ,,my. Že naše duše pouze skáče z jednoho života na druhý.

V podstatě by to mohlo dávat smysl a někteří lidé opravdu tvrdí, že to takto funguje nicméně já v tomto případě zastávám názor Jakea Oppenheimera a zůstávám skeptický.
Každopádně kniha i se svou myšlenkou a rozmanitými příběhy (životy), které působí díky autorovým dobrodružstvím věrohodně, je skvělá. 88%

18.12.2023 5 z 5

Předtím než jsem začal číst tuto knihu jsem o ní slyšel, jak vám změní život o 180 stupňů.
I když vím že přemýšlení v přítomnosti je hlavní myšlenkou při meditacích v budhismu, který považuji za asi jediné smysluplné náboženství, tak jsem se do četby mnohokrát přemlouval a občas jsem se nad textem musel zasmát (ne že by byl vtipný).
Ona kniha asi dokáže změnit určitým lidem život, ale pouze těm kteří jsou už tímto duchovním směrem nějak otevřeni a nakloněni, určitě ne zatvrzelým skeptikům. Knihu nicméně nezavrhuji a po uplynutí dostatečné dlouhé doby se k ní nejspíš vrátím a pokusím se přehodnotit. 48%

16.12.2023 3 z 5

Cesta do středu Země Cesta do středu Země Jules Verne

Moje první (a určitě ne poslední) kniha od Julese Verna a jsem nadmíru spokojený. Viděl jsem sice film což mi trochu pokazilo napětí, jak by se děj mohl odehrávat, ale i tak to bylo fajn.
Líbily se mi krátké kapitoly a dobře popsané situace, díky kterým jsem se ocitl vedle dobrodruhů na cestě do středu země. 73%

12.12.2023 4 z 5

Kůň Převalského Kůň Převalského Maja Lunde

(SPOILER) Román Kůň Převalského vypráví příběh o posledním divokém druhu koně a snaze člověka o jeho zachování a navrácení do volné přírody, při kterém má z velké části zásluhu i ZOO Praha, což je naznačeno i v samotné knize. Při čtení jsem se proto pocitu hrdosti neubránil :)

Opět se setkáváme u autorky se třemi časovými linkami, kde dvě z nich se z větší části zabývají právě koněm Převalského, třetí spíše dopadem lidského chování k planetě.
Občas bylo opravdu těžké pokračovat ve čtení, zvláště při zmínce o odchytu a následném přesunu zvířat. Co vše museli zvířata kvůli lidem vytrpět.
V knize je hezky popsána Mongolská krajina.

85%

08.12.2023 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Lidé vždy chtějí to co nemají a to co mají toho si neváží.

Jedna z nejlepších knih, ne-li nejlepší kniha co jsem kdy četl. Už od začátku jsem cítil potenciál který kniha má a bál jsem se že ho promarní. Ale nestalo se, úžasné poselství všem lidem, kteří jsou nespokojeni se svým životem a přejí si být někým jiným a myslí si že kdyby byli někým jiným, tak by byli šťastni. Neskutečná kniha. Všem doporučuji. 98%

Romeo a Julie Romeo a Julie William Shakespeare

Snad nejznámější příběh dvou zamilovaných duší. 68%

Knihonoš Knihonoš Carsten Henn

Hezký příběh o přátelství a knihách. 83%

03.12.2023 4 z 5

Zajímavá příručka, ke konci se rady hodně opakují a točí kolem jednoho vzorce.
Pokusím se využít některých rad v praxi. 71%

Vojna a mír Vojna a mír Lev Nikolajevič Tolstoj

Pro mě jako začínajícího čtenáře velmi složité čtení. Kdybych věděl do čeho jdu tak bych si asi dělal poznámky ohledně postav. Občas jsem si musel na internetu připomínat, kdo je zmiňovaná postava v příběhu. 76%

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Super detektivka s podzimní atmosférou. 82%

03.12.2023 5 z 5

Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války Jaroslav Hašek

Ale jo, byla to sranda. Občas mi ty Švejkovy povídky lezly krkem ale jinak to bylo fajn. 72%

Historie včel Historie včel Maja Lunde

Čekal jsem lepší propojení všech tří příběhů ale i tak mě to bavilo. Určitě vyzkouším i jiné autorčiny knihy. 80%