Targa Dall Targa Dall komentáře u knih

Pátá dohoda Pátá dohoda Don Miguel Ruiz (p)

Umbra: Amen, sestro!

Čtyři dohody byly tak trochu lež, kterou jsme museli akceptovat, abychom pochopili Pátou dohodu. Lež není správné slovo, spíš odkrytí pravdy, nakouknutí do kouzelníkova klobouku. Pátá dohoda je Pravda sama.

Ruiz nás seznámil se třemi různými světy, první z nich (Peklo) opouštíme pomocí užívání Čtyř dohod a cesta končí ve třetím světě - v Ráji. Zkratkovitě kniha popsat nelze, pokusit se o to mohu parafrází hlavní myšlenky: Nikomu a ničemu nevěřte, ani sami sobě. Veškerá poselství zpochybňujte a hledejte skutečnou pravdu, která je za nimi ukrytá. Dívejte se na svět otevřenýma očima a otevřenou myslí.

Náročná četba. Krásná četba. Občas se slzami v očích.

Doporučuji, 100x doporučuji.

26.04.2013 5 z 5

Ztracený symbol Ztracený symbol Dan Brown

Dan Brown prostě umí. Spousta tajemství, která se vyřeší v jasné a krásné pravdě.Maličko obšlehl dějovou linii a dějový spád předchozích dvou knih (Šifra, Démoni), ale pokud nebudete číst všechny tři za sebou, tak to nevadí.Robert Langdon objeví velkou pravdu, která je skrytá v každém z nás. Poselství knihy na mě hluboce zapůsobilo a došel jsem k němu opět a tentokrát z jiné strany, než dříve.Vřele doporučuji přečíst – pobavíte se při popisu akcí, sexy je i veškerá symbolika a nakonec máte dlouho o čem přemýšlet, protože jádro této knihy je hluboké filozofické téma – a přitom tak jednoduché! :)Krásná kniha.

21.04.2013 5 z 5

Bundori Bundori Laura Joh Rowland

Výborný příběh vyšetřování vraždy, čtivý a svižný text. Erotika, intriky, samurajové a popisy japonských zvyků - oddanost pánovi i za cenu vlastního zničení, úcta, pokora.

Kniha se těžko odkládá, pokud jí přijdete na chuť, což mi netrvalo dlouho, Sano-san je velmi sympatická postava :)

11.04.2013 5 z 5

Obecná biologie pro gymnázia Obecná biologie pro gymnázia Václav Kubišta

Biologii jsem na gymplu neměl rád kvůli hrozné učitelce. Na VŠ (Právo) jsem se k téhle knize nějak dostal a přečetl jí za pár dní. Je teda dost útlá (100 stran), ale jsou tam konečně napsané věci, které nám na biologii nikdo neřekl a to dost zajímavé věci, třeba že pokud nějaké společenství začíná vymírat, neřeší to, dokud je ho více než polovina původního počtu, pak až hledá, co s tím - to je důležité třeba pro vývoj insekticidů, protože od poloviny chcíplých broučků začínají být ti zbylí imunní..

no a tak dál. Užitečné, zajímavé pro všechny, nezbytné pro biology.

10.04.2013 5 z 5

Umění války Umění války Sun-c'

Velká spousta věcí se dá aplikovat i v běžném životě. Japonští vysocí manažeři tuto knihu používají jako studijní text. Bravurně napsána, jasný, čistý, logický obsah.

Četl jsem ji už 2x a chystám se znovu :)

09.04.2013 5 z 5

Kniha pěti kruhů a Kniha rodinných tradic válečného umění od Jagjú Munenoriho Kniha pěti kruhů a Kniha rodinných tradic válečného umění od Jagjú Munenoriho Mijamoto Musaši

Povinná četba každého samuraje napsána nejlepších z nich- Mijamotem Musašim poté, co odložil své dva meče a jako neporažený bojovník dlouhá léta meditoval v jeskyni.

Filozofické pojednání, nesnadná četba, napoprvé jsem odložil, ale autor i kniha mají u mě stále obrovský respekt.

09.04.2013

Japonský šerm Japonský šerm Donn F. Draeger

Teorie o japonském šermu - iaidó. Historie meče a mečířů, teorie o mečích a jejich praktickém využití, etika při cvičení s mečem.

Konečně dostanete odpověď na otázky: jak předat meč, jak pověsit meč na zeď a mnohé další.

Kniha obsahuje 10 kat systému seitei kata s velkým množstvím detailních fotografií a detailního popisu (včetně popisu a fotografií chybného provedení) - jedna kata o cca 3 krocích a 2 secích meče je rozepsána na 10 stranách - užasné!

Zájemcům o japonský meč vřele doporučuji!

31.03.2013 5 z 5

Aikidó: cesta harmonie Aikidó: cesta harmonie Ivan Fojtík

Výborná kniha pro pokročilejší cvičence. Je zde rozebraná teorie, kterou pokročilí většinou znají, ale nikdy není na škodu se o určitých věcech dále a více zamyslet. Autor má vzdělání učitele úpolových sportů a v knize rozebírá aikido s nadhledem člověka, který je "nad věcí".

Kniha obsahuje obsáhlé názvosloví útoků, technik a obecný aikido slovník a popis základních technik (zvlášť poslední věc ocení i začátečník).

Velkým přínosem této knihy je stručné pojednání o budó a o výchovné stránce bojových umění.

31.03.2013 5 z 5

Hlavu vzhůru Hlavu vzhůru Claudia Cross–Müller

Miluju Oskara! Pomocí 12 cviků zlepšete svou náladu. Držení těla ovlivňuje naše pocity. Hlavu vzhůru (fyzicky :) ), ramena dozadu, hluboký nádech, nahoďte úsměv.

Tak, co, již se cítíte lépe? :)

No a Oskar toho zná ještě o mnoho víc ;)

22.03.2013 5 z 5

Tajemství samurajů Tajemství samurajů Oscar Ratti

Úvod je poněkud zdlouhavý, je v něm spousta teorie a historie, která mě (a to jsem fanda bojových umění) moc nezaujala.
Druhá část knihy ovšem již obsahuje popisy jednotlivých bojových umění, zbraní a reálií s tímto spojených.

Řekl bych, že pro studenta budó určitě přínosné.

20.03.2013 4 z 5

Šógun Šógun James Clavell

Četl jsem dvakrát. Extrémně čtivé. Založeno na kontrastu západní (moderní) civilizace a japonské. zavšivení námořníci versus samurajové. Intriky, tahání za šňůrky. Toranaga, Andžin...

asi budu číst potřetí :)

20.03.2013 5 z 5

Tato kniha mi pomohla vyřešit spoustu problémů a přestat se vztekat a rozčilovat.
Nelíbí se ti jaký jsem? To je pouze tvůj názor a mě nezajímá.

Trošku náročnější místy, ale srozumitelné a laskavě napsané. Člověk si při čtení stokrát říká: "Ano, přesně, ano, to znám!"

20.03.2013 5 z 5

Láska, vztahy a přátelství Láska, vztahy a přátelství Don Miguel Ruiz (p)

Famózní - otevřte oči a dívejte se na svět takový, jaký je! Famózní čtení, vřele doporučuji.

20.03.2013 5 z 5

Mě moc nenadchla. Kolem tisíce stran bylo na ten příběh moc dlouhé.
Pěkné věci, hluboké myšlenky, to ano, ale moc rozvláčněné. Ve 3/4 jsem knihu odložil asi na půl roku a dočítal později. Prostě me nechytla.

20.03.2013 2 z 5

Mým marodům – Jak vyrobit pacienta Mým marodům – Jak vyrobit pacienta Jan Hnízdil

Knihu vřele doporučuji. Je psána formou krátkých příspěvků z různých novin a tyto jsou tematicky seřazeny.
Bolí vás záda? Moc jste si na ně naložily!
Bolí vás hlava? Máte ji plnou starostí!

Takto nějak dr. Hnízdil indikuje a je to FAMÓZNÍ. Ten člověk je génius - koukne a vidí. Pojmenovává problémy současné medicína a společnosti - naší nemocné společnosti.

20.03.2013 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Orwell je až bolestně nadčasový. V době EU se kniha čte skoro sama - děsivě pravdivé i dnes!
Vřele doporučuji, ale pozor, pro ty, kdo nechtějí vidět svět kolem sebe, jaký je, tak nečtěte.