sweeney sweeney komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Jako nepříliš velký fanda české literatury (mimo povinnou maturitní četbu jsem nikdy "dobrovolně" knihu od českého autora nečetla) jsem četbu tohoto skvostného díla dlouho odkládala, čehož teď upřímně lituju. Hana je ten typ story, kterou prostě musíte dočíst až do konce, i kdyby se svět kolem rozpadal. Určitě sáhnu i po dalších knihách této autorky.
Naprosto doporučuji :)

08.06.2021 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Přečteno doslova jedním dechem..ne že bych u paní Mornštajnové čekala něco jiného :) Velmi čtivý příběh o osudech jedné rodiny napříč časem. Skvěle vykreslené charaktery všech postav a za mě hlavně i krásný a dojemný konec. Nemůžu nic než doporučit všema deseti :)

13.11.2022 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

"Za ty roky jsem viděla tolik mladíků, kteří si mysleli, že se ženou na jiné mladíky. Ale tak to nebylo. Hnali se ke mně." Příběh vyprávěný smrtí. Smrtí, která měla v období druhé světové války napilno...zpočátku se mi kniha nečetla příliš lehce,nicméně postupem děje mě chytla a udržela až do konce, který mi vehnal slzy do očí a který zůstane v mých myšlenkách dlouho. Člověk si dnes ani nedovede představit, čím vším tehdy lidé museli procházet. Kolik beznaděje, strachu a nejistoty museli denně snášet. Z toho by si každý z nás měl vzít ponaučení a velkou porci vděčnosti za to, co máme...

20.05.2023 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Čím víc poznávám knihy paní Mornštajnové, tím víc ji mám ráda :) skvělý příběh propletajici osudy tří žen jedné generace, se všemi radostnými i smutnými událostmi. Knížka se čte opravdu sama, velmi rychle jsem se sžila se všemi protagonistkami, a to jak v obdobích radosti, tak především v obdobích těžkostí způsobených ať už válkou, nebo komunistickým režimem.

08.05.2022 5 z 5

Dopisy, které nikdo nečetl Dopisy, které nikdo nečetl Iona Grey

Krásný a zároveň velmi smutný příběh. Příběh o lásce, která ač byla vzájemná, nemohla být nikdy plně prožitá. Příběh o tom, že ačkoli ani dlouhý čas nezahojí všechny rány, stejně tak ale zároveň neuhasí ani hluboké city. Velmi dojemné čtení :)

21.02.2022 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Přečteno doslova jedním dechem. Má první kniha od autorky a už objednaná další :) Příběh života jedné ačkoli křehké, tak velmi statečné dívky/ženy, která se dokázala prát se svým nelehkým osudem a přesto zůstat stále silná a nad věcí. Knížka, která s sebou nese poslání o odvaze a víře v sebe :)

02.12.2022 5 z 5

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

Možná se mi o trošičku víc líbila mnou předchozí přečtená kniha od autorky, Heřmánkové údolí, ale opravdu jen o maličko :) Stejně jako u zmíněné knížky, i zde nás autorka nenechá vydechnout, prostě nás "nutí" číst další a další kapitoly, až najednou zjistíme, že máme dočteno :) Líbí se mi proplétání životů několika postav, stejně jako proplétání časových rovin. Úžasné :)

27.02.2023 5 z 5

Sněžný měsíc Sněžný měsíc Michaela Klevisová

Další z případů detektiva Josefa Bergmana, tentokráte z prostředí krásných Beskyd :) Ano, než dojde vlastně k "podstatě " příběhu, čtenář se musí pročíst skrz několik desítek stránek, ale mně tento způsob psaní vyhovuje. Člověk se alespoň plně ponoří do postav děje, do jejich povah a životních příběhů. Za mě určitě doporučuji :)

04.02.2023 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Myslím, že v předchozích komentářích ostatních členů je řečeno naprosto vše, co řečeno mělo být :) Knížka plná krásných a detailních popisů přírody Severní Karolíny, konkrétně jejích bažin se všemi jejími rostlinnými i zvířecími obyvateli :) Příběh života dívky Kyi čtenáři ukazuje, že ne každý na první pohled osamělý člověk se tak musí nutně i cítit. Ono totiž obklopení se "jen" přírodou bývá kolikrát více naplňující, nežli obklopení se celým houfem lidí :)

05.02.2023 4 z 5

Dům na samotě Dům na samotě Michaela Klevisová

Další z případů detektiva Josefa Bergmana a stejně jako předchozí dva, i tento mě naprosto pohltil. Napínavý děj od prvních vět az po překvapivý konec. Michaela Klevisova zkrátka umí :)

17.06.2022 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Ačkoli jsem nikdy nebyla velkým fandou české literatury, poslední rok jí začínám přicházet na chuť a tato kniha je jen dalším dokladem o nesmyslnosti mé předchozí ignorace českých autorů :) Přestože jsem se zpočátku bála, zda mě téma knihy bude bavit, po první stránce jsem věděla, že jsem se obávala zbytečně. Poutavě vykreslené útrapy životů horníků a jejich rodin, to vše ve spojitosti s neméně bouřlivými událostmi doby. Určitě doporučuji :)

08.02.2022 5 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Stejně jako předchozí díly, i tento případ detektiva Bergmana se mi velmi líbil. Možná, že i nejvíce :) Po velkém množství zahraničních krimi příběhů, které se na mě sypou z polic knihovny, se velmi ráda začtu do knížky z prostředí českých luhů a hájů :) Jako vždy napínavé čtení s překvapivým koncem, za mě není co vytknout :)

10.06.2023 5 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Má první kniha od tohoto autora a určitě ne poslední :) Co tak dopsat víc, než co je psáno v komentářích předchozích..úžasná kniha, která začíná zdánlivě nesourodou směsicí příběhů různých lidí, aby se pak následně v průběhu čtení tato změť krásně propojila a vykouzlila příběh humorný a zároveň velmi poučný.
Naprosto doporučuji :)

05.11.2021 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Další skvělý počin z pera Aleny Mornstajnove, spisovatelky, která se stala jednou z mých nejoblíbenějších :) Ačkoli jsem nikdy nebyla fanda české literatury, letošní rok jsem se začetla jak do příběhů této autorky, tak například i do knih Michaely Klevisove, či Karin Lednicke, a fandou českých knih jsem se stala :)
Úžasné čtení, spletitost osudů jednotlivých členů rodiny propracovaná do detailu, jedním slovem paráda :)

26.12.2022 5 z 5

Zmizela v mlze Zmizela v mlze Michaela Klevisová

Nerada se sice co se týče děl Michaely Klevisové neustále opakuji, nicméně opět zase musím. Úžasné čtení. Zkrátka se mi její knihy líbí víc a víc. A že je děj opět zasazen mimo české luhy a háje? Za mě vůbec nevadí. Příběh je naopak cizím prostředím ozvláštněn. Palec nahoru :)

24.07.2022 5 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

První mnou přečtený případ Eriky Fosterove a naprostá paráda :) Napínavé od začátku do konce, překvapivý konec, co víc si přát. Erika si s sebou z minulosti nese traumatickou událost a i přes to, nebo právě proto, se usilovně snaží zjednat spravedlnost. Doporučuji :)

21.08.2023 5 z 5

Pekárna v Brooklynu Pekárna v Brooklynu Julie Caplin

Čtení pohodové, klidně plynoucí :) Ano, čtenář hned po první stránce ví, jak příběh dopadne, nicméně proč si někdy nedopřát trošku té romantiky, útěku do snového světa, kde je vše možné? :)

22.12.2022 4 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Po předchozím skvělém prvním díle jsem ani nepomyslela na to, že by pokračování mělo být méně dobré. Plynulé navázání na osudy hlavních protagonistů, tentokráte v neméně komplikované době let 1921-1945. Poutavě psané, hned od první stránky táhnoucí do děje. Plný počet hvězd :)

15.07.2022 5 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Ačkoli knihy od českých autorů moc často nečtu, v případě M. Klevisové jsem neodolala recenzím na vlastně všechny její doposud napsané příběhy a pustila se do čtení prvního případu Josefa Bergmana. A musím říct, že to vůbec nebyla ztráta času. Přestože mi začátek připadal vlažný, posléze příběh dostával ten správný spád a já se nemohla dočkat rozuzlení zápletky. Skvělá práce :)

17.01.2022 4 z 5

Vražda Rogera Ackroyda Vražda Rogera Ackroyda Agatha Christie

Další z úžasných případů Hercula Poirota, tentokráte pátrajícího s místním lékařem
Sheppardem. Nikdy mě nepřestane udivovat geniální schopnost Agathy Christie napsat takové množství detektivních příběhů a přitom u každého z nich vymyslet tak dokonalou zápletku, že čtenář do posledního okamžiku netuší, kdo je pachatelem.
Brilantní, ostatně jako každý počin této autorky :)

12.01.2022