terinkha Online terinkha komentáře u knih

S orlem na zádech S orlem na zádech Iva Pekárková

Uf.
Napsaný je to skvěle. Každá postava je tak úžasně vykreslená, pomáhá tomu i vždycky specifický styl psaní. Ruku na srdce, neztotožnila jsem se ani s jednou postavou, protože je to prostě úplně jinej svět, ale hltala jsem ty jejich příběhy stránku za stránkou.
Celá aféra je fakt neskutečná, ale po přečtení autorčina doslovu nemůžu s čistým srdcem tvrdit, že všichni do jednoho byli vykořisťovaní chudáci, protože...nebyli. Myslím si, že pro určitou skupinu lidí je někdy "otrokář" jedinej způsob, jak fungovat - vcelku dobře žít, nefetovat, nepropálit všechny peníze v chlastu nebo automatech.
Pro mě knížka z velmi netypickýho prostředí, díky za ni, 95 % !

26.07.2022 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Můj muž má vkus na fantasy, takže když mi dal tip na tuhle českou, věděla jsem, že to bude stát za to.
Ach! Líbí se mi ten jazyk, kontrast mezi Duvalským pohořím a životem mimo reteu, je to krásně vymyšlený a hlavně i popsaný, jen Ilan je občas zbytečně hysterická.
Jsem pyšná na paní Stehlíkovou, že něco takového vymyslela, fakt.
Ze stejného soudku doporučuju sérii Havraní kruhy s Hirkou nebo Kostičas s Paige.
5 hvězd, 100 % ♥

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

17/2023
Rozhodně jsem už četla lepší detektivky. Jestli zrovna český, to si nejsem úplně jistá, ale zahraniční určitě.
Bavilo mě víc dějových linek, ale ve výsledku už to bylo trochu překombinovaný proto, že možností, kdo je vrah, bylo až příliš mnoho (a nakonec ech?).
Z Bergmana jsem byla trochu rozpačitá, hrozně zvláštní přemýšlení, nějak se mi to k osobnosti policisty nehodilo.
Klasicky (kdo už nějakou moji recenzi četl) mě upoutalo, kolik rozbitých a psychicky labilních lidí tam zase bylo. Možná mám jen kvalitní sociální bublinu, ale tolik magorů snad ve skupině 20 lidí být nemůže ne?!
Lepší průměr, hodně teď přemýšlím, jestli mám v sérii pokračovat...

25.04.2023 3 z 5

Žena mého života Žena mého života Tim Weaver

Bavilo, baviló!
Hltala jsem stránku za stránkou a úplně jsem rozuměla, že si David chvílema připadal jako totální blázen.
Námět byl hodně neotřelej a zápletka zajímavá, já mám pro tuhle sérii prostě slabost a jsem ráda, že mě autor pořád dokáže překvapit, udržet napjatou až do konce a nezklamat!
100 %, šup sem s další!

18.04.2021 5 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Nejsem typ na romantické knihy, takže plný počet hvězd je vlastně dost nezvyklý.
Ale s ohledem na to, že jsem se od knihy téměř nemohla odtrhnout (ich formu mám ráda), hltala jsem jednu stránku za druhou, skoro celou knihu se usmívala a prožívala s Animant její velkou lásku, nemůžu jinak.
Příběh byl krásný, líbil se mi jazyk, byly mi sympatické postavy, prostředí, do kterého je kniha zasazena a nakonec i doba, kdy chycení za ruku znamenalo náklonnost a troufalost (ach, kde jsou ty časy...).
Děkuju za příjemný zážitek ♥

04.08.2020 5 z 5

Vztahy a mýty Vztahy a mýty Jan Vojtko

Po přečtení týhle knihy si někteří určitě budou říkat, že ten mozkoškrab (pardon) Vojtko přece nepřišel s ničím objevným. A je to pravda. Ale! Někdy je potřeba určitý věci (myšlenky, zažitý stereotypy, vzory chování) vidět "na papíře", aby nám to konečně doteklo a abychom se nad nimi třeba jen na chvíli zamysleli. Jestli třeba zrovna tohle není náš případ.
Kniha je napsaná velmi jednoduše a mile, bavily mě příběhy z terapeutovny.
Zase další dílek do celkový skládačky o tom, jak není nic špatného na tom řešit svoje problémy s odborníkem a že je ok nebýt ok.
Děkuju, Honzo. K vaší knize se budu ráda vracet, prostě jen proto, že je tak hezky a jednoduše pravdivá.

17.06.2020 5 z 5

Jatka Jatka Lee Child

Mám ráda knihy v ich formě.
Mám ráda thrillery a detektivky, kde je hlavní hrdina pomalu nadčlověk, ke všemu celkem fešák a tak trochu erotoman, s věšteckou koulí v jedný ruce a pořádnou bouchačkou v druhý.
Nic ho nepřekvapí, nic ho nevyděsí, nikdo ho nemůže zabít.
Z toho nutně vyplývá, že touto knihou počínaje mám ráda i Jacka Reachera.
Poctivý 4 hvězdy a těším se na další!

15.04.2020 4 z 5

Temná hmota Temná hmota Blake Crouch

Knihy co by bylo, kdyby...mám moc ráda. Příběh byl rozhodně zajímavý, ke konce už teda solidní psycho, ale vlastně to nutí k zamyšlení, kam některé vynálezy můžou vést...Kniha se četla hezky a nezklamala mě, což je u "ocejchované" knihy vlastně celkem příjemné překvapení :-)

26.01.2019 4 z 5

Dokonalá lítost Dokonalá lítost Helen Fields

14/2024
Všechny díly dokonalé série byly skvělé a tento rozhodně není výjimkou. Nemohla jsem přestat číst, protože to bylo napínavý a zajímavý. Bombermana jsem odhadla celkem dobře, ale i tak to mělo napětí do poslední strany a to doslova. Takže jak to vlastně dopadlo?
Helen Fields rozhodně doporučuju, mně se prostě Ava s Lucem děsně líbí, i když Ava je trochu workoholický mešuge :-) A Lively je děsně správnej týpek, já z něj vždycky nemůžu :-)
90 %, plnej počet hvězd!

29.04.2024 5 z 5

Želary Želary Květa Legátová (p)

12/2024
K přečtení téhle knihy mě vedlo to, že u nás v Liberci se uvedla divadelní hra, která mě naprosto uchvátila a já tak chtěla znát osudy želarských obyvatel trochu detailněji. Tímto všem čtenářům doporučuju, zavítejte k nám do divadla a dejte si to, protože je to v některých chvílích až mrazivě přesný a Lucka Vojničová je epická!
A co se knihy týče, upřímně si myslím, že bych si ji potřebovala přečíst asi tak třikrát po sobě, aby se mi všechny ty osudy a drobný příběhy propojily, protože je pravda, že někdy je to dost složitý se v tom vyznat. Ale sakra, je to dokonalý! Někdy stačí jedna věta, která vás úplně rozhodí, jindy čtete pasáž třikrát a vlastně nevíte, co si o tom myslet.
Miluju Lucku Vojničovou a Žeňu, obdivuju Zuzanku Popelovou, fascinuje mě Šelda, líbí se mi ten pulzující vztah mezi Vratislavem a Helenkou.
Je to zvláštní kniha, kterou jsem ale milovala každou stranou víc a víc.
Rozhodně doporučuju, dávám plnej počet hvězd, 95 % (a ten dávám i libereckýmu divadlu za to, jak skvěle to zahráli).

22.04.2024 5 z 5

Vetřelec Vetřelec Kristýna Trpková

18/2023
Tak už vím, která detektivka mi rozhodně přišla lepší než Klevisová. Oba dva předchozí díly od Trpkové. Třetí díl jsem dočetla teď čerstvě, fungl nové vydání na mě čekalo v knihovně a wow. Rozhodně nejlepší díl ze série, byl skvěle napínavý a fakt mě to moc bavilo.
Myslím si, že ačkoliv ukončení série s Laurou nebylo úplně typické, tak nějak pomyslně mi to celé uzavřelo, takže já jsem spokojená.
A když už jsme u české autorky, tak Klára Aycox a její Pech taky pecka, pro všechny ze severních Čech skoro povinná literatura (vzpomněla jsem si právě kvůli nestandartnímu konci :-) ).
Bavila mě série moc! Takže děkuji a zase někdy :-) 90 %

28.04.2023 5 z 5

Dvůr trnů a růží Dvůr trnů a růží Sarah J. Maas

Musím se ztotožnit s komentářem pod sebou - asi nějak nechápu davový šílenství po tomhle braku (a vykrádačce). Zaprvé - Feyre mi lezla neskutečně na nervy asi půlku knihy. Můj ty zrzku, taková nána protivná a oni ji všeci fakt milujou. Navíc jsou to nadsamci, co kopulujou při měsíčku před zraky dalších sexy víláků a víl. Zadruhé - jazykově to taky není žádnej zázrak. Je to prostě napsaný tak, aby se to líbilo a četlo, ale někdy bych si radši oči vypíchla kružítkem.
Jo, chytla jsem se. Přečetla jsem tři díly za sebou (abych neztratila nit, když už jsem se do toho pustila). A stejně jsem někdy byla úplnej mimoň.
Za sebe doporučuju mnohem víc Siri Petersen nebo Samanthu Shannon.
Slabejch 50 %, víc si to podle mě nezaslouží.

26.04.2022 2 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Znali jste osud lodi Wilhelm Gustloff? Jestli ne, pak je to ten nejsilnější důvod, proč si tuhle knihu přečíst.
Přitom ze samotné tragédie je tam toho maličko. Autorka ale zdařile představuje 4 hlavní hrdiny. Odvážnou sestru Joanu, dezertéra Floriana, vyplašenou uprchlici Emilii a vojáka Alfreda oddaného Říši.
Postupem času, pomocí krátkých kapitol, se vám najednou začnou odkrývat osudy všech hlavních hrdinů. Tak třeba Alfred, to byl slizkej úhoř až hanba.
A vy už jen s napětím čekáte, jak to ta obrovská námořní katastrofa rozsekne.
Neplakala jsem jako u šedých tónů, ale hluboce mě tahle kniha zasáhla.
25 tisíc lidí zemřelo ve vodách Baltského moře počas operace Hannibal.
Nejen Němců, ale i lidí z Pobaltí, kteří byli nejdřív utlačovaní Hitlerem, aby pak vyděšeně utíkali před Sověty.
Tuhle část historie jsem neznala a jsem ráda, že se Ruta věnuje právě jí.
Plný počet, nemůžu jinak. A najděte si, jak byla Jantarová komnata nádherná ♥

19.06.2020 5 z 5

Lustr pro papeže Lustr pro papeže Jan Tománek

Vůbec nevím, co napsat.
Je mi z toho zle, o to víc, že kolem Minkau celkem běžně jezdím.
Málo se o tomhle tématu mluví, moc málo.
Povinná četba tohle, i když nepříjemnýho pocitu v žaludku se chvíli nezbavíte.
Plnej počet hvězd, stran tématu je to jinak moc dobře napsaný.

Faja Faja Petra Stehlíková

S Naslouchačem jsem je zvládla za víkend, je to prudce návykový! Jen teď potřebuju další díl a toho se očividně dočkáme až za dlouho...
Je to hezký, čtivý, napínavý, smutný i veselý, neskutečně dobře vymyšlený.
Stejně jako minule, plný počet hvězd!

Sítě Sítě Petra Dvořáková

Tři příběhy, které stylem psaní vůbec nevypadají, že je napsala stejná osoba. Za mě první velký wow.
Z prvního příběhu na vás sálá bezmoc, strach ze ztráty, vypočítavost. Nedivím se, že se v tom Kristýna tak plácala, protože věřím, že nejedna žena je na tom stejně jako ona.
Druhý příběh byl na mě docela silný kafe. Drobné poznámky na konci každé kapitoly přesně vyjadřovaly to, co se se Standou dělo. Ale to, co dělal "ve jménu víry", to mi přišlo už hodně přes čáru. Líbil se mi formát příběhu (mailová komunikace) a zcela upřímně si opět myslím, že tohle se neděje jen v knize!
Třetí příběh, nejkratší. Pro mě byl ze všech nejslabší, ale zároveň mi nad ním zůstával rozum stát. Taková zahořklost a potlačovaná zlost, fuj.
Celkově hodnotím plným počtem hvězd. Z téhle knihy si prostě člověk může odnést strašně moc.
Děkuju, paní Dvořáková ♥

10.02.2020 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

V knihách A.M. nepotřebujete stránkové popisy událostí. Stačí drobné naťuknutí, náznak nebo jen pár prostých slov. A stejně to s vámi zamává. Příběh "áčkových" žen byl strhující, každá drobná dějová linka zajímavá, politické pozadí dokonale vykreslené. Pro mě v současné době nejlepší česká próza!

13.05.2019 5 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

Severskou krimi jsem si zamilovala (a navíc se z ní stal fakt velkej fenomén). O téhle knize jsem slyšela už dávno a konečně na ni přišla řada. Naprosto mě uchvátil začátek knihy. Ohromně se mi líbilo, jak jsem jako čtenář pronikla do života hlavních hrdinů tak snadno a věděla jsem obrysově hned, s čím se potýkají.
Co se týče příběhu. Mia je cvok, ale věřím, že takoví lidé, co se chvílemi ocitají mimo sebe, existují. Holger je skvělá postava a prostě mě to bavilo. Odsejpá to, dobře se to čte, má to spád. Jasně, konec trochu přitaženej za vlasy, ale vlastně proč ne?
Však stačí se podívat, v jaký době žijeme a hned mi to přijde o trochu menší psycho...
Díky, dobrý, do Sovy jsem se pustila záhy ;-)

12.12.2017 4 z 5

Veľké leto Veľké leto Ewald Arenz

02/2024
Tak moc se mi tahle kniha líbila! Hlavně to, jak Frieder vnímá svět, všímá si, prožívá, pozoruje. Kéž by to tak měli všichni!
Velké léto je nádherně napsané, je to takové poetické čtení a nic tomu nechybí. Ani zvláštní zvrat (který ale v očích náctiletých je prostě mazec).
Velké léto bylo pohlazení na duši, užila jsem si to a rozhodně doporučuju :-)
85%, krásná kniha!

30.01.2024

Chalupa Chalupa Pavlína Křivánková

41/2023
Poslední přečtená kniha roku 2023.
Já jsem z týhle sondy do života dvou totálně odlišných žen, který mají společného muže, docela nadšená. Tereza s Helenou nemohly žít v rozdílnějších vesmírech. Autorce se podle mě naprosto bravurně povedlo vykreslit rodinné (ne)zázemí Heleny, tvrdě byznysové přemýšlení Terezy a nakonec i Karla.
Líbilo se mi to, po dočtení mi zůstala taková zvláštní hořkost v puse. A přitom to nebylo takový psycho jako většina současné české prózy.
Doporučuju, 90 % a všem přeju krásný nový rok a spoustu kvalitní literatury

31.12.2023