Terka_v25 Terka_v25 komentáře u knih

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Musím říct, že české autory příliš nečtu, současné už vůbec ne. Ani nevím proč, ale zdá se, že se není čeho bát. Kniha se mi velmi líbila. Paní Mornštajnová píše příjemně, srozumitelně a lidsky. Samotný příběh byl zajímavý, i když zvláštní, což bylo dáno zejména poněkud chladnými vztahy mezi postavami. Z mého pohledu se celým vyprávěním line odtažitost, neporozumění a neschopnost dávat najevo své pocity. Konec knihy je takový, jaký je. Osobně bych měla ještě spoustu otázek k zodpovězení, ale tak mám aspoň o čem přemýšlet. Někdy v budoucnu si knihu určitě přečtu znovu, stojí to za to.

12.03.2021 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Další kniha od A. Christie, na kterou jsem se velmi těšila, a která mě nezklamala. Skvělá zápletka, dobře vykreslené postavy a originální motiv pro vraždy. Neotřelé je i místo děje - ostrov, ze kterého není úniku. Kniha je, z mého pohledu, velmi čtivá, děj s přibývajícími nebožtíky graduje, zbývající přeživší se podezřívají navzájem, a to vše za doprovodu známé říkanky. Paní Christie měla opravdu velkou fantazii a cit pro dobrý námět. Za mě super detektivka a klasika, kterou by si měl každý přečíst.

05.11.2020

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

(SPOILER) Knihu jsem četla poměrně nedávno a opět se mi velmi líbila. Je zde zajímavý motiv pro vraždu, tedy vykonání "spravedlivého" trestu vůči Ratchettovi. Samotný děj svižně utíkal, mělo to spád a napětí. Líbilo se mi zejména atraktivní prostředí děje, tedy vlaku. Tady opět A. Christie nezklamala a myslím si, že právě myšlenka vraždy ve vlaku přispívá k nadčasovosti a nesmrtelnosti knihy.

06.11.2020 5 z 5

Na východ od ráje Na východ od ráje John Steinbeck

Na východ od ráje je pro mě naprosto úžasná kniha! Nejprve jsem viděla film s J.Deanem. Film mě zaujal, takže jsem si chtěla přečíst knihu. Když jsem ale zjistila, že film pojednává jen cca o posledních 100 stranách, byla jsem trochu skeptická, jestli to má cenu číst. Nakonec jsem si knihu půjčila v knihovně (dnes už mám svoji na čestném místě v knihovně) a bylo to dobře. Musím říct, že mě kniha velmi bavila, stoprocentně mi sedl Steinbeckův vypravěčský styl. Už od prvních stránek jsem se od příběhu nemohla odtrhnout. Mám ráda charaktery postav, jak příběhy Adama, Charlese, tak Cathy - už od mala zákeřná postava, která jen ostatní využívala, rodinu Hamiltonovu - ta byla vážně skvělá, Arona, Cala, Abru a nemohu zapomenout na sluhu Leeho, který byl vždy nablízku a celkově je zajímavou postavou. Nejraději mám postavu Cala, je to složitý hoch, málokdo mu rozumí a smutný je i jeho vztah s otcem. Nechová se vždy tak, jak by se očekávalo, ale má mé sympatie. Velmi se mi líbí inspirace Kainem a Ábelem, řekněme motiv dobra a zla v člověku. Je to takový motiv k zamyšlení. Celkově jde o zajímavou rodinnou kroniku a četbu mohu jen doporučit.

08.11.2020 5 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Skvělá kniha a celkově jedna z nejlepších krimi knih, co jsem četla. Samotný příběh je výborně vystavěný s mrazivou atmosférou, zajímavou zápletkou a postupně graduje. Autorův styl psaní mi také vyhovuje. Za velký klad knihy považuji neotřelé charaktery Mikaela a Lisbeth. Tvoří takovou zajímavou a nesourodou dvojici, ale vyšetřování jim jde jedna báseň. Oceňuji i pohled do minulosti Lisbeth. V tomto žánru jde o velmi kvalitní knihu, utkvěla mi v paměti a mohu ji jen doporučit k přečtení.

08.11.2020 5 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Saturnin je naprosto prima kniha, plná laskavého humoru. Pohlazení po duši a krásná nostalgie. Samozřejmě nejvíce vyniká svérázné počínání sluhy Saturnina, ale já osobně mám taky strašně ráda scény s Miloušem :) A teta Kateřina a její přísloví to je kapitola sama pro sebe. Televizní zpracování je také pěkné, zvláště výkon paní Molavcové ve vedlejší roli.

27.04.2021 5 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

Dracula je nadčasový příběh a klasika svého žánru. Líbila se mi celková atmosféra příběhu - tajemná Transylvánie a půvabná viktoriánská Anglie. Začátek knihy odehrávající se v sídle hraběte Draculy byl skvělý. Ponurá atmosféra, místní obyvatelé a jejich pověry, záhadný a ďábelský Dracula a nebohý J. Harker bojující o přežití. Z mého pohledu šlo o nejnapínavější část z celého příběhu. Zajímavý byl i příjezd hraběte do Anglie. Musím říct, že to měl všechno velmi dobře promyšleno a naplánováno.
Samotná deníková forma vyprávění je neotřelá. Z postav mě zaujal Dracula, Van Helsing a záhadný pacient Renfield. Celkově jde o působivý příběh, který i s ohledem na četná filmová zpracování, má co dát i současnému čtenáři.

18.11.2020 5 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Zajímavá kniha, námět - líbila se mi. Chudák Charlie, který to musel všechno snášet. Sice dostal šanci na "jiný" život, ale bylo to pro něj lepší? "Dřív se mi vysmívali a pohrdali mnou za mou nevědomost a tupost; teď mě nenávidí za to, že mnoho vím a chápu."
Celý tento vědecký experiment s umělým navýšením inteligence dopadl - asi jak musel. A tím, jak je to napsané si to čtenář uvědomuje víc a víc. Celkově je to podnětná kniha se zajímavými myšlenkami. Holt, inteligence není vždycky všechno. Osobnost jedince je daleko komplexnější.

28.12.2020 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Skvělá románová kronika, kdy sledujeme proplétající se a mnohdy nelehké osudy hl. hrdinů na pozadí historických událostí. Jelikož nepocházím z tohoto regionu - Karvinska, tak jsem ráda, že jsem se o této oblasti více dozvěděla. Za mě mohu doporučit k přečtení a ráda se seznámím s druhým dílem.

26.04.2021

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Opravdu geniální a pravdivá záležitost. Pro mě taky mnohem srozumitelnější než utopistické dílo 1984. Alegorie koloběhu života v Sovětském svazu je trefná. Začíná to velkými sny a nadějemi, abychom nakonec zjistili, že nová mocenská revoluční elita se stane nápadně podobná těm, které s velkou pompou vypudila. Zaujalo mě ideologické učení - animalismus a 7 přikázání, které sice platily, ale jak to tak bývá, jen pro někoho. Ale co - hlavně, že všechny čekají světlé zítřky, protože budeme pracovat lépe a radostněji!

30.05.2021 5 z 5

Kopretiny pro zámeckou paní Kopretiny pro zámeckou paní Stanislav Rudolf

Ale jo, je to fajn letní příběh. Hlavní hrdinka Kateřina, toho času v pubertě a s vlastními názory, se zamiluje do průvodce Petra, jenomže ten se zajímá jenom o historii a korbelíky. Pro mě překvapivě zvládne i o-soto-gurume :) Oddychový vtipný příběh se sympatickými hrdiny. Četlo se to také dobře, takže za mě spokojenost.

16.11.2020 5 z 5

Vražda Rogera Ackroyda Vražda Rogera Ackroyda Agatha Christie

Moje první kniha od paní A. Christie, kterou jsem před několika lety přečetla. Kniha s nezapomenutelným Poirotem, jehož šedé buňky mozkové mě prostě baví. Navíc je v knize vystavěn skvělý příběh se zajímavou a spletitou zápletkou, která se dobře čte a rozsahem je to tak akorát, bez zbytečného protahování děje. Odhalení pachatele bylo vypointované, jako vždy. A jako vždy jsem podezřívala různé osoby, ale pachatele jsem neodhalila :) Vražda Rogera Ackroyda je skvělá kniha, ke které se v budoucnu určitě vrátím.

05.11.2020

Pianista Pianista Władysław Szpilman

Strhující kniha o živote pana W. Szpilmana v období 2. sv. války. Je to velmi smutný příběh, ale opravdový. Szpilman prokázal velkou odvahu a vůli přežít, ale bez spousty náhod a ochoty přátel a známých by zřejmě nepřežil. Pianista je čtivá kniha, mohu jen doporučit.

04.11.2020 5 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Román přibližuje osudy pobaltských států a jejich obyvatel za 2. sv. války. Tyto státy obsadil Stalin a započal se svou politikou - likvidace a odsunu těch, kteří se dostatečně nepodrobili. Kniha V šedých tónech je smutnou připomínkou toho, co bylo a na co bychom neměli zapomínat, protože jen v rámci pracovních táborů byly utýrány miliony obětí. A další lidé, kteří měli to štěstí, že přežili, si následky nesli po celý život. Co všechno je člověk schopen udělat člověku...

02.05.2021 5 z 5

Tři mušketýři 1. díl Tři mušketýři 1. díl Alexandre Dumas, st.

Nesmrtelný příběh a klasika. Kniha se výborně čte, příběh má spád. Je to příběh plný intrik, úskoků, ale i romantiky, přátelství a odvahy. Charaktery postav jsou dobře vykresleny. Mušketýři jsou sympatičtí, a proti nim vystupuje úskočný a lstivý kardinál s věrnou pomocnicí Milady de Winter. Určitě si knihu přečtu v budoucnu znovu, moc mě bavila. Nezbývá než dodat Jeden za všechny, všichni za jednoho!

18.11.2020 5 z 5

Levhart Levhart Jo Nesbø

Moje první kniha od pana Nesba, takže jsem začala celou sérii na přeskáčku. Kniha se mi líbila, i přes značný rozsah stran se to četlo svižně, pořád se něco dělo a nescházelo potřebné napětí. Na svoje poměry jsem Levharta přečetla nezvykle rychle, protože jsem chtěla vědět, jak to celé dopadne a kdo je oním vrahem, kterého při značném množství dějových zvratů nešlo prakticky odhalit. Harry Hole je zajímavý vyšetřovatel. Má opravdu hodně osobních problémů, a musím souhlasit, že je spíš prezentován jako superhrdina, co všechno zvládne a přežije. Nicméně v této knize mi to nevadilo, četbu jsem si užila a Levhart patří k tomu nejlepšímu, co jsem z tohoto žánru přečetla.

29.11.2020 5 z 5

Zlo pod sluncem Zlo pod sluncem Agatha Christie

Opět výborná detektivka s H. Poirotem. Řekla bych, že je jedna z nejlepších, co paní Christie napsala, protože motiv pro vraždu je velmi uvěřitelný. Děj svižně ubíhá, charaktery postav jsou dobře vykresleny a nechybí výborné rozuzlení případu v režii Poirota. Za mě super kniha, pachatele jsem samozřejmě neodhalila, ještě že je na scéně geniální belgický detektiv. I když je mi ho trochu líto, kamkoliv vyrazí na dovolenou, tak se tam hned stane vražda :) Ale alespoň může zapojit své šedé buňky a je z toho skvělý příběh.

06.11.2020 5 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

KLDR - země, kde jen pro cestování do sousední vesnice potřebujete úřední povolení. A to je jenom střípek z toho, jak jsou v této zemi kontrolováni všichni a všechno. Bez úplatků se tam neobejdete, věřit druhé osobě to snad ani nejde, perzekuce, indoktrinace ideologií od dětství...A je toho samozřejmě mnohem víc, co se lze dočíst v přepisu sedmi rozhovorů s lidmi, kteří KLDR opustili. Musím pochválit i obálku a ilustrace. Knihu určitě doporučuji pro všechny pro rozšíření povědomí.

07.05.2021 5 z 5

Není římského lidu Není římského lidu Jarmila Loukotková

Kvalitně napsaný historický román, odehrávající se ve věčném městě za vlády poněkud zvráceného císaře Nera. Paní Loukotková se snaží o barvité, košaté vyprávění a klade důraz na vykreslení charakterů postav. Z mého pohledu je dobře, že postavy mají svědomí a v určité fázi děje se zamýšlí nad svými skutky - ať už to byl Petronius, Nero, Tigellinus nebo Poppaea Sabina. Z postav se mi nejvíc líbil arbitr Petronius. Zajímalo by mě, jaký byl ve skutečnosti...Obraz tehdejší společnosti je trefný, ale co si budeme říkat, charaktery lidí se v průběhu století nezměnily. Na to, že jde o prvotinu autorky je to výborný počin, stojí za to si knihu přečíst a nenásilnou formou se seznámit s historií.

18.01.2021

Zahradníkův rok Zahradníkův rok Karel Čapek

Pan Čapek uměl krásně a s jemným vtipem popsat život nadšených zahrádkářů. Má naprostou pravdu, zahrada to je celoroční práce, znovu a znovu. Ale ta radost, když něco hezky roste, kvete či plodí :) Knížka je to útlá, nestárnoucí a s perfektními ilustracemi. Zkrátka se mi líbila.

27.11.2020 5 z 5