svickop svickop komentáře u knih

Čas žít, čas umírat Čas žít, čas umírat Erich Maria Remarque (p)

Četli jste Na západní frontě klid? Asi ano. Tohle je podobné, jen je děj situován na východní frontu 2. sv. války , kdy voják wehrmachtu dostane dovolenou, kterou jede strávit do Německa. A to tom je prakticky celá kniha. Pak vojáka čeká návrat na frontu, probuzení lidství a... a smrt. Nic nového pod sluncem - prostě jen změnil místa, jména, čas a způsob. Přečíst se to dá a citlivá dušička i zapláče. Ale to je tak všechno.

25.03.2015 3 z 5

Nový kvantový vesmír Nový kvantový vesmír Tony Hey

Pokud nemáte ani šajnu o základech kvantové mechaniky, kniha Vám velice lidsky tyto základy vysvětlí a zasvětí Vás do těchto tajů. Pokud máte za sebou základní studia na Matfyzu, nečtěte to, je to ztráta času - nic nového se nedozvíte.

25.03.2015 4 z 5

Fyzika v potížích Fyzika v potížích Lee Smolin

S jak velkým elánem jsem se do téhle knihy pustil, tak jsem se utopil v nudě... , že fyzika stagnuje, je známo již řadu let, ale autor nic nového neříká, nenabízí nové možnosti, nové pohledy... prostě nic. Je to 300 stránek okecávání, že moderní fyzici nemohou na nic přijít. Toť vše.

25.03.2015 3 z 5

Operace Barbarossa - Pochod na Rusko Operace Barbarossa - Pochod na Rusko Paul Carell

Autor čerpá z historických záznamů jednotlivých divizí, z archívů, deníků.... takže celá kniha je provázena např.: útok vedl 13. prapor, LVII. pluku, XXI. divize, 2. sboru..., což je trochu nudné, ale zato velice přesné, a to právě dodává knize vážnost. A protože sám autor nechtěl, aby jeho kniha byla jako nudná kronika, je v knize spousta míst, která se věnují i osobním zážitkům vojáků. Knihu doprovází velké množství náčrtů map a bojových situací a fotografická příloha byla také velice dobře zvolena. Myslím si, že zatím neexistuje ucelenější kniha popisující Východní tažení.

25.03.2015 5 z 5

Komando plukovníka Brenta Komando plukovníka Brenta František Běhounek

Kniha mého dospívání :-D a kterou si rád přečtu i dnes. Je to svižné čtení plné nástrah, dobrodružství a hlavně kamarádství.

25.03.2015 5 z 5

Ruční palné zbraně I Ruční palné zbraně I Jaroslav Lugs

Lugs I a II - neexistuje snad ucelenější kniha pojednávající o ručních palných zbraních. Vše je v knize přehledně rozdělené do kapitol, ke každé zbrani stručný popisek a samozřejmě fotografie. Takže pokud někde na půdě najdete po dědovi z války nějaký kvér, co nebudete umět zařadit, začněte s hledáním tady a na 100% máte vyhráno.

24.03.2015 5 z 5

Tupolev: muž a jeho letadla Tupolev: muž a jeho letadla Paul Duffy

Cože? Vy se zajímáte o letadla, ale tuto knihu nemáte? To raději nikomu neříkejte, styďte se v soukromí a pokuste se jí sehnat. Najdete v ní kompletní přehled všech Tupolevových letadel, historie konstrukční kanceláře, podmínky vzniku jednotlivých typů letadel a jejich verzí, fotky a technické údaje.

Továrna na smrt Továrna na smrt Erich Kulka

Kniha slouží jako základní průvodce po osvětimských lágrech, o životě, o práci, o vězních a dozorcích a ... o smrti. Než si přečtete jakoukoliv knihu o auschwitzu, takhle musí být první, abyste porozuměli ostatním. Jinak knihu jsem nedávno stáhl z UložTo.

V pekle plynových komor V pekle plynových komor Shlomo Venezia

Autor - jeden z přeživších osvětimské kalvárie - popisuje velice podrobně osvětimský problém č.1: co dělat s mrtvolami, které se začaly kupit. A popisuje to od prvopočátků fungování táboru, popisuje získávání prvních zkušeností přes metody pokus-omyl až do stavu, který by se dal nazvat "průmyslové zvládnutí problému" Není to čtení pro někoho, kdo má slabý žaludek. Nejsmutnější na tom všem je, že i přes tohle průmyslové vraždění lidí se lidstvo stále nepoučilo. Lidé, místo bdění čtěte, ať víte, co Vás čeká.

Matematický aparát fyziky Matematický aparát fyziky Jozef Kvasnica

"Předpokládané znalosti nikde nepřesahují rámec běžného gymnaziálního učiva matematiky a fyziky"..... hmmm...... nevšiml jsem si, že by se někde na gymnáziích běžně učily např. křivkové a plošné integrály... A jak zacházet s touto knihou? Rozhodně Vám neposlouží jako klasická učebnice. Naopak musíte mít znalosti VŠ matematiky, abyste tomu mohli porozumět, kniha Vám pak bude sloužit jako výborná pomůcka, když si na něco nebudete moci vzpomenout, nebo něco někomu vysvětlit.

21.03.2015 4 z 5

Náboje do ručních palných zbraní Náboje do ručních palných zbraní Jindřich Hýkel

Autor na začátek velice čtivě seznamuje čtenáře s historií a cestou, jak se od doutnáku dostali až k současným nábojům. Kniha je rozdělena na pistolové a puškové náboje a ty jsou ještě rozdělené podle metrického a anglo-saského systému měr. Ačkoliv mám "dotisk" knihu z roku 2006, neliší se od své předlohy z roku 1998, což je škoda, protože spousta údajů by chtěla doplnit a aktualizovat. Knize by velice prospěla a přidala na zajímavosti třeba kapitola o experimentálních nábojích, ale bohužel. Přesto kniha výborně poslouží pro orientaci v nábojích, které kdysi byly a používaly se, nebo pro které se komorují současné kulovnice.

21.03.2015 4 z 5

Balistika Balistika Beat P. Kneubuehl

Na začátek je stručné zopakování základů fyziky a na to se nabaluje další. Pro opravdové šťouraly jsou tu i diferenciální rovnice, ale upozorňuji, že ty se hodí jen pro pistolové náboje a do 50-ti metrů. Pokud někoho zajímají výkonné puškové náboje, má smůlu a na konci knihy jsou uvedeny balistické tabulky pro vybrané náboje. Jinak ve vydání Naše vojsko 2004 je tisková chyba na str. 61, a to v popisu koeficientů pro Heydereichovy rovnice. Kniha jinak obsahuje spoustu grafů, náčrtků a fotografií a doporučuji každému, kdo by chtěl něco vědět o nábojích a jejich konstrukci, o chování střely za letu, při jejím dopadu na cíl a případném odrazu. Jen mi možná přijde zbytečně obsáhlá kapitola o vyhodnocení přesnosti střelby - prostě statistika a pravděpodobnost.

První světová válka První světová válka John Keegan

Neočekávejte, že se v této knize dozvíte o skutečném pozadí 1. sv. války. Toto dílko považuji za jedno z mnoha, které se snaží přepisovat historii a manipulovat s lidmi a celými generacemi. Takže se dozvíte, že v době, kdy Evropa tančila valčík (název první kapitoly), lidé žili v blahobytu a v pohodě a cesta jak z toho ven, byla snaha rozpoutat válku. Logické, co? A samozřejmě nejhorší byli Němci. Jak jinak... Převážná část knihy je o politice a politikaření, pokud autor popisuje vojenské tažení, bitvy a situace, tak gró patří západní frontě, pak něco málo o italské a ruské. A na Balkáně se snad ani neválčilo. Co mě donutilo, abych dal knize 3 hvězdičky, byla obrazová příloha a zajímavé perličky z fronty, kterými autor prokládá nudné vyprávění, např. jak jistý italský generál chtěl pozvednout bojovou morálku, tak z nastoupené jednotky dal zastřelit každého desátého vojáka. Jinak o první světové válce se dá najít a přečíst i kvalitnější literatura.

09.04.2015 3 z 5

Matematika II Matematika II Karel Rektorys

Ačkoliv autoři se snaží velice rozumným způsobem dokopat čtenáře (studenta) k pochopení látky, byť je v každé kapitole odvážně vysoké množství řešených příkladů a konci každé kapitoly souhrn - jakési resumé a vcelku dost příkladů na procvičení, pro snazší pochopení je k dispozici až 237 obrázků, k této učebnici jsem si cestu nenašel. Přijde mi, že obyčejné věci vysvětlují autoři moc složitě.

29.03.2015 3 z 5

Matematika II Matematika II Jura Charvát

Autoři navázali na odkaz V. Jarníka a vytvořili výbornou knihu o matematické analýze: věta, důkaz; věta, důkaz... pro názornost něčeho složitějšího náčrtky, ke každé kapitole pár vzorových příkladů a pár rozumných příkladů na konci každé kapitoly na procvičení. Je velice škoda, že tato kniha byla určena pro stavební fakulty a nerozšířila se na veřejnost, protože tam, kde "rektorys" nestačí a "jarník" není po ruce, nastupuje duo Budinský&Charvát.

29.03.2015 5 z 5

Umírali jsme v bambusu Umírali jsme v bambusu William Eastlake

Knížek, které jsem v životě nedočetl, jsou dvě. Tohle je jedna z nich. Možná je to tím, že se nedokážu pochopit rádoby válečné a rádoby protiválečné romány narozdíl od skutečné literatury faktu, tudíž mi kniha přijde zbytečná.

28.03.2015 odpad!

Bojová letadla NATO Bojová letadla NATO Bill Gunston

Velmi krátké povídání ke každému z uvedených letadel, jejichž výběr byl podřízen asi náhodě. K tomu ve zkratce rozměry a letové výkony, pár fotek (nijak zvlášť povedených)... a když vydavatel zvolí tento nešťastný formát, zbytečná kniha je na světě. Pokud se o letadlech NATO chcete dozvědět více, přečtěte si Vojenská letadla 4 a 5 od Němečka.

28.03.2015 odpad!

Zákeřná Ebola Zákeřná Ebola Richard Preston

Určitě doporučuji, pokud se chcete něco dozvědět o virech a Ebole konkrétně. V knize se autor věnuje 4 druhům Eboly - od prvních příznaků nakažení, průběh až smrt - zcela vyjímečně uzdravení. Jinak autor se snaží čtenáře od začátku do konce knihy přesvědčit, že Ebola není uměle vytvořený virus, ale prý je to od netopýrů z nějaké jeskyně.

27.03.2015 4 z 5

Na frontu Na frontu Bill Mauldin

Velice odlehčené vyprávění od amerického vojáka na italské frontě za 2. sv. války. S úžasným smyslem pro humor nás autor seznamuje s běžnými potřebami a starostmi vojáka: jak si sehnat jídlo, jak si ohřát vodu na kafe, jaké je to krásné, být čistý a suchý.... Svou knihu doprovází i kreslenými vtipy, prostě zážitky frontového vojáka ale jinak: bez akcí, nelidského vraždění a smrti.

27.03.2015 5 z 5

Výklad snů Výklad snů Sigmund Freud

Hlavně nečekejte, že po přečtení této knihy budete umět vykládat sny. V každém případě je to sice trochu složitá, ale velice efektivní cesta k tomu, abyste se seznámili se základy psychoanalýzy - co to je, kdy a jak se to používá a co od toho očekávat. A pak budete vědět, proč ve Zvonokosech hloubkovou analýzou vyléčili lékárníka :-D

27.03.2015 5 z 5