terinkha Online terinkha komentáře u knih

Staré odrůdy Staré odrůdy Ewald Arenz

Střet dvou úplně odlišných žen, chvílema mě to štvalo a chvílema jsem skoro brečela, nádherně vykreslenej život a práce na vesnici.
Ve výsledku dojemná a hluboká kniha.

07.08.2023 4 z 5

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

4/2023
Přemýšlím, jak bych tuhle knihu slovně ohodnotila, tak to zkusím následovně:
- Fakt jsem se na tuhle knihu těšila, jak si s ní ve chvilkách volna, kdy zrovna dítě spí, zalezu na gauč, vezmu si k tomu hrnek kafe, no dobře, možná i kus koláče, sice mám prdel, ale co už, život se má užívat. Ale každý tohle zalezení pro mě vlastně bylo dost nepříjemný, proč proboha spolu ty dva vůbec zůstávali, když už od začátku tam bylo tý lásky tak strašně málo, jasně, někdy to tak trochu zajiskřilo, ale jinak? Alice si z každý věty, kterou Richard vypustil z pusy, vzala to svoje, to co jí nevyhovovalo, urazila se kvůli každý blbosti, tady možná trochu přehánim, ale kdo to má poznat, co jí zase přelítne přes nos, Richard byl zase sobeckej až hrůza, jel si to svoje, to on to má v životě těžký, práce od rána do večera, o víkendu kolo, jak pak po něm Alice může ještě chtít, aby něco dělal doma! Děti vychovala na prd, to přece všichni vidí, nedá se s nima mluvit, ale jak taky, když tyhle dva jim dávaj skvělej příklad toho, jak ve vztahu nekomunikovat a když už, tak úplně debilně, děti nejsou blbý a viděj, jak to mezi rodičema skřípe. Rvala jsem si vlasy, jak bezvadně dysfunkční rodinu se podařilo Soukupový vykreslit, pevně doufám, že se někde neinspirovala, protože jestli jo a jestli je pravda, že se v tý knize a situacích v ní popsanejch někdo vidí, tak můj ty světe, to je přece na švestku v tomhle žít, mně by z toho regulérně přeskočilo. S politováním musím konstatovat, že se mi tahle kniha nelíbila, moc jsem chtěla, ale nejde to, fyzicky mě bolelo to číst, i když styl autorky je autentickej a povedenej, tak ne, tyhle creepy příběhy mě akorát vytáčej a serou, vlastně nakonec nechápu, proč jsem to dočítala, asi jsem čekala na ten epickej konec a ten jsem stejně nedostala, jsem blbá no.
Takže asi tak. Sorry, nemůžu jinak, ubíjelo mě to. Jdu si spravit chuť nějakou detektivkou.

31.01.2023 2 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Jsem dlouhodobě propagátorka toho, abychom si nenechali zanášet hlavu nesmyslama z televize, že nepotřebujeme vědět, co se děje všude ve světě a že bychom se víc měli zaměřit na věci, které se nás dotýkají, které můžeme ovlivnit.
Zároveň si ale uvědomuju, že je nezbytně nutné, abychom měli alespoň hrubou představu o základním fungování světa, o moderní historii, o tom, jak to chodí ve světě.
A myslím si, že knihy jako je tato, nám k tomu všeobecnému přehledu poskytnou naprosto přesný vhled. Nina odvedla skvělou práci, líbila se mi rozmanitost lidí, se kterými se jí povedl udělat rozhovor a popravdě po celou dobu čtení jsem vlastně nevycházela z údivu, jak moc to mají Kimové ošetřený.
Zas a znovu musím říct - máme se dobře, jen nás pálí dobrý bydlo.
Knihy tohohle typu by měly patřit do povinné četby mladých, aby věděli, že bonbón může být pro dítě největší poklad, že natankovat plnou nádrž kdykoliv je luxus a že zatímco my se rozhodujeme, co si dneska vezmeme na sebe, jsou lidi, kteří se rozhodují, zda utečou sami nebo s rodinou.
10/10 za to, že mi tyhle knihy otevírají oči a nutí mě se zamyslet nad vlastním životem.
Děkuju, Nino.

02.02.2021 5 z 5

Strach Strach Jozef Karika

Strach jsem ve výsledku přečetla fakt rychle, stránky ubývaly samy.
Ale nebála jsem se, přišlo mi to celý trochu přitažený za vlasy.
Musím Strach chtě nechtě srovnávat s Trhlinou, která ve výsledku není tolik děsivá, ale už jen to, že se na Tribeči opravdu ztrácejí lidi, tomu dává to něco, díky čemu jsem se bála mnohem víc.
A tady ten konec? Proboha PROČ?! Poslední 3 stránky pro mě byly asi největší WTF a úplně mi zkazily ten jinak vcelku dobrej dojem, protože Karika thriller napsat umí, to se musí nechat.
Za mě je to tak 50 %, ale tři hvězdy prostě dávat nechci...Mrzí mě to, ráda bych dala víc, ale nejde to, nejde!

26.10.2020 2 z 5

Přiveď mě zpátky Přiveď mě zpátky B. A. Paris (p)

A nedám si říct a nedám. Začátek vypadal celkem dobře (trochu mi to připomínalo Zmizelou, obzvlášť takový to Finnovo zatajování), ale s blížícím se koncem to byla čím dál tím větší slátanina. Celý vyvrcholení příběhu jsem tak nějak čekala a zase jsem se tloukla do hlavy, že takový knihy vůbec čtu!
Tak schválně, kdo byl podle vás víc na facku - Finn, Layla nebo Ellen?
Za mě slabých 50 %, dočetla jsem to fakt jen proto, že knihy neodkládám.
Achjo.

17.02.2020 2 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Já mám prostě ráda, jak autorka popisuje ty malý osobní příběhy a postupně se to všechno skládá dohromady a začíná dávat smysl...Hotýlek byl nádhernej, perfektně reflektoval tu danou dobu a myslím, že každý v jednotlivých postavách najde někoho, koho zná (a nebo možná i sám sebe...).
Moc doporučuju!

26.01.2019 5 z 5

Chlorid sodný Chlorid sodný Jussi Adler-Olsen

33/2023
Asi stárnu stejně jako Carl, ale teda mám velkej problém se dvěma věcma.
1. to, jak kdokoliv kdykoliv uráží a zesměšňuje Gordona, říkají mu "z kozy duch" atd. - to je takovej body shaming v praxi, fakt
2. Carl byl vždycky takovej nemakačenko? Furt jen kouká, kde by hodil nohy na stůl, jestli si může zakouřit z okna, na chvíli usnout...Ani se tý Rose nedivim, že si pouští permanentně pusu na špacír!
Příběh skvělej, naprosto neotřelej, spojil se tam covid a zajímavej námět, fakt jsem si to jinak užila, ale dvě výše zmíněné věci mě dost iritovaly. A navíc se ztratil jeden zásadní moment všech knih - to, že na každou svini se vaří voda (tady si to ta svině totiž vyřešila trochu jinak, achjo). Jsem strašně zvědavá na další díl a vlastně trochu doufám, že už bude poslední, což by s ohledem na závěr tohohle dílu dávalo smysl, navíc Carl mi prostě přijde trochu...vyčpělej.
Tentokrát ušmudlaný 4 hvězdy, takovej lepších 70 %.

01.09.2023 4 z 5

Oběť 2117 Oběť 2117 Jussi Adler-Olsen

(SPOILER) 31/2023
Jako takhle - bylo to dobrý. Konečně známe Asadovu minulost.
Ale jinak mi tenhle "případ" vlastně moc nezapadá do série.
Napsaný to bylo jako vždycky dobře, Rose mě bavila, Asad je teď konečně svůj (a já se teď těším na chlorid a na to, jak to s ním a s jeho rodinou dopadlo) a Carl, no to se ještě uvidí :-D
Přiznám se k jedný věci - trochu jsem čekala, že vzhledem k důmyslné operaci Ghalíba bude úmrtí Larse a Jesse Bjornových jeho práce...To mě teda zklamalo!
Dávám 4 hvězdy, ale jsou dost ušmudlaný, prostě to pro mě nemělo ty správný grády, který normálně od Olsena čekám a fakt doufám, že se u chloridu pochlapí!

07.08.2023 4 z 5

Děti nade vše Děti nade vše Delphine de Vigan

25/2023
Volba tématu by dostala plnej počet. Vlastně i ten děj je super zajímavej.
Jen já se nemohla začíst.
Spousta lidí Delphine miluje, ale tady mi ten styl psaní úplně nevyhovoval.
Zase mám problém popsat svoje dojmy z knihy, jeden je jasnej - po dočtení mi dobře nebylo a rozhodně je to velký téma (všeobecně sdílení dětí na sociálních sítích). To, jak velkej je to bizár (kterej se fakticky děje), se mi ani věřit nechtělo. To, jak to pro spoustu dětí může skončit, je vlastně dost nasnadě (a že se tím můžou kompletně rozvrtat rodinný vztahy jakbysmet).
Ale asi bych to téma potřebovala podat jinak. Dojem mohl být ještě o kus silnější (a nebo se u mě nepotkává ten styl s kýženou reakcí, to je taky možnost).
Dávám 4 hvězdy, za mě jsou spíš ušmudlaný, ale co už.

23.06.2023 4 z 5

Smrt číhá na jarmarku Smrt číhá na jarmarku Anders de la Motte

22/2023
Druhý díl s Peterem Vinstonem a Tove Espingovou se tím prvním rozhodně nenechal zahanbit.
Opět to bylo milý čtení, pozvolný tempo se mi vyloženě líbí, zápletka zajímavá (a doslova zapletená), prostředí taky top, v Potoční chatě bych chtěla strávit léto!
Za sebe doporučuju jako bezva prázdninový čtení, velká oddechovka, 90 % :-)

29.05.2023 5 z 5

Okamžiky štěstí Okamžiky štěstí Patrik Hartl

11/2023
Knihy od Hartla obecně hezky plynou. Je to takový milý a nenásilný, krásně se to čte, všechno se dřív nebo později vysvětlí (tady třeba až o hodně později s příběhem druhého ze sourozenců). Oddychový čtení? Paráda. Kniha, kterou potřebuju mít ve svý knihovně? Nikoliv.
Co mi vadilo - ne z každýho sexu musí nutně vzniknout dítě a ne všichni mladý jsou tak blbí, aby souložili bez ochrany; příliš mnoho (šťastných či nešťastných) náhod, které vedly k dalším a dalším příběhům, takový krásný navršený mohylky, který někdy hrozí, že spadnou.
Kdo mě bavil - Stano s Vladem, jednoznačně. Kdo mě nebavil - (ko)Kot, Monika, Dedé.
Závěrečný dojmy jsou takový nijaký a povšední, protože je to prostě napsáno tak, aby to uspokojilo maximum lidí a moc emocí to nevyvolávalo.
Strašně jsem váhala, kolik hvězd, nakonec tři, je to takovej lepší průměr :-)

15.03.2023 3 z 5

Vrah andělů Vrah andělů Andrew Mayne

05/2023
Taky jste to dítě, které jezdilo prstíkem po obrazovce televize, když David Copperfield předváděl karetní trik, tajili jste dech, když procházel Velkou čínskou zdí nebo nechápali, jak nechal zmizet celej vagon Orient Expressu?
Jestli jo, tak tohle je kniha přesně pro vás. Nechápu, kam na ty nápady Mayne chodí, ale funguje to. Detektivka spojená s kouzlením neměla chybu. Bavilo mě to, Jessica mi byla moc sympatická, celá zápletka byla naprosto famózní (jen ten konec takovej...rychlej a vlastně dost neepickej) a fakt hodně mi vyhovuje ich-forma knihy.
Takže jestli chcete detektivku, která frčí a úplně vás vtáhne do děje, tak tady ji máte! Za mě 100 % prostě proto, že je to jednoduše kouzelný :-)
P.S.: V knize je zmínka o Davidu Blaineovi. Moc doporučuju jeho Ted Talk o tom, jak zadržel dech na 17 minut, fakt neskutečně zajímavej poslech :-)

05.02.2023 5 z 5

Námi to končí Námi to končí Colleen Hoover

Upřímně, mě to tak z kecek nevystřelilo. Zaprvé jsem teda čekala něco úplně jinýho a všechny erotický pasáže mi přišly opravdu zbytečný. Co oceňuju je vhled do mysli Lily, protože to se povedlo autorce popsat skvěle.
Ale celkově mi to přišlo takový...plytký a děsně plochý. Nejvíc jsem si oblíbila Atlase, prostě charakterní chlapec no :-)
Dávám tři hvězdy, to mi přijde fér ;-)

22.10.2021 3 z 5

Nesmrtelná klasika, při čtení jsme si s manželem kolikrát vzpomněli na určité díly večerníčku. Nádherně napsáno i ilustrováno. Pohádky našeho dětství, věřím, že se budou líbit i dcerce :-)

23.06.2021 5 z 5

Začíná to být lehce vyčpělý. Jako jo, místy jsem se pousmála, ale vytvořit 200 stránkovou knihu o jedný aféře na Kostce, kde polovina lidí je zpitá pod obraz, druhá v rauši z lexaurinu nebo prozacu a kolem toho se to všechno točí? Achjo.
První tři díly se mi líbily, i když i tam jsem vnímala klesající tendenci, tady už mi to přijde jako hodně vyšeptalá minerálka. Autor se snaží, co mu síly stačí, možná by ale stačilo říct, že už to s Marií stačilo :-)
2 hvězdy, takovejch 50 %, víc ani ťuk.

11.01.2021 2 z 5

Čtvrtá opice Čtvrtá opice Jonathan Dylan Barker

To bylo tak boží! Z knihy na mě sálala Porterova skleslost, ale zároveň snaha zjistit, kdo je V4O, mělo to spád a nápad, spoustu napětí, trochu drsných scén...
Další díl jsem začala číst vzápětí, jak moc dobrý to je!
Plný počet hvězd naprosto zaslouženě ♥

15.07.2020 5 z 5

Muž bez minulosti Muž bez minulosti Tim Weaver

Líbilo se mi tohle pátrání "naruby". Bavilo mě to, odsejpalo to, záporák byl znám téměř okamžitě...a celý rozuzlení nemělo chybu.
Opět plný počet, David je srdcovka ♥

08.06.2020 5 z 5

Zlomené srdce Zlomené srdce Tim Weaver

Celou dobu jsem měla pocit, že vlastně nečtu nijak závratnou rychlostí a přitom se děj odvíjel tak strašně rychle. Bavila mě tématika filmu, celá zápletka i konec, uteklo to ani nevím jak a bylo to prostě super. Mám pro Davida slabost, takže opět plný počet hvězd a těším se na další díl ♥

01.06.2020 5 z 5

Hon na mrtvého Hon na mrtvého Tim Weaver

Bylo to dobrý! Odsejpalo to, líbil se mi styl vyprávění Davida, zamlouvá se mi i jeho povaha a způsob, jak uvažuje, vlastně to je pro mě celkem osvěžení :-) Že se nepatlá ve smutku, není labilní, nechlastá. Ale že se do případu natolik ponoří, že tím strhne i mě.
Za mě 85 % a rozhodně se těším na další díl! :-)

10.02.2020 4 z 5

Dopisy, které nikdo nečetl Dopisy, které nikdo nečetl Iona Grey

Bylo to milý, smutný i krásný. Splnilo to vše, co jsem od téhle knihy čekala, nebyla to prvoplánová romance, ale nádhernej příběh ze dvou různých dob. Pro mě odpočinková četba, u které jsem nemusela moc přemýšlet a jen si užívat příběh prodchnutý láskou.
90% za tuhle love story ♥

03.02.2020 5 z 5