Tatrman Tatrman komentáře u knih

Pařížský architekt Pařížský architekt Charles Belfoure

Skvělá kniha! Tragická éra holokaustu zajímavě zpracovaná na pozadí válečné Paříže a příběh člověka, který se snaží urvat, co může a zároveň pomáhat. No přiznejme si sami, kdo z nás někdy není Lucienem nebo někoho takového nezná?
Za mě plný počet hvězd a doufám, že autor nezůstane pouze u tohoto románového debutu. Skvělá práce!

11.09.2019 5 z 5

Tahle kniha je taková...jiná. Je to prostě zcela jiný Backman, než kterého jsem doposud poznal. Svojí poetikou mi toto dílko připomíná Malého prince, kterého jsem si zamiloval a začal chápat až po x-tém přečtení. Myslím, že Noahnoah bude podobný případ a někdy v budoucnu mu dám ještě šanci...

26.08.2019 4 z 5

Hvězdná hodina vrahů Hvězdná hodina vrahů Pavel Kohout

Knihy P.Kohouta příliš nevyhledávám, ale tohle je opravdu skvěle napsaný román. Nechybí detektivní zápletka, naturalistické popisy zvrhlosti vyšinutého "spasitele" a to vše v pohnuté době konce druhé světové války. Také se zde krásně ukazuje, že válku nelze vidět a hodnotit pouze černobíle - hodní a dobří Češi a krutí Němci.
Toto je román se vším všudy, P. Kohout prostě umí...

25.08.2019 5 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Stručně a jednoduše - skvělá kniha. Už se těším na My proti vám.

11.08.2019 5 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Příjemná oddychovka. Samozřejmě že Patrik Hartl není žádný Čapek nebo Balzac, ale popisuje jednoduše a hlavně čtivě život takový, jaký může prožívat mnoho z nás. Začátek super -sázky chapů, nadsázka, humor, ironie. Škoda jen, že potom trošku "spadl řetěz". Ale i tak 4 hvězdy, nenudíte se a možná se občas i v některé postavě sami najdete.

28.07.2019 4 z 5

Pan Herec Miroslav Donutil - Co o něm řekli slavní? Pan Herec Miroslav Donutil - Co o něm řekli slavní? Petr Čermák

M.Donutil je určitě jedinečný a výjimečný herec, a právě proto by si zasloužil lepší publikaci. Čekal jsem jistou adoraci této osobnosti, ale čeho je moc, toho je příliš. Nic nového a zajímavého se vlastně nedozvíte a ty chyby v textu... Chyby v čárkách ve větách a pro mě nelogické střídání stylu písma, často nesmyslně utvořená souvětí.
Zajímalo by mě, jestli tuto publikaci sám Mistr (ve vší úctě) četl a co na ni říkal. Nebo že by dokonce prošla jeho autorizací?!

21.07.2019 2 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Máte rádi český seriál Doktor Martin? Pokud ne, nečtěte Oveho příběh. Pokud ano, je tato kniha přímo pro vás! A proč to srovnání? Nemůžu si pomoct, ale Martin i Ove jsou si velmi podobní. Mrzouti, prudiči a brblouni, ale ve finále vám přirostou k srdci a možná se přistihnete, že jim vlastně fandíte. Kniha, která pobaví, rozesmutní, ale hlavně nenudí.

16.07.2019 4 z 5

Mlýn Mlýn Michal Vaněček

Zajímavé téma- defacto historie 20. století v Československu formou rodinné kroniky, ale bohužel literárně slabší... nicméně osmákům/deváťákům na ZŠ bych to doporučil k dějepisu jako ukázku zrůdnosti totalitního režimu, z tohoto pohledu se knize nedá nic vytknout. Určitě čtivé a zajímavé.

08.07.2019 3 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Za mě opět skvělá kniha od Aleny Mornštajnové, které říkám "paní spisovatelka" v tom nejlepším slova smyslu. Vůbec nechci srovnávat s Hanou, obojí je skvělé. Knihu o rodinných vztazích pochopí a prožijí zejména ti, co mají vlastní děti a mají něco zásadního odžito. Chci jen na závěr napsat, díky paní Mornštajnová za Vaše knihy a těším se na další!

09.06.2019 5 z 5

Osm Osm Radka Třeštíková

"Tak trochu jiná detektivka", červená knihovna či snad román o vztazích a problémech 21. století s pokřivenými vztahy a zkresleném vnímání reality skrze sociální sítě? Podle mě všechno namixované v jedné Osmě. Mé první setkání s touto autorkou (spíš že zvědavosti) a navzdory všem pomlouvačným komentářům musím konstatovat, že Třeštíková napsala velice čtivý příběh, skvěle vystavěla kompozici románu a opravdu nenudí a kniha se čte lehce a téměř sama. Na druhé straně je zde té lásky (milostný pětiúhelník?!?) někdy až přespříliš... A co ten konec?!?

24.05.2019 4 z 5

Tma Tma Jozef Karika

Strhující, napínavé, sugestivní... na Trhlinu to sice nemá, ale i tak vás Tma jen tak nenechá klidně spát.

15.05.2019

Moje dlouhé mlčení Moje dlouhé mlčení Erika Bezdíčková

Pravdivé, smutné... spojeno s osobním setkáním s autorkou.

22.03.2019 5 z 5

Detektiv Detektiv Arthur Hailey

Arthur Hailey je výjimečný autor a i tato kniha je toho důkazem. I přes občasnou rozvláčnost děje dokáže udržet naši pozornost. Znalost popisovaného prostředí a dané profese jsou vždy samozřejmostí. Škoda že v dnešní záplavě autorů se stěží hledá podobný "Pan Spisovatel".

14.03.2019 5 z 5

Český ráj Český ráj Jaroslav Rudiš

Chlapi sobě! Občas hořkosmutné, místy se budete dobře bavit. Každý se zde aspoň jednou najdeme... Řekl bych taková ukecaná "Hrabalovka" 21. století v tom nejlepším slova smyslu.

10.02.2019 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Jednoduše a jasně řečeno - Slepá mapa je skvělá! Autorka prostě umí, píše čtivě, příběhy mají spád a má to hlavu a patu. Za sebe musím říct, že Alena Mornštajnová je naše současná nejlepší spisovatelka.

01.02.2019 5 z 5

Pražské jaro Pražské jaro Simon Mawer

Velice zdařilý román. Milostně-politický příběh na pozadí Československa a srpna 68 viděný očima (ne)zúčastněných cizinců (včetně autora samého).
Z mého pohledu patří Pražské jaro, Pád a samozřejmě Skleněný pokoj ke třem nejlepším autorovým knihám...

06.01.2019 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Pro mě osobně byla Trhlina jedna (ne-li jediná) kniha za poslední dobu, která mě doopravdy upoutala a doslova vcucla do hor. Velice přesvědčivě a sugestivně jsou zde vylíčeny pocity hlavního ''hrdiny'', kniha vás připoutá a nepustí, a pokud ji čtěte za burácení větru, který byl v minulých dnech, iluze je dokonalá... Po přečtení několika kritických komentářů pode mnou, bych dodal jediné: napište sami takový poutavý byť značně vyšinutý příběh a pak teprve kritizujte...

01.11.2018 5 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

Klasický Brown. I když souhlasím s tvrzeními, že se opakuje stejné téma atd., tak si dovolím tvrdit, že při záplavě dnešní literatury je toto stále ten vyšší level a Dan Brown umí napsat příběh, který rozhodně nenudí a nutí minimálně k zamyšlení...

26.03.2018 5 z 5

Mluviti pravdu Mluviti pravdu Josef Formánek

Skvěle napsaná kniha! Silný příběh na pozadí nejdůležitějších událostí našich novodobých dějin. O jazyku autora ani nemluvě. Skvěle kombinuje filozofickou rovinu s prostými až lascívnimi scénami hlavního hrdiny. Zařazuji Formánka ke svým oblíbeným a chystám se na další jeho kus!

10.03.2018 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Skvěle napsaný příběh! Proč jsem doposud o Aleně Mornštajnové neslyšel?! Snad proto, že ženské autorky moc nečtu, ale na doporučení kolegyně z práce jsem se do Hany pustil. Knih s válečnou tématikou je mnoho a hodně jsem jich přečetl, ale tato mě opravdu dostala. Skvěle vystavěný příběh, který vás okamžitě vtáhne do děje a postupně brilantně odkrývá příčiny chování jednotlivých postav... Za mě je Hana česká top kniha roku 2017!

25.11.2017 5 z 5