theMarty theMarty komentáře u knih

1984 1984 George Orwell (p)

Slabší než Farma zvířat, ale stále skvělé dílo, které stojí zato přečíst.

14.03.2018 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Ideální kniha k maturitě a minimum z válečné literatury. Jasné myšlenky, silný, poutavý příběh.

Papírová města Papírová města John Green

Je sranda, jak se v knize projevují Greenovy vzdělávací úmysly. Psaní omnislovníku aka wikipedie, pojem papírové město, programování, trasová aplikace, Walt Whitman ... Bratrství s Hankem prostě nezapře.
Z knihy jsem zas tak odvázaná nebyla (zvlášť z konce s Margo), na druhou stranu, on to JG nepsal zrovna pro mou věkovou skupinu.

07.08.2022 4 z 5

Nohy z jílu Nohy z jílu Terry Pratchett

"One of Terry's finest." (Jeden z nejlepších)

30.07.2021 5 z 5

Buch! Buch! Terry Pratchett

Ha, poprvé se autorovi podařilo probudit strašpytla ve mně a navodit mi pocit, jako bych nečetla Terryho Pratchetta, ale Agathu Christie. To ta Přivolávaná temnota.

Možná Buch! není tak vtipná jako jiné zeměplochovky a je vážnější, a možná o to víc stojí za přečtení.

Jednoho večera, po velmi složitém dni se pokusil o Elániovu pouliční verzi:

Kdepak je můj tatínek?
Je tohle můj tatínek?
Dělá na mě "Vyprdnoutsenato! Tisíciletej brouk a záprtek!"
To je Starý Smrďa Rum!
Není to můj tatínek!

... Hned nazítří malý Samík, s neselhávajícím instinktem dítěte, sdělil Čistomile: "Vyplnoutsenato!" A přestože se Sibyla o tomto incidentu už nezmínila, byl konec. Od té doby se úzkostlivě držel tištěné verze.

21.10.2020 5 z 5

Postřižiny Postřižiny Bohumil Hrabal

Asi už jsem do Hrabala tak nějak dorostla. (Mám živě před očima to utrpení, když jsem četla pár let zpátky Ostře sledované vlaky). Mám ráda film, a v průběhu čtení jsem si ho v hlavě promítala.
Víla Maryša. Pepin na mě působí v knize mnohem starší, než filmový fešák Hanzlík.
Trochu mě vyděsilo to zkracování u psa... Holt starší časy. Drsnější doba, drsnější lidi a žádný soucit s němou tváří.

28.08.2020 5 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Protože se tato kniha umisťuje v popředí různých žebříčků oblíbenosti, čekala jsem, že bude skutečně nadprůměrná.
Příběh Minky i Josefa se mi sice velmi líbil a mini Twilight také nevadilo, ale Leo ani Sage mě moc neokouzlili. Obzvlášť z Leova "mám rád staré věci, to je hrozný jak já jsem nemoderní" (umocněného ich formou) jsem byla lehce rozpačitá.
Asi je se mnou něco špatně, že nesdílím všeobecné nadšení touto knihou, ale za mě v tomto žánru spíš průměr.

14.06.2020 4 z 5

Sekáč Sekáč Terry Pratchett

Jedna z Terryho nejlepších.
A upřímně, tuhle knížku si musíte přečíst už kvůli té obálce.

09.08.2018 5 z 5

Noční hlídka Noční hlídka Terry Pratchett

S Terrym jsem se setkala už před několika lety. Některé z jeho knížek mě zaujali (Sekáč), jiné jsem upřímně protrpěla.
A tahle patří rozhodně do první skupiny.
Lehká nadsázka a ironie, vtip a happy end, s tím se nikdy nespletete.
Dobře Terry!

26.06.2018 5 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Laskavý a nemotorný obr, jemuž by žádný čtenář vraždu dvou děvčátek neuvěřil, neodvratitelně odsouzený na smrt.
Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla. A na konci ukápla i slza.

22.04.2018 5 z 5

Muž z vysokého zámku Muž z vysokého zámku Philip K. Dick

Rozmýšlela jsem, zda dát 4 nebo 5 hvězdiček.
Jsem zklamaná z konce. Četla jsem a stále a stále čekala, kdy se stane něco, co svede jednotlivé postavy dohromady, kdy to nějak vyvrcholí.
Spoiler: nestane se to.
Ještě k tomu jsem nepobrala konečné poselství Knihy proměn.
Na druhou stranu, knížka je velmi čtivá a užila jsem si ji. Tak tedy 5.

09.04.2018 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Jedna z nejlepších knih s válečnou tematikou.

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Ne každý ocení Čapkův styl. Mně samotné se kniha zvlášť ze začátku četla špatně. Oceňme ale myšlenky, které Válka s mloky přináší. Proto vydržte, ten konec zato stojí.

Deset tisíc životů Deset tisíc životů Michael Poore

Úplně nevím, co si mám o knize myslet. Byl to takový mišmaš všeho a přestože byly některé epizody supr, některé zas moc ne (asi jako život, že, haha).

01.03.2022 3 z 5

Dámy a pánové Dámy a pánové Terry Pratchett

Ha, hned jak jsem někdy na začátku ÚZ objevila, že Vítekdo pochází z hor Beraní hlavy, doufala jsem, že tam bude nějaký střet s Vítekterou z Lancre!
A ono jo!
No prostě lahůdka, jako vždy.

29.05.2021 5 z 5

Těžké melodično Těžké melodično Terry Pratchett

Mám věčné dilema, zda je lepší Smrťácká, nebo Čarodějská série. A zas jsem nerozhodná, protože tohle bylo žrádlo (haha).
Kráčel někdy po Zeměkouli lepší autor než velký Terry? Zkus mě přesvědčit.

07.09.2020 5 z 5

Lakomec Lakomec Molière (p)

Suprová knížka, krátká a vtipná, k maturitě perfektní.

10.12.2018 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Ale že to byla sakra dlouhá kniha.
Doporučuji všem příznivcům tajemna a lidové slovesnosti, nedoporučuji nedočkavcům.

26.09.2018 5 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Pěkný a krátký příběh, 5 hvězdiček ale za mě ne. Nejkrásnější je konec.

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Konečná myšlenka, děj, Dorianův úpadek a obraz, ano.
Předlouhé popisy a tolik filozofie, ne pro uspěchanou puberťačku.
Možná příště.