Switch Switch komentáře u knih

Justina aneb Prokletí ctnosti Justina aneb Prokletí ctnosti Donatien Alphonse François de Sade

Velmi kontroverzní dílko z pera de Sade, již jsem četl 120 dní sodomy a Justina je velmi slabý odvar. Je nutné číst knihu s nadhledem, jinak jde o pokleslou erotiku hraničící s pornem a zvrhlostí. Osobně beru toto dílo jako pojednání o dilema DOBRO vs ZLO. Autor pasuje hlavní hrdinku do role světice zkoušené hříchem, která si stojí za svou cestou "čistoty", přesto se jí však dějí velké útrapy a příkoří. Neustále je konfrontována a přemlouvána k cestě hříchu, aby si usnadnila život. Tím, že neustále tuto "zlou" cestu odmítá, dějí se jí o to horší věci. Kniha stojí za přečtení, ale s velkou pravděpodobností už se k ní vracet nebudu (jak jsem již psal, je třeba číst s určitým nadhledem, není to literatura pro každého...).

11.05.2020 4 z 5

Vřeteno osudu Vřeteno osudu Otomar Dvořák

Tato kniha by měla být povinnou četbou. Rozhodně nádherně a věrohodně popisuje život jednoho z našich předních spisovatelů a básníků pana K.J.Erbena a mnoha dalších z té doby. Poutavě popisuje pohnutky společnosti, vznik veršů a jejich podstatu. Smekám před panem Dvořákem, který knihu napsal, působí opravdu tak věrohodně, jako by psal Erben svůj životopis. Existovat kniha před patnácti lety, to by se mi to maturovalo :-)

03.02.2020 5 z 5

1938: Věrni zůstaneme 1938: Věrni zůstaneme Jan Drnek

Tato kniha mne velice zaujala a již jsem objednal další díl. Již dlouhá léta jsem kolikrát přemýšlel, jak by to asi dopadlo, kdybychom na Mnichovský diktát v roce 1938 odpověděli Hitlerovi bojem. Myslím, že náš národ již zažil tolik příkoří a neustálého diktátu od vyšších mocenských uskupení a v nás to i nadále přežívá a vytrácí se národní uvědomnění. Nejsem radikál, ale malé vítězství a hrdost by nám Čechům neuškodila. Slováci jsou dodnes oproti nám hrdý národ. My jsme se bohužel naučili ohnout hřbet. Kniha barvitě popisuje události i zákulisní politiku kolem Mnichova a končí těstně před osudným napadením. Opravdu se těším na další řádky ve druhé knize. První byla famózní. Doufám, že v této fiktivní historické mystifikaci si urveme kus hrdosti pro náš lid ;-)

08.06.2017 5 z 5

Komu to prospívá Komu to prospívá Pavel Hrdlička

Série o podrychtáři Václavovi se dočkala svého počátku. Václav se jako student vrací z Itálie do Prahy a zažívá jednu útrapu za druhou, od smrti rodičů, vykradený dům a boj o živobytí. Je nucen se postavit na vlastní nohy a stane se podpísařem na rychtě. Jeho talentu si všimne sám rychtář a tak dostává drobné úkoly při vyšetřování. Do toho se připlete dívka, která Václavovi "ukradla" srdce. Kniha předchází knihy předchozí a vrací nás na začátek podrychtářovi kariéry. Moc krásně napsané jako ostatní Hrdličkovi knihy. Co mě mrzí je jen rozsah díla, které je tentokrát o něco slabší... rozhodně ale nemám radost z velikosti formátu knihy, kterou zvolil nakladatel... Od ostatních knih v serii se liší a bude tak vybočovat z řady v knihovně... Přitom je o stejné nakladatelství, tohle moc nechápu...

31.03.2024 5 z 5

Leda Leda Ed O'Connor

Knihu jsem zvolil pro splnění čtenářské výzvy. Hodiny na obalu knihy. Vizuálně vypadá kniha tak,že bych po ní nejspíš nesáhl. Přitom skrývá moc zajímavý a příjemně napsaný detektivní thriller s mystickým podtextem a rituálními vraždami. Příběh rozplétá nejen detektivní oddělení ale především postarší kritik zaměřený na výtvarné umění. Pátrání po obrazu Ledy od slavného malíře však provází nebezpečí. Čím blíže je k odhalení zločinu, tím více je třeba se bát. Knihu doporučuji, četla se rychle, krátké kapitoly, časové retrospektivy z různých míst i časů příběh servírují tak, aby čtenář nezabloudil a udržel důležitá fakta.

16.03.2024 4 z 5

Živí a mrtví Živí a mrtví Kirill Michajlovič Simonov

Velmi čtivě napsaný válečný román z počátku německého vpádu do sovětského svazu. Zprvu nepřipravena na nacistický vpád, obrací postupně armáda běh okupace a vytlačuje Němce zpět na západ mimo vlastní území. Hlavní postava je obyčejný vojenský novinář,který se shodou okolností zapojí do bojů a kromě vysvobození se z německého obklíčení a zajetí, podílí se na následné ofenzivě. Sincov si užije opravdu nezáviděníhodné příhody... Když člověk přejde všechny ty politické náznaky komunismu (což prostě k podobné literatuře psané v té době patří), je to opravdu pěkně napsané a bez přehánění vykresluje první týdny a měsíce války na ruském území.

03.03.2024

Dům panenek Dům panenek Erik Axl Sund

Surový severský thriller. Styl psaní mi úplně nevyhovoval, ale nakonec jsem se začetl. Bylo zde hodně přeskakování mezi postavami, ale časem se to pospojovalo. Téma obchodu s dětskou pornografií bylo dosti depresivní a představa,že tohle probíhá v reálném světě je snad ještě tíživější.... Poměrně hodně násilí a drog a psychických problémů všech několika hlavních postav, které byly ale popsány spíš náznakem a chyběla hloubka. Přesto byl příběh zajímavý a jen tak na něco podobného se nenarazí. Je to literatura určitě jen pro silnější náturu a nechce si to moc pouštět k tělu. Věřím,že to co se děje kolem nelegálního obchodu s dětmi v reálu bude ještě tisíckrát horší... Teď si dám určitě něco z jiného žánru pro odlehčení... Další podobnou knihu v dohledné době v plánu číst nemám.

16.01.2024 3 z 5

Sám a sám Sám a sám Richard Evelyn Byrd

Velmi zajímavé a hlavně mrazivé. Já osobně bych se na jendočlennou výpravu kamkoliv kde je zima nepřihlásil... Letos je to již druhá kniha, do které jsem se začetl a odehrává se v stále zamrzlé krajině (první byl Terror od Simmonse). Bylo zajímavé sledovat hlavního hrdinu Byrda a jeho myšlenkové pochody postupem času. Už ten pocit samoty musel být velmi skličující, když si člověk uvědomí, že se jedná o knihu podle skutečné události, kterou vypráví sám autor, který ve "své kůži" v tom mrazu přebýval. Nebavily mě pouze pasáže popisující specielní přistroje na sledování různých aspektů počasí, ale příběh jako takový určitě stojí za povšimnutí :-)

31.05.2020 4 z 5

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Začetl jsem se do knihy a neodložil ji, dokud jsem nedočetl. Tak pohlcen už jsem dlouho nebyl. Přes veskeré mrazení v zádech, a možná právě kvůli němu musím autora pochválit, jakým způsoběm knihu napsal. Lang je velice zvláštní osoba, absence soucitu a bezmyšlenkovité plnění rozkazů jsou pro něj nadřazeny nade všechno. Knihu vřele doporučuji, ve druhé polovině se pak připravte na mrazení v zádech...

14.07.2012 5 z 5

Vládci strachu Vládci strachu Jiří Kulhánek

Perfektní kniha z pera českého autora - to co mi kniha dala jsem opravdu nečekal, Kulhánek píše opravdu zajímavým stylem a knihu jsem doslova zhltnul.

27.07.2011 5 z 5

Egypťan Sinuhet Egypťan Sinuhet Mika Waltari

Jedna z nejlepších knih co jsem kdy četl a můžu opravdu říct - že jedním dechem.

27.07.2011 5 z 5

Ledová zóna Ledová zóna Windsor Chorlton

Příběh se odehrává na pozadí postapokalyptického, ledově chladného prostředí. Záhadný cizinec, který se po letech probudí z kómatu je držený v ostře střeženém výzkumném zařízení před ostatním světem. Mhairi, doktorka,kterou organizace požádá jako externistku o konzultaci ohledně stavu záhadného pacienta si začne klást otázky, co je neznámý zač, jaké pokusy s ním organizace provádí. Do pátrání po jeho identitě přizve bývalého detektiva a jeho kamaráda a začíná jízda, kdy nikdo není v bezpečí před organizací střežící tvrdě svá tajemství.
Mrazivý příběh, rozplétání nitek při pátrání po identitě neznámého, spousta akce a napětí. Kniha se mi rozhodně líbila, styl psaní autora se občas zadrhával a chvilku mi trvalo se začíst... Sci-fi zasazené do prostředí umírající planety Země obalené v ledovém kabátu, záhadné výzkumy, cestování do vesmíru, tajné organizace... Opravdu stojí za to.

30.03.2024 4 z 5

Opatova protivenství Opatova protivenství Pavel Hrdlička

Příběh mladého opata a jeho pána kteří mají stejný cíl a tím je stavba kláštera v odlehlé jihočeské krajině. V porovnání se sérií o podrychtáři Václavovi působí příběh slabším dojmem. Každopádně má tato historická freska mnohé klady a líčí příběh působivě, jen je potřeba se oprostit od zajetých postav Hrdličkovi série. Mě se příběh moc líbil, rozhodně jsem se dozvěděl zajímavosti nejen ohledně stavby kláštera, ale také křižáckých výprav a středověkého drancování, kterým se obohacoval donátor stavby a spoluzakladatel Milevského Kláštera. I zde se našlo pár humorných postaviček a místy se člověk uculoval u dílčích příhod opata a ostatních duchovních. Rozhodně kniha stojí za přečtení. Bohužel se na konec neubráním srovnání - Hrdličkova série s Václavem má výraznější osobnosti a pro mě i zajímavější pozadí středověké Prahy. Oproti tomu Opatova protivenství jsou dílkem venkovským. Poctivé 4* si určitě zaslouží, dal bych i půlku navíc kdyby to šlo :-)

25.03.2024 4 z 5

Gridiron Gridiron Philip Kerr

S odstupem času, kdy byla kniha napsaná se blížíme tam, kdy je pravděpodobnost,že se může stát realitou stále blíž. Dům s umělou inteligencí si začne hrát na boha s lidé uvnitř jsou jen šachové figurky. Umělá inteligence je dnes na vysoké úrovni a tak se stává příběh Gridironu mnohem víc aktuální a mnohem méně vystupuje ze sféry science fiction. Příjemně napsaný příběh s mrazivým dějem. Napětí u vynalézavost AI hlavního počítače se rozhodně postaraly o notnou dávku zábavného čtení. Doporučuji.

18.03.2024 5 z 5

Víkend na Zuydcoote Víkend na Zuydcoote Robert Merle

Poměrně zajímavý válečný román. Od Merleho jsem vždy četl něco jiného. Dva dny, které příběh trvá, se toho v knize stane tolik a vlastně nic. Hezky napsáno, jen mě občas štval hlavní hrdina svou náladovostí. To k válce a vypjatým emocem dané situace ale asi patří. Postavy které se v příběhu objeví mají každá vlastní příběh a bylo by zajímavé jej znát. Především pak, co se dělo po skončení Merleho vyprávění o Maillatovi. Závěr mě rozhodně překvapil a knihu si určitě budu dlouhé roky pamatovat. Na druhou stranu Malevile je určitě lepší a propracovanější a mému srdci bližší.

01.02.2024 4 z 5

Mexabo Mexabo Kristýna Sládečková

Zábavné a trochu ulítlé dílko. Kniha mě bavila. Jednoduché a dosti nesourodé charaktery hlavních postav mě bavily. Planeta Mexabo a její mimozemští obyvatelé nabídli odlišný prostor pro fantazii. Nejvíc asi pobaví milovníky Stopařova průvodce po galaxii. Správně ztřeštěné. Doporučuji

24.01.2024 4 z 5

Můj kámoš Ježíš Můj kámoš Ježíš Lars Husum

Knihu jsem dočetl s rozporuplnými pocity. Místy mě dej bavil, místy mi to přišlo pořádně přitažené za vlasy a nepochopitelné jednání postav mě nutilo klepat si na čelo. Chvílemi jsem chtěl knížku odložit, pak se k ní zase po pár minutách vrátil. Příběh nebyl špatný, ale ani vynikající. Zajímavé dílo z dánské literatury. Nakonec hodnotím tak, že mě to ani nevystřelilo do vesmíru,ani vyloženě nezklamalo. V knize se pořád něco děje, je to každopádně trochu uchylárna, ale sem tam jsem se i zasmál a a pobavil.

23.01.2024 3 z 5

Purgatorium Purgatorium Jitka Horáková

Skvělá jízda, u Purgatoria se určitě nikdo nebude nudit, alespoň já jsem to nestil a prakticky na tři sezení jsem knihu dočetl až do konce. Příběh má spád, s hlavní hrdinkou i ostatními postavami se člověk velmi příjemně stotožní. Určitě doporučuji fanouškům seriálu "The Walking Dead". Musím říct, že časté zvraty a rychlé tempo děje v knize mě vyloženě bavily a byl bych rád, pokud z pera autorky vyjde další dílko - snad stejně úžasné a svěží, jako je toto. Knihu doporučuji.

21.01.2021 5 z 5

Velká hra pokračuje Velká hra pokračuje Jurij Petrovyč Dold-Mychajlyk

Velká hra pokračuje je dílko navazující na Dold-Mychajlykovu Velkou hru. Román se nese v podobném duchu, je zde plno akce, napětí, intrik. Bravurně napsané a po přečtení mě mrzí, že kniha nemá ještě o nějakou tu stránku navíc... Baron Goldring opět mění identitu a je vtažen do tajného projektu špionské školy vedené bývalými příslušníky Třetí říše. Tentokrát bez pomoci své domovské buňky. Dokáže se dostat ze všeho se zdravou kůží? Rozhodně doporučuji k četbě - ideálně spojit z prvním dílem Velká hra - jsou zde navazující příběhy a dopomohou čtenáři dotvořit si celý příběh :-)

26.06.2020 4 z 5

Proti proudu času Proti proudu času Robert Silverberg

Velmi zajímavý výlet časem :-) Knihu mi doporučil známý z práce a musím říct, že se toto Silverbergovo dílko četlo opravdu samo. Bylo zajímavé narážet na časové paradoxy a poruchy kontinuity. Na historické události i povahy jednotlivých průvodců časem. Knihu jsem zařadil do své čtenářské výzvy jako "knihu o vysněném povolání", protože cestovat časem by byla opravdu pecka. Docela by se mi líbili ty dovolené mezi pravidelnými prohlídkami. Autor poutavě odvyprávěl zajímavý příběh plný napětí i vzrušení. Hlavní postava není hrdina, jen normální člověk s vlastními touhami, což v důsledku dodává knize na autentičnosti prostředí. Knihu rozhodně doporučuji.

26.04.2020 5 z 5