TeaPeter TeaPeter komentáře u knih

Dvanáctá karta Dvanáctá karta Jeffery Deaver

Tahle kniha patří v sérii mezi ty slabší. Téma je takové... no řekneme pro Evropana odtažité, ale v Americe je zřejmě živé a důležité. Konec mi přišel dost přitažený za vlasy, ale možná je reálný vzhledem k tomu, že Spojené státy mají jinou právní tradici a kontinuitu.

21.02.2016 3 z 5

Iluze Iluze Jeffery Deaver

Naprostá bomba. Tohle je pravý Deaver: Zvrat a další a ještě jeden a... to by nebyl Deaver, aby tam nebyl ještě jeden... Zajímavosti o kouzlení byl k tomu ještě skvělý bonus.

18.02.2016 5 z 5

Kamenná opice Kamenná opice Jeffery Deaver

Téma téhle knihy mi nebylo blízké. V řadě o Lincolnu Rhymovi jí řadím ke slabším.

18.02.2016 3 z 5

Hříchy pro pátera Knoxe Hříchy pro pátera Knoxe Josef Škvorecký

V minulosti jsem viděl seriál se Zlatou Adamovskou a velmi se mi líbil. Tak jsem teď sáhnul po knize s vidinou, že bude ještě lepší. To jsem ale neměl dělat - dostavilo se hrozné zklamání. Nespisovná a až obhroublá mluva, která byla v seriálu osvěžující, byla na papíře až toporná, to, co v ději televizní zpracovaní zjednodušilo a postrčilo dopředu, bylo k nepřečkání... A tak dále...

15.02.2016 2 z 5

Smutek poručíka Borůvky Smutek poručíka Borůvky Josef Škvorecký

Výborná sbírka povídek, pan poručík je takový sympatický český človíček. Jen některé zápletky jsou tak nějak až absurdně zapletené... Jen teď uvažuji, jestli se pustit i do dalších případů - co jsem zatím o nich slyšel tak jsou postižené politizací a velmi vzdáleným odstupem - oboje dané autorovou emigrací. Uvidíme.

15.02.2016 4 z 5

Kniha kódů a šifer Kniha kódů a šifer Simon Singh

Výborná kniha, která i laika uvede do komplikované problematiky srozumitelnou formou. Za sebe hlasuji, že největším rizikem je Big Brother - když ten se k datům dostane, tak se k nim muže dostat i kdokoli jiný. Je to jen otázka motivace.

09.02.2016 5 z 5

Prázdné křeslo Prázdné křeslo Jeffery Deaver

Třetí kniha řady mi až tak úplně úžasná nepřišla. Bylo tam všechno typicky deaverovské včetně megazvratu na konci, ale... Tahle zápletka mi prostě nesedla.

07.02.2016 3 z 5

Hustej nářez Hustej nářez František Kotleta (p)

Přiznávám, že jsem se k téhle knize dostal z čiré zvědavosti. A podle toho to i dopadlo. Je natolik sub-kulturní, že jsem jí dočíst nedokázal. Hvězdičkové hodnocení proto dávat nebudu. Měl jsem intenzivní pocit, že to psal někdo, kdo psát nejspíš umí, ale z nějakého důvodu se nutil do obhroublého jazyka, aby to prostě byl nářez... Nebo ze sebe potřeboval dostat frustraci z něčeho... Nedokážu si v tom prostě udělat jasno.

05.02.2016

Tanečník Tanečník Jeffery Deaver

Skvělá kniha. Samotné motivy jsem začal větřit už kolem poloviny knihy, ale identita hlavního pachatele mě dostala. Je to asi nejmrazivější forma outsourcingu, se kterou jsem se setkal.

04.02.2016 5 z 5

Mrtvý posel Mrtvý posel Vlastimil Vondruška

Další standardně dobrá kniha od pana Vondrušky. Na konci minulé knihy této série jsem měl strach, že tam série skončí, ale naštěstí to tak nedopadlo a série pokračuje.

01.02.2016 4 z 5

Sběratel kostí Sběratel kostí Jeffery Deaver

Vynikající kniha mistra zvratů. Je škoda, že filmové zpracování se moc nepovedlo...

30.01.2016 5 z 5

Digitální pevnost Digitální pevnost Dan Brown

Nebyla to vysloveně špatná kniha, ale tady autor zabloudil do tématiky, která ho sice vzrušuje ale není mu vlastní, a na knize je to znát. A tak je kniha takovou divnou pohádkou o počítačích, o tom co umějí nebo by mohly umět. Je zajímavé, jak málo knih z tohoto prostředí má alespoň vzdáleně pravděpodobnou a uvěřitelnou zápletku... tedy z pohledu technické reality.

29.01.2016 2 z 5

Podle mého názoru je tato kniha nejméně zatížená ideologií ze všech, které jsem k tomuto tématu četl. Je také první, co znám, která si odpouští glorifikaci osob, kteří určitě žádní svatoušci nebyli. Doufám, že snaha o vyvážený náhled na věc přetrvá i v dalších dílech.

29.01.2016 5 z 5

Šinjú Šinjú Laura Joh Rowland

Tak nebylo to špatné... Ale přece jen to nebyl žádný "trhák". Doufám, že poté, co jsem si v tomto dílu odbyl povinný úvod do série, už další díly budou čtivější.

21.01.2016 3 z 5

Den pro Šakala Den pro Šakala Frederick Forsyth

Geniální kniha. Jen skončila tak nějak příliš rychle a otevřeně.

09.01.2016 5 z 5

Ohnivé znamenie Ohnivé znamenie Juraj Červenák

Za mě to byl zatím nejlepší díl řady. Zápletka byla výborně sestavená a hodně dlouho neprůhledná.

05.01.2016 5 z 5

Přízraky v Cotes de Nuits Přízraky v Cotes de Nuits Jean-Pierre Alaux

Další oddechová jednohubka ke sklence vína. Po přečtení všech tří knih od těchto autorů, které jsou dostupné v češtině, musím konstatovat, že to opravdu žádné zázraky nejsou. O to více mě překvapuje, že v rodné francouzštině má tato série přes dvacet dílů a dokonce je podle ní i seriál...

03.01.2016 3 z 5

Zlatá svatba v Yquemu Zlatá svatba v Yquemu Jean-Pierre Alaux

Celkem příjemná knížka na jeden večer ke sklence vína. Když se na ní dívám jako na novelu z prostředí vinařů na francouzském jihozápadě, tak je to celkem dobré. Jako detektivka ale dost selhává, konec je vyloženě odbytý a divně useknutý.

02.01.2016 3 z 5

Záhada v Haut-Brion Záhada v Haut-Brion Jean-Pierre Alaux

Ta kniha byla hodně krátká a jednoduchá. Zápletka velmi nepřekvapivá - velmi brzo předvidatelná. Ale jako nenáročné čtení o vinařích na francouzském venkově to bylo příjemné.

01.01.2016 3 z 5

Procitnutí Procitnutí Russell Blake

Na první díl (snad) série to nebylo špatné. Prvni polovina knihy mě nadchla, pak to ale nějak začalo slábnout (nebo sládnout, nevím...). Až jsem nakonec začal děkovat nebesům, ze epilogem nebylo osudové rodinné shledaní. Ale vážně. Pokud půjde úroveň následujících knih nahoru, autor se dokáže oprostit od některých klišé (každý Rus musí pít pořád vodku...) a bude více pracovat na důležitých dějových liniích, tak tu máme sérii, která může směle konkurovat Bournovi.

10.12.2015 4 z 5